22. července

Scénář:

Paul Greengrass

Hudba:

Sune Martin

Jonas Strand Gravli, Thorbjørn Harr, Anders Danielsen Lie, Seda Witt, Lars Arentz-Hansen, Jon Øigarden, Anneke von der Lippe, Øystein Martinsen (více)

Po zničujících teroristických útocích v Norsku se jeden z přeživších, truchlící rodiny a národ semknou za spravedlnost a uzdravení. Podle skutečného příběhu. (Netflix)

Nethar

Kvalitně zpracovaný pohled na 22. červenec spíše z pohledu následného dopadu na oběti a společnost v průběhu soudu s Breivikem, než jako detailní popis útok samotného, i když i ten je zachycen. ()

MiaMahoney

Víte, proč Norové už nevyhrávají v hokeji? - Protože jejich nejlepší střelec sedí. No, černý humor stranou, všichni víme, že to ten pomatený pičus převrátil do extrému a to, co provedl, je neodpustitelné. Žel, pokud bude Evropa skutečně pokračovat v multikulti propagandě, cílené islamizaci a právem šaría nakonec nechá semlít vlastní lid, je naprosto bezpochybné, že takových magorů se bude objevovat čím dál víc. Ono tak dlouho se chodí s džihádem do Evropy, až se nějaký radikální pravičák utrhne... A že Evropa skutečně kráčí mílovými kroky směr hajzl, je naprosto očividné. Jak jinak si vysvětlit například tohle? Islám prostě problémem je a kdo to nevidí, měl by si ihned přečíst tuto odbornou studii, aby prozřel, jaké že to neslučitelné svinstvo si sem dobrovolně stěhujeme... Nicméně, nezdá se vám, že filmaři nějak dávají prostor každému hajzlovi, který se proslaví svým zmrdstvím? Ať je to naše "vězeňská serebrita" (ne, RedAKu, Ty skutečně nejsi serebrita, Tys jen obyčejný mukl) Kajínek ve stejnojmenném dramatu, atentátníci v Bostonu ve Dni patriotů, teď tady Breivik dokonce rovnou ve dvou filmech... Zcela jistě se někdo brzy ujme zfilmování střelby na muslimy v meshitách na Novém Zélandě, ale vsadím se, že na ten masakr o dvoustech padesáti křesťanských obětech sebevražedných atentátníků na Srí Lance nepadne jediná klapka! To holt není atraktivní a v souladu s promultikulti smýšlením, ukazovat perzekvované křesťany a ateisty, ale útoky na chudáky kozojeby a jejich pytle na odpadky, jó, to se musí lidem patřičně naservírovat! Jinak teda s první polovinou komentáře uživatele grizly007 sice nesouhlasím, ale hláška o blokové pokutě je jedním z adeptů na komentář roku!!! :)))))) ... Film průměrný, útok dobře natočený - místy decentně, místy sugestivně, následné politicko/psychologické drama bylo koukatelné i při delší stopáži. A mimochodem, všimli jste si, že lidi s iniciály A.B. mají nejspíš nějak předurčeno být pěknými kurvami? Náhoda? Nemyslím si. ()

aLPaC

První část útoku je naprosto strhující. Poté nastává část, kdy se oběti snaží dát zase fyzicky a psychicky dohromady a samotný soudní proces. Paul Greengrass je expert na filmy o terorismu a i tento je jistě výborný, přesto v jeho filmografii bych ho spíše zařadil k těm horším. Dozajista si ale 4 hvězdy si zaslouží. Akorát jsem nepochopil tu angličtinu, když jsou všichni herci norové. ()

poet

Let číslo 93 to teda nie je. Začiatok a priebeh na ostrove su pomerne drsne nasnímane a nechýba tam ani napätie. Ale potom sa to nejako prehupne a tie dalšie udalosti ktoré su viac menej všetkých zname su natočene pomerne nezáživne. Premier, pravnik aj samotny Breivik su uplne nezaujímave postavy a jediný kto sa tam herecky snaží je ten postrelený chalan. Na to aký silny namet ma tato hrozna tragedia tak sa to dalo urobiť určite lepšie. ()

simon84

Zajimave tema, rozhodne. Je tam nekolik rovin, Breivik snazici se dokazat, ze neni vysinutej magor aby se nad jeho cinem nedalo jen tak mavnout rukou. Obeti snazici se postavit znovu na nohy, nekteri doslova. Spolecnost jako takova, resici, zda takovej magor ma vubec nejaka prava... Rozhodne stoji za shlednuti. ()

Martyr

"V celách má mimo jiné psací stůl, televizi s DVD přehrávačem, X-box, elektronický psací stroj či běhací pás." Gratulujem Europe. ()

tomo41

Keď som zistil, že Greengrass točí film o 22. júli očakával som, že divákovi naservíruje zaážitok, aký bolo možné vidieť v snímku Utøya. A je možno škoda, že nakoniec som film Utøya videl skôr, pretože porovnávaniu sa vyhnúť nedá a treba priznať, že s emočným masakrom vyobrazeným v Utøya sa dá máločo zrovnávať. Sú to dva filmy o tej istej udalosti, ktoré by ťažko mohli byť odlišnejšie. Oceňujem Greengressovu snahu zachytiť problém komplexne, ale to da mu darí len tak z polovice. Napriek dlhej stopáži, tam toho dosť chýba pre dobré pochopenie problematiky. Ide o mierne slabší film na Greengrassove pomery, čiže pre drvivú väčšinu tvorcov by šlo o životné dielo. A oplatí sa to pozrieť. ()

warrenur

Paradny rozjazd, uspokojivy a ocakavany pozvolny dojazd. Vidiac reziu v rukach Greengrass-a, cakal som, ako zhyckany divak jeho tvorby, viac. ;) Zvlast, co sa tyka kontrastu hunter-prey. Predpokladam vsak, ze sa to drzi co najviac realu a tym padom z toho ani nemohol byt blockbuster. Priemer. Palec hore za stvarnenie "templara". Odporucam. ()

Chundys

No myslel jsem, že to bude lepší jak Utoya... prostě zlatý střední průměr :-), po útoku a teď se omlouvám, to byla docela zívačka a oproti Utoye to utikalo sakra pomalu! Zbytečně dlouhé!!! ()

TheSpearCZ

Další z mých restů jsem dohnal poté, co jsem pár týdnů zpátky zjistil, že je to již 10 let od samotného Breivikova útoku, takže načasování na sledovačku tohohle filmu nemohlo být lepší. Odrazovala mě hlavně lehce přepálená stopáž, což se i tak trochu potvrdilo, protože po prvních 30 minutách, kdy sledujeme dobře zpracovaný dvojitý útok (který ale mohl být delší) přichází pro sledujícího nezajímavá výplň, kde sledujeme především jednoho z přeživších, jak "chodí" (plouží se) sem a tam a jeho rodiče. Tohle trvá dobrou hodinu a půl (bez odečtu scén Breivika ve vězení), ale poté se vše obrací k dobrému v posledních 20 minutách u soudu, který je správně emocionální. Ve výsledku se film povedl a líbil se mi, možná i proto, že jsem neznal všechny detaily a informace, které mi tento film jistě přinesl. Slabší 4* ()

mala_kea

Oproti Utøya, 22. července klasičtější zpracování, ale ve zručné režii excelentního Greengrasse. První polovina filmu je pětihvězdičková. Odsýpá jak hodinky, je napínavá a pomalu k nesnesení dravá. Jenže jak jde čas a polovina se přehoupne, snímek začne být poněkud zdlouhavý. Informace se začnou opakovat, tempo se skoro zastaví a my jen čekáme na finální soud, až se oběť a masový vrah uvidí tváří v tvář. Díky Bohu to celé probíhá bez zbytečného patosu, který tu sice též je, ale ne tak výrazný. Nicméně 22 July je i přes svou řemeslnou stránku spíše čtyřhvězdičkovým než pětihvězdičkovým filmem. A to právě díky druhé půlce. Rád jsem se na něj podíval, jásal nad Greengrassovo rukopisem a zhnusil se nad činem jednoho zločince. Co film měl divákům předat, jistě dobře předal a já zvedám palec nahoru jeho filmařské kvalitě. ()

Waldir

Málokto dokáže priblížiť situáciu viac civilne, povedal by som až dokumentárne, ako práve Greengrass. Dobre natočená a herecky obsadená “sonda” do jendeho z najhorších dní histórie Nórska a následného dopadu na obete útoku. Celkový výdledok hodnotím veľmi pozitívne, aj keď sa nejedná o žiaden prevratný film, no v rámci vyobrazenia reality, ktorá sa roku 2011 skutočne stala, to je podané nadštandartne. ()

Kingjiri

Úvodní část v podobě útoku představuje společně se závěrem nejsilnější momenty celýho bijáku, protože v nich Greengrass naplno využívá svuj talent realisticky, ale zároveň nekompromisně a napínavě odvyprávět skutečný události. Prostřední část, která se místama trochu vleče (stopáž by se klidně dala zkrátit aspoň o 20 minut) je "jenom dobrá" a v ní jsem od Greengrasse určitě čekal víc. Celou dobu se však daří z neokoukanejch hereckejch tváří vyždímat, co se dá - hlavně představitel Breivika působí občas až nepříjemně realisticky jako šílenej psychopat. Myslim, že se taky povedlo bez nějaký přehnaný agitky ukázat, kam fanatickej extremismus (je uplně jedno kterej) může vést. Jakkoliv se leckdo může s určitejma myšlenkama Breivika ztotožnit (přehnaná míra multikulturalismu), musí každej normální člověk uznat, že je tohle naprosto nepřijatelná (a ve výsledku absolutně nefunkční) způsob, jak na tyhle problémy upozornit, natož je eliminovat. Čtvrtá slabá hvězda za casting, atmosféru a filmařský řemeslo. ()

dandy11

Z tohoto černého dnu norské historie (nejhorší masakr od 2. sv. války) se dalo vytěžit mnohem víc...některá témata dostávají více prostoru ač jsou méně zajímavá a naopak...ve filmu je ukázáno defakto všechno, ale bohatě se to dalo stihnout v cca 95 minutách max. ()

Hpatrik

Samotný útok zabere jen první čtvrtinu, a je příliš analytický, postrádá potřebné napětí a emoce. Zbytek filmu sledujeme oběti vyrovnávající se s jeho následky, neudrželo to ale mojí pozornost a místy jsem se opravdu nudil, a příliš nesejde na tom, jestli to bylo vinou přepálené stopáže nebo stylem vyprávění. ()

bif

Já u toho vlastně trpěl. První půlhodina je trestuhodně odbytá a zbytek filmu je neskutečná nuda, ve které máme soucítit se zraněným hochem. Toho by stačilo mít ve filmu 10 minut a zbytek se mohl soustředit na soud, ale ne, pořád dokola se Greengrass snaží tlačit na emoční pilu a těžce selhává. Dokonce jsem chtěl dát ještě o hvězdičku méně, ale jisté technické a režijní kvality tomuto počinu upřít nejdou. 40%. ()

Kitcat

Film 22.července není vůbec špatný životopisný snímek. Dokonce je prý i velice přesný (podle diskuzí co jsem četla) samozřejmě, že se do něho nevešlo úplně vše a další samozřejmostí je, že má své stanovisko a to sdílí s diváky. To vše je se mnou v pořádku, a vlastně nemám co filmu vytknout, snad jen to, že postrádá špetku zajímavosti, něčeho unikátního nebo charakterního. Pro mě byl jedinou hvězdou Jonas Strand Gravli, z kterého se pomalu rodí velký norský herec. Nakonec film se snaží popsat události kolem 22. července a to se mu daří, takže za mě dobrý, ale nic velkolepého se nekoná. ()

kondor77

Jakoby se tvůrci filmu báli nejen tiše našlapovat, ale chodili jen po špičkách. Vykastrovaná verze reality nahlížená optikou liberalismu, toho liberalismu, který z toho magora udělal masového vraha. ()

helraiser

Hodně dobře natočený, ale samotný útok mohl být natočen lépe, bylo to moc rychlé a moc emocí to tedy nevyvolalo, ale zbytek je ovšem parádní, především soudní přelíčení a samotný atentátník. ()

zapalik

Nejdřív jsem si říkal, že to na mě nepůsobí tak silně jako konkurenční film, ale na konci mi vyhrkly samovolně slzy. Ten kluk do toho výkonu dál všechno. Za mě v jeho případě na Oscara. A můj milovaný režisér tu zvládl na jedna minus ()