Reklama

Reklama

Hop - a je tu lidoop

  • angličtina Monkey's Playtime
Československo, 1977, 87 min

Obsahy(1)

Rybář Fuksa vyloví z řeky láhev a prodá ji vedoucímu hostince Mertovi, který vzápětí zjistí, že její obsah je poněkud neobvyklý. Je totiž příbytkem džina, který chce svého majitele učinit šťastným a jediným slůvkem dokáže splnit každé přání. Merta toho samozřejmě využije k hromadění majetku. Stejně si počíná další vlastník, chamtivý řezník Tureček. Ten se navíc rozhodne každého, kdo se mu jen trochu nelíbí, proměnit v šimpanze. Zázrakem nabyté bohatství poznamená také Turečkovu dceru Blanku, což se vůbec nelíbí sympatickému Ondrovi, o kterého dívka stojí víc než o svého nápadníka Viktora, syna odklizeného Merty. Její otec má ovšem s Ondrou jiné plány. Chce se mu pomstít za to, že se od něj nenechal okrást, a nastraží mu léčku. Ve zmatku, který tím vyvolá, se však rozbije džinova láhev a on se přestěhuje do jiné. Shodou okolností do té, kterou si domů odnese Ondra. Nechá se džinem proměnit ve štěně a odnést Blance. Může tak být stále s ní, aniž by o tom dívka věděla. Ta se již začíná probouzet z opojení bohatstvím a hledá jiné hodnoty. Zdá se, že džinovo přání učinit svého pána šťastným se konečně naplní. (TV Nova)

(více)

Recenze (131)

Kelinej 

všechny recenze uživatele

Nevadí mi, když se u komedie nesměju, ale jen usmívám. Tady však nepřišel ani úsměv, jen pocit trapnosti. A netuším, zda útrpné pohledy Josefa Kemra byly dramaturgickým záměrem, či jeho reakcí na scénář. Oceňuji jen námět. Miloš Macourek si jej ale měl radši nechat pro nějakou Vorlíčkovu pohádku nebo skutečnou komedii. ()

Hombre8 

všechny recenze uživatele

Půvabně natočená komedie pranýřující na podkladě pohádkové postavy poměry na maloměstě i mezilidské vztahy té doby. Svižně natočeno, perfektně propracované postavy, zvláště Vinklářem a Somrem ztvárněné. Rovněž chasa je pěkně vykreslena. Proč se tak film většině nelíbil, nechápu. Asi zase domino-syndrom. Stačí seřadit recenze podle času. :-( ()

Reklama

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Krystalicky čistý příklad ambivalence. Představte si, že vám někdo řekne, že budete hrát jednu z hlavních postav ve filmu (juchů!), která ovšem bude celou dobu říkat jen jedno jediné slovo (cože?), ale zato mnohokrát (hm...) To i ten Ota Šimánek coby pan Tau na tom byl líp. Kemr se tedy snaží tu svou roli vylepšit aspoň tím, že předtím, než řekne to svoje jedno slovo, kroutí očima a hází ksichty na všechny strany, jak když národní divadlo uspořádá zájezd do Horní dolní. Jinak jasně nejméně sympatickými postavami, kromě Kemra, jsou Hálek a Lábus, to jejich dětinské chování, ech bóže. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Spíš 3,5*. Kemr je kouzelný, ale ústřední duo mladých je takové, no, divné :-) --- EDIT 8/2024: Stále bych tomu dal lepších 3,5*,  jde vlastně o pohádkové podobenství. Ale přece jen mi ta černobílost a schematičnost postav chvílemi dost vadila, stejně jako polopatičnost jednotlivých ponaučení (třeba ta řeč o opicích, jak jsme jako lidé lepší a nepereme se). Škoda, že Šimek a Dvořák nedostali víc prostoru. Jinak kouzelné exteriéry Českého Krumlova, než se z něj stal neživotný skanzen. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Jedna z dalších oddechových komedií, která pobaví a neurazí. Ale že Ti řezníci mají teda pech, co... Jsou označováni jako podvodníci a závistivci. Tady Tureček, později ve večerníčku Krkovička. Začnu si taky všímat břehů řek, kde bych náhodou mohla najít flašku od Mirindy, do které se Kemr vcucnul. Takový Mercedes před domem by nebyl vůbec špatný. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (15)

  • Asi ve 37 minutě, kdy pan Tureček (Josef Vinklář) představuje dceři Blance nově zařízený pokoj poznamená: „ten televizor je samozřejmě barevnej,“. Na to se objeví malý bílý televizor Minitesla československé výroby. Ten byl vzhledově velmi zdařilý a jeho design, který příliš nepatřil do šedivého socialistického světa a také byl na českém trhu špatně k sehnání, býval českou televizí využíván při natáčení scén evokujících interiér zahraničního bytu. Zakulacená Minitesla byla dodávána v několika barvách skříně, ale poskytovala pouze černobílý obraz. (Cesty timem)
  • Exteriéry u řeky, na hradě a chalupě se točili kolem Vltavy v lokalitě hradu Dívčí kámen. (sator)
  • František Ringo Čech, který si ve filmu zahrál přehlédnutelnou roli diskžokeje, napsal i texty k písním, které ve filmu zazní. (sator)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno