Nad kolébkou novorozeného Urbana stojí tři sudičky: dva dobří duchové osudu mluví o bohatství a lásce, zlá sudička o chudobě a nekonečných strastech. Čí sudba bude silnější? Z Urbana se brzy stává sirotek, kterého se ujme lakotný mistr hodinář a vezme ho do učení. Když Urban dospěje, zamilují se do sebe s hodinářovou dcerou Laurou a svatba je na spadnutí. Mistr proto pošle svého učně do světa s úkolem hledat bájné hodinky, které umí varovat před smrtí. Nikdo neví, jestli hodinky vůbec existují, ale pokud je Urban nepřinese, Laura se jeho ženou nikdy nestane. Hodinářův učeň se tedy vydává na dalekou cestu plnou překážek a úkolů, které musí překonávat statečností, hodinářským umem a dobrým srdcem. Láska k milované Lauře ho žene vpřed, zatímco v patách má své tři sudičky, dvě pomáhají a jedna škodí. (Bontonfilm)

Mistr119

Moc hezká a milá pohádka s bohatým a napínavým dějem, ale bohužel nepřináší nic moc nového.. :/ Maximálně edukační povědomí o pohanských bohyních Morana a Živa. ()

framil

U pohádky jsem se pobavil. Ale vynikající byla především Jana Plodková. Bez ní by byla pohádka poloviční. Jana byla famózní. Většinou hraje ve vážnějších filmech, ve kterých je výborná, ale tentokrát překvapila. Už před lety ukázala v Manéži Bolka Polívky, že si ze sebe umí udělat srandu, v roli Olívie Olivové. Tato herečka je prostě fajn. ()

Vlkopec

Pohádka, která, kdyby byla trochu delší a byl v ní prostor na lepší prezentaci a prokreslení jednotlivých postav a dramatičtější vygradování některých scén, mohla být výborná. Nicméně i takhle zaslouží Rudolfová pochvalu za snahu o originalitu, spoustu nápadů a pěkně natočených úseků děje. Zajímalo by mě, jestli existuje nebo bude vytvořen nějaký delší "director's cut" - ten by si možná zasloužil čtyři hvězdičky i bez přimhuřování oka. ()

LucillaP

Z téhle pohádky jsem trochu v rozpacích. Na jedné straně je pár vtipných vsuvek, bezvadné obsazení, na straně druhé nevyvážená zápletka, dlouhá stopáž a Jana Plodková, která by byla skvělá, kdyby takhle hrála v jiném filmu (ne, nepřišla mi vtipná). Že bych tuhle pohádku musela vidět každé Vánoce, to asi ne, ale oproti jiným novým pohádkám, kterými nás poslední roky krmí na svátky televize, je to lepší průměr. ()

Apofis28

Ze tří Vánočních pohádek (O léčivé vodě, o Vánoční hvězdě) asi nejlepší, i když stále průměr. Herecky velmi dobře obsazeno, nejslabším článkem jednoznačně přehrávající J. Plodková (což mě trochu udivilo, vzhledem k jejím schopnostem). Skutečně pokud se někomu ve filmu líbí neustále úšklebky pak fajn, ale dle mě to z tý postavy dělá akorát "vola". Bohužel i tuto pohádku sráží neskutečná řada nelogičností a nesmyslného jednání, (chlap ve formě, nedoběhne ženskou s dlouhou sukní co si ji musí stále nadzvedávat, sestrojí sluneční hodiny, aniž by byl schopen určit počáteční čas v místech, kde slunce nezapadá). Rozhodně ale patří k té lepší části pohádek natočených v novodobých dějinách ČR. ()

kirstine

Jako Jana Plodkova byla skvela, asi z postav nejlepsi, jen nevim jestli do pohadky 🤷‍♀️ Urban me herecky nepresvedcil a ani mi nebyl sympaticky. Laura byla aspon moc hezka. Celkove se mi pohadka spis nelibila 🤷‍♀️ ()

tata22

No, nečekal jsem mnoho a také jsem mnoho nedostal. Nebýt skvělých výkonů vedlejších postav tak by to asi nebylo o ničem. Už je to docela tradice, že tuctový příběh o ničem zachraňují vedlejší nadpřirozené postavy. Zjevně opsáno od Anděla Páně. Možná by se scénáristi mohli věnovat více hlavním postavám a ději. Ty chudáci neměli vůbec co hrát, bylo mi těch herců až docela líto. Za to Plodková i Neužil s Pleslem dělali co mohli ale víc už asi nemohli. Dokonce i Krobot se pochlapil a bylo to snad poprvé co se mi v něčem líbil. Takže, soudruzi, příště lépe a radostněji :-) Na druhou stranu při té bídě českých pohádek za poslední léta jsem tohle aspoň dokoukal a pointa byla vlastně šikovná, škoda, že jen jí autoři nenechali trochu víc vyznít, takhle to vlastně ani moc nevyznělo... ()

Falwic

Ubral bych na stopáži. Přidal na hloubce příběhu. Pohádka se snaží jít neotřelým směrem, ale nějak se jí to nedaří. Moc často se v pohádkách neobjevuje lazaret, časová smyčka v hospodě, asiaté v cirkuse a potitulková scéna. ()

lapatata

Nejdříve mě zaujala výtvarná stránka. Scénář je vynikající, s výjimkou Viktora Preise a Jany Plodkové neznámí a výborní herci (oceňuju nadabování slovenských herců, protože slovenský přízvuk v českých filmech nesnáším). Příběh je krásný a hluboký. Nádherné neokoukané lokace. Dlouhá léta mě český film nebavil tak jako tento snímek. ()

AdelleR

Tak tohle byla tragédie. Vůbec mě to nechytlo a nepřesvědčilo, proč bych se na to někdy měla dívat znovu, a vlastně se divím, že jsem to vydržela až do konce. Postavy nijaké, o hlavním hrdinovi vůbec nic nevíme, každý zádrhel na jeho cestě je nějak strašně rychle vyřešen, aniž by se on sám pořádně snažil. Většina prvků v zápletce nemá hlavu a patu, výstavba děje dost pokulhává, skoro nic není vysvětleno. Nemluvě o hereckých výkonech; sázela jsem aspoň na Preisse, který mě tu taky zklamal na celé čáře. Spíš jsem se nad tím vztekala. Bohužel, tohle je za mě veliké zklamání. ()

Koral11

Dějová linka mi moc nedávala smysl, ale je to pohádka, takže se to nesmí brát jako nějaký nedostatek..ovšem u starších pohádek to na mě zapůsobilo vždy lépe.. hrdina vyslán na pouť, neví proč, neví kam, ale vždy ho osud zavede na správnou cestu. Tady mu radí dva dobří sudičkové a jedna zlá ( herečka si roli náležitě užila a dala do ní vše ) Scéna s hospodou zvláště v té hudbě mi připomněla příběh z Fimfára o Frantovi nebojsovi. Celkově se mi z nových vánočních líbila asi nejvíce, přesto nevím zda ji v budoucnu budu někdy vyhledávat, když poběží v televizi.. ()

rozum i cit

OBSAHUJE SPOILERY Netradiční příběh s pohádkovým až takřka antickým námětem osudu. Postava sudičky v podání Jany Plodkové přehnaná do úmyslné teatrálnosti mi sice úplně nesedla, nicméně postupně jsem si zvykla. Uměla bych si představit jiné, umírněnější a tradičnější podání, ale nakonec kdoví, zda by se k celkovému charakteru snímku hodilo lépe. Být hlavním hrdinou, rozhodně bych ovšem s takovou pochybnou osobou nikam nešla. Také bych pokládala za lepší a výchovnější, kdyby hlavní hrdina muži v kleci pomohl pouze z vlastní dobroty a vůle, než aby ho k tomu někdo přistrčil. To je ale v podstatě jediná výtka, kterou k filmu mám. Hlavním hrdinům jsem věřila, ač nebyli příliš výrazní. Duo mužských sudiček působilo vcelku příjemně a místy i lehce vtipně. Viktor Preiss v roli lakomce, kterého touha po majetku přiměje ujmout se neznámého sirotka, a strach z vlastní smrti ho pak dožene až téměř k pokusu o vraždu, byl vynikající. Kamera pěkná a odpovídající příběhu. Co je však na Hodinářově učni nejlepší, je jeho scénáristická propracovanost. Příběh je rámován ústředním motivem času: postava hodináře obecně pracujícího s časem a výroba slunečních hodin za určitý čas; hodinky, které mají varovat před okamžikem, kdy má náš čas vypršet; časový zámek na kleci; čas, který se hrdinovi nedostává, aby mohl zachránit svou milou; naplnění sudby v pravý čas; hospoda, v níž se čas zastavil. Závěrečná pointa ukazující, že poklad, který viděl starý hodinář sudičky v lese přepočítávat a po němž celou dobu prahl a vše mu podřídil, bylo ve skutečnosti jeho vlastní nahamoněné zlato, které měl schováno někde ve slamníku, je pak naprosto skvělá. Kdo má mnoho, chce ještě víc, a svému osudu pak člověk neunikne. Mnohdy ovšem proto, že v něj natolik věří a pracuje na jeho naplnění, až k němu skutečně dojde. Tento snímek je tak pro mne jednoznačný vítěz vánočního pohádkového klání roku 2020. A i když na naši klasiku, ať již veselou či strašidelnou, už asi nikdy nedosáhneme, budou-li vánoční pohádky vypadat jako Andělé Páně, Sedmero krkavců, Vianočné želanie, Princezna a půl království, Nejlepší přítel či Hodinářův učeň, budu přesto spokojená. ()

Naby

Fajnova pohadka pro celou rodinu. Vetsi cast ale ale spis hodne detska, nebo venovana prave mensim divakum. Pro dospelaka je to cele hodne primocare, ale chvilkama alespon vtipne. Celkem 3,1* ()