Amnestie

Sametová revoluce v roce 1989 přinesla většině lidí svobodu, někomu ale přinesla i problémy, a někomu jinému zase příležitost a kariéru. Z bývalých prominentů se stávají vězni, z bývalých disidentů a vězňů se přes noc stávají politici a lidé s vlivem. Už za socialismu se začíná odvíjet příběh, který revoluce zrychlí a který vyvrcholí během krvavých událostí největší vězeňské vzpoury u nás. Rozsáhlé amnestie prezidenta Václava Havla ze zimy 1990 se řady těžkých zločinců v leopoldovské věznici netýkaly. Ti se proto vzbouřili a na téměř dva týdny celou věznici obsadili. Oblast věznice se změnila na válečnou zónu a ukončit ji musela až policie a speciální jednotky s využitím vojenské techniky. Nesmlouvavý a tvrdý zásah část veřejnosti ocenila, jiná část poukazovala na jeho přílišnou brutalitu. Emotivní thriller Amnestie o manipulaci, násilí a zradě přináší na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. A spolu s ní i příběh tří párů, jejichž životy se prolínají na pozadí obrovských a rychlých revolučních změn v roce 1989. (Bontonfilm)

solisoli

Iný uhol pohľadu má domáci divák na tento projekt, ako cudzokrajný. Dej na úrovni TV, s nepochopiteľne plochými hereckými výkonmi, až na jednu dve výnimky. Čo sa týka príbehu, škoda ďalšieho polemizovania, iba zabitý čas. Snáď iba vložené autentické zábery z Leopoldovsej vzbury zaujali. Tých bolo príliš málo, aby zdvihli kredit celej tej trápnej frašky. ()

sir.Randal

Hodně velké zklamání. Vůbec jsem nedostal to, co jsem od tohohle filmu očekával. Místo pořádného vysvětlení a ukázky vzpoury v Lepolodově tu máme 80% filmu disidentských blábolů se samozřejmě nechybějící glorifikací "Václava". Zbylých 20% filmu se jakžtakž věnuje vězeňské vzpouře. Jedním z mála pozitiv byl herecký výkon Gujdy. Jaký to rozdíl od toporné Geislerové. ()

chrustie

Připomenutí bordelu a ojebů, které jsme někteří zažili v přímém přenosu. Mohlo to být horší, ale nemáme se moc čím chlubit. ()

TD

Docela fajn historický trash. Scény z vězení fungují překvapivě dobře. Vašut a Geislerová jsou spíš legrační, Germani velmi dobrá, ale scénář ji přisoudil tak jednorozměrně, nezajímavě zápornou postavu, že to hlava nebere. Překvapuje, jak moc ten film jde proti „elitám“ a disidenty vykresluje jako nadřazené, mocichtivé podrazáky. Scéna z pražské disidentské centrály nechá vzpomenout na Cimrmanova „Hamleta bez Hamleta“. Víc tu (anglicky): https://perplexedtranslator.wordpress.com/2020/11/01/amnesty-left-behind-by-the-elites-old-and-new/ ()

pafka

Dlouho jsem ten film film míjel, měl jsem pocit že už jsem ho viděl. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem ho spustil A začal koukat. Jak je zde ztvárněná věznice, to je naprostá paráda a věříte tomu naprosto všechno. A věříte nejvíc proto, že ti herci v rolích vězňů jsou naprosto dokonalý,Anebo nebo to jsou snad  vězni skutečný. Film mě velmi překvapil, snad jediné co mě chybělo  k pochopení souvislostí bylo, ze neznáte jména lidí kteří se dostali k moci. Kdo chce otéto revoluční dob něco vědět, měl by film rozhodně shlédnout. ()

hufnagel

Na slovenské pomery veľmi zaujímavo a kvalitne natočený film.I keď realita v leopoldovskej väznici bola oveľa brutálnejšia a prišlo tam o život pár príslušníkov väzenskej stráže pri tej vzbure. ()

rigby

Film, na který se určitě stojí za to podívat. I když se nepovedlo zobrazit až tak dobře to, co se povést mělo. Kromě lidských osudů se dotýká i politické situace a na tu má asi každý jiný názor. Tak jako na Havlovu amnestii. Tak jako na tento film. ()

fafejt001

Dám tomu * * * a půl . Jen škoda , že často nebylo hercům rozumět . Jinak velmi dobře natočeno , dost věrohodné v té věznici . Drsnéé . Skvělá Germani . Kus baby a zahrála skvěle . Jen ta Anˇa mi tam nějak vadila , včetně Vašuta . Jsem rád , že se natočil československý film . DÍÍÍÍÍKY za to klucíí !! ()

Tempest

Kupodivu docela kvalitní film, původně mě námět docela odrazoval, ale přítelkyně mě přesvědčila, jít na něj do kina, a vůbec jsem nelitoval. Dříve by takový film skončil v trezoru a autoři by měli pěkné problémy. Dnes je naštěstí jiná doba, tak je dobře, že mohl vzniknout. Ukazuje bez příkras nejen bachaře a kriminální vězně z Leopoldova, ale také i členy disentu. Dnes mám někdy dojem, že stačí, že se někdo ohání tím, že byl disident, případně že bojoval proti komunismu, a je v podstatě nedotknutelný a nad hlavou má svatozář. Tento film je pozitivní v tom smyslu, že ukazuje pravé já všech zúčasněných, včetně disidentů. Ze všech postav nakonec kupodivu z toho nejlépe vychází hlavní hrdina, odsouzený zloděj, který se do Leopoldova dostal ze msty vysokého komunistického pohlavára, kterému vykradl dům a odmítl prozradit, kde ukryl ukradené obrazy. Ten jediný si udržuje dost vysoký morální profil, ostatní jsou buď různí prospěcháři, lidi bez morálních zásad nebo v případě některých vězňů i brutální vrazi. Mimo představitele hlavního hrdiny Juraje Bači musím vyzdvihnout Aňu Geislerovou, její postava byla skvěle zahraná. ()

Tomas_PO

Nepochybne jeden z lepších filmov slovenských filmov poslednej doby, no keď človek od slovenského dubbingu odvykne, má s tým skrátka trochu problém. Samotná pamätná to vzbura až takú veľkú rolu vo filme nehrá, no záverečné akčné scény patria k tým najlepším. Neznámy Juraj Bača bol skvelý, no to platí pre všetkých muklov, ako aj bacharov (Ján Jackuliak). Naopakl známe tváre ako Marek Vašut, či Marek Majeský nepresvedčili. Politicko-spoločenská rovina je viacznačná, rozvetvená, a zrejme práve preto klžúca po povrchu. ()

kokofek

Plně chápu Václava Havla a jeho amnestii.Byl ve svém srdci lidsky naivní a to já jsem taky.Ostatně dobré úmysly jsou téměř vždy provázeny nějakým nezdarem.Budu na něj vzpomínat vždy v dobrém a s vděčností jakou neocenitelnou službu nám udělal svým čistým jménem v celém světě. ()

hony23

Slovenský film mapující okolnosti masivní amnestie, kterou po revoluci udělil prezident Havel. Ke cti tvůrcům slouží, že se nesnažili oslavovat ani kritizovat tento kontroverzní krok, který v té době byl zřejmě nevyhnutelný, protože ve vězeních seděla spousta odpůrců režimu a nebylo možné u každého vězně individuálně posuzovat, zda je ve vězení právem. První půlka filmu se odehrává těsně před revolucí a poměrně nudně ukazuje poměry, jaké ve věznicích panovaly. Druhé půlce už nemám co vytknout, přináší strhující drama o hektické době, která přinesla amnestii a vzpouru vězňů v Leopoldově. ()

ariari

bolo to kurva tak reálne, až mi z detských spomienok na našu slovenskú teľevízku a rodičov tam pracujúcich vstávali vlasy dupkom. Natálka valila ako v reále jej muž bubeník Valihora. neviem prečo by sa mal film hrať na americkú srágorovinu s upraveným strihom a scénami. Len toľko k znudenej populácii, ktorá radšej ocení srajdy typu Grace and Frankie na 80%,až mám dojem, že sa majú všetci príliš pohodlne vo svojej vyšľapanej zóne. ()

bonovox

Slušná sonda do našej histórie a k 30 výročiu 17. Novembra veľmi dobré načasovanie. Hlavne po technickej stránke kvalitné, vrátane dobového soundtracku. Aj herci nesklamali. 70%. ()

Aquila

Výborné memento listopadového předání moci na pozadí leopoldovského příběhu. Na Slovensko-české poměry bravurně zpracované jak scénáristicky tak dramaturgicky. Herecky výborní Natalia Germani, Aňa Geislerová a Gregor Hološka. Velmi dobrý krok k odrůžovění hnědé revoluce. Vašutovu hru na slovenčinu musi Slováci jistě ocenit. ()

brasek

Snímok je taký, snáď až veľmi všelijaký. Nemal som problém sledovať ho dokonca, ale proste je tam veľa rôznych príbehov, zápletiek, ale prakticky nič sa tam poriadne nerozvíja. Pokiaľ by to bolo zamerané iba na vzburu v Leopoldove, určite by mal film väčší ohlas a bol by viac cenený. ()

ElisR

Amnestie je možná o něco delší, ale aby bylo řečeno vše, je to nejspíš potřeba. V té době jsem ještě ani plánována nebyla, takže o tom vím jen z vyprávění nebo z toho, co jsem si sama nastudovala. Že to byl jeden velký průšvih, to se všeobecně ví. O vzpouře jsem toho moc nevěděla, tak jsem ráda, že jsem díky tomuto filmu mohla poznat situaci zase o něco víc. Musím vyzdvihnout Jána Jackuliaka, který se mi ve filmu herecky velmi líbil, tentokrát mi nevadila ani Geislerka, i když...myslím si, že kdyby tam nebyla její postava a postava Natalie Germani, nic by se extra nestalo. Vašut v netradiční roli, ale nakonec mu to sedlo. Juraje Baču jsem viděla poprvé a i když byl na můj vkus na "karate kid" trošku zakřiknutý, nakonec mi jeho herecký výkon přišel fajn. Jediný, za co musím dát větší mínus je to, že některým slovenských hercům nebylo moc rozumět. Slovenštinu znám, umím...ale u některých jsem si musela scény vracet zpátky. Na české poměry však velmi dobře zvládnutý film :) ()

Saxos

Téma slavné Václavovi pravdoláskařské aminy, z které se většině normálních lidí chtělo blejt. Ještě, že se převážná část výletníků vrátila brzo z5. Závěr: doporučuji. ()

ReactLotus

Scény vo väznici, myslím, že všetky, sú veľmi zaujímavé a dobre natočené. Obzvlášť práve vzbura. Tá pasáž dáva priam zimomriavky. Príbeh mimo väzenia je už slabší. Je to škoda, tak málo tu chýba k dokonalosti. Čím viac sa film blíži ku koncu, tým napínavejší a zaujímavejší je. Na konci zaznie cover Krylovej Pasážovej revolty. Znie dobre a bol to zaujímavý nápad skombinovať orchester s touto piesňou. A ešte keď aj známi speváci a herci z filmu to spievajú, ale Krylova verzia sa mi zdala lepšia. Škoda toho príbehu mimo väznicu. 7/10 Na česko-slovenské pomery veľmi dobre zvládnutý a natočený film. Trochu škoda, že som noruzunwl niekedy postavám a potreboval som titulky. ()