Pose (TV seriál)

Drama / Muzikál

USA, 2018–2020, 26 h 16 min (Minutáž: 46–79 min)

Mac Quayle

Mj Rodriguez, Ryan Jamaal Swain, Indya Moore, Evan Peters, Kate Mara, Dominique Jackson, Billy Porter, Angelica Ross, Angel Bismark Curiel, Dyllón Burnside, Charlayne Woodard, James van der Beek, Jeremy McClain, Hailie Sahar, Kevin Interdonato, Nicholas Tucci, Kathryn Erbe, Christine Ebersole, E.J. Carroll, Christopher Meloni, Sandra Bernhard, Khalid Rivera, Bianca Castro, Our Lady J, David Granados, Jason A. Rodriguez, Samantha Grace Blumm, Alexia Garcia, Sol Pendavis, Trace Lysette, Bernadette Quigley, Jimmy Palumbo, Tamara M. Williams, Roslyn Ruff, Brian Donahue, Trudie Styler, Bob Adrian, Alexander DiPersia, Amelia Fowler, Sophie von Haselberg, Patti LuPone, Frank De Julio, Kevin Curtis, Peppermint, Woody Fu, Danny Johnson, Damaris Lewis, Heidi Armbruster, Courtney Sauls, Johnny Sibilly, Leiomy Maldonado, Andre Ward, Austin Scott, Ian Whitt, Jamie Choi, Ethan Herschenfeld, Sebastian Chacon, Tibor Feldman, Valeria A. Avina

1. série - 100% - Ve své jedinečnosti téměř nepopsatelné - a dost možná neopakovatelné. Pose funguje jako nejprimárnější rodinné drama, jako obraz doby, jako specifická sociální studie, jako kompilace skvělých songů a v neposlední řadě jako pravý seriálový milník. Rozesměje, rozpláče, šokuje množstvím hereckých objevů (Pray v podání Billyho Portera je už teď ikona) a diváka zkrátka nepustí. Proto nechápu, že právě takhle extravagantní událost proplula televizí nemožně potichu. Obvyklý kabelovkový hype by právě sem seděl jako nikdy předtím. 2. série - 90% - I když je první kouzlo dosud neviděného pryč, pořád bych jen těžko hledal, co se letos na seriálovém poli urodilo lepšího. Na nejvyšší hodnocení to sice tentokrát nestačí, protože "speciálů" bylo na střídmou porci desítky epizod přece jen moc, ale stále nemám dost a nejspíš jen těžko kdy mít budu. Pose je totiž tak jedinečně dojemná a upřímná najednou, že mi z toho nepřestává jít hlava kolem, ať už jsou to slzy radosti nebo nefalšovaného smutku. Billy Porter samozřejmě i nadále za krále, Indya Moore za princeznu a zvláštní trofej by měla přistát u Angela Bismarka Curiela. Jak mi byl Papi víceméně jedno, krade si ve druhé sezóně všechny chvíle a stává se jedním z nejživotnějších a nejsympatičtějších charakterů.(6.9.2018)

And the category is... The Realness! A uvědomíte si, že o tomhle je celý seriál, kde i trans postavy hrají skutečné trans herečky (což jsem zjistila až pod dvou sériích a dlouho se mi tomu nechtělo věřit, protože, no prostě protože to fakt nejde poznat). Každý druhý tenhle seriál, v naší, předsudkama a zděšením ze všeho odlišného, založené společnosti, nejspíš ani nezačně, nebo ho vzdá po prvních minutách, když zjistí, jaké je téma. Ale přesně proto tu tenhle seriál určitě je. Aby běžným, obyčejným a průměrným lidem, kteří mají alespoň trochu "open mind", ukázal, že i "jiní" lidé mají sny a starosti jako každý jiný, jen to mají o dost těžší. Netflix mi poslední dobou tak nějak dává najevo, že první série některých seriálů jsou opravdu jen seznamovací a průměrné, protože si chystají půdu pro velký boom v sériích dalších. Předpokládám to u Politika, kde se teprve poslední epizoda první série rozjela. Zažila jsem to s Glow, kde jsem zvažovala, zda vůbec první sezónu dokoukávat, aby hned v prvním díle druhé přišel naprostý kvalitativní obrat. A je to i tady, kde hned první epizoda druhé série vytáhne tehdější šílenství kolem Vogue od Madonny a akceleruje s každou epizodou až do finále. Vytrvalý divák odměněn. Love, Freedom and Truth. S01 - 3*, S02 - 5*.(5.11.2019)

Urcite kazdy komentar bude obsahovat hlasku 10's across the board! a tento serial si to aj zasluzi. Instantna serialova laska. MJ Rodriguez a Billy Porter hraju uzasne, Indya Moore a Dominique Jackson si kradnu sceny pre seba. Serial kde cis belosi hraju druhe husle a naozaj dava priestor minoritam. Ale predovsetkym atmosfera balovej subkultury new Yorku 80tych rokoch naznacena v skvelom dokumente Paris is Burning prevedena do dokonalosti a s laskou. Ono cely serial ma obrovske srdce.(26.7.2018)

Zajímavé, dojemné, vtipné a poutavě natočené příběhy newyorských transsexuálů a gayů poloviny 80. let. Výborný soundtrack a taneční čísla vycházející ze skutečných bálů, z nichž později čerpala inspiraci Madonna pro klip Vogue. POSE nemá hloubku Andělů v Americe ani naléhavost Rent, se kterými se potkává v námětu. Přesto určitě stojí za vidění, postavy Blanky, Angel, Pray Tell nebo Elektry vám utkví v paměti, jak jsou originální. Herecké výkony nejsou úplně vyrovnané (pro mě byl nejlepší Evan Peters), pohled do subkultury je ale autentický a na mnohých místech až edukativně bojuje s předsudky i uvnitř LGBT komunity. Viděl jsem na Netflixu zatím 1. řadu a dal bych 80%. V každém případě nadprůměrná a nezaměnitelná produkce.(15.1.2020)

Komu tohle doporučit? Snad jen někomu, kdo má rád lidský příběhy. Kontroverzní prostředí transexualní komunity v 80. letech určitě většině nesedne, a zbytek to přejde a bude hateovat aniž by se na to podíval. To ale nevadí, ten seriál se nesnaží být masovou záležitostí pro ovce. Kdo si všechno srovná v hlavě a podívá se na to, ten litovat nebude. Emocionální jízda - od začátku do konce jsem koukal s otevřenou pusou. Takhle museli žít? Tohle podstupovat? Smutek, lítost a snaha něco změnit, to jsem při sledování cítil já... Prvotřídní drama od tvůrce American Horror Story, které se nebojí kromě šokujícího života ukázat i svoji zábavnou a vtipnou stránku. Ano, objektivně jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděl(27.10.2019)

• - Původně si v seriálu měla zahrát Tatiana Maslany. Její role ale byla přepsaná na Damonovu učitelku tance, kterou si poté zahrála Charlayne Woodard. (hansel97)

• - Všechny hlavní postavy, tedy Blancu, Elektru, Angel, Lulu, nebo Candy, hrají ženy, které se i ve skutečném světě původně narodily v mužském těle. (playboxguest)

• - Seriál drží rekord s největším počtem transsexuálních herců jakéhokoliv hraného seriálu. (hansel97)