JBMAVERICK

Pojem válečné drama tady nabralo nový rozměr. Bohužel jsem prošvih kino projekci a musel počkat na HD kvalitu. Vyplatilo se. Kvalitní obraz a zvuk..... ten zvuk... tohle prostě nejde jinak než se sluchátkama. Když hodnotím, hodně se přikláním k saundtrackům, jenomže tohle vlastně žádnej dechberoucí soundtrack nemá. Přesto je zvuk tohohle filmu něco, co jsem do těď ještě nikdy nezažil! Zvukový, ruchový, a vizuální orgasmus, kterej pro nás Nolan vytvořil nesmí chybět v mojí TOP 10. A jestli Spielberg ukázal světu v Ryanovi "jak natočit válečnou řež" tak Nolan ukázal světu "jak dokonale sestříhat a ozvučit válečnej film". Přesto že se vlastně ve filmu skoro nebojuje o němce ve filmu člověk nezavadí, nepřestal jsem mít po celou stopáž celkem solidní husinu. Něco podobnýho, ale v daleko menší míře, jsem naposled zažil u Gravitace. ()

phoenixer

Začátek se docela vleče, skoro až nudí. Druhá polovina je ovšem výborná. Celý film má skvělou atmosféru, hlavně díky hudebnímu podkresu. Zimmer je mistr a opět to potvrdil. Konec je sice neslaný nemastný, jelikož ukazuje obě strany mince, přesto to skvěle uspokojilo moji touhu po filmu z druhé světové války. ()

Lucas87

Očekávání bylo větší než ve skutečnosti nastalo. Ovšem scéna se spitfirem co plachtil a zachránil před náletem BF109 ostatní byla dost vynikající. ()

helraiser

Tak tohle byla prostě parádička. Jeden z nejlepších válečných filmů poslední doby. Perfektně natočeno, dokonalost. ()

kluzo odpad!

Film o tom, jak tzv. spojenci začali sklízet co zaseli. Film o tom, že karma existuje i v politice. Film o tom, jak politickou karmu odskáčou vždy obyčejní lidé. Řemeslo ale OK. ()

kacaabba

Asi to zní divně, ale ta hudba byla tak úžasná, že mi tam vadila. Protože zastínila vlastní film. A ten přitom vyprávěl o "dunkerském zázraku", který tehdejšímu nacistickému Německu musel pořádně zhořknout. ()

NightPorter

Viděno 3 roky po premiéře, nějak mě to tenkrát nezaujalo a po zhlédnutí názor nezměněn. Zbytečný Nolan, respektive není to vyloženě špatný, ale od něj by člověk čekal daleko víc. No nic, nejlepším "válečným" filmem široko daleko zůstává samozřejmě Apokalypsa a postupně ji na trůnu neohrozil ani Stone, ani Spielberg a Nolan už vůbec ne. Zvedne Quentin hozenou rukavici??? ()

Dienzenhofer

Na druhé zhlédnutí ještě lepší. Když jsem koukal poprvé, tak jsem se trochu ztrácel v ději. Když se v ději zorientujete tak vás film hodně chytne a pochopíte o co Nolanovi jde (zachytit především atmosféru války). Scénáři ani režii není co vytknout, Christopher Nolan tak jak ho máme rádi. I když Nolan tu nedává velký prostor postavám, jako v předešlých filmech, tak to tomu filmu neškodí. U filmu je přední atmosféra a činy postav (právě díky tomu jsem si dost postav zapamatoval, ne díky jejich charakteristickým vlastnostem, ale díky jejich činům, který právě vyjádřili jejich charakter). Hudba je velmi povedená a doufám že Zimmer se vrátí ke spolupráci s Nolanam (Ludwig Göransson odvádí dobrou práci v Tenetovi, ale na Hanse Zimmera se zdaleka nechytá). Hoytema ukázal tady, v Interstellaru a v Tenetu že je lepší kameraman než Wally Pfister(který si myslel že dobrý kameraman, může být i dobrý režisér XD), opravdu má hezčí záběry než kdy Wally Pfister měl. Tom Hardy tu hraje očima, tak se nedá moc dobře zhodnotit, ale asi s pár nominacema za jeho výkon souhlasím, i přesto že tu sotva promluví. Cillian Murphy a Mark Rylance tu jsou dle mého názoru nejlepší herci a jsou nejlíp zapamatovatelní, i jejich část příběhu byla nejlepší. Kenneth Branagh tu nemá největší prostor, ale svoje si odehraje.Mimochodem furt jsem si nevšiml Michaela Cainea, ale v tom filmu je, dle ČSFD. Upřímně filmu nemám co vytknout, možná jen tu zmatenost děje, ale napodruhé jsem se zorientoval a hezky se vám to spojí. ()

Petula009

Opouštěla jsem kino hodně zmatená. Klasické klišé typu, že Nolan překonává sám sebe mi poněkud začíná hořknout na jazyku. Ač velmi dobře zpracovaná látka (spoiler: Až na scénu, kdy je očividné i pro takového mamlase jako jsem já, že letadlem je model a Dunkerk je Dunkerkem z roku 2017) táhnoucí příběh, nervózní hudbu a atmosféru, která by se dala krájet jsem pořád čekala na "něco". Začala jsem mít velmi subjektivní pocit, že Nolan je zase jen Nolanem a i když je to geniální je to trochu...a teď to bude skoro rouhání - nuda. Všechno se povedlo, tak jak mělo, přesto mi některé scény vyšly poněkud do prázdna a to i přesto, že jsem v podstatě celý film seděla na krajíčku sedačky. Bude to potřebovat další promítání, ()

LordMysti

Fakt super všude komenty typu Nolan je bůh, Nolan je nejlepší, Nolan je jinde. Nic proti němu, ale přijde mi že většina hodnocení je za zásluhy režiséra a ne za vlastní film. Jako válečné drama má podivný formát, sledování několika osudů je sice fajn, ale rozhodně ne neotřelé či originální a ve výsledku je toho přeskakování z jedné linie na jinou z jiného pohledu až příliš. Osobně jsem čekal buď více dokumentární styl nebo naopak více akční. Dunkirk je ale vlastně mix mezi dramatem několika nahodilých osob a hezky natočenými válečnými momenty. Člověk neví na co se pořádně upnout, hlavní pozornost jednou strhává dojemný lidský příběh, jednou rychlá akce, jednou boj o přežití pod vodou, pak zase hodně zajímavá a výrazná hudba. Na mě to působilo trochu roztěkaně bez jasné kostry a páteře. Také mi tam chyběl globálnější pohled na celou Operaci Dynamo. Ale to bych možná chtěl už příliš. Osobně znám mnohem lepší válečná dramata. Dunkirk není špatný, je to must have film, ale čekal jsem podstatně víc. ()

E lan

Neskutečně realistický pohled přímo do té nejvetší válečné vřavy. Podbarveno jako vždy skvělou hudbou a zvukem, hereckými výkony a scénářem. Prostě Nolan, sice úplně jiný, skoro bez příběhu, ale o to více vjemově bohatý. Za zmínku stojí i Imax zážitek, který jsem konečně díky tomuto filmu pochopil. Nikde jinde není člověk takovou součástí... ()

bono22vox

Tak jo. Dvě zhlédnutí a já tomu těch pět hvězd dám. Nolan dokázal natočit velký Film. Velký válečný snímek, kterých tu v poslední době vzniklo hodně, ale ani jeden nenesl takovýto rukopis. Chvíli mi připadalo jako by to točil sám Spielberg. Ten cit pro válečné scény a vyprávění je úžasný (a to se celý film obejde bez jediné kapky krve,až se tomu nechce věřit, když vidíte všechny ty scény). Těžký koncept vyprávění příběhu někomu může vadit, já opět zvedám palec nahoru za originální pojetí. Ostatně nebyl by to Nolan, aby nám nějaký příběh nevyprávěl způsobem svým vlastním a tím je jeho hraní si s časovou linií příběhu. Tři časově odlišné příběhy krásně na konci spojí v celek. Úžasná kamera (krásná dobová barva obrazu) a zvuk, ten rve přímo uši... Přesně tak jako vojákům přímo na místě. Pomalé vyprávění, dlouhé záběry, které jsou také funkční a splňují to, co Nolan očekával. Stejně tak famózní živá, věrohodná, autentická produkce. Minimum zvláštních efektů si zasluhuje další velkou pochvalu a uznání. Strach z neviditelného nepřítele je cítit jako z hororového snímku. Herecké výkony? Všichni hrají výborně, ale přitom nikdo nevycniva. A myslím, že to byl i úmysl režiséra. Žádná postava tu není hlavní. Všichni jsou tu jeden muž, hlavní roli hraje sám Dunkerk. Výbornou postavu zde ztvárňuje K. Branagh, jeho pohled a emoce svědčí za vše. Jinak všichni herci si pohravaji s minimalismem, ostatně i jako celý film. Příliš se toho nenamluvi, není to ani potřeba, příběh zde vypráví kamera, zvuk a hudba (ta hraje dá se říci po celou dobu filmu). Hans Zimmer složil opět kvalitní a originální soundtrack. Stopáž je přesně tak akorát. A hlavní hvězda a tahák snímku Tom Hardy? Skvěle se zhostil obyčejné a přitom velké role pilota stíhacího letounu. Celý film sledujeme jen jeho oči v masce pilota, jeho hlas a jeho stroj. Obyčejná role dalo by se říci, a mnoho lidí čekalo tzv. "víc Hardyho" jak jsem poslouchal reakce, ale Nolan rozhodně s Tomem nechtěli, aby si jeho postava kradla film pro sebe. Žádná postava to nedělá. V příběhu nejde o jedince, jde o těch 400.000 vojáků... A přesto vás Hardyho poslední minuta na scéně, kde konečně vidíte i jeho tvář, společně se Zimmerovou hudbou a předčítaneho slavného projevu W. Churchilla totálně dostane... Určitě doporučuji zhlédnout v Imaxu. Je to umocňující zážitek, který klasické kino a velká televize v pohodlí domova nikdy nenahradí. Není to nejlepší film Nolana, to ani náhodou. Ale rozhodně mě svým autentickým zprostředkováním, lehkostí a komorností dostal. A nepotřeboval k tomu ani jednu scénu typickou pro podobné nabušené blockbustery. Omlouvám se všem, kteří tento názor nesdílejí... ()

mirra66

Obrazové i zvukové orgie, tak nějak bych tento film charakterizoval, kdybych na to měl jen tři slova (naštěstí je tady prostor k tomu, abych se zde myšlenkově vyblinkal o něco více). Vyjádřím se tedy v pěti bodech. Za prvé - stavba příběhu. V tomto je film zvláštní, hooooooodně zvláááááááštní. Čekal jsem něco jiného než je běžné u válečného filmu, ale i tak jsem byl překvapen. Děj obsahuje tři hlavní příběhy odehrávající se v odlišném časovém rozhraní a tyto příběhy se navzájem protínají a střetávají (jedná se však spíše o komornější příběhy snad až niterně prožívané). Potřeboval bych to však vidět ještě minimálně jednou, abych se ujistil, že jsem stačil vše sledovat a propojovat správně. Nejsem si totiž jist, že veškeré pohledy očima různých postav, veškeré postavy navzájem, veškeré předměty jako lodě a letadla a veškeré příběhy jsem spojil a pochopil správně. Za druhé - dialogy. Ve filmu nejsou klasické dialogy, které posouvají "normální" příběh v běžném filmu, což sice souvisí se stavbou příběhu, ale i přes tuto okolnost jsou dialogy použity spíše minimalisticky (působí to velice nezvykle). Za třetí - ZVUK !!! Zvuk je dle mého názoru nejsilnější složkou tohoto filmu, budu se opakovat, ale opět to bylo zvláštní, neobvyklé. Film je zcela, opravdu zcela protkán zvukem, který není tvořen jen "běžným" hudebním doprovodem, ale i různými zvuky či ruchy. Není tam snad "němého" místa, což způsobuje hutnou atmosféru, ale nepůsobí to rušivě. Za čtvrté - pocit reality. Téměř veškeré scény i chování osob působí pravdivě, syrově, nebezpečně, bez románových hrdinů (pláže, moře, lodě, letadla, uniformy, lidé se svými slabými i silnými stránkami, nevraživost mezi britskými a francouzskými vojáky apod.). Za páté - nejlepší válečný film všech dob? Nevím, může být (pro někoho určitě, pro jiného nikdy). Mně osobně se líbil více "vojín Ryan", klasicky vyprávěný příběh s nezapomenutelným úvodním vyloděním. Obrazem je sice Dunkerk velkolepější, realističtější a zvukově hypnotičtější, ale na mě byl až moc složitě sestaven a vrstven, což mě rušilo (to je můj dlouhodobý problém u takto vrstvených filmů). Určitě doporučuji Dunkerk ke shlédnutí, je to zajímavé ztvárnění jedné z epizod nejvýznamnější a nejdůležitější události 20. století a věřím, že mnohými diváky může být vnímán jako skutečný vrchol filmů týkajících se tohoto úseku dějin. Mé hodnocení však zní: 79%. ()

Votvirak

Ahoj Jani, Film je to ve svý podstatě super skvělej, až na to, že u něj nepociťuješ žádný emoce, a to jakože fakt žádný. Moc se mi to líbilo, perfektní zvuk i kamera, ale vzhledem k tomu, že to celý spěje k jedinýmu konci, kterej všichni vědí jakej bude, tak je to takové mdlé... no nicméně to stojí za shlédnutí. ()

Kotsour

Co mi vadilo nejvíc, je nereálnost chování vojáků bojujících o život. Pokud se film téměř dokumentaristicky snaží popsat události operace Dynamo, což se mu vcelku daří, nechápu potom a nejsem schopen akceptovat ty scény, kdy vojáci čekající na záchranu spořádaně stojí ve frontách a ohleduplně uhýbají procházejícím nosičům zraněných, nijak se nehrnou do záchranných člunů a paniky by se v nich člověk nedohledal. Pláž je hezky uhlazená, prakticky připravená na letní dovolenou a nad nimi létá heroický pilot s bezedným zásobníkem, který dokáže sestřelit Messerschmidt i bez paliva. Až na pár těchto scén musím uznat velmi silnou atmosféru celého filmu, která bohužel zmíněnými momenty značně trpí. Zimmer znovu prokázal talent vytvořit hudební podklad, který tvoří polovinu zážitku a atmosféry. I přesto se nedočkáme žádné uchopitelné a zapamatovatelné melodie, pouze tematických tónů eskalujících napětí a dramatičnost. To je u Zimmera ale často zvykem a není to nic proti ničemu, ten chlapík ví, co dělá. Celkově bohužel průměr, navíc film ani moc neláká k opětovné projekci - v surovosti a reálnosti je lepší třeba Zachraňte vojína Ryana. ()

kotilion

Nolanův válečný opus magnum. Po režijní, střihové, zvukové a vizuální stránce dokonalé. Nolan za strhujícího tikání Hanse Zimmera navazuje tísnivou atmosféru. Nepotřebuje erkový rating, nezabývá se charakterizací postav, expozicí děje a vysvětlování situací. Nolan zachycuje masivní historickou událost, kterou obzvláštňuje a vylepšuje hrátky s časem. Natočil obrovský film pro Imax plný napětí, beznaděje a bezvýchodných situací. ()

Likan7

Nikdy jsem asi neviděl působivější vizuál. Imax filmu dodává neopakovatelný zážitek, který se s nástupem televize smrskne na polovinu, ne-li třetinu. Společně s neuvěřitelně drásavou a působivou hudbou (nebo spíš zvukem) od mistra Zimmera se z filmu stává neuvěřitelné...špatně se mi hledají slova. Peklem bych to rozhodně nenavzval, peklo byl Ryan nebo Bratrstvo neohrožených, Dunkerk je prostě válka v tom nejrealičtějším slova smyslu. To znamená, že pokud jste voják, spíš než boj si "užíváte" všude přítomný strach, beznaděj a zimu v tom nejhorším slova smyslu. Potud je film dokonalý. Hardovy bitvy ve vzduchu jsou úžasné, prakticky každý záběr ze vzduchu je majestátní. Jenže Dunkerku chybějí emoce, o které bychom se mohli opřt. Film může mít několik hlavních postav, ale nemůže mít jen několik vedlejších, aniž by měl tu hlavní. Nic proti, ty vedlejší hrají precizně. Branagh se vlastně pohybuje jen na jednom molu a chodí sem a tam, ale jeho výkon je tak přesvědčivý, že mu věříte všechno jen z pohledu na jeho výraz. Velkou radost mam i z Hardyho, a z vojáků na souši se mi upřímně nejvíc líbil bezchybný Harry Styles (fakt upřímně ale). Jenže Dunkerk ztrácí tam, kde je Nolan nejlepší. Ve vyprávění, v příběhu. Nolan má vždy obrovský příběh, který dokáže vyprávět způsobem, který ho v současnosti řadí na piedestal současných režisérů. Jenže tady mi skoro až přišlo, že se schválně na svojí největší zbraň vykašlal a natočil skoro až dokument! Úžasný, v několika málo momentech dojemný, ale stále jen dokument, který k tomu musíte vidět v kině, jinak ho nedoceníte. Dunkerk je stále veledílo, je to skvělý film od skvělýho režiséra, dost možná nejlepší válečný film vůbec, ale pokud jste Christopher Nolan, lidé od Vás čekají víc Vás, protože přesně na to přišli. Na Nolana. PS - nápad s neviděným, neznámým a nepojmenovaným nepřítelem je brilantní a dodává filmu skoro až horovový nádech. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky