Amnestie

Sametová revoluce v roce 1989 přinesla většině lidí svobodu, někomu ale přinesla i problémy, a někomu jinému zase příležitost a kariéru. Z bývalých prominentů se stávají vězni, z bývalých disidentů a vězňů se přes noc stávají politici a lidé s vlivem. Už za socialismu se začíná odvíjet příběh, který revoluce zrychlí a který vyvrcholí během krvavých událostí největší vězeňské vzpoury u nás. Rozsáhlé amnestie prezidenta Václava Havla ze zimy 1990 se řady těžkých zločinců v leopoldovské věznici netýkaly. Ti se proto vzbouřili a na téměř dva týdny celou věznici obsadili. Oblast věznice se změnila na válečnou zónu a ukončit ji musela až policie a speciální jednotky s využitím vojenské techniky. Nesmlouvavý a tvrdý zásah část veřejnosti ocenila, jiná část poukazovala na jeho přílišnou brutalitu. Emotivní thriller Amnestie o manipulaci, násilí a zradě přináší na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. A spolu s ní i příběh tří párů, jejichž životy se prolínají na pozadí obrovských a rychlých revolučních změn v roce 1989. (Bontonfilm)

Igy007

Není to nejhorší kus. Plusem je řada nečernobílých postav, nejvíc se mi líbila ta, kterou ztvárnila Geislerová. Ona občas střihne nějakou roli velice kvalitně, bohužel je to ale tak nesympatický spratek, že mě často její účast ve filmu odradí od sledování. Tady ale hrála skvěle, musím to chtě nechtě uznat. Nečekaně dobře se svého partu chopil i Bača. Majeský je tak ukázkový seladon, až to bolí, druhý Kukura. No tedy ne on, neznám ho, ale ty role, co dostává, to jsou obvykle slizouši jak noha. Hraje je dobře, když to rozjede, jednu bych mu natáhla, až by druhou chytl o zeď. Určitě se podívám i na další jeho filmy. ()

PTuranyi

Film sa snaží zachytiť problém Havlových amnestií v celej komplexnosti a súvislosti historických udalostí. To sa neblahým spôsobom podpísalo nie len na dĺžke filmu ale aj na jeho schopnosti vtiahnuť diváka do deja. Atmosféra je rozriedená do epizód jednotlivých postáv, takže k samotným amnestiám dôjde až v polovici filmu a následná vzbura tvorí vlastne už záver. Produkcii sa nedarí vytvoriť napätie ani dejinné, ani osobné, ani sexuálne. Večný problém so zvukom však kompenzuje organické začlenenie dobovej hudby a Depeche mode dostane priestor 3x. Herci sa snažia a myslím, že ich výkony sú celkom uveriteľné. 70% ()

bigmatko

máloktorá československá snímka ma dokáže osloviť inak závanom kumulovanej trápnosti a snahy o pseudo drámu alebo pseudo komédiu. Amnestiu však radím medzi mimoriadne zdarné počiny, ktorá sa dá pozerať bez toho aby ste mali pocit že sledujete televízny seriál. Napriek politike a až úmornej snahe vytvoriť priam špionážne zákulisie bojovníkov z VPN je príbeh o prevrate z pohľadu situácie v Leopoldove vážne dobrý. Dokonca sa v ňom sem tam mihne aj humor ale to iba na odľahčenie. Samozrejme v kine sa vždy nájdu ľudia, ktorým sa dá vtipné takmer všetko na ČS produkcii. Takých však rýchlo spoznáte už podľa toho že sa bavia pri upútavke na novú Evitovku, ktorou nás kiná kŕmia takmer pred každým filmom. Našťastie je pre týchto ľudí v Amnestii málo humorných stimulov. Vzbura v leopoldove mohla byť spracovaná aj temnejšie. Hlavné postavy presvedčili výkonom a vtiahli ma do atmosféry prevratu, v ktorom mi ešte nejaké tie roky chýbali do volebného práva a preto nemôžem presvedčivo hodnotiť hĺbku dramatického prejavu ŠTB a VPN. tak či onak pri filme som nemusel krútiť hlavou nad trápnosťami, nenudil som ba priam som pociťoval napätie z deja. ()

Slepejsek

Bezprostřední dojem z filmu je velmi silný. Děj je sice dlouho roztříštěný, takže divák musí dávat bedlivý pozor, aby se neztratil nebo neusnul, ale nakonec se všechno protne v jediném odhalení: mocipáni nového světa nejsou o nic lepší než mocipáni včerejší. To mne vede i k hlavnímu otazníku - a tím je samotný název filmu. On totiž onu historickou havlovu amnestii a následnou vzpouru vězňů v Leopoldově zase až tolik neřeší. Vlastně jsou to pro něho jenom takové kulisy, do kterých svůj spektákl zasazuje. Odvolání na skutečné události jakoby mu poskytovalo štít, kterým kryje svůj pohled na revoluční kvas (žádné oslavy, žádná idealizace, jenom sex, prachy a moc - v tom je blízký třeba 10 let starému snímku IrenyPavláskové ZEMSKÝ RÁJ TO NAPOHLED). K zamyšlení pak zůstává, zda název filmu neodkazuje na nějakou hlubší paralelu mezi děním před a za zdmi věznice. PS: 1) Není náhodou, že film jde do kin pár dní před oslavami 17.listopadu 2) Není nic děsnějšího, než Marek Vašut hovořící po slovensky ()

Aranel

Dobrá dynamika filmu, poměrně pěkně zpracované, vícerozměrné postavy (maskérka, Miriam, Hromžík, Karate Kid). Hvězdičku ubírám za mršenou slovenštinu Marka Vašuta (nemusel nutně hrát Slováka, nebo existuje možnost nechat se nadabovat) a zbytečné slo-mo záběry, kdykoli někdo dostane facku (např. když ji Lupko v televizi ubalí manželce, fakt nebylo nutný to tam natahovat na minutu). Moc nechápu, proč se na začátku píše "Jakákoli podobnost postav s reálnými lidmi je čistě náhodná" a pak, když se disent schází nad gulášem, sice si říkají jinými jmény, ale i fyzicky jsou vybraní tak, abychom si mohli říkat: jé hele, Dienstbier, jé hele, Landovský. ()

gigs78

Střih zbytečně rychlý, samo to bylo akční dost a nemuselo se tomu tím střihem tak zmatěně pomáhat. Jen kvůli tomu dávám jen 3 hvezdy. Ale jinak docela na naše poměry pecka film. ()

starydivak

Tak nevím co by bylo špatného na tom, kdyby filmy zase měly standardních 90 min. Aha jasně, film byl o amnestii a ne o vzpouře v Leopoldově. A jelikož se začne něco dít (vzpoura) až někdy kolem 92 minuty, tak rozumím tomu, že film má více než 120 minut. Ale sakra to mě tak štve...!?! Přitom poslední půlhodina byla tak dobrá, ale já se v té době už užíral tím, proč jsem si musel projít tou nudou předtím.. Vyzdvihnout musím některé herecké výkony: Natalia Germani, Ján Jackuliak, a i ten Juraj Bača celkem ušel. No ale za tu stopáž bod dolů, na druhou stranu za závěrečnou píseň bod nahoru. ()

Hombre8

Jeden z těch filmů, který každý pochopil po svém, podobně jako dobu, okolnosti a lidi, o kterých pojednává. Problémem je, že většina nejspíš nepochopila vůbec nic. O to jednoznačnější soudy samozřejmě vynáší. Film je překvapivě dobře natočen. Až tak dobře, že se vtírala úvaha o plném počtu bodů. Do jaké míry je to dáno režií nebo kameramanem, který je zkušenější, nedokážu posoudit. ()

xentrixx

Je škoda, že se hodnocení filmu v mnoha komentářích stáčí na V. Havla, ale na druhou stranu se nedivím, jeho osoba dnes slouží jako hromosvod a fackovací panák každému, kdo si potřebuje rychlým a co nejjednodušším způsobem interperetovat polistopadový vývoj a neduhy, které ho provázely a nadále provázejí. Že to byl jen člověk z masa a kostí, postavený před herkulovský úkol transformace patnáctimilionové společnosti, který nakonec i přes mnohé chyby obstojně a společně s dalšími okolo sebe zvládnul, to už je pro jeho dnešní hatery nepodstatné, oni vidí jenom to údajné chlastání, fešácký kriminál a boj o Lucernu. Seriózní kritici jeho amnestie z roku 1990 mají nicméně pravdu v tom, že byla zbytečně velkorysá a především nedomyšlená, co se týče následků. Kriminalita stoupla o závratných několik desítek procent a došlo k otřesným vraždám - sériový vrah Jan Slovák s konečným účtem čtyř obětí nebo duo Masár a Molnár, které má na svědomí přepadení zahraničního páru v Rakousku s výsledkem znásilnění, vražda a pokus vraždy, jsou jen příslovečnou špičkou ledovce. Ta úplně největší svoloč se naštěstí nakonec ven na amnestii nedostala a papiňák její frustrace ve finále vybuchnul práve v Leopoldově - spolu s Valdicemi a Minkovicemi nejhorším kriminále té doby. Film má skvěle vystavěnou atmosféru stísněnosti a autenticity, divák sleduje s gradujícím napětím rozuzlení, které již díky reálnému podkladu scénáře sice zná, avšak díky fiktivnímu příběhu do poslední chvíle netuší, jak dopadnou někteří hlavní - rovněž smyšlení - hrdinové. Gregor Hološka, představující "ikonu" slovenských kriminálů Tibora Polgáriho, podal obdivuhodný výkon, výborný byl rovněž Ján Jackuliak jako náčelník nápravného zařízení. Dobře se předvedli i Marek Vašut (Dr. Čarnogurský) a Martin Stránský (estébácký vyšetřovatel). Hlavní hrdina v podání Juraje Bači má charisma a děj solidně táhne, těžko lze ale uvěřit tomu, že by si takový "hošík" v leopoldovské trojce vydobyl tolik respektu, aby ho místní kingesové nechávali v pokoji žít, o nějaké kápovské roli ani nemluvě. Ale to je koneckonců jen umělecká nadsázka, dílo se ve své celkové podobě zdařilo. Dámy a pánové z celého týmu, díky... ()

Capri2016

Výborne natočený akčný film o skutočných udalostiach vo väznici v Leopoldove v revolučnom roku 1989. Skvelí Juraj Bača a Natália Germani v hlavných úlohách. Veľmi vtipný Gregor Hološka v úlohe väzenského kapa so záhoráckym prízvukom. Reálie Leopoldovského väzenia vyzerali veľmi realisticky a z väzenského života a vzbury na konci filmu ma mrazilo. ()

milada008

Filmem jsem byl celkově zklamán. Jsem si jost, že z tohoto materiálu se dalo vytěžit víc. Chápu, že autoři musí nějakýmm způsobem fabulovat, ale tady si myslím, že se od skutečnosti velice odchýlili. Jakýsi lovesong na pozadí toho, aby mukl v budoucnosti vydá kradený obraz je až příliš. V tomto případě celková délka filmu zbytečně dlouhá. Pokud si do vyhledavače kdokoliv zadá heslo Leopoldovská vzpoura, uvidí, že to bylo sice podobné, ale zcela jinak. ()

JB001

Vzhledem k tomu, že jsem tu dobu zažil, a že nepatřím k nekritickým obdivovatelům Václava Havla, jsem nadšen. Vynikající film podle výborné knihy. Pravdloláskařům se určitě film nelíbil... ()

Matulko_

Ak by išlo o zahraničný film s tematikou z „nie našej“ histórie, tak by som to hodnotil ako priemer. Obsadenie na naše pomery hviezdne, spracovanie v podstate slušné, aj to má celkom spád a nie je to plytko tendenčné, ako mnoho iných akože „politicky kritických“ snímkov, kde sú všetci zloduchovia zlí a všetky kladné postavy naivne dobré. A práve pri porovnaní s inými filmami posledného obdobia z domácej produkcie vzniká akási „výčitka svedomia“ vedúca k štvrtej hviezdičke. V globále to totiž nie je nadpriemer, ale je to podstatne lepšie, než domáci priemer. Ak nečakáte pecku a ak si predtým prečítate čo-to o danom období (v učebnici Dejepisu zbytočne nehľadajte), tak si to možno aj celkom užijete. ()

vinducha

Dle skutečného příběhu z Leopoldova 1990 , na naše poměry hodně dobrá filmařina. Výsledkem byl 1 mrtvý a 40 zraněných na obou stranách + souhrnný trest pro vzbouřence dohromady 345 let a 10 měsíců týkající se 66 souzených vězňů . A vůdce vzpoury Tibor Polgári se pak předvedl ještě rok nato , když sám sejmul 3 dozorce při dalším pokusu o útěk. ()

cernymotyl

První polovina filmu je rozvleklá až nudná. V té druhé se ale děj rozjede a hlavní postavy konečně vystoupí z mlhy průměrnosti. Film, který neurazí. Je o době, po které v Československu začne pár let chaosu a bordelu. ()

charles3

Snímek působící autenticky a věrohodně. Nevadilo mi, že nešlo identifikovat reálné předobrazy hlavních postav. Z herců hráli výborně hlavně Geislerová, Bača a Stránský. ()

Miroslav.Zac

Parádní film s úžasnou dobovou atmosférou a herci, který trpí jen jedním neduhem. Otřesnou slovenštinou Marka Vašuta. Mám toho herce velmi rád, snesu i to, že se vecpal spolu s Geislerkou do slovenského thrilleru, ale proč, sakra, musel mluvit slovensky? To tam nemohl hrát nějakého Čehúna, tak jako Geislerová nebo Stránský? To fakt naši bratia nenašli nikoho, kdo by jim toho ministra zahrál? ()

floppy4

Veľmi priemerný, ba až podpriemerný slovenský film. Je to dosť dlhé a aj dosť pomalé, chcelo by to svižnejšiu réžiu a menej hluchých miest. Herecké obsadenie Juraja Baču bolo ako keď obsadili Brada Pitta ako Achillesa v Tróji, proste na takéto postavy dať vyslovene playboya je odveci. Inak ostatní tak klasicky slovensky obstojne. Samotná leopoldovská vzbura zhltla asi dosť rozpočtu tak to dali nakoniec do takých nič neukazujúcich záberov. Táto časť našich dejín si určite zaslúžila nejaké filmové spracovanie a v rámci možností sa to podarilo dôstojne. ()

Catr854

Po dlouhý době jsem si řekl, že se půjdu na něco mrknout do kina. Upřímně nelituju těch peněz za vstupné. Celkový děj filmu se mi moc líbil. Doporučuji. ()