Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

starbrejkr

Pro změnu zas nejoblíbenější český film - dokonalá komedie s neuvěřitelně laskavým humorem. Jeden z filmů, co lze vidět vždy a za jakékoliv nálady. Role Rudolfa Hrušínského je absolutní vrchol. ()

tomtomtoma

Krásná oslava prostého života ve větší vesnici, či malinkém městě Křečovice. Starosti, škádlení, radost, smích, nevěra, žárlivost, ale především nádherná radost života, který ještě neubíhal tak závratným tempem. Prosťášek Otík (dobrý János Bán), holubář a dobrák, i když momentálně zaostalý. Na povrch tvrďák Pávek (dobrý Marián Labuda), který se o Otíka stará, i když dává najevo, že nechce. Doktor Skružný (dobrý Rudolf Hrušínský), životní romantik a uctívač, cynický k přehnanému hypochondrismu. Žárlivý a samolibý Turek (dobrý Petr Čepek), jeho miloučká žena Jana (Libuše Šafránková) a její čestný a neodbytný milenec Kašpar (Jan Hartl). Uvědomělý předseda družstva Kalina (Miloslav Štibich), všudypřítomný Kunc (Oldřich Vlach), mladicky nešťastně zamilovaný Kája (Stanislav Aubrecht), malíř Evžen Ryba (Zdeněk Svěrák), zvědavá drbna Hrabětová (Milada Ježková), sebevědomý pražák Rumlena (Ladislav Županič), hypochondrický hostinský Bedřich Rambousek (Jiří Lír), přejetý Drápalík (Rudolf Hrušínský ml.), provokatér Duda (Petr Bruckner), a ředitel pražského Dřevoplechu (Josef Somr). Nádherné pohlazení po duši, vtipné, zábavné, radostné v touze po krásách života. ()

C0r0ner

Během normalizace stála většina věcí za hovno (ne, že bych to zažil), nicméně československá kinematografie oné doby je jedinečná a bohužel asi i neopakovatelná. Tolik skvělých filmů, které nám tato éra zanechala, je klenotem, který bude vzpomínán a oblíben ještě dlouho. Vesničko má středisková mezi ně bezesporu patří, dokonce zaujímá jedno z předních míst. 95% ()

Cheeter

Pro mě srdeční záležitost, tenhle film patří k mým oblíbeným a kdykoliv si ho znovu rád pustím. Takže teď jsem ho viděl už po několikáté a stejně si ho zase pustím. Je to typická československá klasika, která vás prostě nikdy nezklame a nikdy se neomrzí, plná životních pravd a mouder. ()

Flynn

Česká klasika jak řemen.Tohle je film, který ikdyž běží v televizi po x-té, tak dělám vše pro to, abych si ho nenechal ujít. Skvěle a hlavně humorně zachycený život lidí v malebné vesničce. Kde se na tohle hrabe Slunce, seno .. Tohle je dokonalost sama, Labuda zahrál svou "bručivou" roli s grácií a chutí.Pan Hrušínský a jeho kochání se přírodou, doprávní úlety a rady pacientům jsou třešničkou na dortu tohodle filmového menu. Kdo to ještě neviděl, tak neví jak vypadá správná česká komedie. Tohle je nejlepší česká agrokomedie všech dob. ()

MarekT

"Kochal jste se, pane doktore?" Kochal, a to nejsem onen pan doktor ztvárněný vždy skvělým Rudolfem Hrušínským starším. Od této komedie jsem ani nemohl čekat nic jiného, když scénáristou byl Zdeněk Svěrák a režisérem Jiří Menzel. Přední tuzemští herci jen zážitek umocňují a po celou dobu jsem se podle očekávání dobře bavil hlavně na zlidovělých hláškách. A komu se to nelíbilo, je mi ho líto a měl by jít po žních k Turkovi. Píši si za pět. ()

gabin(a)

Nesnáším terminus laskavý humor, ani ne tak že by byl mimo, ale že se používá hrozně často a to i pro neadekvátní subjekty, ale jak chcete sakra jinak pojmenovat to čím tento film oplývá? Film je nádherný a tečka. Ještě musím vypíchnout paní Miladu Ježkovou, mistryni vedlejších rolí, kterou ctím už od Lásek jedné plavovlásky. ()

necisty

Film má tak krásný příběh, tak krásně vykreslené postavy a schopné herce, kteří je ztvárňují, že prostě nejde ho nemít rád. Po právu je vychvalován. ()

Juto

Film je založený na reálnej podobe českej dediny 80' rokov. Film má výborné herecké výkony známych českých hercov. 8/10 ()

elwen

Naprosto famózní záležitost.. Otíku !! Senzační film,Rumunskej !! :D Stejně se mi nejvíc líbil pan Pávek :) 100 % ()

c.tucker

Nestárnoucí klasika, vtipné až milé. Hlášky jsou tak kultovní, že se i vžili, jako například pivo ze sedmého schodu. Ještě jedna na závěr: "To neděláš dobře, Jaromíre, s tou sirkou." ()

WolfR

Tak tohle se povedlo! Film, který vznikl jen souhrou šťastných okolností, se stal Českou filmovou legendou! A můžeme za to být nejvíce vděční Zdeňku Svěrákovi, jehož scénář je jednoduše výborný. Tolik kultovních scén a hlášek na jedné hromadě! K tomu všemu ještě můžeme přičíst výbornou režii a skvělé herecké obsazení. Ale neřeknu v čele s výborným Labudou či Jánosem Bánem. Protože hlavním tahounem filmu je pro mě bezpochyby Rudolf Hrušínský a jeho venkovský doktor! Silné 4 hvězdy. ()

Šimpy

Neustále jsem se vyhýbal shlédnutí celého filmu, neb mi jeho "poetičnost" nikdy moc neseděla, ale ono je to fakt tak dobrý (ne-li lepší) jako Slavnosti sněženek.... ()

FrankSusta

Jak může někdo dát tomuhle míň jak pět (čtyři hvězdičky) hvězdiček. Letos viděno již nesčetněkrát, protože tohle je naprosto geniální film. Skvělý herci!!! A nejen to. Příběh to sice nemá extra složitý, je to zkrátka taková příjemně plynoucí Svěrákovka (jakože scénářem), ve který je zapleteno hned několik menších příběhů, které dělají jeden jeden geniální. Stará dobrá česká klasika! Tohle musí vidět všichni!!! (a vtip se sirkami a krabičkou je z celého filmu nejsvěrákovanější - celý film si ho připravuje a nakonci to vypukne! skvělý!!!) ()

otík

Jedna z těch top českých komedií, která si drží od ostatních uctivý odstup a je kvalitativně hooodně daleko od naprosté ostatní produkce. Šťastné spojení maďarského a slovenského herce, českých hereckých špiček a dokonalé režie dalo vzniknout filmu, který je dle mého názoru jedním z tří nejlepších československých i českých komedií ve filmové historii. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr