Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince. (oficiální text distributora)

evil_ryu

Vidno že Woody dal do Zeliga všetko. Je to po všetkých stránkach prepracovaný film. Jediná jeho chyba je že nepobaví tak , ako sme u Allena zvyknutý. ()

Ollie235

Woody Allen patří k malé skupince režisérů, kteří mají a budou mít můj obdiv, i přesto, že se čas od času vyskytne film, který mi nic moc neřekne. A Zelig je přesně tím případem. Byť nesmírně oceňuji jeho originalitu, formu fiktivního dokumentu a vlastně i scénář, působil na mě nesmírně rozpačitě. Zpočátku mě jednotlivé proměny neskonale bavily a byl jsem nesmírně zvědavý, co přijde dál, ale s postupem času mě to začalo silně nudit. A to je u filmu s tak krátkou stopáží špatně. Škoda, že to nebylo o něco svižnější, někdy v budoucnu ale určitě dám Zeligovi ještě šanci. ()

Oralfabet

Nejsem ještě Woodyho znalec (ale propracovávám se k tomu), stejně si však myslím, že mohu už teď říct, že Zelig je asi jedním z jeho nejunikátnějších filmů. Možná i jeden z nejlepších. Občas to působí jako skutečný dokument (hlavně při rozhovorech), což se mi fakt líbilo, jindy zase Woody přihodí nějaký geniální vtípek, což se mi pochopitelně líbilo taky. Zároveň jde o zajímavou a chvílemi i dojemnou výpověď o lidské povaze. 9/10 ()

Klajnik

Prvních cca 30 minut je za 4/5. Dokáže to být zajímavé, originální i humorné (“Pro Ku Klux Klan je Žid schopný se přeměnit na černocha či Indiána trojitým nebezpečím”) Zbytek už ani zdaleka tak nešlape, spíše nudí, protože se vaří z vody a následující vtípky nebyly tak dobře vychytané, nefungovaly a samotný příběh lidského chameleona Zeliga začal nudit. ()

bolan

Tak první Allen co mě zcela minul. Člověk se těší na film a dostane jakýsi dokument poslepovaný z archivních záběrů 1.pol.min.stol. Samozřejmě nechybí psychoanalytička, Židi a Hitler. ()

(Z)denny

Nepřipadá vám to všechno nějaký povědomý? Životní příběh hlavního hrdiny, který ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku.. No a teď si zkuste vzpomenout, kdy odešel jeden z nejslavnějších Čechů naši republiku. Kdy byl naposledy Jára Cimrman spatřen na našem území? No? Už vám to všechno začíná do sebe zapadat? Jo, je to tak. Woodymu se podařilo odhalit další životní etapu našeho velikána. Díky Woody ()

Curunír

Nádherná mystifikace, ale opravdu nádherná. Člověk by tomu pomalu i uvěřil. A Zelig vs Papež Pius XI a ta scéna s Hitlerem - prostě paráda. A navíc ten úžasnej hudební doprovod... Začínám Woodymu přicházet čím dále více na chuť. Jen tak dál! ()

Vesecký

Skutečně výjimečný film ve tvorbě W. Allena. Natolik výjimečný, že jsem tápal, o co Woodymu šlo. Jistě, představit člověka, který chce být natolik nenápadný a průměrný, zapadající do společnosti jako zuby hodinových koleček, až se ze sebe stal naprostým unikátem. Víc mě vadila metoda dokumentu, i když jistě triky, které jsou použity při včleňování Zeliga do skutečných archivních snímků, stojí za pozornost, neboť film se točil ještě v době, kdy triky pomocí počítačového software neexistovaly. - Aha, kdosi tady přirovnává Zeliga k Forrestovi - tak to je přesně ono, ani Forrest Gump mi nijak nepřirostl k srdci. ()

HH

To byl snad první film, kde doklíčování postavy do dokumentů bylo fakt k nerozeznání od originálu ()

Galahad

Pozoruhodné dílo které dodnes vstřebávám..Woody prokázal,že dokáže hrát i jiné role než přihlouplé otloukánky,nebo neurotické intelektuály.Originální námět,nikdy předtím ani potom jsem podobný film neviděl. ()

troxor

Američané mají svého Járu Cimrmana. Nebo se ho alespoň pokusili vytvořit. Jmenuje Leonard Zelig. Držitel rekordu za nejrychlejší přelet Atlantiku vzhůru nohama a lidský chameleon. A kdo jiný ho mohl vymyslet a ztvárnit než Woody Allen? Zelig je při všem, Zelig je vším. Ať už promlouvá k davům papežský otec nebo Adolf Hitler, vždy je tam on, adaptující se na okolní prostředí, s knírkem nebo s tiárou... Mystifikace zahrnuje fiktivní: novinové články, archivní záběry a fotografie, výpovědi pamětníků i odborníků na slovo vzatých, dokonce i dobovou hudbu s předělanými zeligovskými texty! Zelig je ale opět "jenom" další alter ego Woodyho Allena, opět se zabývá svým dětstvím, svým židovstvím i svou slabostí pro ženy...Ale jako vždy je k popukání! ()

Wolvie

Woody Allen povýšil mystifikaci na žánr způsobem vídaným doposud jen v Divadle Járy Cimrmana.Zelig je naprosto kouzelný film přeplněný skvělými scénkami,klidně mohl být delší,ale to by se zase podepsalo na jeho smrtícím tempu.Jeden z vrcholů Woodyho tvorby. ()

GOREGASM

Věrohodně pojatý pseudodokument jedné velmi svérázné postavy, která i historicky hýbala světem. Woody Allen uchopil svého fiktivního Zeliga vtipně, ale pro účel „uvěřitelnosti“ decentně, takže se nevalíte smíchy při do extrému dotažených situacích, ale naopak mnohdy je „jen“ suše konstatováno, jakých anomálií je Zelig součástí, nebo mnohdy středobodem. Woody netlačí story do extrému, ale průběžně ji udržuje v poloúsměvném stavu s ukroucenou hlavou pozorovatele. Zelig má rozhodně svůj půvab, ale mně tahle forma ne úplně sedla, přesto je to dostatečně potrhlé, abych šel na… 70% ()

BOURQUE

Woody Allen is the chamelon!!!! Zatiaľ pravdepodobne najlepší fiktívny filmový dokument, čo bolo natočené (od začiatku až do konca je cítiť Allenovský feeling). Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem