Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

7suede7

u Lyncha som zvyknuta uplne na ine snimky,ale tento snimok je nadherny. a doslova-pribeh, kory sa vas dotkne za srdce... ()

route60

Smutný ale dojemný příběh Johna Merrricka skvělé natočeném filmu mistra bizardna Davida Lynche s úžasnými hereckými výkonmy Johna Hurta a Antoniho Hopkinse i v dnešní mnohdy tolerantní společnosti by se mohl příběh krutě poznamenaného člověka klidně odehrát, David Lynch vybral skvělou hudbu podtrhujíci humanitu celého filmu natočeného pole zkutečné osoby s nádhernou kamerou, kdo má rád film musí Sloniho muže milovat. ()

yangzhening

Podívejte se a staňte se zavilým a upřímným levičákem. Smutná a pochmurná krása filmu je mohutně podpořená věrohodnými hereckými výkony. I když podobný syžet vždycky vyzývá k vytvoření klišé, v tomto případě se tomu tak nestalo. To je sám o sobě velký úspěch. ()

Fíma

Jímavý film sázející na silný příběh, který je navíc i skvěle ztvárněn. Člověk si u filmu tak trochu zapřemýšlí. Chtěl bych trochu polemizovat s tou černobílostí charakterů (jinak film černobílý je, což beru jako velké plus), kterou jsem zaregistroval v jednom z komentářů zde. Ano, ve filmu se vyskytuje celá řada jednoznačně negativních postav, ovšem více méně epizodního charakteru a za "hlavní padouchy" můžeme označit snad jen "majitele" a svérázného hlídače. U ostatních postav jsem si nebyl jistý a ani bych si nebyl jistý sebou, jak moc černé či bílé jsou. Jaký je rozdíl mezi člověkem, který jde za pár šestáků do obludária a který nadšeně aplauduje témuž v divadle nebo se nechá zvát na návštěvy? Film tuto otázku naznačuje, i když příliš nerozvádí (proč taky, však hlavu nemáme jen aby nám nepršelo do krku). A to beru jako dalěí pozitivum filmu. Pro někoho to bude určitě nudný film o "obludce", pro někoho jen srdceryvný "doják", jiný si díky němu třeba položí pár otázek... na které možná i někdo odpoví. ()

DanielaE

Jeden z mých "určujících filmů". Lynch zde rozvinul motiv z Mazací hlavy a ukázal nám kontrast mezi fyzickou "zrůdou" a "zrůdou" morální. Vyznění filmu může působit sladkobolně, avšak opravdový osud Josepha (Johna) se od zobrazeného tolik nelišil. Základem příběhu je to, že Joseph díky přízni Dr. Trevese (tradičně bezchybný Anthony) se snažil žít život jako sebevědomá bytost. Po všech pro normálního smrtelníka neuvěřitelných příkořích, která prodělal během dětsví a dospívání, během všech ran, ať psychiských či fyzických, dokázal být důstojným, slušným člověkem. Ani jeho smrt není až tak kašírovaná, protože to, co se zdá být sentimentálním ukončením (již dokázal, že může důstojně žít, chtěl i důstojně spát jako každý jiný člověk) je autentickou doměnkou Dr. Trevese. Joseph chtěl žít normální život, ale nemohl, protože vypadal tak, že jej většinová společnost nepřijala. A to by běloch. Téma stále a v současné době čím dál tím víc platnější. ()

baclajean

Tonči Hopkins na výbornú už zamlada, tento film je toho dôkazom. Všeobecne dobrý dojem z filmu, na tú dobu tam asi dosť úmyselne vtesnali tie Merrickove repliky poukazujúce na to, že aj on je len človek,ľudia by sa mali mať radi a nie nenávidieť, a podobne. Bolo toho vcelku dosť, dojem nebol zlý, no pre mňa osobne to zase až tak špeciálna snímka nebola. ()

Lentilkatka

Krásně ztvárněné smutné téma o lidském egu, o tom, jak se často chováme k tomu, kdo si to vůbec nezaslouží. Nejhezčí myšlenka ale přichází v závěru filmu. Nebudu prozrazovat. ()

pollstro

Na Lynche překvapivě komplexní, srozumitelné, ucelené a především, dávající smysl. The Elephant Man je obsahově zcela jednoznačné a přímočaré, vyprávějící daný příběh inspirován skutečností, s jasným poselstvím a zprávou, což po předchozím projektu Eraserhead těžko někdo předpokládal a to víc je finální výsledek, i s ohledem na jeho budoucí projekty, skutečně překvapivý. Lidsky natočený, s láskou odvyprávěný příběh o přechodu nestvůry v člověka a tento proces se Lynchovi podařilo na výbornou, přitom se vůbec nevyhýbá bizarnosti, krutosti a nevšednosti, kterou se reprezentoval v jeho prvotině, ale naopak to vše udává do rovnováhy díky humanistickému způsobu vyprávění. Znovu potvrdil, že industriální vyobrazení krajiny ve Viktoriánské Anglii umí na výbornou, stejně tak jako snové sekvence, které jsou mysteriózně naladěné a poskládané. Bohužel nedokážu říct, že by mě The Elephant Man dojal svojí krásou a lidskostí, která je ve filmu nepochybně skvěle prezentována, ale nedokázal jsem smířit s jednoznačným rozdělením světa na dobro a zlo, přičemž je popíráno něco mezi tím, ale naopak se Lynch nepřiklání k citové manipulaci, což je u podobného tématu velmi snadné, zde si naopak jasně vyznačil jisté hranice a mezi nimi se brilantně pohybuje. Po filmové stránce skvělé, černobílé provedení přidává na atmosféře, bezchybný kamera, vynikající práce se světlem a to vše uzavřené do komplexně celistvé konstrukce filmu, kde vše má svoje místo a důvod. Lynch s noblesou a citem vypráví dojemný a lidský příběh o skutečné kráse člověka, která nemá absolutně žádný vliv na vzhled, ale řídí se pouze tím, co je ukryto v lidské duši. Přechod nestvůry, za kterou divák považuje sloního muže na samotném začátku, v člověka plného porozumění, lásky, lidskosti a dobra, se podařilo na výbornou a skutečně si lze těžko představit nádhernější závěr, který je poskládán z malinkých drobností, které jsou ale nejvíce schopny vyjádřit pravou podstatu celého příběhu. Film, který se zasloužil o vznik kategorie za nejlepší masky na Oscarech. Humanistické veledílo, které se jednoznačně zapsalo do dějin kinematografii díky své čiré lidkosti a zároveň nezapomenutelný filmový zážitek ve všech směrech. "I am not an elephant! I am not an animal! I am a human being! I am a man!" ()

Madax

Jasný důkaz toho, že i Lynch dokáže natočit zcela normální film, pochopitelný a srozumitelný i jeho nejzarytějším odpůrcům. Jediné, co je na tomto filmu poněkud úchylné, je jeho téma, totiž pravdivý příběh deformovaného člověka. Možná právě toto nekonvenční téma přilákalo Lynche, tak jako vůně výkalů láká mouchu. ()

sus

Mno, typická Lynchovina to nebyla, ale za to nádherný film o lidskosti, lásce a pochopení. I slza ukápla. ()

acoustic

Neobyčejně silný, skvěle podaný příběh. Dokonalá atmosféra. Mrzí mě, že tohle není první film od Lynche, co jsem viděl...nebo je to dobře? ()

Jamall

Lynche nemusím, ale tímhle mě odzbrojil. Úžasné herecké výkony a neméně úžasný příběh s několika gradacemi ( návštěva u manželky a hlavně závěr ) . Závěr řadím k těm nejlepším ve filmové historii. ()

Lancer

Obyčejná fascinace ošklivostí dělá z filmu až příliš jednoduchou záležitost. Ať už Sloního muže okolí miluje nebo nenávidí, dává mu co nejširší možný životní prostor nebo zavírá do klece, vždy je motivem jeho odporný vzhled. Nesporné jsou úžasné herecké výkony a příjemně artová atmosféra přelomu devatenáctého století. Rozhodně také ze samotné zápletky čiší originalita. Tím, že je snímek onálepkován "dle skutečné události", stává se z něho další "Šindlerův seznam". Tohle nálepkování má ovšem trochu laciný charakter. ()

T.S.Garp

Ano, netypický Lynch a film pro "normální" lidi, kteří si zrovna nelibují v jeho ujetém filmařském stylu. Ta pochmurná depresivní atmosféra podpořená černobílou filmařinou mě rozesmutnila už od začátku a měl jsem naprosto jasno, kdo v příběhu představuje skutečnou zrůdu. ()

EnneX

Opravdu velmi silný snímek od mého oblíbeného režiséra. Asi nejlepší z jeho tvorby, kdy na paty mu šlape snad jen Mulholland Drive. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce