Reklama

Reklama

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

  • angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (497)

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Bezvadná parodie na americké gangsterky. Scénář vypiplaný do nejmenšího detailu, skvělé dialogy, plno hlášek, herecké hvězdy i v malých rolích. A jeden z mála filmů, kde hraje naše herecká legenda Lubomír Lipský v hlavní roli. "My jsme všichni GO GO." Marie Rosůlková je hvězda tohoto filmu :-) Tomu říkám "normalizační" dílo par excellence. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Když jsem dostal chuť si to po letech připomenout, málem jsem u toho umřel smíchy. Fakt mě až překvapilo, jak moc je to vtipné, protože prvních 12 minut jsem vnímal dost rozpačitě a vadily mi ty záměrně pozměněné názvy amerických měst, jakož i divná výslovnost cizích jmen. Když ale do děje konečně vstoupí první mrtvola, spustí se téměř neuvěřitelná kadence vtipů, která vše přebije, takže tomu člověk leccos odpustí (například jistou trapnost, kterou jsem vždy v Lipského filmech vnímal, či jistou poplatnost době jejich vzniku, jakož i samotnou skutečnost, že název filmu obsahuje repliku, která ve filmu v této podobě nezazní, nebo že se tam klasicky zaměňuje masový vrah se sériovým). Ale už jen pro ty Saudkovy dokonalé kresby a výtečné obsazení prostě nejde ten film nemilovat. ()

Reklama

Trainspotter 

všechny recenze uživatele

-"PANÍ, NEŠLO BY NĚJAK ZAŘÍDIT, ABY MĚ TADY NIKDO NEVIDĚL?" -"A PROČ? VČERA JSI LÍBAL KDEKOHO V BARÁKU." -"JÉŽIŠMARJÁ." Taková kadence hlášek, vtipů a narážek na americký komiksy a gangsterky se jen tak nevidí a vůbec se divím, že takový film s ryzí americkou tématikou vznikl na začátku samotné normalizace. Nejlepší komediální role Lubomíra Lipského a Marie Rosůlkové. A kde jinde můžete vidět Stellu Zázvorkovou jako šlapku, Josefa Kemra bez zubů, Karla Effu jako majitele baru Kochba (nebo tak nějak), Františka Peterku jako mafiánského majitele nožířství a Jiřinu Bohdalovou na vrcholu své filmové půvabnosti. "JÁ KDYŽ VIDÍM TY VAŠE OBRÁZKY, TAK MÁM CHUŤ NĚKOMU DÁT HERDU." "A BYLO TO BONG!" ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Dámy a pánové, masový vrah pan Camel, právě zavraždil tři pány z orchestru. Nelíbilo se mu, jak hrají." Tak tomu říkám celebrita. Panu Camelovi prostě stačí otevřít dveře a vypadne mrtvola. To by samo o sobě nebylo až tak vtipný, ale pan Gogo musí pobavit každýho, Ručník konverzující s Mýdlem nepostrádá tradiční policejní kouzlo a ten jedinečně artikulující gentleman, který by každého roffílel na fufky, se prostě stal kultovní postavou. A to nechci zapomínat na holčičí bitku v pěně, na huhukoktejl, na spor o vedení řezu ani na dálkový studium na vzdálenost Brazílie - Nový Zéland. Tento snímek si prostě zaslouží titul ujetá hovadina, který mu tímto propůjčuju. ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Vorlíčkovy nebo Lipského parodie, to je samostatná zářná kapitola československého filmu. Čtyři vraždy natočené v počátcích husté normalizace nabízí parodii na americké šestákové detektivky a výtvarná stránka filmu je naprosto úžasná - kresby mistra českého komiksu Kájy Saudka, kulisy nebo kostými herců. Herecké výkony české gardy jsou výborné, svoje roličky si snad všichni zúčastnění užívají na plné koule, což je radost vidět, ať už je to např. Janžurová v roli zabijáka, Filipovský jako vyšetřovatel FBI, Zázvorková v roli prostitutky, Rosůlková jako otravná paní domácí a tak by se dalo pokračovat že. Pokud se necháte unést hláškami, stylem a prostě úžasnou pohodou, která z filmu čiší, užijete si to. Pokud vás to nebere, možná vám bude vadit slabší, trochu suchý příběh a proto pro mě Čtyři vraždy nesahají na nebeskou úroveň Adély nebo Tajemného hradu v Karpatech. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (19)

  • Když pan Camel (Lubomír Lipský) s panem Gogo (Josef Hlinomaz) pátrají po hu-hu koktejlu, navštíví společně bar Kochba. Název baru je etymologický žert. Šim’on bar Kochba, v překladu syn hvězdy, byl vůdce protiřímského povstání Židů v letech 132 až 135. Tuto událost poté roku 1897 zachytil v dramatické básni s názvem "Bar Kochba" Jaroslav Vrchlický, později ji v roce 1905 do operního žánru převedl Stanislav Suda. (Komiks)
  • Kája Saudek pre nový film vytváral aj propagačné materiály, a to vrátane niekoľkých verzii plagátov. Jedná sa o štyri realizované verzie plagátu, z ktorých je iba jeden celo kreslený. V prípade ostatných dokresľuje fotografie a dopĺňa ich tak, aby znázorňovali komiksovú stránku filmu. Na starosti Káji Saudka boli aj ďalšie propagačné materiály, ako napríklad štvorstranný leták, ktorý obsahoval zábery z filmu a krátky rozhovor s režisérom Oldřichom Lipským. V zloženom stave leták napodobňuje komiksový zošit s portrétom Jiřiny Bohdalové (Sabrina) s Lubomírom Lipským (Georg Camel) na titulnej stránke a zoskupením gangstrov na poslednej. (Raccoon.city)
  • Jan Libíček (policejní komisař Brooks) celé natáčení doslova protrpěl. Měl velké zdravotní problémy, trpěl silnou cukrovkou, měl nemocné ledviny a denně spolykal několik prášků proti bolesti, které navíc zapíjel pivem. „Nevěděl už kudy kam. Strašně trpěl. Byl tak zoufalý, že si i občas dal toho panáčka. Myslel si, že tu bolest pak nebude tolik vnímat,“ prozradil scenárista. Maruška Rosůlková s Františkem Filipovským mu marně domlouvali, ať jde okamžitě do nemocnice, že zdraví je přednější. On se ale lékařů bál, odmítal jejich pomoc,“ dodal Miloš Macourek. (alonsanfan)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama