Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 4/10 ()

kpt.Marťas

Hodně slovenská pohádka. Tohle nemá s veselými, barevnými a pohodovými českými pohádkami nic společného. Většinu doby se veze na čistě hororové vlně (rakve, zombíci, rozplývajícíse postavy...), kterou uvolňuje výtečný Ondřej "Krutibrko" Vetchý. Pro mě klasika, která nikdy nezklame. ()

Standey

Tyhle depresivní pohádky jsem nikdy moc nemusel. Ondra Vetchý se až zbytečně moc pitvoří a je uječený jak nějaká pubertální holka. Myslím, že se z daného tématu dalo vytěžit mnohem víc. Obsazení nebylo špatné, ale špatně režijně vedené. Efekty už se taky v roce 1988 dali udělat mnohem kvalitněji. Nezbývá než hodnotit podprůměrně ** ()

Eradin

Trošku rozporuplná pohádka. Na jednu stranu skvělá temná atmosféra, hnusák už snad ani nemůže být hnusnější a ten jeho ďábelský smích nahání strach. A samozřejmě skvělý výkon Ondry Vetchého, na kterého bohužel další herci nedokázali navázat. Ale co musím zkritizovat... Hlavní hrdina je opravdu dřevák, kterému naprosto chybí nějaké charisma. A svým hereckým výkonem to určitě nezachrání. Kdyby aspoň platilo, konec dobrý, všechno dobré.... Ale závěrečný souboj je odfláknutý až běda. Hnusák už je evidentně hodně unavenej a i to strašení mu moc nejde, navíc poslední zkouška je opravdu na hlavu postavená... Hlavního hrdinu přece nemůžeme nechat zkamenět, takže to nějakým zázrakem musí přežít, že? ()

reccal

Jedna z československých nejkrásnějších pohádem, bohuže nedoceněná. Kroner je perfektní, Ondra Vetchý mu zdatně sekuduje. Mám pro ni slabost, je krásně hororová a děsivá. Bohužel jsem měla tu čest vidět i slovenskou verzi a tak příšerný dabing Ondry jsem dlouho neslyšela - a doufám už neuslyším. ()

marcoss91

Jedna z mála pohádek, která mě baví i po letech a to především kvůli temné až hororové atmosféře, kterou jsem jako malé děcko až tak nevnímal....kupodivu. Stejně jako pohádka O Janu a jeho podivuhodném příteli, tak Nebojsa touto atmosférou vynikají, ale zároveň pro udržení pohádkové podstaty vkládají do příběhu komediální prvky-postavy. V případě Nebojsy se jedná o dokonalého Ferka (Ondřejeho Vetkého), který tady svým herectvím všechny dalece předčí. V neposlední řadě musím také pochválit hudbu, která vyvolává pocity přesně takové jaké jsou v tom momentě zapotřebí, především v závěru je hudba vynikající. Škoda že v současné době se již kvalitní pohádky prakticky netočí. ()

Nathaniel8

Klasická pohádka... efekty jsou sice slabší, ale jinak to nemá chybu. Jak rád jsem si to teď na štědrý den připomenul... jen jedna drobnost. Není to uplně pohádka pro děti (temnota, pohřební vůz, některé masky) ()

rozum i cit

Tato pohádka patří k těm, které mne nikdy nijak zvlášť nebavily, zapomenu jejich názvy, a až při opětovném shlédnutím si říkám, že jsem to už vlastně někdy viděla. S Neohroženým Mikešem či O statečném kovaři to nemá nic moc společného, bohužel, tato pohádka nemá nic společného ani s vlastní stejnojmennou literární předlohou, tedy kromě názvu a faktu, že hrdina jde do světa naučit se bát a na konci přijde k princezně. Doporučuji raději přečíst. Temnou atmosféru a některé detaily filmu lze nicméně pochválit. ()

SchwabXIII

Tato pohádka se mi postupem času líbí víc a víc. A neustále čekám, kdy dřevorubce zradí jeho parťák, jak se stalo kováři. ()

skoda120L

Tuto pohádku miluji a líbí se mi celý život a vždy se na ní rád podívám. Skvělé herecké výkony , prostředí , kostýmy, hudba a samozřejmě děj . Prostě krásná klasická česká pohádka která opravdu stojí za to a proto si zaslouží pět hvězdiček a tudíž ....... 100%. ()

quokam

Nikdy jsem se v kine tak nebal, hako kdyz jsme byli se zakladkou na Nebojsovi. Dnes uz klasika vsech klasik. Pribeh, atmosfera, herecke vykony, nejdokonalejsi souboj dobra s carodejem v dejinach ceskych pohadek. Naprosto jiny level nez napr pohadka o Statecnem kovari, ktera se nabizi ke srovnani. Nic mi tam nechybi, naopak, slamaci hrajici karty a dalsi jednotlivosti dodavaj pridanou hodnotu. ()

Peky

Jedna z těch hodně temných pohádek, která mi nikdy nepřirostla k srdci, právě už jenom kvůli tomu otřesnému audiovizuálu. Navíc děj jaksi negraduje, ale od začátku se to tak nějak celé mdle táhne na té depresivní vlně až do konce. Samotný závěr jsem pak nikdy moc nepochopil, ten je až směšně odfláknutý. Vlastně asi jediným důvodem, proč se na tuto filmovou pohádku vždy po několika letech znovu podívám, je hláškující Ondra Vetchý, který pobaví v roli lenivého zlodějíčka Ferka. ()

MARLENE.DAFT

Většinu děje táhnou v podstatě dvě postavy - Ondra Nebojsa a "kamarád" Ferka a daří se jim to dobře. Jako dvojice fungují, Ferka hází jednu hlášku za druhou, ale přitom nepůsobí kýčovitě směšně a Nebojsa je sympaťák. Méně sympatická je bohužel princezna, o kterou se Ondra snaží. Sedí jí to v tajemné roli "skrytých" průvodců, kdy nereprezentuje čisté dobro, nehodí se však na hodnou princeznu v bílých šatech. Tempo hezky odsýpá, pohádka je to vlastně docela strašidelná a temnějí (jako dítě bych se určitě bála). Jen závěr se moc nepovedl. Černokněžník je příšerně namaskovaný a ten konečný souboj, na který divák v podstatě čeká, protože zbytek děje je putování, opravdu zklame. Závěrečná písnička hrůza, celkově hudební doprovod nepovedený. Kostýmy dobové, jednoduché, odpovídající postavení. Začátek filmu, kdy se v bouřce sedí, ženy trhají peří a vypráví se příběhy, tak si přesně představuji lidovou slovesnost. ()

matilda33

Klasická rozprávka, ktorá je možno trošku viac strašidelná ako ostatné klasické rozprávky, napriek tomu je vynikajúca. ()

harry.callahan

Pamatuji si jako dítě, kdy jsem byl na této pohádce v kině a na svou dobu byla až neuvěřitelně strašidelná. Na dnešní dobu si stále drží vysokou úroveň a současné pohádky ji nesahají ani po kotníky. Je vidět, že dříve nebyly počítače a takové triky a šlo to, chtělo to, ale nápad a představivost. Především herecký výkon je také výborný, kdy nyní herci vše hrají jak z automatu na brazilskou telenovelu. ()