Rambo: Poslední krev

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2019, 100 min

• Yoshitsune

Dost zajímavá věc, se tomuhle filmu stala, ani nemyslím tak to, že tenhle film byl odstřelen kritiky, ještě před uvedením do kin, to né, na to už jsem si zvykl. Ale spíš to jak tenhle film, velice výrazně rozděluje společnost, většina specializovaných a odborných kritiků, tenhle film opravdu dost nesnáší, nebojím se říct že nenávidí, zatímco normální lidi tenhle film dost milují a zachraňují ho od totálního propadu. Nicméně sou to právě kritici, kteří píšou že se z Ramba stalo monstrum/zrůda, osobně si to nemyslím, vzhledem k tomu co se ve filmu stalo a proti komu tentokrát Rambo čelí, tak jeho reakce byla celkem logická. A tím se dostáváme k poslednímu bodu, který je vyčítán tomuhle filmu, dostáváme se k násilí, filmy s Rambem si nikdy nebrali servítky a neni to ani tady, to násilí je tady na úrovni právě čtvrtého Ramba, takže je to celkem v pohodě a je pravda, že ve třech případech, se Rambo utrhne ze řetězu, ale ve všech třech případech si to dotyční zasloužili. Ale teď k samotnému filmu, dalo by se říct, že ve filmu se sou tři věci, které působí zvláštně a působí na mně negativně, takže tady jdeme do SPOILERU: Rambo celou věc mohl vyřešit velice snadno a to kdyby s Gabriellou do Mexika jel taky a dělal ji tichého společníka, nic by se nestalo a film by skončil za pár minut. Ale to relativně beru, spousta akčních filmů, by se dalo takto jednoduše ukončit, takže to beru, působí to sice výrazně, ale beru to. Co však moc neberu, je že Rambo se následně vydá Gabriellu zachránit a při té záchraně se začne chovat jako slon v porcelánu, což u něho působí dost zvláštně, vzhledem k tomu že to je Rambo. No a poslední je onen konec a vlastně název filmu - Poslední krev, u takovéhle názvu bych právě čekal, že to bude právě ono symbolické rozloučení, kdy si John Rambo sedne si na houpací křeslo a konečně si odpočine. KONEC SPOILERU. Ale film je jinak dobrý, záporáci sou opravdový svině a jejich bolest, utrpení a smrt sem si náležitě vychutnal a kromě závěrečné akce, stojí za zmínku taky hammer time. A zvrat v polovině sem opravdu nečekal, byl to pro mně šok a trvalo mi než jsem se přes to přenesl. A nemohu si pomoci, ale ta část v Mexiku, některé vedlejší postavy jako třeba bordelmamá a to jak pak Rambo uvažuje a likviduje záporáky, kdy je nechce jenom zabít, ale ponížit, srazit na kolena, udělat z nich odstrašující příklad, tak v tom vidím komiks Punisher: Otrokáři, v určitých bodech, je vidět odkuď Stallone bral inspiraci a tomu určitě nelze mít za zlé. Ale jak bych to tedy hodnotil, to je otázka, v určitých ohledech je to na tři, ale pak se to zase přehoupne na deset hvězdiček............no jo vlastně, tady je maximální hodnocení jenom pět, ale těch dalších pět, bych tam s chutí narval, takže je pro mně velice těžké hodnotit tenhle film a možná bude lepší, když tenhle poslední díl nebude hodnocen.(25.9.2019)

Negatívne recenzie ma moc nezaujímajú a nemienim sa k ním vyjadrovať, pretože podla mňa sú úplne mimo, aj keď v jednom majú pravdu. Nieje to ten Rambo, na ktorého sme boli zvyknutý. Áno nieje a bolo to už vidno podla trailerov, kde som bol síce sám s toho trošku sklamaný, ale na druhú stranu Rambo pokračuje presne tam, kde skončil predošlý, čiže na farme a na odpočinku. Rambo je už na skrátka na dôchodku a jednoducho sa po tých rokoch výbuchoch scivilizoval a usadil. Je to logické aj keď nie moc Rambovské. Na druhú stranu, čo je to stopercentne Rambovské, je za prvé: znova skvelá hudba Briana Tylera s prvkami Goldsmitha a za druhé: znova skvelý Stallone, ktorý síce vyzerá netradične s krátkymi vlasmi, no za to nepriateľov kraja v najbrutálnejšom prevedení s celej série. Rambo: Last Blood neodkazuje na jednotku iba názvom, ale v podstate aj kostrou príbehu, kde sa začiatok trošku dlhšie rozbieha a kladenie pasci ako v lese nastupuje na scénu až v samotnom závere s krvavou odplatou. Adrian Grunberg je šikovný režisér na akcie je radosť pozerať a musím sa priznať, že ma niektore scény skutočne prekvapili a dokonca aj uzemnili. Grunbergovi okrem akcii nerobí problém podať film nielen ako odplatu v štýle 96 hodín, ale predovšetkým aj ako drámu. Trošku ma nebavili vedľajšie postavy a pár scén s úvodu, ale ako som písal, keď sa to rozbehne a Rambo za vydáva za odplatou, divák dostane presne to, prečo došiel do kina. Predošlý diel ma bavil o niečo viac, ale ani tu som sa moc nenudil. Sly možno nenapísal najlepší scenár a príbeh, ale robí to od srdca a pre fanúšikov a aj v pokročilom veku je to stále veľký frajer, ktorému nechýba charizma, a ktorý to aj po sedemdesiatke natrie dnešným pyžamovým superhrdinom. P.S.: počkajte si na titulky, je tam aj jedna menšia scénka zo záveru navyše, ktorá sa do filmu nedostala. Obľúbený soundtrack: Rambo: Last Blood, Sunset. 85% - 4*(23.9.2019)

• DwayneJohnson

Film dvou různých polovin, u které těžko říct, která je vlastně horší. Není to vlastně ani klasický Rambo, jak ho známe, ale spíše jeho dost nepovedený klon. Sylvestera jsem nikdy moc nemusel, dávno jsem mu odpustil jeho neherectví a čas od času dokázal ocenit něco, co mě opravdu zaujalo (Cliffhanger), nebo aspoň pobavilo (Oscar), ale to není rozhodně případ Polední krve. V první půli nám Sly až moc medituje a ve druhé předvádí takovou akci, která je přehnaná jako vyjádření drtivé většiny našich politiků. Nic pro mě a za to, že Stallone vypadá i 73 pořád dobře, mu určitě třetí hvězdu nedám.(21.9.2019)

Není to žádná tragédie. Bylo jasné, že John nebude běhat po lese ani likvidovat vojáky v džungli. Za prvé už na to nemá roky a pak taky už sám závěr čtverky tomu nenapovídal. Logicky tak Stallone nabídl pohled na civilizovanější pokračování jak jen to v rámci Rambova odkazu jde. Od Stalloneho/scénáristy nelze tentokrát čekat žádné zázraky - tam kde se ve čtverce mistrně schovaly neduhy za přímočarost děje v džungli, brutalitu a hlad po samotné postavě Ramba, tady vystupují na povrch všechny jeho slabiny ve stokrát viděném námětu. Poslední krev chce být víc ukecanější, ale i s dramatickým obloukem pro Rambiče padá mnohokrát do scénáristických pastí. Naštěstí je to se Stallonem/hercem daleko lepší a člověk mu zase věří každou větu, i ten jeho typický nasraný pohled a když padají poslední pilulky na "tlak" do kanálu, vy víte, že začnou teprve ty pravé jatka na které se vlastně celou tu dobu těšíte. S přimhouřením levého oka a zamáčknutou nostalgickou slzou v právém 70%. Nic lepšího od Stalloneho možná už neuvidíme.(22.9.2019)

Rambo je moje velká srdcovka. Jsem rád, že i poslední díl neztrácí na své kvalitě. U sledování Ramba jsem vyrůstal a možná časem i při sledování Ramba zemřu. Série Rambo a Rocky jsou víc než jen filmy. Je to něco, co ovlivnilo moji generaci. Staré akční borce nová generace prostě nikdy nenahradí. PS: Sly Forever!(19.9.2019)