Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

horovska

Velmi nenápadně začíná film - televizní hra - možná spíše divadelní kus. Jedna místnost, kterou zvenku zamkne něčí ruka a zůstává dvanáct soudců z lidu. Dusná atmosféra, šero, přicházející bouře. Nedostatek kyslíku, těsnost místnosti. To jsou jediné kulisy dramatu. V počátku vlastně o nic nejde. Odhlasuje se a pak se půjde domů. Ta drobnost, o kterou se tu jedná a která přítomné zdržuje od dalšího programu dne je pouze elektrické křeslo pro osmnáctiletého chlapce ze "špatné čtvrti". Bezvýznamný proces. Téměř jednohlasné odsouzení poroty však narušuje jeden rýpal... Ten obrovský kontrast mezi pár minutama zdržení, pro který se vyostřují konflikty a hodnotou lidského života není zdaleka jediným silným momentem. Přicházejí další a další tvrdé rány ješitnosti, sobectví, předsudkům, rasismu i pouhému slabošství. Takový tanec na tak malém jevišti jsem asi ještě neviděla. Opravdu výjimečný film! ()

tranquill

Perfektně zkonstruované konverzační psychologické drama. Je opravdu zajímavé sledovat, jak jednotlivci dokáží obrátit stav věcí. Přitom stačí jen zavzpomínat, zamyslet se a dedukovat. Vždyť jde o lidský život! ()

ozeki

Soudní drama, které rozhodně nestárne, naopak má stále co nabídnout a s pokročilou dobou se stává čím dál trefnější. Ukázka toho, jakou moc má stádo ovcí a jak nepopulární je tomuto stádu čelit. V lecčems to připomíná aktuálně probíhající kauzu Kramný. Na první pohled jednoznačná vražda, ale důvodných pochybností je více než tlačítek na qwerty klávesnici. Troufám si tvrdit, že 12 rozhněvaných mužů Sidneyho Lumeta by případ dokázalo zhodnotit lépe než celý náš soudní systém. Ta porota, jakožto všechny možné charaktery ze všech možných sfér, má něco do sebe. Tady jsou navíc hodně dobře vyobrazené a celou dobu mě baví, jak na sebe Fonda nabaluje další a další mozek zapojivší kolegy porotce. Ne náhodou funguje tenhle téměř 60 let starý klenot jako velmi častá předloha pro divadelní inscenace. Nelze rovněž nezmínit českou stopu v podobě George Voskovce. Povinná "četba" pro všechny. ()

Critic

Dlouho jsem si tenhle slavný a skvěle hodnocený film nechtěl pustit. O to víc mě pak dostal. Některé filmy zestárnou už během pár let, tenhle snímek bude mít stejný dopad na lidi i třeba za sto let. Prostě opus o tom, že demokracie je pořád nejlepší zřízení co známe. Jen kéž by na světě chodilo víc takových Henry Fondů a Voskovců... ()

grosek

Genialita tohoto počinu se nedá ani vyjádřit. Když má dvanáct mužů rozhodnout o něčím životě, a jedenáct z nich předpokládá, že toto rozhodnutí potrvá maximálně deset minut, je asi něco špatně. Film je velice silný. Není bohatý na exteriéry, hudbu, a kdoví jaké další záležitosti, které beztak většina z nás ani neumí pojmenovat. Jeho poklad je v příběhu a scénáři. Nic víc ani není v tomto případě potřeba. ()

MissSimm

Snímek dokonale odhaluje lidský charakter, lidi, kteří jdou se stádem, lidi, kteří jdou proti němu a lidi, kteří hlásají velké pravdy, kterým nerozumí a neví, proč je hlásají. K zamyšlení je také otázka trestu smrti - jak rychle může být rozhodnuto o osudu člověka. Plus prostředí a způsob, jakým byl film natočen... Zkrátka ani na chvíli jsem se nenudila. ()

Kiisaki

Nikdy v životě by mě nenapadlo, že může být film o dvanácti lidech, kteří se spolu několik hodin dohadují v jedné jediné místnosti, tak fantastický. Dvanáct rozhněvaných mužů je po všech stránkách dokonalý snímek bez jediného hluchého místa, slabiny a nedostatku, který považuji za naprostý vrchol filmového řemesla. Tucet porotců s unikátními vlastnostmi, zkušenostmi a motivy rozhoduje o životě či smrti mladíka podezřelého z otcovraždy. Jedenáct z nich má ve svém rozhodnutí jasno - ale dvanáctý, který si je vědom toho, jak zodpovědné je mít v rukou cizí život, vyjadřuje pochybnost. A tak začíná série úvah, přesvědčování, kritického myšlení a přemítání o tom, že nic není v životě černobílé a že ne vše je tak jasné, jak se snad může zprvu zdát. Během této série diskusí a zpochybňování vyplouvají na povrch stinné i světlé stránky lidských povah a vžité předsudky, neúcta a nezájem se mísí s hrdinstvím, charakterem a laskavostí. ()

KafuR

Film stojící pouze a jenom na hereckých výkonech a scénáři. Nic víc k tomu nepořebuje, pouze jednu místnost, kam všechny ty nerváky posadit. Velmi sugestivní film, u kterého je sice jasné, jak to nejspíš mezi nimi dopadne, a přesto je však člověk ochoten poslouchat každé slovo, každý detail případu, který se sice ve filmu neobjeví ani v jednom záběru a přesto má člověk pocit, že vraždu přímo prožil. Geniálně vyskládaná kompozice, která pomalu a postupně skrze různé detaily vrhá na případ tak trochu jiné světlo. A navíc film neslouží pouze sám sobě (zdravím Tarantina), ale má výrazný společenský přesah a polemiku o vině a nevině a kompetenci člověka o tom vůbec rozhodnout. ()

dandy11

Jak lze z minimálního prostoru vytěžit maximální zážitek....nutno vidět s původním českým dabingem z roku 1961 ()

AloeB

Že malá kompozice a větší důkaz na scénář nemusí být vždy na škodu je mi samozřejmě známo už nějakou dobu, plně jsem si to uvědomil v době kdy jsem v Buranteátru viděl komedii začínají nevědomostí muže s hlavou zakrytou pytlem uprostřed výslechové místnosti a zde je prostředí podobně minimalistické, že by jej s lehkostí zvládlo jakékoliv sklepní představení a přesto silné, kvalitní a přesahující. A za George Voskovce jedině plus. ()

Razzor_82

"Vinen nebo nevinen." V jednoduchosti je krása. Skvělé konverzační  soudní drama, kterému vévodí Henry Fonda. Ten exceluje v roli pochybujícího rozvraceče poroty. Jeho pomalé nahlodávání ostatních porotců je báječně propracované. Famózní nízkorozpočtový herecký koncert v jedné místnosti. Vzájemné hádky a perfektní dialogy odkrývají charakteristiky postav. Potěší česká stopa Jiřího (George) Voskovce ve filmu. 8/10 ()

FeriusParfax

12 rozhněvaných mužů. Další klasika. Ještě, že tam byl jeden pán při smyslech. Nevím. Myslím, že americké rozhodování o vinně a nevinně je dost mimo. Nepřeji si ale být za tento názor ukamenována, tak mě prosím šetřete, až budete přemýšlet nad touhle dokonalou recenzí. Celkově se mi líbí více přemýšlení mužů, takže jsem si přišla na své. Postupné rozplétání problému a nejasností se může zdát jako nuda. Opak je pravdou. Mrkněte na to a uvidíte, že vás to bude bavit, i když tam „jen“ mluví. ()

LordMysti

Tento film jsem viděl když jsem byl ještě hodně mladý, ale už tenkrát mě film zaujal tak, jako málokterý jiný film z této doby. Film mě vtáhl svou atmosférou, svým navenek jednoduchým pojetím, ale silným, postupně se vyvyjejícím dějem. ()

kiril

Přes půl roku mi cd s tímhle filmem leželo na stole a já se snad až bál (hlavně díky datu výroby filmu) jeho zasunutí do mechaniky. Ale na doporučení kamarádky jsem strach překonal a ten stříbrnej disk se mi odměnil nádherným dramatem o boji za život odsouzeného chlapce. Po skončení filmu jsem až nevěřil tomu, jak jednoduše (ale přitom kvalitně) se dají/daly filmy točit. ()

Raili

Naprosto famózní snímek. Dřív by mě určitě nenapadlo, že se mi může tak moc líbit 90-ti minutovej dialog dvanácti lidí z uzavřený místnosti. Navíc je to jednoznačně nejlepší černobílej film co sem kdy viděl. Děkuji ti CSFD, žes mě seznámilo s takovejhlema filmama :) ()

Kessler

Nevěřil jsem tomu, že drama o poradě 12 porotců, natočené před půl stoletím, může mít takovou dynamiku, obsahovat tolik napětí. Neuvěřitelně dobrý film. ()

Jablek

Nikdy jsem neměl v oblibě psychologické filmy, ale tohle mě dostalo...charismatický Henry Fonda v symbolicky bílém saku otáčí na stranu dobra 11 různých osobností, které jsou od začátku přesvědčeny o vině obžalovaného... Excelentní herecké výkony ve spojení s až divadelní délkou scén bez střihu a v neposlední řadě hloubka myšlenky řadí poprávu toto geniální dílo do první desítky! ()

ecis

1 izba + 12 fantastickych hereckych vykonov = 13 hviezdiciek [ale takato volba na CSFD este neexistuje :)]. ()

swiss

Divadelní předloha je znát. V podstatě žádná věta není zbytečná. Je tak snadný poslat někoho na křeslo, když zrovna dávaj baseball. Jiří Voskovec (vlastě George) výborný. Hlavně když opravuje Američanovi gramatiku. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film