Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

mira.l

Ono je to tak nějak od všeho něco a pořádně od ničeho nic. Děj to nemá vlastně skoro žádný, jen prostě jeden běloch se stane zaměstnancem jednoho černocha (což je samo o sobě v dané době a místě docela nereálné, kdyby ... to nebyla pravda) a jedou spolu po jakémsi turné černošského pianisty. Některé momenty zajímavé, ale jako celek mi to přijde skoro až zbytečné. Je to hodně dlouhé a hodně nudné, korunováno závěrem jak z červené knihovny, romantika hadr. A jesti neumřeli, tak tam šťastně ty Vánoce slaví dodnes. To množství nominací a cen mi přijde skoro až přehnané. Ale hlavně že je to korektní. ()

Martensson35

Malek musel předvést něco úžasného, když trumfnul Vigga hrající tak perfektě Taliána. Nicméně budiž mu oceněním, že bez něj by z filmu zbyla poloviční záležitost, pravda okořeněná dávkou vytříbehého humoru. Film je standartní model dvou kontrastních osobností, vedoucích diskusní bitvu na poli společenských, etických a politických rozdílů, navíc vsazených do žánru "road movie", který nemá moc co nového přinést. A opravdu, v tomto směru nepřinese. Děj v zásadě přešlapuje na místě a je sledem jednotlivých epizodek problematiky rasové segregace, podané typicky hollywoodskou formou od začátku do konce, vkusně obalenou do bodrých i zemitých mouder hlavních protagonistů, jelichž určitý vývoj osobnosti lze považovat za přidanou hodnotu filmu, tedy krom toho humoru okolo. ()

RajAthen

Film, který si za mě na nic nehraje, má svůj poměrně úzký děj s několika odkazy na svou dobu, a de facto nemá ambice, které jsem od něj očekával. Uvedené mi však pranic nevadilo, od momentu kdy se vyvalil na plátno Viggo Mortensen a s Mahershalem Alim posléze rozehráli velmi sympatický koncert dvou zcela opačných charakterů, které k sobě najdou - možná až poněkud překvapivě snadno - cestu. Sympatičnost celého díla v jeho podání mě provázela celým filmem, který mi rychle a příjemně utekl. Pokud nebudete čekat filozofující zrcadlo společnosti, ale road movie dvou buddy s přesahem, nemůžete šlápnout vedle. ()

rublik05

Zpočátku to tak nevypadá, film se rozjíždí jak stará parní lokomotiva, ale pak se rozjede do silně emocionálního dramatu s komediálními prvky, které obstarává zejména Viggo Mortensen ve vedlejší roli mistrova řidiče. Pohled na Ameriku z počátku 60. let zejména na jižanské ,,zvyky,, je něco neuvěřitelného. Filmu hraje do karet hlavně skvělé herecké obsazení a výborné výkony téměř všech herců. Nejsilnější moment filmu samozřejmě scéna z poslední štace Donova turné po Jihu, to mě naprosto dostalo. Potěšilo zmínění bratrů Kennedyových a nějaké to morální poselství se filmu taky povedlo nenásilnou formou protlačit. Tunu ocenění plus ocenění několika Oscary si film právem zaslouží. Za mě suverénně 5* a velké překvapení roku 2019. 10/10. ()

bearmeedek

Toto není film, u kterého bych se za každou cenu chtěl rozepisovat a zdůvodňovat, proč... Kvalitní a zábavný film! Jen nechápu, že jej spousta kin u nás vůbec nehrála. 90%. ()

Searison

60. léta jihoamerického rasismu :) Road movie které zahřeje jak hereckým výkonem Vigga tak Mahershala Aliho ... skvěle jsem se bavil 90% ()

waska

Velmi příjemné překvapení. Ano, je to film pro Oskary, kterému nechybí patřičný patos na závěr. Ale rozhovory a situace mezi Tonym a Shirleyem jsou velice vtipné, role jim sednou a zase jsem si uvědomil jaký je Viggo fantastický herec. ()

E lan

Příjemná podívaná o nelehkých časech zahraná skvělými herci. Příběh se malinko táhne, ale člověk se překvapivě nenudí. Mortensen hraje skvěle, Ali stejně tak. ()

Inozuka

Ačkoliv vše dopadne, jak asi od začátku divák tuší, je Zelená kniha velice přejemný film, který si zábavnou formou bere na paškál rasové a národnostní předsudky. Viggo Mortensen je s tím bachorem a nezřízenou žravostí naprosto uchvacující a Mahersala Ali naopak svým uhlazeným šarmem a samotou vzorem sympatie. Děj odsejpá pomalu, ale plynule a ani trochu diváka nenechá oddychnout a kouknout na hodinky ... Po dlouhé době příjemný a přemýšlivý film, který si své hodnocení a ocenění plně zaslouží. No a ty cadillacy a muzika jsou prostě k sežrání ... ()

Theker

Prečo to dostalo oskara neviem, lebo toto sme už všetci videli mnohokrát, akurát iný dej a obsadenie :) Ale tak... aspoň budú mať TV čo dávať popri Intouchables cez vianoce. ()

Klajondr

Viggo se nám po nějakých letech skrývání vrací zpět na plátna těch "známějších a větších" filmů a musím uznat, že si pro to vybral naprosto perfektní roli. Nejen on, ale i skvělý Ali tento film povznesli do kinematografických výšin. Nádherně zpracované téma rasové nenávisti, doplněno skvostní atmosférou dalekého Jihu. Hlavně velká poklona tvůrcům, skloubit do jednoho filmu tolik nepříjemných lidských otázek vyžaduje velký um. Prostě tahle road story mě bavila od začátku do konce. ()

pulDag

Scény prvoplánové, doslovné, bez dopadu a s vyloženě slabým hudebním doprovodem, tím nemyslím fantastické dobové fláky, ale hudbu, která "umocňuje" citový dopad některých scén. Vskutku jak z nějakého seriálu... Viggo jako Ital nepřesvědčiný a chemie mezi hlavními protagonisty pomíjivá. Další Intouchables se tedy rozhodně nekonají. Každopádně příběh má ve své podstatě co nabídnout a tak divák bojuje jen s nešikovným scénářem a umělými dialogy. ()

Anayka

Co si budem, je to napsané a natočené přesně tak, aby se to líbilo komisi na Oscarech. Takže žádné drsné syrové drama se nekoná, ale i tak mě tahle příjemná jednohubka donutila si vyhledat, kdo to Don Shirley vlastně byl. ()

Jaxx84

One man show Viggo Mortensena. Kvůli závěru v Orange bird baru dávám 5*. Díky za tyhle filmy. Jakýkoliv projev rasismu nebo xenofobie považuji za slabost, za nejryzejší projev hlouposti v celé své podobě. Hloupost se totiž bojí cizí neznámé moudrosti, vzdělání, kultury, umění. A abychom hloupost vymýtili, nestačí být génius, chce to mít odvahu. ()

gemi

No tak od oscarového trháku s přepáleným hodnocením na ČSFD jsem teda čekal víc. Námět výborný, dokonce podle skutečnosti, ale potenciál nevyužitý, chtělo to trošku lépe zdramatizovat. Je to fajn film, o tom žádná, ale nic extra ve mně nezanechal. ()

Ceberus

Jak uvádím na svém profilu, nemám rád nadhodnocování filmu jen proto, že je podle skutečných událostí - to přece nemá s kvalitou natočeného snímku nic společného. Proto mě to nechá chladným i zde, přestože se film dotýká tématu, které je jako stvořerné pro sklizeň Oscarů. Film naštěstí rasismem nemlátí diváka poučně o hlavu a ten je tak spíš v roli pozorovatele - takhle to tehdy bylo, no názor si na to udělej sám. Chemie mezi hlavní dvojicí jistě funguje, ale pokud hledáte něco o třídu výš, jděte do Nedotknutelných. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi