Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

Tarhiel

Silný a emocionálny film. Nevedel som, že toto je skutočný príbeh, základná myšlienka sa mi zdala jednoduchá, ale účinná, spracovanie výborné. John Hurt by si zaslúžil Oskara. Už viem, prečo sa film stal inšpiráciou pre Thiefa: viktoriánske industriálne anglicko - dlhé, úzke chodby, kopa smradu + strašnosť a pritom ľudskosť hlavného hrdinu. Pretty strong stuff. ()

Zdenda

David Lynch je bůh a lidi z projektu 100 proroci. Opravdu nesmírně děkuji za překrásný filmový zážitek. Celej film mě naprosto odrovnal a myslim, že sem nebyl sám-celý kino ani nedutalo... ()

Al Majda

Velmi dojemný,strhující příběh o lidském chování k člověku,který byl postihnut tragickou nehodou,která jej ovlivnila a doprovázela celý život v podobě jeho zohyzděné hlavy. Dostal se až na pokraj své důstojnosti.Byl zneužíván pro cizí obohacení,ale i přesto byl rád za každou vteřinu svého života. ()

Gekon

Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. A zároveň také určitě nejsmutnější. Dojemný lidský příběh s vynikajícím Johnem Hurtem a Anthony Hopkinsem, nějak se mi nechce uvěřit, že tento skvost skutečně natočil David Lynch. ()

pepino

Dojemný baladický příběh o znetvořeném muži který skutečně žil. Lynch to podal docela zvláštní formou. Zvláštní pro něj protože všichni známe Lynche úplně jinak. Ale přece jenom ho musím pochválit protože tento film je opravdu výjimečný, plný lidskosti ale taky hyenismu a ohavnosti ale ne ze strany "netvora" nýbrž lidí samotných. Opravdu nádherná a syrová výpověď o těžkém životě jednoho chudáka kterémmu bylo i přes svou ohavnost dovoleno proží si některé radosti "normálních" lidí. A to jen díky doktoru Trevesovi kterému se podařilo pohlédnout Johnu Merrickovi do duše a objevit tam ČLOVĚKA, který je tím hnusným netvorem jen pokryt. ()

Vikinec

Kdo umí, ten umí. Scéna s pronásledovaným elephantmanem na nádraží a jeho zoufalý výkřik "Jsem člověk" ve mně zůstane dlouho. Lynch nepotřebuje šílený příběh. Umí namalovat strhující obraz, ze kterého mrazí, z na první pohled obyčejné předlohy. Sloní muž, jednoduchý příběh o kultuře v nás, o důvodech, proč nehážeme některé děti ze skály a jaké nás to stojí úsilí. O lidské zášti, xenofobii a naopak o soucitu a sounáležitosti a hlavně o životu, který je třeba naplňovat každý den, ať jsme kdokoliv. Tohle já jsem ve snímku viděl a proto jsem si Lynche oblíbil. Takový Hopkins to režisérovi už jen skvěle usnadnil. ()

Hawkeye666

Tenhle film mám na DVD už dávno a dlouho jsem odkládal to, že se na něj podívám. Právě kůli hlavní postavě, Johnovy Merrickovy. Sice se mi spočátku zdal pořádně odporný, ale jak běžela stopáž, postupně jsem ho začal litovat a nakonec mi byl dokonce sympatický. Ve scénách, kde si s ním ten noční hlídač a jeho ožralá parta hráli, jsem se bál že umře a pak v opeře, když mu všichni tleskali jsem byl spokojený spolu s ním. Takhle mi na city ještě žádný film nezahrál. Důkazem je, že jsem ho dosledoval o 5:30 ráno po přebděné noci a nezaspal při něm. ()

Boulderman

Dlouho mi trvalo, než jsem tento snímek mohl vidět. Měl jsem už s různými "Lynchovinami" jisté zkušenosti a tak jsem čekal další halucinogenní film, co mě vcucne do děje a vycucne myšlení. Noční můry se tentokrát nekonaly a na konci snímku mi i ta pověstná slza ukápla. Vynikající herci, skvělá kamera, perfektní děj bez proluk. Nezaslouží si to nic jiného, než opět 100%. ()

dawydx

Nádherný film. Tolik lidskosti vměstnané do dvou hodin jsem ještě neviděl. Film se může zdát svým tématem klišovitý, ale vy se klidně necháte unést vyprávěním o člověku, který si takové postižení zasloužil snad nejméně ze všech. Černobílá kamera jen umocňuje pocit deprese, která se dostává do kontrastu s uvědoměním si ceny člověka. Zdá se vám to patetické? Tak tu sakra neseďte a jděte se přesvědčit, že není... ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 nominace : Režie, Film, Herec - John Hurt, Scénář ......... Bafta 3 : Herec - John Hurt, Film, Výprava. Nominace 4 : Kamera, Režie, Střih, Scénář. ()

Mr.Roman

Tento jeden z mála ozaj výnimočných filmov rozpráva o krutom živote "slonieho muža", muža, ktorý, navzdory verejnej mienke a znechuteným pohľadom naň upriamovaných, v sebe našiel silu žiť a pomocou doktora a priateľa v jednej osobe ukázal svoju pravú tvár, získal si srdcia mnohých, ktorí aspoň trocha nahliadli do jeho duše a dokázal sám sebe, že "aj tá najväčšia stvora sa dokáže dostať z labyrintu". ()

Bigfuckman

Ohavné? Ano, lidské nepochopení je ohavné. Co neznám, co vybočuje z řady, co je podivné, atypické a zvláštní tomu budu ukazovat svou ubohost strachem či výsměšky. Nejsmutnější na této jedné z nejhorších lidských vlastností je, že se s ní setkáme již u dětí a jen u málo lidí s postupem věku vymizí. A Sloní můž tohle všechno velmi dobře ukazuje pod taktovkou jednoho z nejkontroverznějších režisérů Davida Lynche. ()

Numerobis

Celou dobu jsem čekal, že film začně prudce hrát na city, nestalo se tak. Je dobře, že ten, kdož zde filmy zařazuje do žánru, se zdržel označení "mysteriósní" - to dokazuje, že Lynch odvedl svou práci dobře a přesvědčil nás, že lidská bytost má tvář jen proto, by jí nepršelo do mozku. I když si i my často myslíme, že si myslíme pravý opak. ()

MaxForValue

Bravúrna štúdia človeka, ktorý síce vyzeral skutočne desivo, ale v skutočnosti nebol on tým desivým, ale svet naokolo, plný predsudkov, výsmechu a šikany. Lynch si s filmom skutočne pohral a všetko čo vo filme je v ňom "pasuje" a je nádherné. Síce tento film nebude patriť medzi moje obľúbené, ale nič to nemení na tom, že je to jeden z najkvalitnejších filmov, ktorý som v živote videl. Škoda, že takýchto snímkov sa natočí v dnešnej dobe tak málo, preveľká škoda. ()

rob_troy

Významný černobílý snímek mistra Davida Lynche, který vás absolutně duševně i psychicky zlikviduje sahajíc při tom do největší hloubky vaší duše a zanechá tam velikou černou temnotu. Odporná temná atmosféra doprovázená místy po celý film depresivním a temným hučením je silně úzkostná a uloží ve vás vzpomínku se kterou budete muset nějakou dobu být. Film sahá na hranice lidského chování vůči obludnosti a vám z toho bude chvíli co chvíli zle při pomyšlení, kam až sahají hranice lidského chování a začnete vůči nim pociťovat silnou nenávist. John Merrick ve vás bude postupně vyvolávat radost, dojetí a vy budete žasnout co vše udělá pro to, aby ho lidé brali a získal si společnost. ,,Já přeci nejsem zvíře! Já jsem lidská bytost! Já.. jsem.. člověk!´´ ()

gidzitka

Apel na lidskost, svobodu a svébytnost ve své nejzářivější podobě. Kolika z nás se podaří onen životní majstrštyk jako Johnu Merrickovi? Nenechat se přemoci tíhou toho, jak nás posuzují a co si o nás myslí ostatní, ale za každých okolností zůstat SVOBODNOU lidskou bytostí bez ohledu na následky? Zakoušet tu bolest, ale nenechat se jí zdeptat a respektovat plně i svobodu ostatních bez ohledu na dopad, který to bude mít na mne samého... ()

juditik

''Oh, he's an imbecile, probably from birth. Man's a complete idiot... Pray to God he's an idiot. '' Keby Joseph Carey Merrick žil v dnešných časoch, nehovorím, že by to mal ľahšie, určite by si užil posmeškov i pohrdania, ale aj ohľaduplnejší prístup širokej verejnosti a hlavne lekárov, ktorý by mu vďaka dnešným znalostiam z medicíny vedeli pomocť...aspoň z časti. Keď si predstavím, čo všetko musel ten muž zažiť v druhej polovici 19.teho storočia, a to pri plnom vedomí...husia koža...Pán Lynch to lepšie natočiť nemohol. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce