Slunovrat

• USA Midsommar (více)

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci. (Aerofilms)

blondboss

Tak toto bol vskutku poriadny bizár, na ktorý sa podľa mňa musíte psychicky pripraviť, aby ste to dopozerali do úplného konca. Slnovrat je typickým produktom mindfuck priemyslu a pekne vykresľuje, akým spôsobom prebieha život v tajných sektách a čo za skazené rituály sa tam predvádzajú. Pre mňa to bolo až za hranicou vkusu a tá ozaj premrštená stopáž to len umocnila. Florence to zahrala skvelo, ale jednu hviezdu jednoducho musím ubrať, lebo tej bizarnosti tu bolo na mňa až príliš a snímok som si skoro vôbec neužil. 45 % ()

Dejff_2004

Nemám ani moc, co bych Midsommaru vytknul. Na škodu totiž není ani délka filmu, která činí téměř dvě a půl hodiny. Naopak, Slunovrat pokládám za nejautentičtější filmový zážitek letošního roku! A to jsem si myslel, že „horory“ nemusím. 90 % ()

jirijo

Brutální anatomie jednoho rozchodu zaobalená do hávu megahutného psychologického hororu s absolutním vyvrcholením. Ari Aster se s ničím a nikým nemaže a po šokujícím prologu nás týrá vzrůstajícím napětím a tísnivým pocitem (skoro až) k nesnesitelnosti. Přestože je po celou dobu filmu jasno a vymetená blankytná obloha, v kontrastu s tím tušíme, že "něco nehraje" a že se stane něco velmi nehezkého. A ono se opravdu stane. Jistě, každý jen trochu příčetný by po prvním "rituálu" (=skála) okamžitě vzal nohy na ramena, tady logika trochu hapruje. Ale pokud přijmete pozvání do jedné švédské vísky a naladíte se na stejnou vlnu, čeká vás zážitek, jakých v posledních letech nebylo mnoho. ()

matys12

Film, který jsem měl v povědomí od prvního vydaného traileru (asi 2 roky), ale nějak jsem se k němu nedostal. Díky Netflixu (všichni chvalme ó mocný Netflix) jsem se k němu měl šanci dostat. Vyplatilo se čekání? Odpověď - já vlastně ani nevím. Nevím, jestli je ten film pro mě tak dobrý, nebo tak divný... Po grafické a hudební stránce je to slast. Kamera, efekty... vše v naprosté špice, ale děj... netuším, jak to popsat. Příběh a téma, který film nabízí v posledních letech není příliš používaný, takže velice příjemná změna. Vzbudil ve mně nepříjemné pocity a dostal jsem vlastně i to co jsem po spíše mysteriózním film, než po hororu požadoval. Některé postavy mi přišly trochu přihlouplé a popravdě jsem měl k hlavní hrdince spíše nesympatie, než abych s ní soucítil. Když se nad tím teď na konci psaní komentáře zamýšlím, tak jsem byl vlastně spokojený. Dostal jsem, co jsem požadoval? - ano. Vyplatilo se čekání? - pořád nevím. ()

zuzza11

Pekna krajina, jinak kravina. Horor ne, takova sektosracka. Nudne, nezajimave, si vsichni hrali poker face :D. Zaverecny vyber chybny, vybrala bych jinak... ()

ShortyIC

Konečne niečo nové a originálne! Síce to nie je pre každého, ale mňa si to získalo a prekvapivo mi nevadila ani dlhá pasáž, ktorú v tomto žánri vôbec nemusím. Krásna kamera, napätie, divné rituálne scény, hudba a samozrejme celkovo divná atmosféra na mňa fakt zapôsobili, avšak to hlavné na čo som sa tešil ma trošku sklamalo, a to pre mňa osobne slabší koniec. Neviem proste celý film som čakal, že z konca filmu spadnem na zadok, pretože celý film smeroval k tomu, že na konci filmu na nás tvorcovia vytiahnu nejaké "mindfuck" finále, ale nie. Aj napriek tomu sa jedná o veľmi kvalitný film a za posledné roky jeden z najoriginálnejších filmov vôbec. 75% ()

Skrivan odpad!

Horor? Ano. Horor bylo to sledovat. Nic tak pitomýho, u čeho bych se od začátku do konce rozčiloval, jsem už dlouho neviděl. Hlavní "hrdinka" je vyšinutá tupá pizda, co se celou dobu chová tak kravsky, že jí jen přejete, aby ji ti Švédi už konečně namleli do masových kuliček. Ostatně ani ostatní postavy nestojí za nic, těžko mezi nimi pohledat někoho, kdo vám bude alespoň trochu sympatický nebo se bude třeba chovat rozumně. Ale co naplat, když má scénář logiku asi jako vyprávění dědy Simpsona. A přesto je to strašně předvídatelné... Scény, které měly nejspíš budovat znepokojivou atmosféru, byly prostě směšné. Rád bych tomu dal alespoň jednu hvězdičku za vtipnost, ale ta je bohužel udupána převládajícími negativními pocity. ()

Kinofil

|| R || A24 || Rozpočet: $10 mil. || USA: $27 426 361 - ČR: 5 320 774 Kč - Celkem: $36 049 812 || Uf! Nebyla to zrovna lehká podívaná. Pravdou je, že jsem na ty komentáře z dob premiéry dávno zapomněl a dál si o filmu raději nic nezjišťoval. Nakonec jsem udělal dost dobře, jelikož bych se Slunovratu množná zcela vyhnul a to by byla škoda. Ve výsledku sice nemůžu říct, že bych si podívanou užíval, padal z ní na hubu apod., ale podařilo se jí ve mě zanechat myšlenku a pocitiy. Dlouho trvá než divák začne tušit, o co v příběhu půjde a jaké je jeho téma. Podivný kmen tradičních Švédů působí od začátku podezřívavě, ale ještě dlouhou dobu trvá než se vše potvrdí. Ari Aster si dává záměrně na čas jako třeba Tarantino, ovšem používá daleko méně dialogů. Což je fajn, protože záběry na neustále prosluněnou švédskou pustinu (ovšem natáčenou v Maďarsku) jsou podmanivé a znepokojivé zároveň. Celou atmosféru bych přirovnal k Marhoulově Ptáčeti, jen s barevnou kamerou. Krajina, ve které se zastavil čas s lidmi a zvyky, které pochází někde ze Středověku. SPOILER. Od momentu, kdy starý pár spáchá brutální sebevraždu, aby uvolnili místo v komunitě mladým a tím dodrželi koloběh života, nabere Slunovrat pořádně znepokojivou atmosféru. Tempo sice nezrychlí, ale všude přítomná paranoia, nejistota, brutální záběry diváka přikovají k obrazovce. Čert vem nějakou paralelu na rozchody, mě daleko víc zaujala právě ta myšlenka s ústupem starých seniorů mladým lidem, pro které jsou zátěží a "vysávají život" z komunity. Jak zajímavá je tato myšlenka v porovnání se skutečným světem, kde už roky bojujeme se vzdalujícími se generacemi, jež každá od života chce něco jiného a odmítají se dohodnout (skvěle zpracováno třeba v takových Vlastnících). Smůla pro mě, že se Aster zasekl spíš na tom extrémním rozchodu a hledání rodiny/komunity. Pugh a Reynor to zahráli opravdu skvěle, přičemž samozřejmě vede Pugh, jejíž znepokojení, nepochopení, později přetavené v porozumění, jsem zažíval u filmu naprosto stejně, na rozdíl od pasivního, přihlížejícího Reynora. Právě díky jejímu chování jsem chápal, kam příběh směřuje, přestože spousta linek s vedlejšími postavami se odhalila až úplně v závěru, ačkoliv to obrazové odkazy naznačovaly dříve. Vyvrcholení příběhu je pak vskutku nepříjemný, brutální, avšak silný a zapamatovatelný zážitek. Tak zapamatovatelný, že ho nepotřebuju vidět znovu. Jen je holt to ten typ filmu, u kterého 9/10 lidí bude zavírat oči a kroutit hlavou, zatímco si ho 1/10 lidí užije na max. A já to respektuju. Na závěr menší povzdech na nedostatečně explicitními sexuálními scénami v porovnání s mírou brutality. Trochu nevyvážené, ne, Astere? 70%. ()

AndrewNewman

Nie vždy je dobré dať si medzi švédskymi amišmi kadejaké drogy. Potom sa zrazu ocitnete pred tlupou nahých starých žien a s vtákom v jednej ryšavke. Je to síce chujovina na sto honov, ale toľká bizarnosť na jednom mieste sa skrátka musí aspoň trochu oceniť. A k tomu ešte v takomto áčkovom spracovaní a s dobre vybranými hercami. Len toho umeleckého folklóru bolo na mňa už trochu moc. Chcelo to zjednodušiť, zostrihať o takú polhodinku a pridať viac hororových scén. Vo väčšine z nich totiž desivá len hudba. ()

mata77

Slnovrat nezačína ako klasická idylka pred búrkou nepekností, ale už na začiatku predstaví hlavné postavy s ich dobrými a zlými stránkami, slabosťami aj nedokonalosťami, bojmi ktoré zvádzajú medzi sebou, alebo samé so sebou. Prvá pol hodina sa mi veľmi páčila a vo filme mi dávala aj najväčší zmysel. Potom prichádza zlom, ktorý je očakávaný a v podstate predvídateľný. Režisér sa otázke predvídateľnosti nevyhýba, otvorene naznačuje, čo bude nasledovať a očakávanie ešte viac predlžuje nadmernou stopážou. Skutočným ťahúňom vo filme je transformácia postáv, ktorá sa deje u každého rôzne intenzívne alebo rýchlo. Moje hodnotenie padá na scenári, ktorý núti slušne charakterovo vystavané postavy robiť nezmyselné rozhodnutia bez adekvátnej protiváhy aspoň akej-takej snahy o ich predchádzajúcu konzistentnosť. ()

Arigato

Musím uznat, že Midsommar je vskutku roztodivná podívaná a nevím, co si o ní tak úplně myslet. Na jedné straně se jedná o skvělou technickou zručnost tvůrců, kterým se podařilo navodit perfektně příhodnou atmosféru, a ačkoliv je vyobrazení tamního kultu prakticky dokonalé, je to přesně to, na čem film ve finále dojíždí. Partnerská krize ústřední dvojice děním okolo zaniká, což je v tomto případě zcela klíčové. A tak nějak celkově jsem spíše očekával, že se děj bude posouvat o něco zásadnějším způsobem a nebude natolik předpokládatelný. No a na straně druhé mi vadily často vcelku nelogické myšlenkové pochody hlavních postav. Navíc nikomu nepřišlo vůbec divné, že jim mizí jeden kamarád po druhém… Přitom prvních deset minut je opravdu povedených a vzbudily ve mně vysoká očekávání, pak už se bohužel jedná o víceméně vleklou nudu, která sem tam dokáže svou výstředností lehce překvapit. Ale nevím, třeba jsem jen zrovna nebyl v patřičném rozpoložení, kdy bych tento snímek mohl plně ocenit. ()

shinbone

midsommar má štěstí, že se ten rok netočil další díl scary movie.. tolik by se dalo parodovat - skoky ze skály, rituální souložení, dani a její emoce, atd atd. ()

Naghavi

Předchozí dílo tvůrců je překonáno... Slunovrat je dobře a realisticky natočen, skvělá práce s kamerou, záběry s využitím dronů byly působivé. Samotný film je opět jen pro otrkanější kinolidi, nezávidím těm jednodušším, co si přečtou v programu, že by to mohl být horror a bezmyšlenkovitě na to jdou...😀 Atmosféra hustší, než Rákosníčkova mlha u rybníčku, scény strhující a místy dost znepokojivé. Na švédský venkov mně jen tak někdo asi nedostane, koneckonců existují lidé, které bych tam rád poslal... ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu