Opäť jeden z pohľadov do zákulisia finančného sveta. Tentokrát ide o pyramidovú hru s jednou zásadnou zmenou oproti ostatným filmom. Podvodníka Bernieho Madoffa ( spoľahlivý Robert De Niro ) osvietilo zlé svedomie a chce sa udať... Snímok v retrospektívach podrobne rozoberá priebeh finančných operácií, rodinné zázemie, vyšetrovanie a v neposlednom rade dôsledky samotného podvodného konania.(18.6.2017)

Tohle je celkem klasický životopisný snímek poslední doby. Má dobrý historický základ v zajímavé osobnosti, ale dění je podáno tak nějak klasicky dramaticky, což očekáváte. A opět jsou to herci, kteří takový životopisný snímek zachraňují. Robert De Niro mě prostě nezklame, Michelle Pfeiffer hraje, co má, a sem tam probleskne i dobrá scéna - šílení Marka.(28.9.2017)

Drama o spekulantovi Bernieho   Madoffa. Ten vymyslel a rozjel   na burze své letadlo tzv.   pyramidovou hru, pozor   neplést s multi-level   marketingem. Madoff lákal   klienty do fondů na vysoké   výnosy, které ale   nevyplácel z výnosů,   nýbrž z vkladů nově   příchozích klientů. Že je   systém neudržitelný je   zřejmé, jenom nechápu, že   mohl fungovat tak dlouho ve   filmu se mluví o celých 16x   letech. To je vidět, jak maj   vychytaný systém kontrol,   když dokázal zpronevěřit   okolo 50 miliard. Pak známá   poučka 30/70 nabývá úplně   jiného rozsahu. Tedy 30%   spekulace a 70% jistota   vkladu, abych měl z čeho   pokrýt ztráty, kdyby   spekulace třeba nevyšly. Co   je ovšem skutečná tragédie   jsou ty tisíce   ožebračených lidí co   přišly úplně o vše o   celoživotní úspory.   (30/70!!!) Když člověk   sleduje snímek tak si   říká, jak mohl vůbec   spát. Robert De Niro ho   zahrál dobře a pro mě   absolutní perlička byl   závěr, kdy se ho novinářka   ptá, zda by sám sebe   označil za asociála.(15.9.2017)

• Lacike

Tento film sa snazi venovat hlavne vztahom v Madoffovej rodine, potom co sa prizna, ze je podvodnik, ktory obral ludi o 65 miliard dolarov. Spôsob akym sa mu to podarilo tu je prakticky uplne upozadeny. Velky priestor nema ani konfrontacia okolia a obeti s Madoffovymi, ktora je zredukovana len na par scen. No a samotny Madoff tu je stvarneny ako sociopat, ktory si neuvedomuje/nepripusta/nechape co vlastne vykonal a ze svojim konanim znicil svoju rodinu. Na jednej strane ho De Niro stvarnil dokonale a na druhej strane vdaka tomu, ze Madoff cely cas neprejavi ziadne pocity a je vlastne uzavrety do seba, tak jeho stvarnenie nepôsobi divacky zaujimavo ale skôr nudne. Takze vo vysledku film pôsobi ako taka obhajoba Madoffovych synov, manzelky a brata ohladom toho, ze oni fakt nic nevedeli a divak by asi s nimi mal sucitit. Co sa mne nepodarilo a nemal som najmensiu chut sa o to snazit. Je uplne jedno, ci o tom celom podvode vedeli alebo nie. Dôlezite je, ze za nakradnute peniaze zili dlhe roky luxusny zivot o ktorom môzu ostatni snivat. Takze za to si zasluzia dozivotne opovrhovanie celej spolocnosti. Je to este celkom mierny trest. Vysledkom je film so zaujimavou kontroverznou temou, ale nie prilis strhujucim spracovanim. 5/10.(29.5.2017)

Věčná škoda, že u nás ty HBO filmy nevycházejí normálně na DVD. Lidi mimo jejich kanál pak přicházejí o hodně. Takhle postrádám taky Hemingwaye & Gellhornovou. A jaký je tedy Čaroděj ze země lží? Předně vynikající odpověď na Bessonovi Mafiánovi, protože nepokračovat v párování De Nira a Pfeiffer by byl hřích. Žánrově jsme sice někde jinde, ale i komorní drama reagující na krizi v 2008 může být jejich parketou. De Niro je ve svém živlu, hraje velkou hru, drží si všechny od těla a buduje si respekt i před svojí ženou. A Pfeiffer? Opět změnila styl, ještě o trochu víc vyzrála, měla za sebou další čtyřletou pauzu a vrátila se opět jako někdo úplně jiný. Není to jen tou maskou, brýlemi a novým účesem. Její Ruth Madoff zrcadlí příběh ženy, která bývala volná jako pták, svobodomyslná jako hrdinky Goldie Hawnové, ale po letech v izolaci a ve zlaté kleci nemá vůbec nic. A nyní čelí pověsti Bonnie Parkerové (ačkoli sama nebyla v případu zapletena). Pokud hledáte mezi hereckými koncerty, tak velmi dobrá volba. Ve vedlejších rolí pak stojí za pozornost i Hank Azaria a Lily Rabe.(6.2.2019)