Slunovrat

• USA Midsommar (více)

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci. (Aerofilms)

AlexUnited

Mohol z toho byť dobrý horor vďaka námetu o vyšinutej komunite a zaujímavo zvolenej lokalite (taktiež ma prilákalo označenie "horor odohrávajúci sa za denného svetla" keďže sa príliš nezvyknem vyžívať v hororoch, ktorých kľúčový dej prebieha pri trepotajúcej sa kamere niekde v tme, kde vlastne nič poriadne nie je vidieť). Bol som teda plný očakávania. Potenciál však zostal trestuhodne nevyužitý a ja som sa najmä nudil. Za istých okolností mi nezvykne vadiť samotná dĺžka filmu ani fakt, že sa tam dlho predlho nič nedeje, pokiaľ sa darí správne budovanie napätia (keď je vo vzduchu cítiť, že postupne sa k niečomu zlovestnému schyľuje). Tuna sa (s výnimkou úvodu) prvú hodinu nedeje nič, potom sa niečo čudné udeje (logiku správania postáv teraz odsuňme bokom – o tom by sa tiež dalo polemizovať), potom zas nič (iba tanečky, všelijaké divné rituály), ku koncu jedna vcelku vtipná (docela vydarená) pasáž a pokiaľ divák čaká nejaké záverečné nervydrásajúce inferno, tak sa ho (asi) nedočká (resp. ja by som si ho predstavoval inak). Vrátim sa ale k samotnému budovaniu napätia (to je niečo, čo si na hororoch cením najviac a toto malo byť pravdepodobne hlavnou silnou stránkou tohto filmu). Nuž takto sa to ale nerobí. Pri tak dlhej stopáži by som ja napríklad prijal, keby v cca prvej hodinke namiesto zbytočne naťahovaného zoznamovania sa s debilnou komunitou, bola dôkladnejšie vykreslená napr. cesta z letiska po krásnej škandinávskej krajine až na miesto určenia, proste nejaká zaujímavá vedľajšia dejová línia. Partia sa mohla zastaviť trebárs na nejakej divokej párty v Stockholme (ako si to pôvodne želal jeden týpek), mohli pribrať povedzme spolucestujúcich (nejaké nové zaujímavé postavy do deja - „mäso na porážku“). Ale nie že pristanú na letisku, ktosi povie že ich čaká štvorhodinová cesta autom (tá začína sľubne s drtivým hudobným podmazom tak trochu pripomínajúcim môj obľúbený horor The Shining) ale odrazu z ničoho nič bum, strih a zrazu už sú tam, na severe krajiny, rovno v komunite na akejsi lúke a nastáva dlhokánska nuda kým sa čosi udeje (edit : ok, v director´s cut je pridaných zopár kratučkých scénok z cesty ale aj to slabota). Odhliadnuc od toho, že mi nič nehovoria nejaké vymyslené zvyky, tradície, slovné formulky a rituály (ktorým sa tu dával enormný priestor) ma najviac sklamalo práve to odfláknuté budovanie napätia. A postavy boli taktiež nesympatické, nebolo komu fandiť. ()

maoc

Jak to bylo, pohádko? Zabloudilo kuřátko. Za zahradou, mezi poli, pípá, pípá, nožky bolí... A pak přišel Pelle na skvělý nápad udělat si výlet do jeho rodné komunity někde na Švédskem venkově. Kuřátko se díky slunci, zdravé stravě, halucinogenním látkám a účasti na dramaterapii dalo do kupy, veselé mává křídly a neváhá zobáčkem klovnout do masa z volného chovu, vije kytici pozadu a hraje bingo (jako) o život. .... Teď vážně... Byl to silný film. Odvážný. Vypiplaný. Divný antihoror. Koukal jsem režisérský sestřih, ale dám si i normální. Vyčítat tomuto tripu nerealističnost a pomalou schematičnost je u mnohých pochopitelné, ale jen to svědčí o jejich minutí se s obsahem, mnohovrstevným poselstvím a záměrem Ariho Astera. Dovolím si ale přece jen tvrdit, že si v komunitě nechali nepravého člověka. Až se někdo rozhodne natočit dvojku, bude to survival psycho o rozložené společnosti (Mari vs. Dani) která marně bojuje se zimou a tmou o holé přežití. Na to možná odkazovaly ty první (jinak nelogické) záběry zasněžených tmavých lesů. A také na to, že jestli se Ari tímto filmem vypořádával s rozchodem a jeho holka byla Dani podobná, tak si může gratulovat, že už je konec. Mohl taky dopadnout jako medvěd. +++++ Hodně potěšil soundtrack od elektrického, zde ovšem také smyčcového kouzelníka Bobbyho Krlice AKA The Haxan Cloak. https://www.discogs.com/master/1574792-Bobby-Krlic-Midsommar-Original-Motion-Picture-Soundtrack- ()

nula87

Zajímavý námět, úžasné prostředí, ale děj snadno předvídatelný a postavy chovající se dost pitomě. 55% ()

ostravak30

Slunovrat evidentně hodně vychází z filmu Rituál a je to vidět. Já viděl tu nejspíš horší verzi s Nicolasem Cagem z roku 2006. Zde to Ari Aster pouze okořenil o švédské tradice, zvyky, legendy a pověsti a přidal u Evropanů stále častější návrat k přírodě. Po minutách děje v USA nás čeká opravdová barevná vizuální show. Ale na dojem z filmu působí též maskérská práce v podobě mrtvol a vykuchaných nebo explicitní sexuální scény. Je to působivý film, ne že ne, ale celkově jde o téměř dvě a půl hodiny, a to je snímek ještě sestříhán a režisérská verze je delší. Trochu trvá než se film rozjede, navíc jak jsem psal na počátku je to jen širší verze Rituálu. Rozhodně bych ale vystřihl výkon Florence Pugh, kterou jsem viděl hlavně v Malé bubenici a byla skvělá, zde opět nezklamala. Také hudba je pozoruhodná. ()

kubas369

7,5/10. Tvl, tak prý poznávání cizích kultur je obohacující zážitek. Tak proč nám každý druhý film ukazuje, jak to pro tu nebo onu stranu, občas pro obě, končí hodně špatně. A teď vážně, tohle je hodně vtahujici a luxusně natočený zážitek. Bohužel jsem neměl na konci takový ten pocit uzavření a zadostiučinění jako obvykle u podobných filmů mívám. Chápu ten účel, jen nevím jestli to na mě působí správně. Prostě to skončilo a já nevím jestli to stalo za můj čas. Fascinující je kontrast toho světla a té barevnosti vůči stoupajicimu napětí, prostě to funguje i bez tmy. ()

mala_sestra

Doporučuju všem milovníkům folkloru, krásných záběrů, psychologických dramat, metafor a nádherné hudby!  Bylo mi z toho špatně v tom nejlepším smyslu slova, bylo to pro mě osobně extrémně děsivé a začínám mít pocit, že mám s režisérem společnou hrůzu z pohledu na rozbité hlavy, protože ten motiv se u něj opakuje :D Viděno celkem asi třikrát (z toho jednou v kině), protože pokaždé, když se mi podařilo někoho přesvědčit, ať se na to se mnou znovu podívá, jsem doufala, že na ten film přestanu myslet, ale nepodařilo se, tak se občas dívám dál.  Film je za mě jednou z nejlepších alegorií rozchodu, zanechal ve mě hluboký dojem a ke všemu je vizuálně krásný. Co se týče děje, tak stručně se jedná o příběh mladé ženy, která se snaží vypořádat se ztrátou rodiny a s problémy ve vztahu, následkem čehož se rozhodne přidat se ke svému příteli a jeho kamarádům, odjet do uzavřené komunity lidí, žijících tradičním životem v odlehlé části Švédska, a zúčastnit se tam slavnosti ku příležitosti letního slunovratu. Já v tomto případě vnímám samotný děj, vedlejší příběhy a chování dalších postav jako druhotné věci (ačkoli bych na tom nic neměnila a líbilo se mi to), které tvoří základ pro to, co má film sdělit nebo jak má působit.  Musím ocenit nejen zpracování tématu rozchodu a ztráty, ale také velké množství nenásilných metafor a symbolů (koloběh života, znovuzrození, odpuštění, ztráta, rozchod, smrt) způsob jakým to bylo natočeno (světlo/tma) a v neposlední řadě herecký výkon hlavní představitelky. ()

Hyperbolic

Tvorbu Ariho Astera tímto asi uvidím od nejnovějšího po nejstarší. Moje první setkání s ním bylo na promítání Beau is afraid, ze kterého jsem byl velmi vyjevený. Dlouhý film protkaný symboly a spíše pocity než dějem, který člověk asi musí vidět vícekrát. U Slunovratu jsem to cítil podobně. Aster si dle všeho filmy zakládá na jednom motivu a oproti Beauovi (strach) je zde ústředním motivem nejspíše rozchod, či překonání nějaké ztráty, či posunutí se dál. Film na mě hodně zapůsobil, herci to zvládli výborně a režisér také. Práce s kamerou byla impozantní, a některé ohromné záběry jsem si pouštěl několikrát. Došlo i na docela solidní gore a disturbing výjevy, které se mi zaryly do paměti. Nabízí se zde srovnání s Wicker manem, pár scén je možná podobných a je tu pár náznaků, filmy jsou ovšem úplně jiné a bylo fajn si je dát v malém časovém odstupu oba. ()

shade000

Atmosféra sa dá takmer krájať. Horor to nie je, no je to fakt znepokojivé, len neviem prečo som mal stále pred očami môj obľúbený The Wicker Man s Nicolasom Cageom, podobnosť tam je skrz rituál, no toto je ešte trošku viac "ujeté". Každopádne Florence Pugh má pred sebou obrovskú kariéru... ()

iz67

Naštěstí jsem zkušený divák Norsemen, takže mě některé rituály nepřekvapily, i když to zpracování.... Trochu jako kdyby téma takovéhle srandovní komuny chtěli zpracovat v rámci 30 případů mjr. Zemana. Takže : rozvleklý, směšný a nechutný, což rozhodně nevygeneruje hrůzu (to by horor měl, ne?). Nemluvě o nevalné inteligenci importovaných postav a naprosto příšerným soundtracku. Samozřejmě při vyvrcholení jim chyběl s. Talíř! (teda kromě dobrého scénáristy). A na úplném konci jim toho chybělo už nespočítaně. ()

zdenzo

Už nikdy nejdu do Ikea :)) Nic pro divaky, kteri potrebuji primocarost a fanousky mainstreamu. Myslim, ze k dokonalosti by stacilo mene jatek pak by to byl super psychothriller. Od sceny s dance content jsem ujizdel na movie tripu az do titulek. 89%. Skøl! ()

Kimberly1

Ještě nikdy se mi nestalo, že bych odcházela z filmu s tak rozporuplnými pocity. Horor od toho moc nečekejte. I když nejsem fanoušek žánru hororu při filmu jsem se lekla jen jednou. Při pár scénách nevíte jestli se máte smát nebo být znechucený. ()

J.Mayen

Tak jsem byl na vazkach ja tady hodnotit, film je rozhodne povedeny, i kdyz podobnych pribehu je ve svete filmu celkem dost,ale nejakym zpusobem jsem zde nasel jeste o neco vic, nez jen obycejny film/horor o kultech a vesnickych podivinech. dokonce jsem se nekolikrat pristihl s husinou po tele. Takze tohle byl mozna ucel filmu. Vyborne a uz se tesim na DVD. ()

FojtikDesign

Atmosféra filmu není zlá, minimálně v první polovině. Určitě je ale k zamyšlení, zda je v pořádku, když u hororu lidé v kině dostávají záchvaty smíchu. Obzvláště sexuální scény působí natolik bizarně, že se člověk prostě nemůže ubránit. ()

Mamutol

Ve vesnici kdesi ve Švédsku žije zhulená komunita lidí. Ta si postupně vychutná skupinku posléze také zhulených Američanů, kteří přijeli na návštěvu. Chtělo by to příště vynechat ty kytičky, otravné tanečky a lidové písničky typu Sejdeme se na Vlachovce aneb Moravanka zpívá ve Švédsku. Je tam spousta logických děr, postavy jsou vesměs idioti, takže je vám jedno, komu se co stane. Chtělo by to i více napětí, prostě to udělat jinak, pak by to byl super nářez. ()

husak_k

Joo to hodně šlo, Aster podruhé předvedl, že atmosféru u hororových filmů umí momentálně že všech nejlíp. Dystopickej feel, psychadelické prvky provázející celý film, kvalitní gore, zajímavá mytologie a nepředvídatelný děj. Přesně co jsem chtěl.. Jo a toho Wicker Mana mi to místy připomínalo dost. 90% ()

WeeLass

Nerad srovnávám filmy s kompletně jinou tématikou, ale protože není moc z čeho vybírat, musím podotknout, že tento film se mi líbil mnohem víc než Hereditary. Hlavní hrdinka mi byla hodně nesympatická, ale to byl ve výsledku asi účel. Délka filmu mi nepřekážela, uteklo mi to poměrně rychle, už jen proto, že mně děj a krásná krajina naprosto uchvátily. Film je v určitých chvílích hodně kontroverzní a často šokuje nečekanými scénami. Většinu času film působí spíš psychologickým dojmem, aby v závěru vygradoval do absolutního šílenství a to cením. Film je i dost realistický, takže jsem se často přistihl s pocitem neklidu a úzkosti a soucítění s postavami. Být to ještě trochu víc dotažené, co se týče jednotlivých úmrtí, tak dám plný počet. Takhle silné čtyři hvězdy. ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu