Paroží

• USA Antlers (více)

V izolovaném městě v Oregonu se učitelka střední školy a její bratr, místní šerif, zaplete s jedním ze studentů, jehož temná tajemství vedou až k děsivému setkání s legendární bytostí, která zde byla dávno před nimi. (Falcon)

Morholt

Skvělá atmosféra podpořená slušným hudebním podkresem, bezútěšnost v každém póru, jako vždy výtečná Keri Russell jíž zdatně sekunduje bledý klučina, pár mńamek a konečně moc hezké monstrum. Na druhou stranu je to trošku pomalejší až pomalé, monstrum se v plné parádě ukáže až v závěru a i samotný motiv je poněkud ohraný. Vždyť je to jen další mytologický bubák běhající po lese. I co se rodinných traumat či sociálních aspektů týče mi to moc nesedlo. Krom toho, že se jedná o stokrát použité šablony, mi tu připadaly i zbytečné. Celkově to není špatné, ale Cooper to umí i lépe. 65% ()

Lucasion

Indiánská legenda a klasická monster vyvražďovačka. Přitom ta atmosféra Oregonu je vynikající. Film hodně pracuje s atmosférou, tak jak bych si přál a mýtus o Wendigo zpracovává velmi poutavě. Nechybí nějaký ten gore a samozřejmě i zápletka okolo jedné rodiny. Pro mě Antlers splnil očekávání přesně na půl. Film mě vcelku bavil a užil jsem si ho. Byl jsem vlastně i napnutý, jak to celé dopadne. Na druhou stranu je ten film velmi černobílý a hororové finále až příliš okaté. Postavy se chovají příliš "hororově". Volně přeloženo, mohla bych bratra odvézt do nemocnice, nebo mi zavolat sanitku, ale ne. Raději ho naložím i se zraněním do auta a půjdu nejdřív skopat monstrum. A bohužel takových věcí je ve filmu víc. I když to má trošku neotřelou atmosféru, tak si myslím, že na film během chvilku snadno zapomenu. (50 %) ()

ScarPoul

SPOILERY: Cooper to s atmosférou vie. A téma Wendiga mi príde veľmi blízka. Páčilo sa mi ako sa rozohrali aj jednotlivé charaktery postáv. Všetky do jedného fungujú. Až do polovice. Tam, ako keby Cooper odrazu nevedel či mu ide o atmosférickú a nepríjemnú drámu alebo o mytologický horor. Odrazu sa charaktery začnú správať hlúpo a nelogicky ( malý chlapec, ktorý zachráni tetu učiteľku pred otcom s ktorým pôvodne utiekol?) Postupné budovanie atmosféry sa tak začne postupne lámať v zmesi nelogických a úsmevných zvratov. To, že film občas zbytočne naťahuje veci typu( áno je tam týranie ale potrebujeme potvrdenie k domovej prehliadke) dáva väčší priestor pre to, aby sme si všímali slabšie miesta. Atmosférické filmy by mali mať jednoduchšiu premisu a nemali by sa báť svojim postavám riadne zavariť. Tu mi veci ako zabijem jedného policajta a druhého len odhodím prišli ako urážka zdravého rozumu. Niekomu to možno stačí. Mne nie. Už len kvôli tej téme. Už len kvôli tej atmosfére. Neviem čo sa stalo, ale od polovice je to pre mňa iný film. ()

BoPo

Budeme si musieť zvyknúť na nový hororový subžáner, a to eko horor. Tento rok mám za sebou dva kúsky. Gaia (skôr artový pokus, ktorý boduje predovšetkým vydareným vizuálom) a Paroží, ktoré má béčkové obsadenie, klasickú zápletku o pradávnom zle, ale zároveň aj veľmi dobrú atmosféru, nadpriemernú vizuálnu kvalitu, efektnú transformáciu, a detského hrdinu, ktorému sa nedá nefandiť. ()

corpsy

ANTLERS je ,,monster movie,, ale nie až presne v takých tradíciách, aké si pod týmto pojmom predstavujete. Thriller s viac ako prevládajúcimi hororovými motívmi, v niektorých scénach, pekne zimomriavkových. Preda len sa to vezie v starých, vychodených koľajách a invencia sa ponúkne len občas. Záver dáva najavo, že konce nikdy nekončia a začiatky sú tu stále. Nepohrdol by som. ()

sidzej

Prekvapivo veľmi atmosférický a pomalým tempom plynúci horor, ktorý funguje príbehovo, emočne, herecky aj filmársky (kamera, strih, zvuk, výprava, masky, triky, hudba- všetko na úrovni). Páči sa mi že krvou sa nešetrilo a vrážd aj keď nie je veľa sú fakt dobre spracované. Som spokojný, vlastne jeden z najlepších hororov v tomto roku v kinách. Produkcia Del Tora bola poznať. 85% ()

schizmo

Čekal jsem víc, ale má to super soundtrack. Každopádně film má zvláštně depresivně-děsivou atmosféru, i kdyby tam nakonec nebyly monstra, ale jen neutěšený stav horského důlního městečka. ()

maddy

Scott Cooper ma po vynikajúcom westerne Hostiles potešil tým, že ako svoj ďalší snímok v poradí si vybral jeden z mojich najobľúbenejších žánrov a to horor. Bohužiaľ už veľmi nepotešil výsledným produktom. To, že Antlers je skôr dráma pojednávajúca o alkoholizme, nefunkčnej rodine, rôznych traumatách, než vysloveným hororom by vôbec nevadilo. Že Cooper drámy vie točiť dokázal prakticky už vo všetkých svojich predošlých filmoch. Ako dráma je však Antlers pomerne obohraná a ako horor prekvapivo zlyháva v tom čím má horor byť. Všetky hororové scény sú tak absolútne nevzrušivé, príliš rutinne natočené, chýba im čoby len kúsok napätia, temnoty alebo prakticky čohokoľvek čo by ich vytiahlo z priemeru. Po remeselnej stránke síce Cooper v Antlers nerobí nič zle (aj na pomerne nízky rozpočet o troch lokáciách), herci sú presní, prostredie lesného Oregonu zo začiatku pútavé, ale celé to pôsobí až trestuhodne obyčajne a aj na pomerne krátku stopáž sa aj dosť tiahne. Vzhľadom na meno režiséra a s tým spojené určité očakávania, snáď najväčšie hororové sklamanie za tento rok. CELKOVO: 5/10 ()

TomX2

Slušná hororová dráma s hutnou dávkou mysteriózna a pôsobivou pochmúrnou atmosférou, ktorá je naviac pútavo natočená a odohráva sa v zaujímavom prostredí, takže ani napriek výrazne komornému tempu sa divák nestihne nebaviť, alebo nedajbože nudiť. Produkcia (aj spolu s post-produkciou) je naviac relatívne schopná, takže scény, ktoré majú byť strašidelné, dramatické alebo znepokojivé, strašidelné dramatické a znepokojivé skutočne sú, čo je jednoznačné plus. V čom už však film mierne zaostáva, je obsahová stránka, ktorá toho z potenciálu mohla vyťažiť oveľa viac. Dostatočne tak nefunguje napríklad dejová línia o zneužívaní, domácom násilí a šikane, závislosti a drogovej problematike, ale taktiež ani samotná mytologická stránka, keďže je všetko podané veľmi stroho, je to len mierne načrtnuté a nič nie je dotiahnuté k dokonalosti. Čo je celkom škoda, lebo samotný potenciál bol silný. A sklamať môže taktiež aj posledná tretina filmu, ktorá je síce konečne plne hororová, má grády a jednu slušnú scénu, no vo výsledku neponúkne nič nové a originálne, čo by sme už nevideli, a tak som sa na ňu pozeral už len z takého polovičného záujmu. Nakoniec tak ide o mierne sklamanie, nakoľko som sa na tento film tešil už niekoľko mesiacov, ale súčasne tiež aj o milé prekvapenie a jeden z najvydarenejších a najkvalitnejších hororov minulého roka. ()

Korbitch

Jelikož jsem odkojen seriálem Supernatural, tak jsem tuhle pozvolnější historku o Wendigovi přijal vcelku pozitivně. Komornější pojetí jsem i celkem uvítal. Zajímavá změna oproti klasickým akčním hororům. ()

agentmiky

Tak tady jsem si docela pošmákl. Jak moc horory nemám v lásce (spíš můj kardiovaskulární systém tedy ne), tak Paroží od Coopera překvapilo. A to dost. Ten špinavý audiovizuál mi k tomu celkovému nepříjemnému ladění neskutečně pasoval...Už vypjatý úvod dosti navnadil. A hlavně jsme se coby diváci dočkali nesmírně interesantního monstra. Z toho bezchybného designu jsem byl fakticky vedle (to závěrečné odhalení..tam jsem čuměl jako puk). A násilí? Tak naturalisticky a brutálně podané momenty jsem dlouho ve filmu z US produkce neviděl...No a co ten příběh? Jasně, tam bych si asi dokázal představit pár zlepšováků. Na druhou stranu, žádný vyloženě logický přešlap se nekonal. Takže dobrý :D Za mě dávám naprosto zasloužených 7,5/10 ()

Makky

Film o traumách, trápení a týraní. O zle v každom z nás, ktoré ak človeka prerastie, stane sa z neho monštrum. Parožie ponúka ohromné množstvo alegorických obrazcov a metafor. Je to veľmi smutný príbeh chlapca, ktorý žije sám, ale nie je sám. Parožie stavia na skvelej atmosfére a malom šikulovi (chlapec je ohromný), ktorý spolu s Keri Russell film skvele potiahli. Strašidlo v zmysle "menej je viac" na jednotku, jeho look rovnako. Nebyť sprzneného záveru, som ešte spokojnejší. Celkovo pozitívne dojmy prevažujú a na takto neambiciózny snímok dostane divák dostatočnú dávku emócií a napätia. ()

Trevor

Rok 2022 pre mňa a najväčšieho filmového fanúšika pod Tatrami neskončil a nezačal práve najlepšie a tak som si tieto smutné dni spestril nakoniec aspoň jedným z najlepších minuloročných filmov. Treba uznať že minimálne prvá hodina je naozaj výborná, s gradujúcou atmosférou a aj keď záver nie je úplne ideálny niečo ma vo filme prekvapilo. Ani jeden z dvojice šerifov nie je afroameričan. Celkovo sa vo filme neobjaví žiadna afroamerická postava, čo síce vôbec neprekvapuje, nakoľko mysteriózny horor s indiánskou legendou a plná kinosála afroameričanov idú tak dokopy ako vypredané Pasienky či Juliska počas posledných sezón federálnej ligy ale aj tak kasting splnil účel. Rovnako tak ako vidiek s feťákmi, pochopiteľne ľuďmi bielej farby pleti. Ešťeže aromácke komunity na perifériách našich miest vychovávajú samých inžinierov a doktorov a nikto tam nefetuje. Del Torovský ladený príbeh bol pre mňa príjemným prekvapením, tento žáner ja skrátka môžem a tak spolu s Old, Halloween Kills a Poslednou nocou v Soho môžem Parožie označiť za jeden z najlepších filmov roku 2021. ()

M.i.k.e

Antlers nejsou nijak revoluční horor,ale jako solidně špinavá a funkční žánrovka nabízí přesně to co mají.Úplně jim sice nevychází snaha o to být něčím víc (v tomhle případě nejspíš sociální kritikou/sondou),ale bohatě to vynahrazují ve "strašící" části.Hlavní démon a jeho zrod je dobře udělaný a kdyby všechny žánrové jednohubky byly takové,tak by mi to vůbec nevadilo...70% ()

Martin741

Tieto lesno - industrialne vypravy spolu s mytickymi bytostami z folkloru severoamerickych Indianov ma fascinuju uz od Wrong turn -u z roku 2003. Tam sice bol ten trojprstak a lesni kanibali, no nasadol som na podstatu filmu. Jo a skoda, ze dobro nezvitazilo nad zlom ako u Wrong turn 2003   : 70 % ()

bourec

Námět, prostředí i vzhled filmu slibovaly víc, než jsme nakonec na talíř dostali. Po prvních deseti minutách ale bylo jasný, že ani tenhle film nebude vod Coopera nic zásadního. Pomalá, uondaná věc s děsně ( ne, děsivě!) vypadajícím závěrem. 40%. ()

moviefreak

Takmer dokonalý horor! Neskutočne ako sa podarilo režisérovi nakrútiť až tak depresívny hororík, s ešte depresívnejším vizuálom mestečka, a totálne depresívnymi obyvateľmi. Vôbec mi nevadilo, že sa s filmom snažili o nejaký presah, a komentovanie USandA v dnešnej drogovej dobe, keďže sme dostali pomalý, temný, napínavý horor, ktorý ma vydesil nie lakačkami (ako to dnešné deti milujú) ale tiesnivou atmosférou a bravúrnymi hereckými výkonmi. Za mňa horor roka 2021 a nádherná nová potvora do galérie horor monsters. (Na Alienov a Vec sa musí ešte dotiahnúť dvojkou :) Film, ktorého pokračovanie POTREBUJEM!!! ()

dubinak

Tohle běželo u nás v kině asi šest dní, takže jsem to samozřejmě nestihla, byla jsem naštvaná a čekala asi tři měsíce na release. O to větší zklamání to bylo potom. Antlers je prostě taková až moc průměrná mytologická, hororová jednohubka, která zarmoutí svojí přímočarostí, protože se tam všechno odhaluje příliš rychle. Je to takový ten klasický příběh s monstrem, nějaká ta špatná minulost hlavní hrdinky, která se teď snaží zavděčit rodnému městečku, které skrývá tajemství z tamních dolů. Finále je pak už docela přepálená fantasmagorická akce. Nic moc objevného, tudíž ušetřené peníze. ()

Juto

,,Parožie" je uspokojujúci a dosť pochmúrny horor, keď sa zameriava na svojho hlavného tvora. Je to tiež dráma postáv na zamyslenie, keď sa zaoberá rodičovským zanedbávaním a zneužívaním deti. Ale tieto dve veci sa nikdy správne nezmiešajú, aby to nebolo také skvelé, ako by mohlo byť. 6/10 ()

Martrix

Spojení Scotta Coopera, Guillerma del Tora a folk hororu znělo náramně zajímavě. Po shlédnutí výživného traileru, jsem si Antlers hned šupnul do Chci vidět. Pak přišly první ohlasy, které nadšením zrovna nehýřily. Takže jsem tomu dal čas a počkal si na dabing. Začnu pozitivy. Těmi je jistě výborný casting, kterému vévodí oba klučíci, ale i obsazení ňoumoidního Plemonse a mrchoidní Russel. Prostředí ve kterém se příběh odehrává, je taky skvělé. Málokdo si uvědomuje, že USA má rozlohu jen o chlup menší, než celá Evropa. Přesto skoro každý považuje za typicky americkou krajinu Kalifornii, nebo New York. Oregon je ale v tomto podání spíš ekvivalent Rumunska. Místo, kde se lidem až tak dobře nedaří, kde má příroda navrch a nikomu nepřipadá divné, že její součástí mohou být i potvory, o kterých jsme se v přírodopise neučili. Přestože je to Cooperův první horor, tak atmosféra neprosperujícího města funguje vcelku dobře. Nevidíme žádné afektované postavy, ale spíš lidi, kteří uvízli. Přesto to nestačí. Potíž vidím ve scénáři. Možná dokonce už v předloze. Pokud si odmyslím to chození kolem horké kaše (než se vše rozjede) a budu se soustředit čistě na příběh, tak musím konstatovat, že scénář je vlastně skoro béčkový. O potvorákovi se toho víc dozvídáme velmi nudným způsobem...starý indián ukáže obrázek v knize a lakonicky shrne dvěma větami oč jde. Proti tomu pak stojí v ostrém kontrastu jednání učitelky v závěru, kde působí jako profi neohrožená likvidátorka monster. Autoři se nenamáhají jít za rámec tohoto příběhu...nijak se nepozastavují nad tím, že pokud se ta "kletba" předává dál a dál, tak proč byl doteď klid, resp. proč se někde nekupily mrtvoly. Prostě za houby stojí ta pověst. Nepromyšlená, nepropracovaná a skoro i nudná. A to je vždycky špatně. Překvapuje mě, že si tohle Guillermo del Toro a David S. Goyer nepohlídali. O Wendigo jsem se mnohem víc zajímavějších věcí dozvěděl, až od strejdy Googla. ()

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

02.12.2021

Režisér Scott Cooper (Crazy Heart, Nepřátelé) přibližně před měsícem v kinech představil svůj dlouho odkládaný horor Paroží s Keri Russell a Jessem Plemonsem v hlavních rolích. V současné době však… (více)

Christian Bale v historické detektivce

Christian Bale v historické detektivce

28.02.2021

Režisér Scott Cooper (Nepřátelé, Pryč od pece) a Christian Bale (Temný rytíř) se dohodli na své již třetí spolupráci. Jejich nový snímek bude tentokrát adaptací historické detektivky The Pale Blue… (více)

Tiché místo 2 a další filmy se odkládají

Tiché místo 2 a další filmy se odkládají

12.03.2020

Jen týden před premiérou se rozhodlo studio Paramount Pictures pro jistotu posunout snímek Tiché místo 2 na pozdější datum. Oznámil to samotný herec, producent a režisér John Krasinski na svém… (více)

Margaret Qualley bude mít hlavou plnou duchů

Margaret Qualley bude mít hlavou plnou duchů

18.02.2020

Herečka Margaret Qualley (Pozůstalí, Tenkrát v Hollywoodu) se upsala novému projektu od režiséra Scotta Coopera A Head Full of Ghosts. Film bude adaptací stejnojmenné knížky od Paula Tremblaye,… (více)