-
-
Bydlel v ulici Hradešínská 1891/70 na Vinohradech.
(sator)
-
-
Dle filmu se Saturnin (Oldřich Vízner) nesměje. V knize se však při jízdě do sídla dědečka (Lubomír Lipský) Saturnin směje.
(Varan)
-
-
V původních povídkách Škvoreckého je propojený svět poručíka Borůvky a Evy Adamové. Přejmenováním na poručíka na Malinu byla tato vazba v adaptacích přerušena. Lipského Borůvka tak zůstal v krimi 60. let (počínaje Zločinem v dívčí škole) a Adamovské Adamová v krimi 90. let.
(NinadeL)
-
-
Helena Růžičková několikrát přiznala, že film trpí jistými nedokonalostmi, což bylo způsobeno několika důvody, které předcházely samotnému natáčení, či vystupovaly na povrch v jeho průběhu. Herečka se nikdy netajila tím, že by chtěla Čechům v nelehkých porevolučních dobách přinést komedii, která by navázala na předchozí úspěchy československé kinematografie na tomto poli. Proto se svým synem napsala příběh o obyčejné rodině, která vstupuje do rodící se tržní ekonomiky, prostřednictvím cestovní kanceláře. Tento příběh měl celkem odlišnou podobu, než jaká byla nakonec ve filmu. Financování se ujal kontroverzní podnikatel Rudolf Hošna, který si jako podmínku financování kladl, aby Fialky byly prvním porevolučním moravským filmem. To bylo velmi problematické, protože ve stejné době (léto 1992) natáčela na Moravě režisérka Věra Chytilová film Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992). Hošna trval na tom, aby Fialky vstoupily do kin dřív, takže celé natáčení bylo poznamenáno velkým spěchem. K režii byl vybrán Milan Růžička, což také nebyla příliš šťastná volba, protože, ač ne nijak špatný režisér, měl s režií filmové komedie velmi malé zkušenosti. Růžičková to okomentovala slovy: „Dokonce mu i takový mistr jako pan Lipský dodával ještě další fóry a on na to nijak nereflektoval“. Film se nakonec dostal do kin dva týdny před Dědictvím, ale kvalitativně byl jinde, což Růžičkovy velmi mrzelo.
(cundak)
-
-
Postavu doktora Jánskeho mal pôvodne hrať režisérov brat Lubomír Lipský. Oldřich ale zhliadol vtedy novú hororovú snímku Upír z Feratu (1981) a Jiří Menzel sa mu tak zapáčil, že rolu preobsadil.
(Raccoon.city)
-
-
Roman Skamene namluvil Pavla Kříže, Lubomír Lipský Stanislava Třísku a Zdeněk Řehoř propůjčil hlas Františku Husákovi. Postavu Pavlušky Těšíka (Pavel Klůs) namluvil herec Jiří Lábus a Helenu Martinovskou (učitelka) nadabovala Helena Růžičková.
(pávek)
-
-
Pri páde z okna hradu nahradil Lubomíra Lipského kaskadér.
(Raccoon.city)
-
-
Lubomír Lipský st. (Antonín Jouza) v jednom rozhovoru uvedl, že mu přišlo několik dopisů se žádostí, kam nejlépe vysadit žampiony a jak je potom upravit.
(Hans.)
-
-
Lubomír Lipský, který zde hraje vrátného Prouzu v servise, ještě nadaboval stařečka s kosou v samém závěru filmu, který se ptá, jak to dělají, že se jim tak dobře daří.
(sator)
-
-
Děda Potůček (Lubomír Lipský) se ve filmu proletěl letounem L-60 Brigadýr. Ve scéně na letišti lze spatři i práškovací letoun Z-37 Čmelák.
(Foxhound#1)
-
-
Ve filmu jako kompars vystupuje otec Lubomíra a Oldřicha Lipských. Při jedné rozdvojené scéně si stoupnul tak, aby byl vidět za Marvanem a pak za pár hodin se točilo to samé s dalším hercem co před tím nebyl k dispozici a pan Lipský se tam zase motal. Pan režisér si toho všimnul a musel zastavit scénu a vysvětlit mu, že když už tam stál před tím, že ted by to vypadalo, že přeskakuje s obrazu do obrazu.
(cariada)
-
-
Kája Saudek pre nový film vytváral aj propagačné materiály, a to vrátane niekoľkých verzii plagátov. Jedná sa o štyri realizované verzie plagátu, z ktorých je iba jeden celo kreslený. V prípade ostatných dokresľuje fotografie a dopĺňa ich tak, aby znázorňovali komiksovú stránku filmu. Na starosti Káji Saudka boli aj ďalšie propagačné materiály, ako napríklad štvorstranný leták, ktorý obsahoval zábery z filmu a krátky rozhovor s režisérom Oldřichom Lipským. V zloženom stave leták napodobňuje komiksový zošit s portrétom Jiřiny Bohdalové (Sabrina) s Lubomírom Lipským (Georg Camel) na titulnej stránke a zoskupením gangstrov na poslednej.
(Raccoon.city)
-
-
Lubomír Lipský st. (Georg Camel) vzpomínal, že pro scénu, kdy jsou po flámu v posteli se Stellou Zázvorkovou (Peggy), se „vylepšili“ lahví Becherovky, aby byli autentičtější. Režisér však byl jiného názoru a nechal je vystřízlivět a scénu zopakovat.
(sator)
-
-
Meno hlavného hrdinu je Georg Camel (Lubomír Lipský). Pri scéne, kde hrá na Suzafon, sa na malú chvíľu objaví obal známych cigariet značky Camel.
(Raccoon.city)
-
-
Scénka, kde sa Sabrina (Jiřina Bohdalová) s Kate (Iva Janžurová) mydlili vo vani plnej peny, bola tak vynikajúca, že Lubomír Lipský (Georg), ktorý len sledoval inkriminovanú scénu, začal po skončení spontánne tlieskať a kričať: "Opakovať, opakovať!"
(Raccoon.city)
-
-
Režisér Oldřich Lipský chcel do hlavnej úlohy obsadiť pôvodne Radka Brzobohatého, ale keď sa dozvedel, že dvojica Jiřina Bohdalová - Radek Brzobohatý bude v rovnakom roku natáčať ešte filmy Pěnička a Paraplíčko a Ucho, rozhodol sa staviť na svojho brata Lubomíra Lipského.
(Raccoon.city)
-
-
Když pan Camel (Lubomír Lipský) s panem Gogo (Josef Hlinomaz) pátrají po hu-hu koktejlu, navštíví společně bar Kochba. Název baru je etymologický žert. Šim’on bar Kochba, v překladu syn hvězdy, byl vůdce protiřímského povstání Židů v letech 132 až 135. Tuto událost poté roku 1897 zachytil v dramatické básni s názvem "Bar Kochba" Jaroslav Vrchlický, později ji v roce 1905 do operního žánru převedl Stanislav Suda.
(Komiks)
-
-
Scéna, ve které si Owens (František Peterka) se svým kumpánem přehazují pana Camela (Lubomír Lipský) přes stůl, byla natočena pozpátku. Cílem bylo zobrazit co nejvěrohodněji fakt, že pan Camel "přeletí" stůl po každé ráně pěstí. Kaskadér samozřejmě skákal rovně přímo na pěst obou gangsterů.
(mchnk)
-
-
Ve filmu z roku 1969 si Betsy (Iva Janžurová) v jedné ze scén pořizuje teleskopickým přístrojem selfie snímek se svým manželem, profesorem Frankem Pechem (Lubomír Lipský st.).
(Gwaihir)
-
-
Při natáčení scény snídaně pro tři prince řekli pánové Miroslav Horníček (princ krásný), Miloš Kopecký (princ chytrý) a Lubomír Lipský (princ chrabrý) režisérovi, že princové určitě nezapíjeli jídlo vodou nebo čajem a chtěli víno. Po páté lahvi režisér nařídil přinést čaj.
(raininface)