Rambo: Poslední krev

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2019, 89 min

Rambo je moje velká srdcovka. Jsem rád, že i poslední díl neztrácí na své kvalitě. U sledování Ramba jsem vyrůstal a možná časem i při sledování Ramba zemřu. Série Rambo a Rocky jsou víc než jen filmy. Je to něco, co ovlivnilo moji generaci. Staré akční borce nová generace prostě nikdy nenahradí. PS: Sly Forever!(19.9.2019)

I přes trailery jsem tomu věřil. Bohužel. Pokud padne první výstřel až po 70 minutách, tak je to špatně. U Mexika by to chtělo přihodit trochu větší akční scénu, než jen vymlátit pár chlapů kladivem a později pár stealth killů nožem. Takhle to všechno směřuje k finále, které je taky celkem velká řezničina (byť ne jako finále Ramba IV), ale přišlo mi odbyté. Prostě v co nejrychlejším sledu pozabíjet všechny padouchy (až na hlavního) ve 2 krocích. Záporák se chytne do jedné z nastažených pastí, a i když je jisté že je mrtvý nebo má k tomu velmi blízko, objeví se za ním Rambo a ještě pro jistotu ho střelí brokovnicí nebo samopalem. A tyhle killy jsou tak rychle za sebou jako koláž. Kontinuita a přesouvání žádné. Rambo se prakticky v tunelech teleportuje od jednoho záporáka k druhému a s finálním bossem je to rychlé vyřízení, že katarze se nedostaví. Nebýt Stallona a jeho charismatu je to o bodík horší. 5/10. P.S. Americké recenze to kritizují z úplně špatných důvodů. Film je dle nich rasistický a xenofóbní a pro-Trumpovský (Mexico je shithole, kde je z holky sexuální otrokyně v den příjezdu a všichni mexičani jsou drogoví a sex traffic mafiáni) a násilí zbytečně brutální. Sluníčka jsou butthurt a to je dobře. Bohužel je na tom vidět, jak se svět za 10 let od předchozího dílu opět změnil.(19.9.2019)

Tak Rambo se vrátil! A prej už naposled! Fajn... Válečný hrdina se po 11 letech vrátil a měl se objevit ve filmu, který měl fungovat jako důstojná tečka příběhu Johna Ramba po které by odešel do zaslouženého důchodu. Kéž by.... Sly se dlouho nechtěl ke své druhé nejslavnější roli (Rocky je jasná jednička!) vracet, nakonec se ale přece jen nechal překecat a řekl si, že ještě jednou se vrátí k bývalému členu Zelených baretů. Ale tentokrát jen jako herec a spoluscenárista. Režii si už znovu na starost jako u čtyřky nevzal a štafetový kolík předal Adamu Grunbergovi. Jeho režijní debut Moje letní prázdniny jsem neviděl a tudíž jsem jenom mohl doufat, že si někdo vybral správně a Rambo se skutečné té důstojné tečky dočká. Jenže... Nebudu chodit kolem horký kaše: Rambo V není perfektní a ani kdovíjak super. Je to vyloženej průměr, kterej Rambovi nedělá vyloženou ostudu, zároveň je ale vlastně asi fakt navíc. Dokonce jde ještě o slabší film než Rambo III a to už je co říct! Každej libovolnej díl Ramba byl vždy pojat jinak a měl trochu jiný styl, zároveň si ale pořád držel ,,Rambo Style". Tenhle film je opět odlišný proti ostatním Rambům, zároveň mu ale chybí ,, Rambo Style". Dokonce tak moc, že by vlastně mohl film fungovat sám o sobě. Hlavní hrdina se nemusel jmenovat John Rambo ale klidně Franta Kuchař. Nic by se nezměnilo. Random válečný veterán, má v sobě démony minulosti, jediný smysl života co má je jeho neteř. Neexistuje důvod proč nutně musí jít o Johna Ramba. Problém Ramba V přitom není primárně v tom, že by byl jiný. Problém je ten, že se Rambo V bere příliš vážně a nefunguje to! Scénář se především snaží prodávat momenty, které měli být drsné, kruté a smutné. Ten samým věcem se lidé v sále smáli z prostého důvodu: Bylo to k smíchu! Rambo V stojí hlavně na Stalloneovi, který fakt hrát umí a i pasáže vyloženě k smíchu dokáže důstojně uhrát. Stallone je poté ale bohužel jediný kdo by ve filmu předváděl jakýkoliv ucházející herecký výkon. Všichni ostatní jsou v rámci bezduchých rolí sice oukey, působí ale jako z ochotnického divadla. Z nějakého důvodu se 70 ze 100 minut věnuje tomu jak se Johnovi žije. Jeho hra na démony úplně nefunguje, ve finále se s tím vlastně skoro vůbec nepracuje. Úvod, který ukazuje, že John Rambo sem tam pomáhá záchranářům je ve finále úplně zbytečný a vůbec se s ním následně nepracuje. Především se na začátku někdo snaží aby se Johnovi objevili další přízraky, kterého hu budou strašit. Pracuje se s tím pět minut a pak už se k tomu film nikdy nevrátí. Po 25 minutách dojde k únosu. Pak se John vydává na stopu... A na to kosení dojde až v poslední půlhodině! Celé to tak spíš působí jako 96 hodin 4 než Rambo V a je to problém, protože tenhle přístup k Rambovi fakt nesedí. Posledních 30 minut je poté jakousi spásou kde dojde na velké množství násilí a Rambo zohaví snad téměř každý existující orgán. Celé to sice zase působí jako Sám doma mixlé se Sawem a ne jako ten starý Rambo, ve finále je to finále ale vlastně celkem fajn. Předvídatelné, ne nějak překvapující ale celkem fajn. Nefunguje to sice jako emoční kanonáda, není to vůbec tak skvělá tečka za charakterem jako Logan (ani její béčkový odvar), jako oukey akčňak to ale vlastně celkem funguje. Jen ten film fakt chvílemi působí jako kdyby někdo natočil film se Sylvesterem Stallonem a na poslední chvíli ho napadlo přejmenovat postavu na Johna Ramba a udělat z originálního filmu Ramba V. Vzhledem k tomu, že podle tohohle filmu jsou všichni Mexičané zlí obchodníci s bílým masem si myslím, že si nad tímhle filmem bude Donald Trump v Oválné pracovně drandit krocana. Já ale ne. Nad nejslabším Rambem fakt ne. Funguje to jako tečka? Taky ne. Je to oukey akčňak, reálně ale vzniknout nemusel. Dojde na ten prequel nebo dokonce Rambo VI? Nevím a radši to vědět nechci....(21.9.2019)

[7/10] Tak a máme tu pravdepodobne posledný film kultovej série, ktorá svoju cestu začala v roku 1982. Odvtedy prešlo veľa rokov a tak ako sa vyvíja svet, filmový svet, tak sa postupne vyvíjala aj postava Johna Ramba. Dlhšiu dobu sa rozprávalo o tom, že pôjde o ukončenie série. Ak je to naozaj posledný film s Rambom, tak je to dobré ukončenie, ale v určitom zmysle tomu niečo chýbalo. Film sám o sebe je dobre natočený, režisér zvládol všetky scény natočiť tak ako sa patrí, Brian Tyler to dobre doplna perfektnou hudbou. Čo sa týka príbehu, je to klasický akčný príbeh o únose a pátraní, často používaná šablóna, nebolo to nič čo by prekvapilo a povedal by som "wow", ale svoj účel to splní. Myslím si, že tu bolo až prehnane moc dialogov, niekedy sa to zbytočne natahovalo. Začiatok filmu kde bola úvodná mini akcia, to bolo v pohode, potom sa príjemne rozbiehal príbeh, ukazoval nám život hlavnej postavy a jeho príbuzných. K tomu dobre zvolené prostredie, smerovalo to dobrým smerom. Ale v strede sa to trochu spomalilo toto tempo, chýbal tomu nejaký fresh moment, ktorý by ma vyslovene milo prekvapil či už v akcií alebo mimo akcie. Ked sa Rambo chystal do Mexika do akcie, tak vo mne ožila nádej, že teraz sa to rozbehne príde ten boom, ale ako sa to rozbehlo to aj skončilo. Opäť prišli dialogy, nejaké tie dojímavé scény a išlo sa do záverečnej akcie. Tá bola pomerne krátka čo je škoda, ale bola dosť brutálna. Bolo to možno až trošku prepísknuté, extrémna brutalita dobre sfilmovaná, ale radšej sa mohlo ubrať na brutalite a pridať na dlžke a kvalite akčných scén. Lebo tej akcie nieje vo filme až tak veľa ako sme v tejto sérií zvyknutí. Celkovo sa nejedná o taký charakteristický Rambo film, na jednej staáne chápem že Stallone chcel dopriať svojej postave dôstojnú rozlúčku a ísť trošku do hlbky postavy a deja a tak sem nahádzal plno rozhovorov. Miestami to bolo fajn, miestami to bolo zbytočné. Ešte čo sa hercov týka, Stallone nesklamal je výborný dobre sa nanho pozeralo, jeho filmoví príbužní boli dobre zvolení a záporací nesklamali, ale veľký rešpekt nemali. Ja osobne som čakal trochu iný film takže som trochu sklamaný, ale ked´ si to vezmem z druhej stránky je to aj v niečom dobré tento "odklon" od série, že sa to pobralo iným smerom. Samozrejme by mi vyhovovalo keby to je v štýle štvorky že je tam plno akcie zabíjana atd, ale má to byť koniec tak je to iným smerom ponímané. Má to svoje chybičky, potešili by tie dlhšie vlasy alebo army oblečenie do akcie, ale môžme byť radi že to vôbec vzniklo. Veľa ľudí bude sklamaných ale treba v tom nájsť aj niečo pozitívne. Mám z tohto filmu zmiešané pocity, malo to väčší potenciál.(20.9.2019)

Udělat z Rambovy rozlučky mix 96 hodin a Sám doma zní hodně šíleně, ale nakonec to kupodivu funguje docela obstojně! Zápletka i motivace dávají smysl, dvojice záporáků je ok, děj i tempo solidně gradují, akce je po vzoru jedničky spíš zemitá než absurdně velkolepá (brutalita a krev samozřejmě nechybí) a Sly je i po sedmdesátce pořád frajer, jenž budí respekt i soucit. Vzniknout Poslední krev nemusela, ale její existence mě vlastně nikterak neuráží. Každopádně od toho ale nečekejte podobné dech beroucí zjevení, jakým byla před jedenácti lety kulervoucí čtyřka. 65 %(20.9.2019)