Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

ripo

Dôchodcovská Lynchova road-movie o láskavom a milom deduškovi, putujúcom na svojom malotraktore s prívesom do ďaleka a ďaleka , až na "kraj sveta" ..... ()

gogo76

Režisér D.Lynch väčšinou tvorí ťažko stráviteľné a nepochopiteľné snímky. Niektorým som prišiel na chuť, iným zase nie.Toto je asi jeho jediný film, v ktorom sa nesnaží ani šokovať, ani motať hlavu. Úplne jednoduchý príbeh o starcovi, ktorý sa vydá na cestu za chorým bratom na záhradnej kosačke. Problém je v tom, že je to strašne ďaleko. Na cestu, ktorá trvá celé týždne stretáva zaujímavých ľudí, rieši problémy, takmer sa na kopci zabije a hlavne nedá dopustiť na svoju milovanú,ale trošku pomalšiu dcéru. To najkrajšie je samotné putovanie krásnou krajinou, doplnené nádhernou hudbou.Jedna z najkrajších roadmovie. Film 100%. ()

-bad-mad-wolf-

"Na stáří je nejhorší, že si pamatujete, jaký je to bejt mladej." Film, kterej je pro mě výjimečnej už od mých šestnácti, kdy jsem ho poprvé viděl; film, kterej vleze za srdce a odmítá vylézt, i kdybyste si chtěli hrát na sebetvrdší chlapáky. David Lynch občas opouští svý surreálnem prosáklý doupě a dokazuje, že umí kráčet po stejný planetě, jako všichni ostatní - a vždycky to stojí za to. Straight Story je mocnou poctou stáří a lidskýmu životu; je vyprávěnkou o skutečných hodnotách a dávných zraněních, volajících po léčení. Když Alvin při epizodních eskapádách a setkáních bilancuje a odhaluje vlastní příběh, je extrémně těžký s ním nesoucítit, přestože přetéká zlozvykem a neojedinělou chybou všeho druhu. A kdo ne? Kdo jinej ti popíše průser i způsob jak se ho vyvarovat, než ten, kdo se ho dopustil? Kdo ti líp řekne, o čem to je a co tě pak provází? Kór když jsou ty zmíněný eskapády a setkání skoro všechny ojediněle skvělý. Tu přetejkaj bizarním humorem (jelen! bráchové!), tu poučujou (stopařka), tu nostalgicky rozjímají (váleční veteráni). Když k tomu přidáš baladickou Badalamentiho hudbu a spoustu nádherných záběrů pozdně letní Iowy, neodoláš. Téměř osmdesátiletej bejvalej kaskadér Richard Farnsworth si po zásluze vybojoval oscarovou nominaci a Sissy Spacek v roli mírně zaostalý dcery nezůstává pozadu. Závěrečná kratičká anabáze Harryho Deana Stantona je pak monumentálním završením týhle ždímačky slz pro chlapy a důkazem, že dobrej herec dokáže sakra hodně i na minutový ploše. Když starý oči symbolicky vzhlíží k nebi, kde už dávno nemůžou vidět žádný hvězdy, je vám jasný, že některý věci prostě chcete udělat správně. Tak STRAIGHT, jak jen to půjde... ()

kinej

Lynch natočil film bez zamotaného příběhu, ale vůbec to nevadí. Ani zde nechybí troška toho lynchova koření. Jsou zde sice podivné postavy atd., ale dějová linie je jasná. Nezvyklá Road Movie, která je nezvyke dobrá. Krom toho se zde Angelo Badalamenti ukazuje v úplně jiné, než jeho najjazlé poloze a to snímek ještě umocňuje. ()

cheyene

Krásná a citlivě podaná road-movie naplněná životní zkušeností a moudrostí spojenou se stářím. Alvin Straight byl od samého počátku sympaťák, který si diváckou oblibu musel získat svoji odvahou vydat se na sekačce na dlouhou cestu, aby napravil zpřetrhané vazby se svým bratrem, jehož postihla mrtvice. Za doprovodu příjemné hudby, skvělé kamery a pěkného prostředí sledujeme tento příběh, který je dekorován perfektním hereckým výkonem hlavního hrdiny. Z řady scén čiší zmíněná moudrost a životní zkušenosti. Příběh Alvina Straighta se mi příjemně sledoval a přihlédnu-li ještě k tomu, že snímek čerpá ze skutečných událostí, nemám problém s udělením plného hodnocení. ()

paascha

Kdo říká,že road movie znamená akci?Kdo tvrdí, že hlavní hrdina nemůže být starý plesnivý dědek, který jezdí na sekačce a klouby mu vržou jak flašinet? Lynch opět ukázal, že největší věci mohou být neviditelné a ty nejkrásnější se mohou zdát jen hrstí prachu na krajnici:-) ()

Hunt

HUDBA: Angelo Badalamenti; Velmi příjemný film, na jehož příjemnou atmosféru jsem myslel ještě dlouho poté, co jsem ho viděl. ()

TedGeorge

Očistná cesta za bráchou, Postačí i malé činy a Davidu Lynchovi asi na konci devadesátek začalo vadit, že točí filmy, které nikdo nechápe. ()

lamps

Tohle je ten David Lynch, kterého obdivuji a uznávám. Tohle je herecký koncert neskutečně sympatického Richarda Farnswortha, jehož postava se mi vryla hluboko, přehluboko do srdce i paměti. Tohle je jeden z nejkrásnějších, nejdojemnějších a nejlépe natočených (nejen roadmovie) snímků, jaký jsem kdy viděl. Obrazově a hudebně naprosto uchvacující. ()

Big Bear

Uh... komu konec nezamlží ani jedno oko, tak není člověkem... Tenhle příběh ,,o cestě a o překonání vlastní hrdosti'' mně dostal. Vrátil mně do mládí, kdy jsem hltal knihy J. Steinbecka a vybavily se mi jeho Toulky s Charleym. John ale jede jen tak, poznat Ameriku a lidi o nichž píše své knihy na rozdíl od Alvina. Pro něj je cesta katarzí. Je starý, ví že nemá už moc času, bilancuje a do toho se dozví, že jeho bratr je vážně nemocen. Bratr, se kterým se před lety nepohodl a od té doby se s ním neviděl. Nemá už řidičák a tak vyráží hlemýždím tempem na zahradní sekačce s vozíkem, který mu slouží jako provizorní obydlí. Jeho cesta Amerikou je hodně podobné té Steinbeckově. Potkává na ní různé lidi, ale převažují ti hodní. Nebojí se spát v kukuřičných polích, vždyť zažil válku v zákopech a to už člověka pak hned tak něco na stará kolena nevyděsí. Během té cesty zazní mnoho životních pravd starého muže, které však platí i pro naše životy... A v neposlední řadě je film vlastně i pomníkem jedné společnosti vyrábějící traktory a traktůrky co má ve znaku žlutého jelena :-) ! Příběh Alvina Straighta je přemýšlivá road movie zvolna ubíhající letními Státy, městy a městečky, cesta mezi lesy a obrovskými kukuřičnými poli ... Jen hlupák by se na ni prostřednictvím filmu také nevydal! Dávám za 5 matiček od převodovky. * * * * * ()

Cappuccino

Priama cesta, priamo stavaný príbeh, ale nepriamo zodpovedané otázky, ktorých nám režisér ponúka naozaj neúrekom. Alvin Straight je svojím jednoduchým dejstvom prakticky "len" obyčajný film, prednášajúci čistú realitu v tej najprostejšej, miestami až minimalistickej a koniec koncov ničím neprikrášlenej forme - a vedzte, že to čo zažil Alvin Straight sa môže prihodiť komukoľvek z vás. Lynchova road-movie obsahuje plno (ne-vnucujúcich) životných právd, krásne prostredie zaprášenej cesty a úsmev jedného sympatického starca, ktorý vie ako zahrať svoju rolu - za neho obrovský potlesk! ()

misterz

Najhoršie na starobe sú spomienky na mladosť... Silný, emotívne ladený ľudský príbeh, úplne iný ako som u maestra Lyncha zvyknutý, ale opäť sa mi raz potvrdilo, že kde tento velikán položí svoje ruky, tam vzíde výborné filmové dielo nezávisle na žánri. V tomto prípade sa jedná o road movie, kde hlavnú úlohu hrá hrdosť, záhradná kosačka a šesť týždňov pokánia na ceste za bratom. Snímok s veľmi pozitívnym účinkom a hrejivým pocitom na konci. 85/100 ()

Aidan

Spolu se Sloním mužem patrně nejnormálnější Lynchův film, který ocení i přízemníci jako já, kteří jsou z režisérových surrealistických opusů většinou nepříjemně zmateni. I tady je bizarna dostatek, ale povětšinou jen humorem a nadsázkou koření jinak v podstatě vážný příběh o stáří, o hledání smíření s vlastní minulostí, se sebou i s druhými. Tahle kouzelně divná road-movie – asi nejdivnější, jakou jsem kdy viděl – je duchovním protipólem Bezstarostné jízdy. Namísto nezodpovědných hippie floutků, co jedou na motorkách do New Orleans prodávat drogy a ždímat ze života požitky, tu máme konzervativního dědu z Iowy, který na zahradním traktůrku putuje přes stovky kilometrů amerického zapadákova pro odpuštění. A je to originální a hluboké a vtipné. Velkým plus je i Badalamentiho hudba. ()

Snorlax

Lynchovo Gran Torino je tím nejjemnějším balzámem pro duši, byť založeným na prostinkém ději. Jeden umanutý stařík vyráží na dalekou cestu za svým nemocným bráchou. I road movie může být kouzelná. I Lynch může být zábavný. ()

dr.horrible

Ja už som to v minulosti samozrejme videl, ale moc sa mi to nepáčilo, tak som si chcel dať reparát, no a tentokrát už to bolo skoro na tých 5*. Pekný film. Ľudský. Po Fire walk with me a Sloňom mužovi najsmutnejší Lynch. ()

Legas

Nádherná sekačková roadmovie. Příběh Alvina Straighta mě přesvědčil, že David Lynch opravdu není blázen. ()

Šakal

David Lynch, tak jak ho neznáme, ale tím nechci vůbec říci, že špatně , ba právě naopak! Neskutečně silný lidský snímek o jednom staříkovi jménem Alvin Straight ( v podání výborného Richarda Farnswortha ) který, když se dozví, že jeho bratr měl mrtvici, se rozhodne, že ho navštíví a urovná dávné křivdy. Problém je, že bratr bydlí až v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600km. Alvin, který má špatný zrak, chodí s velkým sebezapřením o dvou berlích, nevlastní auto, se rozhodne pro opravdu netradiční řešení a rozhodne se uskutečnit svou cestu na malém zahradním traktůrku se zapřaženým provizorním přívěsem. A tak začíná jeho strastiplná pouť nádhernou krajinou s podzimními scenériemi, nádhernými žlutými kukuřičnými poli lemující silnici. Na své cestě potkává spoustu různorodých lidiček,z nichž někteří mu pomohou s opravou, s jinými zase stráví večer u ohně povídáním si o životě. Po dlouhých šesti týdnech stane konečně Alvin před bratrovým ( Lylovým ) domkem a konečně se s bratrem obejme.... Nádherný snímek, který v této době ( mého shlédnutí ) působí jako balzám na duši a člověk se při sledování tohoto snímku neubrání myšlenkám o svém dosavadním životě. Vynikající kamera ( jak bývá v Lynchových filmech pravidlem, opravdu nádherné záběry krajiny, žlutých kukuřičných polí a fascinující záběr na mrtvého jelena) , nádherná Badalamentiho hudba, vše za bravurní citlivé režie Davida Lynche. p.s.1 Zde se 100% potvrdilo , že v " OBYČEJNOSTI " je KRÁSA ! p.s.2 Nebyl by to David, aby do snímku " nepropašoval " alespoň jednu svou Lynchovinu ( viz scéna se srnami ) Hodně silné 4*! ()

HoneyBunny

Ano, je to dojemný film. Ano, hlavní představitel je úžasný. Ano, režisér se jmenuje David Lynch. To ale není důvod k tomu, abych Příběh Alvina Straighta ocenila výš, než si opravdu zaslouží. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti