Reklama

Reklama

Epizody(2)

Obsahy(1)

Strhující dvoudílné drama vychází ze skutečné události, která se odehrála v německém městě Gladbeck v parném létě roku 1988. Dva maskovaní gangsteři přepadli tamní pobočku Deutsche bank, zadrželi rukojmí a požadovali výkupné, auto a volnou cestu na útěk. Řešením situace byla pověřena policie, ale události v bance si záhy získaly i obrovskou pozornost médií, jejichž touha po senzaci udělala ze zločinců celebrity. Vývoj přepadení gladbecké banky nemá v německých dějinách obdoby, protože jej provázela celá řada pochybení na straně policie, trestuhodný zmatek i snaha zbavit se politické odpovědnosti. Televizní minisérie režiséra Kiliana Riedhofa (Homevideo, 2011), která sleduje aspekty 54 hodin trvající krize s mrazivou autenticitou, vychází z důkladných rešerší dobových materiálů, včetně televizních záznamů a novinových článků. 54 hodin získalo řadu německých prestižních televizních ocenění a patří mezi nejvýraznější televizní díla německé produkce minulého roku. (Česká televize)

(více)

Recenze (26)

mira007 

všechny recenze uživatele

Chirurgicky přesná rekonstrukce jedné skutečné bizarní bankovní loupeže z roku 1988, která se zvrhne v únos. Dva gauneři přepadnou banku, vezmou si rukojmí, poručí si auto a sním cestují po Německu až do Holandska a zpět, pronásledováni novináři, kterým dávají interview ( a někteří novináři jim radí proti policii ) a posílají požadavky, protože německá policie je naprosto neschopná, odpovědnost za zásah si přehazují jako horký brambor při každém překročení každého kraje a ještě se bojí zasáhnout silou. Gauneři mezitím mění auta včetně autobusu plném lidí. Chtěl jsem dát skvělé čtyři hvězdy, ale musím dát pět, protože ten závěr se mnou emocionálně zamával, zvláště když jsem si našel na youtube skutečný rozhovor s těmi gaunery a rukojmími, když si dávali poslední pauzu v centru Kolína https://www.youtube.com/watch?v=ruVIU-6je9o Brilatně odvyprávěné drama. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pomerne dlhý film o tom, ako to dopadne, keď políciu riadia úradníci. Tí totiž ovládajú iba vyhýbanie sa zodpovednosti, skrývanie sa v kolektíve, odvolávanie sa na predpisy a kompetencie a množstvo podobných kvalifikácií. Aj keď je v popiske vyzdvihovaná mrazivá autenticita, viackrát som mal pocit, že to so zobrazovaním preháňali (asi v záujme toho, aby aj diváci s IQ jedného z gangstrov pochopili). Aj dnes a ešte vo väčšej miere sa stretávame s tým, že ľudia si nakrúcajú videá namiesto toho, aby niekomu pomáhali, alebo niečomu zabránili. Len to nevyzerá tak umelo a hrane ako v tomto filme. Takže dĺžka a uveriteľnosť sú moje dve výhrady, pričom so zvyškom som bol celkom spokojný, pretože podobný postup šéfov poznám z vlastnej pracovnej praxe. ()

Reklama

Kozlowski8 

všechny recenze uživatele

Pokud by člověk netušil, že ve filmu vidí vcelku přesnou rekonstrukci případu z 80. let, mohl by to klidně a regulérně považovat za parodii (ne zcela povedenou). Ve skutečnosti se ale jedná o velice smutný příběh, ukazující až těžko uvěřitelnou nerozhodnost, nezodpovědnost a neschopnost tehdejšího policejního vedení při řešení oné situace. I kvůli tomu, jak se celý ten případ natahoval a v podstatě stagnoval - i tato filmová podoba působila postupně čím dál víc utahaně a stereotypně. Takže docela nuda. Na víc než průměr to nevidím. 60%. ()

laik_60 

všechny recenze uživatele

ten film naozaj nemuože za to, že som mu dal iba dva body, to nízke hodnotenie je za tu byrokraciu v nemeckej policii, nezodpovednost starých uradníkov co sa schovavali za čísla paragrafov a vyhlášok. Takí ludia by si nezasluzili ani odchod do penzie ale rovno na smetisko bez narokov na financnupodporu ()

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Mnozí lidé si mylně myslí, že si lidé v dobách našeho socialismu v západním Reichu žili jako v Ráji a že jim bez práce létali do úst pečená kuřata. Zatímco jejich východní sousedé, tzv. dederoni museli povinně chodit do zaplivených továren a vychovávat budoucí pokolení Rammsteinů, kteří bydleli v prvotřídních ubikacích na nějakém tom supermoderním panelákovém sídlišti. Oni totiž ti jejich kolegové ze západu, kteří jejich kolegové z východu přezdívali Wessis, prožívali svůj kapitalistický sen v podobě rádoby demokratické společnosti, kde mnozí vykukové a vychcánci nechodili do práce, protože nemuseli a tím pádem vymýšleli různé p*čoviny, aby si na ten svůj chleba vydělali. Mnozí si dodnes myslí, že se lidi v západním Německu cítili bezpečně a to díky jejich bezchybné policii, což jsme viděli v tomto snímku z doby, která se dnes přezdívá jako tzv. osmdesátky. Wessis se fakt asi necítili bezpečně, což jsme mohli vidět ve filmech jako je Der Baader Meinhof Komplex anebo ve snímku U Zlaté rukavice, ve kterém se gurmán Fritz Honka oddával svým nekalým praktikám a děsil svým počínáním celý Hamburk. V této kriminální minisérii se podíváme na dvojici, později trojici bankovních lupičů, kteřým se nechce makat a tak jednoho rána léta páně 1988 přepadnou jednu bankovní pobočku Deutsche Bank v západoněmeckém městě Gladbeck. Na tom by nebylo nic neobvyklého, protože takových přepadeních bylo habaděj. Originalita tohoto příběhu je v její amatérském provedení, jak ze strany policie, tak ze strany vymaštěných lupičů. Od začátku máte pocit jako byste se dívali na nějakou béčkovou parodii o policajtech a rošťácích, kteří dělají jednu botu za druhou. Po přepadení bankovní pobočky se to trochu zvrtne a naši loupežní zaostalci si samozřejmě vezmou rukojmí a vesele se projíždějí po vlastech německých za doprovodu policajtů, kteří nejsou schopni jednat a také za doprovoddu krkavčích a nenasytných médií, kteří našim únoscům servírují dokonce i kávu a u kterých jsem už jenom čekal, kdy jim nabídnou nějaké ty chlebíčky či nějakou tu německou specialitu jako je třeba Eintopf nebo třeba nějaký ten křupavý Bratwurst. Během padesáti čtyř hodin se stane mnoho nelogických věcí a ůnosci se během jejich spanilé jízdy nechají fotografovat a rozdávají nespočetně mnoho rozhovorů, ze kterých mně zaujal jeden výstižný moment, kde jeden z únosců říká, že jeho ruce nebyly stvořeny pro to, aby pracovaly. Po padesáti čtyřech hodinách vše skončí a bohužel si tato estráda vyžádala i některé ty oběti, z nichž jedna byla i mladičká Silke Bischoff, která svým vzezřením trochu připomínala českou modelku a příležitostnou herečku Simonu Krainovou. Na počest této dívky, která svou odvahou dojala miliony lidí u obrazovek, kteří se na toto drama dívali v skoro přímém přenosu vznikla v roce 1990 stejnojmenná německá EBM/Goth kapela. Jejich hit nazvaný On Other Side má připomínat tuto odvážnou dívku a mně nezbývá nic jiného než tomuto snímku dát zasloužených 90%. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (6)

  • Úvodné titulky a aj tie záverečné uvádzali síce hercov, no žiaden z nich nebol zodpovedajúci názvu postavy, dokonca ani pre tie hlavné. (Tomu.Ver)
  • I přesto, že jednotlivé situace působí velmi bizarně a neuvěřitelně (hlavně chování a rozhodnutí policejních představitelů, ale i přístup a chování novinářů), jedná se o velmi věrnou rekonstrukci skutečných událostí dle pořízených nahrávek, policejních záznamů a výpovědí svědků. Na internetu lze dodnes například dohledat reálná videa rozhovorů zločinců s médii, které jsou téměř totožné, jako v této minisérii. (Sidarius)
  • Miniséria sa natáčala v Delmenhorste, Gladbecku, Brémach, Duisburgu a Düsseldorfe (Nemecko). Natáčanie filmu sa uskutočnilo v roku 2016. (Arsenal83)

Reklama

Reklama