Mrtví neumírají

• USA The Dead Don't Die (více)

Americké městečko Centerville je ospalá díra, v níž stárnoucí šerif Robertson (Bill Murray) netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu, protože nudit se člověk může i bez koltu za pasem. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) naopak stále doufá, že se k nějakému pořádnému vyšetřování jednou dostane. Zasloužil by si to, protože jako první vytuší, že ty dvě ošklivě zavražděné dámy z místního bistra mají na svědomí zombie. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. V městečku se totiž odehrává mnohem víc podivností, například slunce nezapadá, kdy by normálně mělo, do pohřebního ústavu nastoupila divná ženská se skotským přízvukem a samurajským mečem (Tilda Swinton), a rasistickému farmáři Millerovi (Steve Buscemi) začal mizet dobytek. A když na městečko konečně padne noc, z předtuchy se stane jistota. Nejrušnějším místem Centerville se v tu chvíli stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. A muži zákona tuší, že dneska je čeká přesčas. (CinemArt)

dubinak

Recese na akční zombie tuctovky a americká variace na Shaun of the Dead. Uvnitř ale absolutně prázdná nic neříkající kravina s pár neotřelými vtípky, které ale fungují jen zpočátku. Jim Jarmusch už nám začíná asi dementnět a je líný přijít s něčím aspoň trochu originálním jako byly například Only Lovers Left Alive. Musím říct, že tohle je zbytečně přibývající kousek do žánru hororové komedie. Bohužel se zdá, že tento subžánr pomalu ale jistě umírá. Nebo ne? KVIFF 2019 ()

C0r0ner

Rozhodně to netrpí zběsilým tempem nebo logikou, ale co také od Jarmusche čekat? Na druhou je to milé, plné fajnových postav, celkem slušných vtipů (především o scénáři) a navíc to krásně děkuje Romerovi a celému zombie žánru. Pohodová záležitost, i když je tam mrtvol dost a dost. 70% ()

Martrix

Auč! Tohle teda bolelo. Pokud to měl být posměšný upšouk vůči konzumnímu způsobu života většiny lidí, tak tentokrát Jimík mířil UFOnům do oken...totálně mimo mísu. Nebo to možná měla být jen záminka setkat se s přáteli... ale to bych viděl mnohem raději jako dokument. A moc rád, protože bez výjimky se tady sešli herci, které opravdu můžu. Což mě přivádí k předposlední teorii. Jarmusch se s někým vsadil, že diváci vezmou na milost i film s pitomým scénářem bez pointy, když ho obsadí vynikajícími herci. A ani ho nemusí moc režírovat. Když vidím místní hodnocení, tak se moc nemýlil. Ani mě se nechce dát dvě hvězdy filmu, kde byl A. Driver skvělý, B. Murray výborný a Tilda ...Tilda. A to i když byl trestuhodně nevyužitý Steve Buscemi a Danny Glover. Přesto to udělám, protože béčkový scénář si nemůže dovolit napsat ani Jim Jarmush. Spousta nesmyslů...jak to, že nikomu nefungovaly mobily, ale zombíkům ano? Proč vylezli někteří dřív, jiní později a proč by je někdo pohřbíval v běžném obleční? A bez rakví? Proč se někdo proměnil až za ...někdy a jiný téměř hned? Co ta postava hrobnice? Prostě to nefungovalo ani jako horor, ani jako komedie. Skvěle obsazený paskvil. ()

PavelVanekArt

Zbytečně dlouhý na tak nudnej film. Nějak mi nedochází, proč v tomhle hraje tolik známých hereckých es, ale asi nějak musí platit nájem. Většina scén byla natahovaná, ve směs o ničem, humor prakticky na nule a vituálně podprůměrný. Tenhle typ mluvících zombií, ze kterých místo krve sere prach a vznikly tím nejblbějším způsobem. Navíc nechápu, jak tam někdo mohl vůbec umřít, nemrtví se táhnou jak smrad. Možná je to tím, že jsou živí prostě vymaštění. Konec byl regulérní shit. 1* za Tildu Swinton s katanou a skotským přízvukem, která vypadala jako jediná mrtvá. 1* a.k.a 10% ()

campix

S Jimem Jarmuschem si prostě nerozumíme a vypadá to, že ani rozumět nikdy nebudeme. Mrtví neumírají mě nalákali hvězdným hereckým obsazením, a tak jsem to s Jarmuschem ještě jednou zkusil, ale bohužel to opět neklaplo. Je to divné a k smrti nudné. Takhle opravdu ne. ()

Wormboy

Supernudne nabubrale pozerstvo, ktore uuplne tupo ustami Toma Waitsa moralizuje nad stavom nasej konzumnej spolocnosti, akoby Romero nikdy neexistoval. 1,5/5* ()

Gaaron odpad!

Uuuf… kdyby jen strašně špatné, ale hlavně šíleně nudné! To si toho nikdo, ani sám Jim, nevšiml, než to pustili ven??? ()

Juto

Pokojné mestečko Centerville sa ocitne v boji s hordou zombie, keď mŕtvi začnú vstávať z hrobov. Film sa považuje za špičkovú strašidelnú komédiu, ale pravdou je, že to tak nie je. Napriek mnohým vtipným replikám a dobrým výkonom. 5/10 ()

Šimpy

Absurdní Jim Jarmusch, ale je fakt, že jsem si to užíval, závěr bych čekal jinej, ale ujetý to bylo dost. :-D "Kill the head!" ()

angel74

Zombie filmy moc nevyhledávám, spíš se jim snažím vyhýbat, ale v tomto případě bylo pro mě jméno režiséra dostatečnou zárukou, že půjde o něco víc než jen prachsprostou vyvražďovačku. Naštěstí jsem se nemýlila a nakonec jsem si i docela užila tuhle krutě parodickou výpověď o bezútěšném stavu současného světa, kdy skoro všichni lidé neustále prahnou po konzumu jako nějací nenažraní zombíci. V závěru mi až zatrnulo, jak mistrně Jim Jarmusch dokázal tnout do živého. (75%) ()

majo0007

Na Jarmuscha celkom průser. Horror žiadny, a komédia len ofukom. Ak sa u zombíkov tešíte na poriadne gore, budete sklamaní, uvidíte totiž len oblak čierneho dymu. Čo chcel autor týmto filmom povedať ozaj netuším. Či už v žánri horroru, alebo komédie samostatne, sa pohybuje v hodne priemerných vodách. Záverečné UFO s Tildou Swinton už patrí do kategórie WTF! To si svojho času mohol dovoliť len Ed Wood. Ale zatiaľ čo si Ed vystačil s make-up a papundeklom, Jarmusch radšej vyskúšal CGI - neviem čo je smiešnejšie. Ha-ha! ()

StanislachKo

Takto to dopadá, keď si undergroundový tvorca nerozumí sám. Že mu na to kývlo to kvantum hereckých elít a že v tom videli niečo, čo by im v kariére možno malo prospieť ide mimo moje chápanie. Nie, vážne, toto nebolo vtipné, horrorové, ani Romerovsky duchaplné. Nerozumiem, že... NACO?! ()

dr.fish

Jarmusch má prostě štěstí, že mu v těch jeho filmech hrají hvězdy. Jinak by na to asi nikdo ani nešel. I když si říkám, že bych se měl nad to povznést, stejně nudím se půl filmu. Zrychlit by to chtělo a alespoň v některých bodech dodržet pravidla žánru. Pak by to celé klaplo. Ono srát na všecko se taky nedá. 55% ()

Sabrewulf

Přesně TAKHLE to dopadne, když chce intoš dělat komedii a ještě ke všemu v kombinaci se žánrem, který jde úplně mimo jeho filmografii. Je několik stupňů nevtipnosti. Ten nejmírnější vídáme často např. u Troškových Kameňáků či Babovřesek, kde úplně jasně vidíte vtip, ale přijde vám trapný a nevtipný. Tohle je ovšem level Wese Andersona (viz koment k Taková zvláštní rodinka), kdy jede nějaký libovolný děj a to už jako má být vtipné, protože rejža to prostě jako komedii prezentuje. Žádné pomrkávání, žádné náznak odklonu od normálu, jednoduše scény, které ve většině případů vypadají a jsou podány úplně STEJNĚ jako v jiných filmech, které ale komediemi nejsou. Fakt by mě zajímala sonda do myšlenkových pochodů, povah, koníčků, sexuálního života, celkově detailní charakteristiky lidí, kteří se u tohoto řehtali. Jako vážně - udělat nějaký seminář a do posledního šroubku se snažit ty údajné vtipy rozebrat a oargumentovat, CO PŘESNĚ tam mělo být vtipného. Úplně mi to připomíná, když třeba jedete v autobuse a někde kousek od vás sedí dvě puberťačky, baví se normální zážitky ze školy a každé druhé větě se hihňají. Jedna řekne třeba něco ve stylu:" Já jsem ten diktát málem nestihla dopsat a obě:"Ha Ha Ha". Ne, že by za tím doplnila, že ho nestihla dopsat, protože... a to by byl zdroj toho vtipu, prostě ona ho nedopsala a to je strašně srandovní. A přesě tohle je ten film. Už když se první dva zombíci v kavárně napili kafe a řekli: kofeeee - jsem věděl, že bude zle a zavrtával se hluboko do křesla. Studem samozřejmě. Aby jste mě špatně nechápali, zas nejsem takový degen, abych to vyloženě předem nečekal, protože už z traileru a filmografie Jarmushe bylo jasné, že tohle žádné bingo ve vtipnosti už z principu nebude. Jenže i tak se tam našlo docela dost situací, které vtipně udělat šly (minimálně aspoň tím vtipem, kterému se nemusíte zasmát, ale vidíte ho tam). Příklad: Adam Driver s Billem Murrayem projíždí městem a po cestě se motá pár zombíků. Adam zbystří (jakoby jednoho zombíka znal), řekne Billovi, ať zpomalí, vysouká se z okna auta a usekne zombíkovi hlavu. V tu chvíli jsem čekal, že Bill se na něj nechápavě podívá a Adam řekne něco vy stylu:" Kdysi mi plivnul na auto". Nebo ještě lépe: Na začátku filmu by jsme byli svědky nějakého konfliktu Adama s daným zombíkem (tehdy ještě jako člověkem) a po useknutí hlavy by se jen mlčky posadil zpět do sedadla. Bill by nic nechápal a já bych se smál. Ne. Celé je to jen o tom, že Adam si chtěl ověřit, jestli je jde vážně tím useknutím hlavy zabít. Normální situace v běžném hororu. A to mě přivádí, vrátit se zpátky ke scéně s kafem. Že šlo o cameo Iggiho Popa mi moc vtipné nepřišlo, protože jsem nebyl bombardován vtipy, které by mě naladily a já se tak zasmál i takové drobnosti. Ptám se tedy: Co na tom bylo vtipného? Někdo může říct - tam šlo o to, že jak zombíci říkají "mozkyyy", tak oni zase řekli "kafééé" a já bych na to mohl odpovědět, že mnohem údernější by bylo to, že vtrhnou 3 zombíci do kavárny, jeden řekne "mozkyy", vrhne se na oběť, druhý řekne "mozkyy", vrhne se na oběť a třetí řekne "kafee" a vrhne se na džbán kafe a byl by z toho vtip. Jedno, jestli špatný nebo dorbý, ale vtip. Jenže on to tady v podstatě žádný vtip není. Jednoduše proto, že to odkazuje na něco, co jakože zombíci dělali ještě za svého života a to jsme viděli ve vážném hororu Země mrtvých od Romera. Je tam např. scéna jak v altánku postává zombie "kapela", jeden ze zombíků drží trumpetu, snaží se do ní foukat a z ní vychází jen takové pazvuky. Tak trochu strašidelně groteskní, ale na zasmání určitě ne. A to je přesně ono! Zkuste tuhle scénu s trumpetou dát do Mrtví neumírají a úplně si dovedu představit, že intoši si budou namlouvat, že se tomu řehtali, protože přece Jarmush řekl, že to je komedie, tak je to tím pádem legrační scéna. A stejně tak vemte scénu z kafem a vložte ji do Zěmě mrtvých. Nic vtipného na tom nebude. Chápete? Oblbnutí na úkor nějakého nám vsugerovaného podnětu. Jenže vtip musí fungovat SÁM O SOBĚ v jakémkoliv žánru, NE, protože že to někdo řekl a distributoři nějak označili. Proboha i v té Zemi mrtvých řekl Leguizamo vtipnou hlášku, které jsem se řehtal nahlas a to je vážný horor! Tady jsem napočítal těch viditelných (byť pro mě nefunkčních) vtipů asi 5 a to je na komedii málo i ve vážných hororech jich bývá víc. Stejné je to s tím flegmoušstvím postav. Nejen, že i tu flegmatičnost musí člověk umět zahrát (tady vypadalo, že Jarmush herce vůbec nijak nevedl, prostě jen odříkávají text), ale ještě ke všemu jsou tu téměř všechny postavy takové, takže se úplně vytratí ta údernost/vtipnost kontrastu, kdy by se všichni chovali a reagovali normálně emočně a mezi nima vyčníval JEDEN flegmouš. Ve výsledku to vyzní, jako by byl film plný neherců, kteří jen jako Driver, Murray, Swinton atd. vypadají a ještě jsou nadopovaní uklidňujícími prášky. Mimochodem postava Swinton absolutní WTF, zbytečnost přítomnosti omladiny z ústavu WTF na druhou. Kamenujte mě, ale Jarmush prostě neumí analyzovat vtip a jeho smysl. Ani jeho mantinely, páč celý film jede na vlně toho, že vtip musíte hledat pomalu mikroskopem, aby se to na konci utrhlo ze řetězu zmínkou o scénáři a UFO talířem, což by fungovalo maximálně u nějakého Deadpoola, protože to je úleťárna od začátku do konce. A když už mě potěšilo poctivé vylézání z hrobu, pro které mám slabost a které se v dnešních zombíkárnách už nevidí, tak je to zase zabité úplným nesmyslem v absenci masek. Když vám ze hřbitova vylezou zombíci, tak není možné, aby byli všichni "čerství", to jako půlka města umřela/ byla pohřbená ve stejný den? Tímto zdravím geniální Návrat živé smrti, kde zombíci vylezlí z hrobu disponovali různým stupněm rozkladu od čerstvých, přes hubky až po úplného kostlivce. Jedinou hvězdičku dávám za docela originální efekt zabíjení zombíků - nestříká z nich krev, ale práší popel. Pro ty, co to dočetli až sem - shrnuto, podtrženo - tohle NENÍ komedie. A ne proto, že se tomu nějaký zaprděný Sabrewulf z CSFD nesmál, ale jednoduše ze stejného důvodu jako banán není zelenina a cibule není ovoce. Zlaté pořekadlo: Ševče, drž se svého kopyta. () (méně) (více)

tom88

Tento film mi naozaj nesadol. Priemerná réžia a nezaujímavý scenár. Herecké hviezdy nevyužité. Nie je to ani komédia ani horor. Nie som si istý, čím chcel vlastne film byť. Každopádne som sa z väčšej časti pri filme nudil. To je škoda pri zombie filme s výraznými hereckými menami a Jarmuschovou réžiou. 40% ()

Lamprea

Zdaleka to není takový průser, který spousta lidí avizovala. Bohužel je to přespříiš pomalý, a to především na startu, kdy na jeden dobrý fór připadají 3 fóry, který vyzní do ztracena. Což se na konci zase otočí a je z toho opět "na chvíli" cítit starý Jarmusch. Nejvíc se asi můžu stotožnit s komentářem uživatele Matty. ()

dvopet

The Dead Don't Die má všechen obvyklý Jarmuschův rukopis - prvky road movie, sledování architektury města, suchý a svébytný humor, žánrové variace, odkazování. Zombie horor v tomto případě ironizuje a současně vykládá zcela doslovně (tak, jak zombie horory bývají často vykládány) jako aluzi na dysfunkční společnost na sklonku své slávy (vztahy v zásadě nefungují, lidé za chůze koukají do mobilů "jako zombie"). Jarmusch si zachovává nezávislost v dobrém slova smyslu a točí s přáteli to, co ho baví. I přes jmenované prvky - a rád bych se mýlil - je to zřejmě vůbec první jeho film, kdy absentuje zásadnější výpověď autora. Chce to další projekci. EDIT: Na podruhé o něco zábavnější, přesto si dovolím tvrdit, že jde poprvé o "zbytečný" zářez v režisérově filmografii. ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (více)

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes