Mrtví neumírají

• USA The Dead Don't Die (více)

Americké městečko Centerville je ospalá díra, v níž stárnoucí šerif Robertson (Bill Murray) netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu, protože nudit se člověk může i bez koltu za pasem. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) naopak stále doufá, že se k nějakému pořádnému vyšetřování jednou dostane. Zasloužil by si to, protože jako první vytuší, že ty dvě ošklivě zavražděné dámy z místního bistra mají na svědomí zombie. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. V městečku se totiž odehrává mnohem víc podivností, například slunce nezapadá, kdy by normálně mělo, do pohřebního ústavu nastoupila divná ženská se skotským přízvukem a samurajským mečem (Tilda Swinton), a rasistickému farmáři Millerovi (Steve Buscemi) začal mizet dobytek. A když na městečko konečně padne noc, z předtuchy se stane jistota. Nejrušnějším místem Centerville se v tu chvíli stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. A muži zákona tuší, že dneska je čeká přesčas. (CinemArt)

Mr.KarlAdler

Zombie horor po Jarmuschovsku. Tak minimalistický a utopený v tempu vyklidněného mazáka, že obsahuje celkem nula lekaček a děsivých scén. A i kdyby tu někoho plíživá atmosféra a živočinošt nemrtvých přeci jen chtěly strhnout, ledově klidné, apatické, až nihilistické postavy to stejně neumožní. Paličák Jarmusch. Proč by to takhle ale nešlo? Šlo, ostatně ten kontrast místy docela funguje. V zásadě mi ale vadí dvě věci. Zaprvé tenhle způsob vyžaduje vpravdě originální psaní a Jarmusch je občas tak otravně bez nápadu, že snad jenom skalní fandové to dokáží obhájit jako chytrou provokaci. A druhé je provázané s prvním: Zase se tu o stupeň zintenzivňuje jeho božský komplex, kdy okázale zesměšňuje materialismus a kárá společnost. V upířích milencích byl tenle přístup už docela na hraně, ale díky propracovaným hrdinům, vtahující atmosféře a osobité rekonstrukci žánru nepůsobil tak nuceně. Tady Jarmusch horor spíš dekonstruuje bez výraznější přidané hodnoty a spolu s tím mu z příběhu podivně mizejí postavy a ze sálu pozornost diváka. ()

Zagi20

Pro mě jde o první film od Jima Jarmusche, takže jsem netušil co od něho čekat, ale jestli jsou všechny tak divné jako právě Mrtví neumírají ... tak klobou dolů. Jak říkám, nemůžu porovnávat s předchozí tvorbou, jako drtivá většina zde komentujících, takže čistě za sebe jsem si to užil. Je to hrozný bizár, pomalý svým vyprávěním a ještě pomalejší co se nějakého vysvětlování týče. Každopádně u scény v bistru, sestřihu návratu zombie k jejich původním životům nebo u závěrečného rozuzlení, jsem se opravdu královsky bavil, a podle hlasitého smíchu celého kina asi i všichni ostatní. Ale taky si myslím, že strašně záleží na nastavení mysli ... prostě musíte mít tu správnou náladu na něco takového. Což jsem, vzhledem k tomu že film běžel ve 3 ráno, opravdu měl. Viděno na ČSFD víkendu. 74% ()

masw

Jarmusch a zombies? Nejlepší zombie film ke kávě! Má to hodně much (druhá půlka je zlá), ale fuck it 4*, vždyť tenhle žánr má i Bruno Matteie... ()

Kurikmoon

Herci ma fakt bavili. Vtip oceňujem, ale... Len dejovo to nikam nešlo a okrem jednorázového pobavenia to zas tak silný zážitok nebol. Nijaká silná emócia, nijaká pridaná hodnota... ()

blackJag

Kombinace různých žánrů a protínání čtvrté dimenze tentokrát bělovlasému králi nevyšla dle plánu - buď, a nebo žánrům, které si zde vypůjčil pro svébytnou celuloidovou koláž příliš nerozumí :-) Mírně pobaven. 60% ()

mcleod

Škoda nevyužitého potenciálu. Film mohl být zajímavým "pokračováním" či protiváhou předchozího nestvůrného filmu Only Lovers Left Alive, který by přišel s jednoduchým, přístupným a zábavným příběhem. Nápad to byl skvělý... natočit zombie film v pomalém Jarmuschově tempu (které prostě s tímto protikladným tématem nutně muselo vytvořit zajímavý náboj) a s jeho neopakovatelným stylem humoru (jak ho známe třeba z Coffee and Cigarettes). Ale přitom se z toho nepovedlo takřka nic vytěžit, jako by snad ani režisér nevěděl, co vlastně chce, a neudržel se v kolejích dalšího geniálního počinu... výsledkem je film s ne moc dobrou osou příběhu a s mnoha nezajímavými jednotlivostmi. Tak například zombíky mohl režisér klidně držet v omezeném počtu, který by dovolil přidat další komediální scény typu nadšení Iggyho Popa pro kávu, i to flegmatické sledování zombíků z policejní stanice nebo ocenění roztomilé tenistky jedním z policistů. Naopak by se vyhnul klasickým (někdy i nechutným) hromadným zombie scénám, které upřímně moc zajímavé nejsou (a ani nedokážou nic zajímavého vybudovat). Zapojení postavy Tildy Swinton bylo vcelku bizarní, ale proč ne. Postava lesního muže Toma Waitse mohla naopak mít mnohem víc důležitosti (i když samozřejmě chápu tu ekologickou myšlenku, kterou do značné míry buduje tato postava, i to zlomení hole nad lidstvem žijícím mimo přírodu, ale i toto mohlo být zajímavější). Vystupování herců z rolí a komentování scénáře bylo sice vtipné, ale na můj vkus do filmu vůbec nezapadalo... jen ten Bill Murray byl zase geniální. Nechápu proč mu Jim nedal přečíst celý scénář po tom, co pro něj všechno udělal :-) ()

zigíš

Předešlý Jimův kousek se mi moc líbil a měl za to, že má ještě šanci ..a mýlil jsem se. The Dead Don't Die je pomalá, unylá nuda, co by uspala i mrtvolu a pokud by se to čistě náhodou nepovedlo, zaručeně ji dorazí titulní písnička. Půl hoďku po projekci, netuším jak to všechno skončilo ..a je mi to vlastně jedno. ()

iantomasik

Je to o odvezdaném kolapsu USA a tím pádem globalizovaného světa zapříčiněném konzumerismem generujícím globální oteplování, jako každý klasický zombie film. Je to totálně polopatický, bože. ()

blackkocour

Jarmusch je nový Wes Anderson. Tuna známých jmen, trapný příběh a nuda k posrání. Jim se přiřadil do mé černé listiny, od kterých si análek neudělám. Probourání čtvrtý zdi si strčte do řiti, já chci víc tu s Selenčinu řiť! ()

jefff

Taková nenásilná blbina na jeden večer. Což je v případě Jarmuschova formátu nedostačující, ale zřejmě si chtěl oddychnout od uměleckých ambicí a netočit film bez velké invence. Některé scény super, celkově ale spíš divné. ()

Hollohlaway

Divné i na Jarmusche. Jako sorry, snažil jsem se, chápu, že se to nedá žánrově zařadit, ale to se skoro nedalo. V podstatě to nemá hlavu patu. Herecky nabušené, sem tam vtip. Nic víc a zůstane jen wtf pocit. ()

NDroo

Parodie na parodii, (trochu až moc okatě) špatné napsané a zahrané, na mnoha rovinách, náramně jsem se pobavil! ()

adamulefa

Tento film sa mi páčil tak 95% času... Avšak TÝCH zvyšných 5% boli ale neodpustiteľné netolerovateľne trápne joky, 4th wall breaky a celkovo prepísknuté nevhodné wtf momenty/scény, ktoré vôbec sa tematicky ani atmosfericky do filmu nehodili. Tiež finálny monológ bol neskutočne trápny a doslova vysvetlil čo je hlavná myšlienku filmu ak by náhodu v publiku boli úplni retardi. Prešľapov teda nebolo podľa mňa veľa ale na druhej strane fakt stáli za to, že až mi pokazili celkový dojem z filmu. Rozhodne však pamätný zážitok! Pamätné dve hviezdičky.... ()

Soweek

Popravdě si nejsem jist, co tím chtěl Jarmusch říci. O čistokrevnou poctu zombie flickům se rozhodně nejedná, ta by vypadala jinak. ()

JADIM

Keby nebolo Seleny Gomez, tak by som si tento film ani nepozrel. A ona tam bola. Asi 1 minútu! Naozaj ďakujem, že najlepšia herečka dostala tak malú šancu, že nechýbalo veľa a jej rola by sa mohla nazývať komparzom. Film ako celok bola taká prechádzka pomedzi zombíkov, pri ktorých oceňujem to, ako sa s nimi maskéri pohrali, okrem Seleny bol na nich najlepší pohľad. Pár policajtov a škótsky postrach nemŕtvych v podobe Tildy Swinston riešili zombícku otázku, ktorej predchádzali tie momenty, kde diváci niečo tušia a hlavné postavy nemajú ani šajnu, čo sa deje. Toto bolo jediné, o čo vo filme šlo a ja sa naozaj divím, ako ma mohol baviť film, ktorý je takmer o ničom.. 8,5/10 (Videné 8.1.2020, Originálne znenie) ()

sedm.1

Od Zombie apokalypsy podle Jima Jarmusche se asi nedal očekávat klasický horor daného žánru a tento nekonvenční tvůrce tuto domněnku splnil do puntíku. Ono vůbec se žánrově jedná o vlastně jen dost těžko zařaditelnou podívanou, neboť i přes pár krvavých okamžiků bych to za horor rozhodně nepovažoval, a v ostatních ohledech to má tak skutečně snad nejblíž tedy k té komedii, i když i tady bych spíš než o vtipném snímku hovořil o odlehčené podívané, co se nebere ani trochu vážně. A právě tady vidím hlavní problém, neboť je to prostě takové nijaké, žánrově nezařaditelné, zápletkově hodně slaboučké, vlastně i bez jakékoliv základní dějové kostry, prostě se to celé ubírá jakýmsi směrem, bez cíle a bez smyslu, což jen potvrdí závěr filmu, který vyšumí totálně do prázdna a pokud bych měl brát jako pointu vyústění postavy Tildy Swinton, tak to byl pořádný výkal. Záležitosti, jako atmosféra, napětí, či styl, to vše mi přišlo nepůsobivé a nudné, a tak jediné, co mohu označit za záchranná pozitiva, jsou v určitých pasážích vážně perfektní dialogy, které dokázaly upřímně pobavit, a pak samozřejmě hvězdný casting, kdy veškerý herci svými zábavnými výkony, respektive spíš výstupy, též pomáhají zachránit tuto podívanou od úplného fiaska. Mrtví neumírají Jima Jarmusche je zkrátka podivný, nezáživný snímek, kde toho vážně příliš nefunguje, takže opakuji, krom skvělých herců to fakt nemá co jiného nabídnout, a tím pádem to ani nestojí za pozornost. ()

Circumscriptor

Nenechajte sa odradiť nízkym ratingom; ak zoberieme do úvahy, že väčšina z prítomných bez urážky očakávala nejakú trápnu, lacnú a nízku zombie-horror komédiu a dostalo sa im niečoho, čo extrémne prekonalo ich normíkovské kinematografické túžby, tak priemerným filmovým fanúšikom nemôžeme zazlievať, že sa to celé rozhodli zhodnotiť zrovna takto. The Dead Don't Die nie je žiaden jednoduchý a zábavný filmík na nedeľné popoludnie. Pre mňa osobne je to poriadna atmosférická šupa a vysokofilozofická vec (tak, ako sa na pravého Jarmuscha patrí). Brilantná Tilda Swinton, Bill Murray, Steve Buscemi a aj Tom Waits, no najviac zo všetkých ma jednoznačne potešil Iggy Pop v úlohe žijúcej mŕtvoly :)) Ňo, a samozrejme sa klaniam kapele SQÜRL a ich soundtracku. Absolútne divný a veľmi ťažko pochopiteľný film, na ktorého porozumenie ho musíte zhliadnuť buď viackrát, alebo pod vplyvom psychedelických drog. ()

Devadesát Dva

Úsměvná žánrová parodie zombie hororů s hvězdným obsazením v klasické Jarmuschově režii - ty jeho statické záběry na stojící stoické tváře hlavních hrdinů, kteří pomalu přemýšlejí, co se to vlastně děje okolo nich. 'The Dead Don't Die' je nenáročná jednohubka, která ve svém prostoru neurazí, ale ani příliš nenadchne, i když je natočená skvěle. Jarmuschova upírská tématika byla celkovým pojetím podstatně zajímavější a hudebně možná snad i nejlepším z jeho filmů. ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (více)

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes