Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

corpsy

Hlavne kvôli hereckým výkonom a scenáru dávam 4*. A ešte za sladučkú Menu Suvari. Podľa mňa preceňované dielo. ()

zablaga

Film o problémoch tohto sveta, všetko zamotané no napokon veľmi zaujímavé.. a zvláštne..Zostáva mi len príjemný pocit:-) 5* ()

Marek1991

Jedna z najlepších psychologických drám. Realistické, sexy, vtipné, poetické a ukazujúce, že cesta môže byť rovnako skvelá ba aj lepšia ako cieľ. Pre ľudí v strednom veku tento film musí byť ďalším zdrojom svetla. Mňa toto spracovanie úplne dostalo. ()

Crazer

Originalita sama .. Film, který nutí se zamyslet se nad bytím a nebytím, stylem života a okolím v němž žijeme. Snímek, ve kterém jsem si poprvé všiml Kevina Spaceyho. ()

El Pistolero

Není jednoduché psát komentář k filmu takové kvality, proslulosti a těžko popsatelné, nevšední, neuchopitelné krásy (ukrývající se i v na první pohled nehezkých věcech), jako je „Americká krása“. Je tady tolik dobrých, výstižných komentářů, že člověk neví, co ještě napsat. Tak ať neplácám hlouposti, napíšu jenom doporučení: Tento film nemůžete nevidět. A podívejme se, komentář je na světě. Nic lepšího ze sebe teď asi nedostanu. Ani nevím, jaký snímek mě naposledy takhle odrovnal. ()

khedy

Americkou krásu musíte vidět v 15, 20, 30, 40 a 50 letech a pokaždé na vás bude působit úplně jinak. Co je ale jisté je to, že ve vás pokaždé něco zanechá. Sám přesně nedokážu říct proč, ale Americká krása je nejlepší vztahové drama jaké jsem kdy viděl. ()

Hem.m

To je typická Amerika.. Kevin s dalším ohromujícím výkonem. Konec sice byl celkem předvídatelný, ale musí se nechat, že film mě pomalu ve všem pravdu jak to ve světě chodí a my by jsme si měli říct dost a dělat to tak jak chceme. Bohužel pátou hvězdu nemůžu dát, protože ve mě tento film nenechal tka velkou nechutnou a bolestnou díru jako třeba Přelet nad kukaččím hnízdem. Hudba: Nadchla mě jen jedna část skladby, jinak ji považuji za trochu slabší, ale k filmu se celkem hodí. ()

Ajinka126

Přesně tohle má film mít. Zamotanou jednoduchost. Nemám o tom moc co napsat. Raději se na to podívejte, na tohle si člověk musí udělat názor sám. ()

prkalil

Pro mě téměř nejlepší filmová hudba vůbec. K soundtracku se neustále vracím. Přerod hlavního hrdiny je mi tak blízký, už jsem mu sama na dosah.. Čím to, že skoro nejvíc líto mi je toho zoufalce - despotického otce našeho mladého marihuanového krále a filmaře Rickyho Fittse. ()

Marsik

Tak jako nebyl to špatný film, rozhodně byl zajímavý, ale nechápu tu vyjímečnost, o které se v souvislosti s ním pořád mluví. Navíc v současnosti je podle čsfd 53. nejlepší film, což mi hlava moc nebere. Uznávám, že trio Spacey Bening Suvari zahrálo fakt dobře. Ale film, jako celek mě tolik nezaujal. 75% ()

DEXTER099

Tento film má v sobě takovou hloubku,že to člověk musí vidět ne jenom jednou.Každý si v tom může najít to své.S tímto snímkem se Spacey zařadil mezi mé nejoblíbenější herce.A nemůžu opomenout naprosto dokonalou hudba,kterou když s pustíte i jen samotnou tak to s vámi vnitřně zacloumá.Jednoznačně 100 % ()

Adasin

Tenhle film na mě působí takovým zvláštním způsobem, který nedokážu přesně popsat. Vtipné scény v kombinaci s těmi, ze kterých až mrazí, vytvářejí to něco, čím se tenhle film odlišuje od ostatních. Člověka to při jeho sledování donutí se nad sebou i párkrát zamyslet. Oscary jsou zcela zasloužené. 10/10 ()

mis-ko

Okrem výbornej sondy do mysle a duše americkej spoločnosti, bezchybných hereckých výkonov, skvostnej réžie aj hudby, mi film poskytol najúžasnejšiu scénu fascinácie človeka. Lester a jeho vízia Angely v školskej telocvični je jednoducho excelentná. ()

Cimr

Ve filmech se většinou prostředí amerických maloměst ukazuje jako místo přeplněné usměvavými lidmi, bodrými sousedy (dokonce i s lupiči je tu zábava) a bernardýny. Americká krása chce ukázat tak trochu jinou Ameriku. Nejsvobodnější zemi světa, kde se ovšem lidi ani zdaleka necítí svobodně. Každý musí před těmi druhými něco skrývat. To se ale nelíbí panu Burnhamovi (vynikající Kevin Spacey) a tak se rozhodne k radikálnímu kroku... Film by byl mrazivý a úchvatný i bez závěrečné pointy; ta ale filmu dává ještě další rozměr a činí z něj hodně silnou podívanou. Vždyť všude kolem je tolik krásy... ()

Květula

Přídavné jméno "americká" se většinou spojuje se slovy "hovadina, slaďárna, patos....", ale tohle je vážně KRÁSA! ()

zdepapepa

Vychvalovat herce nemá cenu, ty si tu dávali životní výkony. Já musím vypíchnout scénář Alana Balla a hudbu Thomase Newmana, možná nebýt tohohle, nevzniknul by Odpočívej v pokoji, můj nejoblíbenější seriál. Ale zpátky k filmu - váhy sympatií k postavám se houpou jako zběsilá houpačka na dětském hřišti a film směřuje do očekávaného konce, během té doby je ale divák svědkem tolik filozofických odkazů a po několikátém shlédnutí krásných výjevů, až z toho málem pukne srdce... ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)