Na chudém předměstí mezi metropolí a divočinou platí jen zákon nejsilnějšího. Marcello (Marcello Fonte) zde dělí svůj čas mezi práci v skromném salónu pro psy a láskyplnou péči o dceru (Alida Baldari Calabria). Bohužel do jeho života zasahuje i neurvalý Simoncino (Edoardo Pesce), bývalý boxer a surovec, který terorizuje celé okolí. Drobného a citlivého Marcella k němu poutá nejednoznačný a ponižující vztah. Ve snaze vrátit svému životu důstojnost naplánuje zoufalou pomstu a jeho akce vede k nečekanému výsledku. (CinemArt)

Flego

Sociálny thriller zasadený do šedi mestskej periférie, kde si postavičky žijú svoje skromné životy a venujú sa svojej práci, podobne ako útly človiečik vlastniaci skromný salón pre psov. Kontroverznosť postavy Marcella je v jeho láske k psom a nadovšetko k malej dcéry a na druhej strane zvláštny vzťah k miestnemu bitkárovi a narkomanovi, ktorému zabezpečuje drogy. V tomto príbehu možno niet kladných hrdinov, aj tak sa však divák prikláňa k Marcellovi. Režisér Garrone nič nevysvetľuje, ponúka nám svet jednoduchých ľudí s jednoduchými riešeniami, a je len na nás, čo si z tohto príbehu zoberieme. ()

TheEvilTwin

Hodně neotřelé a originální téma, které je někde bohužel realitou, je divákům podáno hezky realisticky a bez filmových mainstreamů. Od začátku zajímavá a docela poutavá story jednoho městečka, které je "terorizováno" feťákem. Nic převratného a světoborného, ale dívalo se na to celkem hezky, některé scény dost napnuly a zamrazily a život hlavní postavy byl zajímavý. ()

Othello

Těm co to v tom našli upřímně závidím. Za mě Garrone neposkytuje žádný návod k postavě, u které jsem nechápal čím je definovaný její charakter a motivace, takže jsem se rozhodl přijmout podezření, že se zkrátka rozhodl prodat melodramatický příběh naivního dobráckého outsidera (roztomilá dcerunka a pejsánci included), kterému se tak nějak smutně nedaří. A nádavkem to ještě osolit double feature dojemnou pohádkou o herci z okraje společnosti, jehož objevili někde ve škarpě a do rána jej vybavili palmou z Cannes. Fantastická kamera, výprava a herectví bohužel pak nedokáží zahladit problém z největších a to ten, že tomu filmu zkrátka nevěřím. ()

Morholt

Hlavní hrdina si chce jen v klidu vydělávat obskakováním čoklíků, občas si přilepšit drobnou levárnou a být dobrým tátou, ale díky místnímu sígrovi se mu to i přes veškerou snahu nedaří. Když se ocitne na úplném dně, rozhodne se svému trýzniteli postavit, ale je otázka, zda to bude něco platné. Lítost je asi nejsilnější emoce, kterou film vzbuzuje. Fonteho postavě nejde nefandit, ale vzhledem k celkovému uchopení látky a bezútěšné atmosféře rozflákaného předměstí jsem měl prakticky celou dobu pocit, že tohle nemůže dobře dopadnout. Jestli bylo Garroneho záměrem hodit na diváka deku, tak se mu to v mém případě bezezbytku podařilo. I proto mě nakonec zklamal samotný závěr, kvůli kterému nemůžu pětkovat. Ale je to jen o fous. 85% ()

Lacike

Vlastne neviem co som od filmu ocakaval, ale rozhodne som necakal nudny pomaly film s divnymi postavami, ktore sa spravali nelogicky a cele to vyusti v nezmyselnom zavere. Holt asi art. Nic pre mna. ()

ScarPoul

Film, ktorý stojí na kreácií Marcella Fonteho. Garrone si zvolil pomerne jednoduchý a priamočiary príbeh v ktorom naplno využil svoju štúdiu jedného charakteru. Marcello je dobrák. Ale má jednu chybu... nevie povedať nie. Pomáha aj tam kde by nemusel a je hlavne výrazne submisívni voči živočíšnej a dementnej autorite, ktorú predstavuje grázel Simon. Myslieť si, že ak s ním bude zadobre, obídu ho problémy, ktoré s ním majú zvyšný obyvatelia komunity, je ale hlúpa predstava, ktorá Marcella dostane do zbytočných ťažkostí. Vtipné je že determinantom finále je skôr náhoda než zmena charakteru. To ale umocňuje smútok z osudu hlavnej postavy. V dokonalom svete by každé jeho rozhodnutie malo zmysel. V skazenom svete ho jeho dobrota rozomelie. Sledovať to nie je vždy príjemné. A nie tým, že by to bolo explicitné. Len sa v nás režisér snaží prebudiť túžbu v šťastný koniec, hoci je v tomto prípade takmer nemožný. A za to Garroneho obdivujem a zároveň som na neho trošku nasratý. Každopádne každá postava má charakter z ktorého nevybočuje a tým filmu pomáha k autenticite a uveriteľnosti. ()

Davered

S ustredni postavou se nejen ze neda sympatizovat (hresi ciste za ucelem vlastniho obohaceni), ale ani se ji neda verit (cela rada nepravdepodobnych detailu). Vysledkem je banalni historka z cerne kroniky, na kterou se sice celkem obstojne kouka, ale ktera vysumi do ztracena se zaverecnymi titulky. ()

Kaluž

Extrémně fyzická podívaná, místy citelně nepříjemná. Neuvěřitelný herecký přednes Marcella Fonteho, ten človíček je jako malá sopka. Celou dobu tiše dřímá a snáší veškerá příkoří, aby nakonec zazářil v erupci nespoutaného násilí. Velký film pro velké diváky. ()

decouble

Tak trochu jemnější variace na japonský film Studená ryba (2010), (černý) humor tu spíše párkrát probleskne. Studená ryba je drsnější, ale Dogman má zase k dobru to, že se odehrává v nesmírně fotogenickým prostředí rozpadajícího se přímořskýho městečka. ()

kajas

Trailer ve mně vzbudil očekávání thrilleru, ve kterém (i vzhledem k jeho názvu) budou hrát zásadnější úlohu zvířata. Jenže jsem bohužel zhlédla film o troubovi, který má sice až dojemný vztah ke psům všech ras (jeho záchrana čivavy uvězněné v mrazáku mě dohnala k slzám), ale jinak se z naprosto nepochopitelných důvodů přátelí s největším ksindlem v okolí a nechá si kvůli němu zničit vše, na čem dosud tak lpěl (dobré vztahy se sousedy i dcerkou z nevydařeného vztahu). Závěr na pár facek, katarze nulová. P. S. Jestli si pod pojmem "Itálie" představujete pouze sluníčko, zmrzlinu a pizzu, tento film vás možná přesvědčí o opaku. Jinak ho nijak zajímavým neshledávám. ()

Ignus.cz

Strašně mě dokáže nasrat když hlavní postava celý film jedná bezmyšlenkovitě. Každý má právo na to udělat hloupou chybu, ale skoro dvouhodinová šaráda tuposti je už moc. Divák si nedokáže vyvinout sympatie k hlavní postavě. Nikdo se tak prostě nemůže chovat. To nejde. Vnímám to tak, že tvůrci filmu prostě nedokázali vymyslet pořádnou zápletku, která by vedla k podobnému rozuzlení. Místo toho vymysleli postavu bez mozku. To vše bohužel shodí to co je zde kvalitní: atmosféra, prostředí, herecké výkony a kamera. Chápu záměr psa/člověka slepě věrného svému pánovi, ale akorát mě to nasralo. ()

radektejkal

Kdyby měl Gilles Deleuze ještě šanci vidět tento film, možná by řekl, že je to typický případ "stávání se zvířetem", "stávání se psem". Marcello (Fonte) se stává psem nikoli vzezřením či ústrojenstvím, jen prochází jakýmsi neurčitým životním stádiem, kdy v důsledku společného života se psy a z lásky k nim a vzhledem ke své psí situaci, začíná přejímat psovské reakce a psovské "uvažování", takže v závěru, kdy se snaží dokázat, že psem není, dokazuje jen, že jím už je - jako by pejsek pobíhající kolem něj, už předjímal jeho vlastní bytí (zatímco Marcello se jen tak bezradně tváří). Poměr mezi Marcellem a Simoncinem nelze objasňovat z pohledu agresor/šikanovaný ani mučitel/trpitel ( (tento poměr by musel projít nějakým vývojem, a scénáristé jej také záměrně neobjasňují). Zatímco obtížně pochopitelné úchylky (chování na policii - psí věrnost, rozbití motocyklu - psí vztek, přání zavřít psa do klece, nesmyslné nošení mrtvoly - pokus o nové zapadnutí do psí smečky, a další) jsou právě filosofií "stávání se zvířetem" snadno objasnitelné. Pozn.: Matteo Garrone zde navazuje na tradiční výrazové prvky italské kinematografie, které, jak i jinde, se osvědčily i zde. ()

Martin741

Drsna talianska podivana ako isty miestny grazel strpcuje ludom zivot v talianskej Kampanii. Treba pockat, nez sa to poriadne rozbehne, film je to skor art nez akcny. No ale potom ten zaver - jednak inteligentny divak ho rychlo uhadne a jednak  bol neskutocne brutalny. Matteo Garrone je novy taliansky talent, oplati sa sledovat Garroneho tvorbu   : 90 % ()

Rocky88

Na jednu stranu je příběh poutavý, smutný jak prostředím, tak i postavou hlavního hrdiny, který je sice dobrák a fakt hodně má rád pesany, ale taky hlupák. Na druhou stranu je to ale feťáček, takže veškerá lítost vyjde vniveč. Konec také vyzní naprosto prázdně, člověk může jen pozvednout ramena, zabručet, a nakonec vypnout bez poslechu hudby u titulků. Stále je to ale zajímavější, než dle mého odhadu polovina filmů, co se dostane do kin, takže hodnotím průměrem. ()

dubinak

Herecký orgasmus, který tu ze sebe vymáčkl Marcello Fonte je asi první věcí , kteoru tu musím zmínit. Dlouho jsem neviděla, aby takhle někdo uměl hrát očima a v podstatě ani nepotřebujete jako divák vidět to, co on, protože to z jeho pohledu vyčtete. Nicméně ke scénáři. Až do poslední chvíle jsem hodně koketovala i s tou čtvrtou hvězdičkou, ale nakonec mi tam ještě něco málo chybělo. Možná jakýsi moment překvapení na závěr. Film je to ale festivalově krásný, lidský, plný lásky, nenávisti a pejsků. Opravdu nelituju toho času, co jsem mu věnovala. ()

Martrix

Marcello Fonte získal za roli Marca ocenění za nejlepší herecký výkon(Cannes) zcela zaslouženě. Společně s prostředím ve kterém se Dogman odehrává, na sebe strhával pozornost v každém záběru. Garrone mě jakožto scénárista nijak nenadchnul. I když se v závěru ozřejmí, proč se Marco zachoval na první pohled hloupě a spustil tak sled nevyhnutelných a proto i předvidatelných, ale pořád fatálních událostí, je to nezřetelné a filmařsky nedotažené. Odpověď na otázku, proč šel Marco na ruku naprosto nedůvěryhodnému a nebezpečnému Simimu, byla upozaděna díky důrazu na závěr, kde sledujeme proměnu a pád Marca. Přitom jeho pohnutky proč ...mohly být vcelku uspokojivou pointou. Tvůrci se ale rozhodli kruh uzavřít podle klasické šablony akce-reakce. Tzn....když se budete pohybovat v toxickém prostředí a mezi lotry, je jen otázka času, než vás to prostředí sežere, nebo se lotrem stanete i vy. Mě by se mnohem víc líbilo, kdyby zůstal osud všech postav otevřený a zůstal by "jen" ten motiv Marco-dcera-velká chyba-Marko-dcera. ()

angel74

Kdo by to byl na začátku tušil, že znepřátelit si střízlíka Marcella může mít fatální následky. Submisivní dobrák Dogman neměl zrovna na růžích ustláno, ale za mnohé potíže si svým způsobem mohl sám, nicméně taky se z nich nakonec sám vysekal. Italský režisér Matteo Garrone natočil výborné sociální drama, které disponuje hned několika silnými a na pohled velmi nepříjemnými scénami. Skvělý představitel titulní role Marcello Fonte mě svým autentickým hereckým výkonem uhranul natolik, že chybělo opravdu málo, abych filmu dala plný počet hvězdiček. (85%) ()

31. Evropské ceny vyhlášeny

31. Evropské ceny vyhlášeny

17.12.2018

31. ročník European Film Awards, neboli evropské alternativy Oscarů, byl čerstvě vyhlášen a velkým vítězem se stal snímek, který před týdnem novináři na Zlatých glóbech jaksi opomněli. Drama Studená… (více)