Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh filmu Pražské orgie nás zavádí do poloviny 70. let. Slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané alter ego Philipa Rotha – přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis nevydané knihy. Na své pražské misi se seznámí se svéráznou a nezkrotnou spisovatelkou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké svobodě po svém. Postupně se proti své vůli stane nejen divákem, ale i účastníkem dekadentního představení, v němž mnozí hrají falešně, a nikomu nelze věřit. Zuckermanova pražská návštěva, plná bizarních setkání s podivuhodným uskupením různorodých lidí se brzy stane téměř dobrodružnou a nebezpečnou misí. Zuckerman si nakonec není jistý, kdo je přítel a kdo je provokatér a donašeč. Kdo jsou lidé z dekadentních orgií v domě syna slavného malíře? Kdo je vyplašený student, který ho upozorňuje, že musí okamžitě opustit Československo? Kdo je jeho průvodce normalizačním peklem, vyhozený divadelní režisér a nyní údržbář v kotelně muzea? A kdo je jeho Olga: skandalistka a rebelka nebo hráčka dvojité hry? V ohrožení se ocitá nejen Zuckermanova svoboda, ale možná i jeho život. (Bioscop)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (142)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Na nový film Ireny Pavláskové se vždycky budu těšit, i když riziko je to čím dál tím větší. Pražským orgiím se nedařilo v kinech, prosvištěly jimi tak rychle, že se člověk ani rozkoukal, a už byly pryč. Je to škoda, mohlo to být fakt velké. Populární románová předloha, skvělá historka o tom, jak si Irena sama dojela pro autorská práva. Ale bohužel se jaksi zapomnělo na to, že slavný román původně spadající pod Sixty-Eight Publishers, je jen jedním dílkem ze série o Nathanu Zuckermanovi, takže divák neznalý souvislostí se nemá čeho chytit. Postavy nezná, musí se vyrovnat s velmi nevěrohodnou výpravou, s velmi špatným dabingem (v angličtině by to mohlo být ok) a neznámými tvářemi v hlavních rolích, které vedle klasických českých herců příliš nefungují. Na druhou stranu, pokud už se začtete, filmová ilustrace docela poslouží jako doplněk, ale nesmíte od toho chtít víc. Je mi líto, dvě skvělé hlášky a rozkošná vedlejší role Jana Hrušínského na celý film určitě nestačí. ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Toto muselo stáť strašne veľa peňazí, už len zaplatiť to obsadenie, a pritom z toho vyšla honitba pre intelektuálov a pamätníkov. Ja som si z toho odniesol ten pohľad, tú sondu do daného obdobia očami amíka, ktorý nevie a musí prežiť. Ťažko to hodnotiť. Na jednej strane fantasticky zahraté, na druhej strane pri tomto názve čakáte film, pri ktorom nebudete zaspávať. Ostanem niekde v strede ale s varovaním, že sa to asi nebude páčiť každému a treba čítať medzi riadkami. 3 z 5 ()

Reklama

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Za vlasy značně přitažená směska polopravd, zjevných absurdit a místy i vyložených nesmyslů. Pokud režisérka věrně převyprávěla knihu, pak Philip Roth napsal podbízivý paskvil pro americké čtenáře, aby se jim trefil do oblíbených ideologických klišé. I tak to chtělo od režisérky značnou otrlost, aby natočila něco, co se skutečnosti podobá jen hodně vzdáleně - ne příliš povedená propaganda podobná té normalizační, jen s opačným znaménkem. K tomu strojené a neživotné dialogy, jen ta sebestředná afektovanost účastníků večírků u Jiřího Muchy snad mohla do jisté míry odrážet realitu. I když i tak zřejmě značně přefouknutou, aby zvýšila atraktivnost filmu - marně... ()

Tosca 

všechny recenze uživatele

Co režisérce proboha udělal věhlasný americký spisovatel Philip Roth, za nímž si pro práva na jeho knihu letěla osobně do USA, že se mu tak pomstila? On se toho ale naštěstí nedožil. Něco tak hysterického jsem už dlouho neviděl. Rothova novela nepatří k jeho nejsilnějším dílům, ale slibný námět pro film to je, kdyby se ovšem dostal do rukou někomu jinému, měl lepší scénář a dialogy, herce a větší rozpočet… Dokoukal jsem jen ze zvědavosti, smál se na místech, kde to jistě nebylo zamýšleno, a zíral nevěřícně na scény jiné… Nudu jsem si krátil chatováním s kamarády na whatsappu a prohlížením instagramu… 30 % ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Víc se asi od režisérky takových blamáží jako byl Bestiář či Fotograf čekat nedalo. Zpočátku erotické dusno mísící se až s pornografickými náznaky pomalu mizí a nezůstane už vůbec nic. A to ani to, co se od počátku čekalo. Drama. Kde je? Údajně jde Nathanu Zuckermanovi o život, ale nakonec je pouze odvezen StB, aby mu bylo sděleno, že účastníci večírků jsou zvrhlíci a úchylové, což je vlastně pravda. A k tomu všem ještě zhýčkaní dobou. Policisté o těchto setkáních ví, ale nezatýkají, pouze je řečeno, že jsou asi odposloucháni. Jinak se neděje nic. Nathan nechce spát s Olgou. Olga chce spát s Nathanem. Olga chce spát s kýmkoli. Nathan chce povídky. Olga mu je nechce dát. Já osobně si také myslím, že vyjma politických věžňů, kteří se dle režimu skutečně něčím provinili, tito lidé jsou a byli zvrhlíci a nadržená prasata a klidně mě označte za komunistu. Je strašně jednoduché pěkně se doma vychlastávat, vyšou..ávat a tvrdit, jak moc mi režim ubližuje. Film je stejně příšerný a naprosto zbytečný, jak zdánlivé téma, kterému se věnuje. Mimochodem, Bioscop uvádí zavádějící texct. Na výše zmíněné otázky totiž divákovi odpovězeno není. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (9)

  • Režisérka Irena Pavlásková napsala scénář podle slavné knihy „Pražské orgie - Intelektuálové v kleštích totality“ americké literární legendy, držitele Pulitzerovy ceny, Man Bookerovy ceny a desítek dalších literárních ocenění, Philipa Rotha. [Zdroj: časopis Cinema 11/2018] (ČSFD)
  • Na pražském hlavním nádraží nesmyslně zní porevoluční strojové hlášení patrně z Plzně. Odjezdová cedule, u které stojí hlavní hrdina, je patrně z Městce Králové. (kiv)

Související novinky

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Reklama

Reklama