„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

ella

Přehlídka reálných charakterů. Postavy Svěráka a Smoljaka jsou v každé třídě. Vtipné patolízalství Lohninského. Kdo z vás tenhle film čas od času necituje? ()

sheldonka.

Snad nejvíc hlášek v jednom filmu! Jedna z nejlepších českých komedií všech dob, na kterou se budou určitě dívat i mnohem mladší generace. „Sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc.“ ()

hroubek

Tady jsem si opravdu nebyl jist s přesným počtem hvězd.Pro mě to bylo jasných 4 1/2.Pak jsem si začal říkat hlášky z filmy, které mé rozhodnutí naklonilo směrem nahoru.Perfektní česká komedie. ()

JohnSmith

Dnes již naprostá klasika, která se podle mého stala klasikou již ve své době. Vynikající scénář dvojice Smoljak Svěrák a perfektní komediální herecké výkony všech zúčastněných. ()

lucascus

Příliš dobré na to, aby se tento skvost tak často dával v televizi. Bohužel je ten film tak často omílaný, že mi je z něj někdy blivno. Takže doporučuji chvilkový půst, pak zase získá na kvalitě. ()

lykan9

Film, na kterém se zub času nijak nepodepsal. I sebemenší role je zde zapamatovatelná a do detailu vyobrazená. Prakticky každá scéna je vtipná a při tom tvůrci vůbec nezabředli do parodie, a to je úchvatné. Prostě nestárnoucí klasika. ()

Sany33

Až po zhliadnutí tejto českej klasiky som zistil čo tým ľudia chceli povedať, keď vraveli je vás tu jak Hujerovcov. Vcelku svižne odsýpajúca komédia, ktorej už samotná podstata je vtipná. Návrat do školských lavíc a k tomu všetkému mať triedu plnú debilov to sa tie vtipné situácie natáčajú sami od seba. Veľmi dobre zahrané, postavy mi sedeli k hercom. Množstvo replík sa tak zdomestikovalo, že ich ľudia používajú dodnes v bežnej konverzácií a tak sa dá spoznať naozajstná filmová legenda, medzi ktoré "Marečku podejte mi pero!" určite patrí. Olda Lipský je v tomto smere majster na slovo vzatý. Z jeho dielne poznáme niekoľko legendárnych českých komédií. Prevažne z českého venkova a miest a aj vďaka tomu majú jeho filmy u ľudí takú obľubu. 90% ()

fabecc1222

Scénáristická dvojice Svěrák, Smoljak si pro nás připravila hned několik výborných komedií, které postupně kompletně zlidověly, a právě Mareček je pro mě asi tou nejlepší, a nejen v rámci této dvojice, ale i v rámci všech našich filmů. Těžké je vypisovat všechny legenární scény, které dnes dalece přesahují hranice filmu (Hlíník -> Humpolec; O tom už tady 15 minut hovoříme...; Hujer). Samotná zápletka je vesměs banální, ale zároveň kypí originálními nápady, které jsou ve své jednoduchosti naprosto geniální a nepřekonatelné. Srovnejte toto a všechny vztahové komedie, které jsou na nás sypány o skoro 50 let později... Tady si prostě tvůrci vyhráli s každým slovem a scénou. ()

Blackberry

Dať niečo iné ako plný počet by bolo hriechom. Neskoro, ale predsa som videl túto super-skvelú komédiu, o ktorej som doteraz len počul. Blysli sa tu takmer všetky výkvety českej kinematografie, ktorá patrila v tom období k jedinečnej. Naozaj som veľmi spokojný s týmto kúskom. A ak existuje niekto, kto nevidel túto komédiu, odporúčam si pozrieť prednostne pred všetkým iným. ()

jitrnic

Samozřejmě, že už to po těch letech začne obtěžovat, hlavně ty agresivní "hlášky", ale na první až přibližně desáté shlédnutí je to vážně výtečná (a samozřejmě zcela neškodná) zábava. ()

mirec88

Jednoducho - Svěrák a Smoljak sú majstri! "Hliník se vodstěhoval do Humpolce" nemá chybu. Tento film aj keď vidím 20.krát vždy vybuchujem smiechom. Pre mňa jednoznačne kult a najobľúbenejšia česká komédia. ()

D28

Ja by som len ako veľký slovenský fanúšik dvojice Svěrák-Smoljak chcela potvrdiť, že hlášky z nielen tohto ich filmu zľudoveli aj v našich domácnostiach.Popravde "Mareček" je citovateľný kompletne celý a to hovorí za všetko.Pan Svěrák čiastočne môže i za moju lásku k filmom a snahu písať komentáre.A běda vám,jestli mi to nepude!!!!!!! ()

J-o-k-e-r

Klenot mezi českými filmy. Jasně rozpoznaný styl dua Smoljak-Svěrák. Celá řada výborných herců, kteří mají největší podíl na genialitě tohoto ukázkově českého skvostu! J. Sovák v nezapomenutelné roli. "Šlajs se hlásí!!! " ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám