Lék pro Lorenza

Lorenzo's Oil

• slovenský

Liek pre Lorenza

USA, 1992, 129 min

Je tu všechno podstatné! Snímek sám o sobě i díky jeho stáří (1992) NEZTRÁCÍ na kvalitě. Herecké výkony výborné, nebojím se říct - grandiózní. G. Miller nepřikrášluje realitu, jak už zde v komentářích bylo zmíněno. A co víc dodat, když je ve filmu i myšlenka skloubená s emocemi? Podstatný je obsah nikoliv jen vizuální stránka. Film dojal, film vedl k zamyšlení, film uvedl v poznání. Pro mě jasná volba, už dlouho bych nenašla v novodobých snímcích konkurenci. ´5´(30.12.2012)

Film je napriek rýchlemu úvodu (doslova facka do tváre) možno dlhší než by bolo nutné, no na druhú stranu treba pochváliť, že sa sústredí nielen na malého pacienta, ale aj psychickú a osobnostnú premenu jeho rodičov. To, že na nás George Miller nejde s lacným sentimentom, snáď vysdvihovať netreba. Vždy to bol dôstojný režisér. Všimnite si hudby. To, čo sa zvykne používať iba v traileroch, je v LIEKU PRE LORENZA hlavným motívom, prelínajúcim sa celým filmom. P.S. Niektoré scény s trpiacim chlapčekom ma budú ešte hodnú chvíľu prenásledovať.(13.4.2004)

Mrzí mě, že medicína i přes nesporný pokrok v neurovědách nebo např. v onkologii je držena tolik při zemi. Vývoj nového léku představuje miliardovou investici. Pro nutnost laboratorních testů na molekulární úrovni, tkáňových kulturách, v další fázi pak na zvířatech a nakonec v rámci klinických studií na lidech trvá uvedení nového preparátu na trh mnoho let. Pak je zde ještě jeden podstatný faktor a sice lobby farmaceutických firem, které pochopitelně chtějí, aby se jim jejich proinvestované peníze mnohokráte vrátily, a proto se zuby nehty brání zařazení nového výhodnějšího prostředku do praxe dříve, než jejich konta řádně nenabobtnají. Nedivím se proto, když nemocní a jejich blízcí vezmou rozum do hrsti a pustí se do jakéhos výzkumu na vlastní pěst. Každý, kdo má v sobě kouska lidskosti, jejich chování musí pochopit. A každá správná maminka pro své dítě udělá první poslední. Susan Sarandonová mě často přiváděla k nepříčetnosti svou bezohlednou, bezhlavou a pro okolí velice nepříjemnou cílevědomostí, ještě před koncem filmu jsem však stačil zařadit zpátečku a uvědomil jsem si, že bych se v podobné situaci sotva dovedl chovat jinak. Skutečným Lorenzovým rodičům patří veliký dík za práci, kterou odvedli a Susan Sarnadonové i Nicku Noltemu za mimořádně procítěný a lidský herecký výkon stejně tak.(16.6.2011)

Velice zajímavý snímek, navíc podtrhnutý tím, že jde o skutečnost. Bylo úžasné se dívat na bojovnost, odhodlání a obětování rodičů a jejich boj se zákeřnou chorobou, ale i lékaři. Bylo celkem hrozné vidět pokročilé stadium nemoci a přemýšlel jsem, jaké je to asi utrpení pro toho kluka a jestli by nebylo lepší ho bolesti ušetřit. Těžko říct, to je na jinou debatu. Každopádně film je velice dobře, dramaticky i nápínavě natočen a v podstatě absulutně nenudí, i když je tak dlouhý. A atmosféra filmu byla místy mrazivá. A v neposlední řadě je film velice inspirativní. Howgh!(19.7.2010)

Typický film z kategórie skutočný príbeh pre celú rodinu. Niečo medzi televíziou a kinom, ale účasť Sarandon a Nolteho z neho robia čisté áčko. Videl som ho dávnejšie, ale mal som pocit, že tvorcovia mohli ísť trochu viac do psychologickej hĺbky postáv. V našich kinách to nešlo, čo je vzhľadom na oscarové nominácie trochu prekvapením. A málokto tento film pozná aj z televízie.(11.1.2013)

• - Olej, ktorý prvýkrát vyrobil Lorenzov otec sa dodnes používa u chlapcov s podozrením na chorobu ALD, môže totiž zabrániť nástupu príznakov u väčšiny chlapcov diagnostikovaných na ALD. (Karush)

• - Lorenzo bol diagnostikovaný vo veku šiestich rokov na ALD. (Karush)

• - Laura Linney v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)