Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

PTuranyi

Dobre natočený detektívny príbeh podľa skutočnosti. Dvojica detektívov v utajení sleduje činnosť Kukluxklanu. Samotný príbeh detektívov je síce v popredí, ale je rozriedený bočnými dejovými linkami ako je vzťah Rona s mladou černošskou aktivistkou a udalosťami okolo boja černochov proti rasizmu. Záver filmu je doplnený aktuálnymi udalosťami okolo hnutia KKK. Príbeh je dobrý aj herci sú fajn ale úplne napínavý triller to nie je. 70% ()

david141474

No tak toto bylo fajne. Adam Driver a David Washington podali dost solidní výkony a nebyl sám. Sice jsem ten film viděl asi půl roku zpátky, ale pořád si pamatuju nějaký záblesky. Než jsem se dokopal napsat tuto recenzi, tak se toho za tu dobu hodně změnilo, třeba vyšel trailer na 3. sérii Bad Batch, ale to není důležitý, vraťme se tedy k filmu. Taková infiltrace do členství byla perfektně zahrána. Získání členství a následný vstup na akci mělo takovou atmosféru, že jsem málem civěl s otevřenou hubou. Soundtrack taky nebyl špatnej a ty herecký výkony byly opravdu fajne. Takže za mě spokojenost a mohu jen doporučit. 8,5/10 Tak toto bylo hodně fajne! ()

F2003F

Inteligentne podané v značnej miere sofistikovanosti tak, aby to neplávalo povrchne, ale zaujalo svojím hlbokým intelektom. Dostatočne zábavné a úderné. Funkčným napätím a dusnou atmosférou poriadne nabité, aj z pohľadu nevedomosti (mojej). Výsledok je uvedomelo náučným dielom o rasizme, niečo ako Ameican History X, len nie natoľko tvrdý, explicitný a realistický, či zážitkovo pamätný. Výborná filmárčina (kostýmy!), len to miestami zakopáva o výkony. Farebne výrazný snímok a prácou s prostredím a postavami tiež svojsky pohľadný. Príjemne dielo, ktoré malo rozhodne vyhrať Oscara nad, v rámci posolstva a témy, suchým Green Book. Záver emotívne drsný a nečakaný, zároveň aj potešil. ()

bigmatko

chytľavý retro štýl na pozadí rasistickej vlny, ktorá je silna aj ako Black power aj ako White power. Určite je to film na zamyslenie ale príbeh a dej pokulháva je zbytočne natiahnutý a nič výnimočného ani silného sa tam neudeje. čakal som že to bude fajn čierna krimi komédia ale bol som sklamaný. Téma je určite vážna a prelína sa aj so súčasnou politikou ale tak či tak je jednostranne zameraná na násilné konanie KKK a nie na prezentovanie vzájomného rasizmu. Black power je vo filme viac Cool ako white power. pre mňa pomerne slabý film a zbytočne dlhý. ()

Menfis

Čekal jsem spíš srandu a jenom srandu. Že bude mít film ve výsledku i takový socio-politický přesah, kritizující současnou situaci v Americe, jsem fakt nečekal. Trump dostal slušně na p*del tou nejelegantnější možnou formou, bravo! ()

fikee

Moc nechápu ten hajp kolem filmu. Výprava a námět je skvělá, ale příběh je spíš taková historka k pousmání, která sice má dobré momenty ale rozhodně se až moc často zadýchává. Kontrapukt se skutečnými záběry z Charlottesvile je na jednu stranu drsnou fackou, na druhou stranu cynik ve mne se ptá, kde začíná propaganda. ()

toku

BlacKkKlansman vás rozchechtá, abyste se hned zakuckali připomínkou, že se (skoro) vše stalo. Ron Stallworth (John David Washington) se skutečně stal členem Ku Klux Klanu. Jako černošský policajt. Po telefonu. A jeho bělošský kolega (Adam Driver) ho opravdu zastupoval na osobních schůzkách. Tenhle absurdní příběh generuje tolik gegů, že to tlačí film s přispěním režisérovy (Spike Lee) lehké ruky kupředu a odvádí pozornost od problematických prvků. Těmi je hlavně chirurgické rozdělení na dobro a zlo, doslovné vedení zápletek a hloupé karikatury členů KKK. Drobností jsou pak neopodstatněné záběry vyznívající do prázdna. I díky tomu vás film postupně ukolébá až k úplnému odzbrojení dětinsky hloupým koncem typu "to jsem ti to nandal". O to víc šokující jsou poslední minuty doku-záběrů z loňského útoku v Charlottesville a Trumpova relativizující vyjádření k neo-nacistům. Škoda, že lehký tón filmu přebije i občasné vážnější zmínky. Třeba když židovský kolega přemýšlí, díky úplné asimilaci, o svém původu až po infiltraci do KKK a jejich projevované nenávisti vůči Židům. Nebo, že KKK funguje jen na základě sdílené a neustále projevované nenávisti, takže si stačí párkrát zanadávat, aby vás přijali. 7/10 díky svižnosti, příběhu a kontrastnímu konci. ()

Pavelkedar

Když tom budu brát s rezervou jaho hraný dokument, tak dobrý.To, že to bylo zbytečně dlouhé,nijak zvláště záživné, nebudu pitvat. Prostě mě to nikterak neoslovilo, chvílemi celkem nuda. Ale zaujaly mě výkony Adama Drivera, Fredericka Wellera, Paula Waltera Hausera a Roberta Johna Burkea. Mladej Vošiknton pro mě za "0". Jo a dobrá byla Laura Harrier. Topher Grace jako Gura Jára naprosto nepřesvědčivý,leda že by skutečný David Duke byl taková nemastná/neskaná slečinka a měkota.Zbytečně přeceňovaný snímek, zřejmě asi poplatný současné "segregační náladě" ve společnosti vyvolané sluníčkáři a a neziskovkami. ()

Royaldell

Skvělý film,z finálních záběrů jsem měla husinu..Rasismus v USA prostě byl,je a bohužel asi vždycky bude. To ale neznamená,že by se proti němu nemělo bojovat, a Rona Stallwortha za to totálně obdivuju!! Jo a poslední telefonát Rona s Davidem Dukem byl taky dokonalej. Můj první film tohohle roku naprostá jednička! ()

fabregas1

Byl jednou jeden Žid a Negr ( šaka laka boom ) a ti byli veeeelci rasisti ( šaka laka boom ), neměli rádi bílé lidi v sympatických bílých kostýmech a tak na ně ušili habaďuru ( šaka laka boom ). Za mě je to solidní drama se špetkou napětí, ale jinak film neobsahuje nějakou vyloženě zapamatováníhodnou scénu, logika si občas bere dovolenou a hlavní role nebyla tak přesvědčivá, víc bych vyzdvihnul Adama Drivera, ten se mi líbil nejvíc. Film má takový odlehčený styl vyprávění, takže je to dobře stravitelný a jako celek film funguje dobře. ()

Jurcekk

Agitky mi a priori nevadia. Ale toto tvorcovia nezvládli. Tuto vyššie Cervenak napísal... A budú pičovať ak sa im ceny neujdú že ... na ... Však na to, na čo vždy pičujú... Toto je slabý film. Bizarný príbeh. Až neuveriteľný. Ale slabý film... ()

Joachim36 odpad!

Bože, taková ideologická masírka. Musím říct, že mě Spike Lee vyloženě zklamal. A tím "doku" koncem jen přibil poslední hřebíčky do rakve. ()

Razz

Veľké očakávanie, trošku sklamanie. Prichytil som sa pritom, že ma to až tak nebaví, zrejme kvôli dĺžke a téme, ktorá nebola nijako inovatívne spracovaná. Príbeh mal bezpochyby väčší potenciál, natočený však bol pomerne plocho. Trošku paradoxne bol najsilnejší záver, ktorý výborne premostil príbeh so súčasnosťou. ()

sarianna

Z oscarových kandidátů mě tenhle film bavil nejvíc.Nicméně mám k němu několik ale. Dokud se to drží mírně komediální absurdnosti kolem toho, že tupci z ku klux klanu mezi sebe vezmou černocha, kterého ztvárňuje Žid, tak je to paráda (mimochodem Adam driver táhne celý film a podle mě byl letos na Oscarech okraden). Jenže pak se tam začne taky agitovat a agitovat a konec je pro mě naprosto děsnej (jako proč to tam bylo?). Osciluje to mezi komediální nadsázkou a smrtelně vážným dramatem, což není úplně dobrý. Nemůžu se zbavit dojmu, že kdyby to natočil někdo jiný, někdo, kdo má trochu nadhled, tak to mohlo dopadnout mnohem lépe. ()

Rodgar

Na film jsem se podíval až po Oscarech, jelikož mne do té doby nijak nezaujal. To se změnilo v momentu, kdy Spike pronesl svou řeč a strhl tak následný shit storm v Trumpových tweetech. Až na konci filmu jsem přesně pochopil, proč jeho řeč byla právě takto orientována. Mimojiné, místy pomalé a z toho důvodu často kritizované tempo filmu mu dle mého názoru dodává právě tu autentičnost, která by byla hollywoodskou akčností dost narušena. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz