Uzly a pomeranče

• Německo Orangentage (více)

Láska k dívce vonící po pomerančích, zauzlovaný vztah k otci, síla a něha věnovaná malé sestře a stádo koní. To je Darkův svět, to je příběh o šťastném i bolestném dospívání v odloučenosti a kráse Lužických hor. Koně tu nejsou drahé exempláře dostihových stájí, ale bytosti, o které je třeba pečovat a mít je rád. Jenže ani to nestačí, jak Darek pozná na sklonku léta, které je tečkou za jeho dětstvím. Tak jako každá tečka i tahle znamená nejen konec, ale zároveň nový začátek. (Bontonfilm)

Lachtaan

Já se českým filmům věnuju vskutku ve velkém a dost je hájím, i když spousta obdobných cinefilů, jako jsem já, novodobou tuzemskou tvorbu haní a odsuzuje. I mně se to ale musí semtam vymstít a s nadějí, že i to sebezapadlejší drama bude oplývat něčím poutavým, se čas od času hodně spálím a ztratím hodinu a půl života absolutně nezáživným nesmyslem. Nechápu, co v tak suché záležitosti dělá seriálová jistota ČT Standa Majer. ()

Johnny.ARN

Koníky sa jedia no. TO je asi najväčšie posolstvo tohto filmu. Bál som sa, že to bude väčšia píčovina. Nehovorím, že to bolo pozeratelné, ale mohlo to byť aj horšie. 1 z 5 ()

fabecc1222

OK, tak teď už chápu, jaké je to mít rád koně...Ale co dál. Klasický příběh o dospívání, rámcovaný životem v příhraniční vesnici (Plus za to, že natáčecí místa znám). Snaha o společenský přesah skrze nezaměstnanost, vyloučené oblasti, konflikty mladých...Fajn postavy, fajn herci, ale na druhou stranu nic světoborného. Vizuál extrémně televizní, divím se, že to šlo vůbec do kin, tohle si zasloužilo nálepku TV film. Dost mimozní CGI oheň v závěru (Tvůrci neumí zapálit ohníček?) ()

Autogram

Mal som pocit akoby som sledoval film z nejakého francúzskeho vidieka, pritom ide o nemecký rodinný film s českými hercami, mihnú sa aj slovenskí, a to celé som mal v slovenskom dabingu. Dojem je rozporuplný hlavne pre rozháranosť scén, keď sa niečo začne a nedokončí, akoby som vynechal niekoľko minút, a nakoniec uplynie do stratena. Napríklad aj taká dôležitá udalosť ako hrozba odobratia detí sa zavŕši len jednou vetou pri raňajkách. No aspoň hlavný motív dostal priestor, a to nielen motív dospievania, ale aj prijatia dospelosti ako pravdy o krutom svete dospelých. Nemecká herečka nevýrazná v tvári sa na prvý pohľad nezdala, ale po vyzlečení predviedla telo ako z katalógu. ()

klukluka

Uhozenej scénář a příšerná režie. Možná naopak. Pane Pokorný, to není ostuda, být třeba šikovnej prodavač v Lidlu. Zvažte to, tohle nemá cenu… ()

aquiver

Taková škoda, mohla to být kupříkladu příjemná romantická oddechovka, kdyby se od ní neodbíhalo, protože je to ještě obstojně natočené i zahrané, ovšem scénáristicky nefungující filmový tvar, který asi pojímá, co koho zrovna napadlo... 45 % ()

mira007

Malá letní lovestory dvou teenagerů ( ikdyž Emilie Neumeister už není teenka, asi proto aby mohla svlíknout podprsenku ) v česko-německém pohraničí propojená s tématy sociálních problémů ( otec Majer bez práce ), boj s úředníky o mentálně postiženou dceru ( která podává paradoxně jeden z nejlepších hereckých výkonů ) a šikany. Překvapivě vážnější film než jsem čekal, ale působící inteligentně příjemně, bohužel hrozně jednoduše až bezdějově, čemuž nepomáhá vyprávění ve stylu nezávislého filmu. Tři hvězdy za letní atmosféru, koně a první herecký výkon Ewy Farné ( dobrá práce ) ()

bobstock

Příběh pubertálního kluka bez mámy z venkova u německých hranic, zaláskovaný s postiženou sestrou, které hrozí odebrání z péče kvůli finanční tísni svého otce a nebeskou láskou ke koním. Takových námětů na krásný i dramatický příběh a páni tvůrci krom hezkých záběrů do polí s koňma udělají takové nic neříkající vzduchoprázdno. Bohužel typ filmu, u kterého si má divák dokreslit vše ostatní, co tvůrci asi nestihli dát do filmu. Mučivě čekáte na konec, kde odplave pomeranč po potůčku jako naivní dětství hlavního hrdiny.  + za Emilii Neumeister  30% ()

Olík

Když dám na jednu stranu vah tuzemské masové snímky jako Špindl, Léto s gentlemanem, Věčně tvá nevěrná a podobně, tak si řeknu: „proč ne?“ Pak se podívám na druhou stranu a nezbývá mi něž konstatovat: „ale taky vlastně proč jo?“ Linky, která jedna dejme tomu, druhá ani náhodou a ta další je úplně mimo. Postavy jakby smet. Celková koncepce hop sem, hop tam, nám už je to všechno jedno. A tak vítězi jsou pouze záběry na krajinu, Tomáš Dalecký a jeho filmová sestřička. Tady už není co dodat…snad jen: „Zachraňte koně, křičel jsem tisíckrát………….a taky Ewu Farnou!!!“ ()

BOURQUE

Príbeh (vysporiadanie sa zo stratou matky, prvá láska, atď.) a film, z ktorého by dalo vyčariť omnoho viac, ako je to vidieť na plátnach. Osobné hodnotenie: 66% (**) ()

CharlotteHo

Děs běs... Četla jsem knihu od Ivy Procházkové a je to má srdcovka z dětství, mám v ní i věnování a to je jediný důvod proč ta 1 hvězdička... Film je naprosto odfláklý. Jelikož je scénaristka autorkou knihy, je těžké pak vybrat to nejfilmovější a zbytek nechat jít... Expozice by byla možná k pochopení, kdybychom slyšeli, co herci říkají... Čímž chci narazit na to, že téměř nikomu ve filmu není rozumět... Občas se ve zvuku objevují zcela nesmyslné efekty, jako skandující fodbaloví fanoušci. Kamera je, jako by to točil žák základní školy, co chce být světový filmař a chce natočit Tarantinku v jednom. Buď je scéna příliš tmavá a nebo přepálená... o kompozici nemluvě. Záběry se vůbec nestřídají a nebo absolutně nepromyšleně ve stylu “hmm... dlouho tam nebyl detail tak ho tam hodím”. Skoky přes osu jsem po 10 přestala počítat, nejspíš nebyli peníze na skriptku a režisér s kameramanem to mají v oblibě... možná součást jejich stylu. Děj filmu je zcela nesrozumitelný, vždy se jen něco nakousne a jelikož film nemá tolik volných minut jako je listů v knize, není to nikdy nijak dotažené. Vidíme jedno klišé za druhým a přítomnost Evy Farné si vysvětluji tak, že si autoři mysleli, že mít v obsazení slavnou osobu zvýší kvalitu snímku. To ovšem nefunguje, jak už nám ověřil Ivo Macháček ve filmu Tajemství staré bambitky, kam obsadil Tomáše Kluse. Zpěvácí zpívají a herci hrají... Celkový casting je diskutabilní. Emilie Neumeister (Darkova holka) mě zcela neznámá “herečka” nebyla úplně šťastnou volbou. Jakmile promluví přemýšlíte jestli chodí do zvláštní školy ona nebo Darkova sestra. Jediné scény při kterých vypadá autenticky, je když líbá hlavního hrdinu. Tomáš Dalecký nebyl tak špatný, ovšem neumí moc pracovat se scénářem a chvílemi působil, že jen odříkavá básničku s přehnanými emocemi. Jinak vcelku obstojný výkon. Darkovo rvačky s Hugem, které nám vysvětlil flashbak do hračkářství, byly zcela zbytečné a vůbec nechápu jejich přítomnost. Velice mě ovšem pobavila scéna kdy Darek vidí svou lásku odjíždět na motorce se slizounem z její třídy a jde se vybrečet a lehne si na záda, protože to se přeci skvěle brečí a je to zcela přirozené. Závidím autorům jejich šťastný život bez smutku, protože nikdo z nich asi zjevně nikdy nebrečel. Takových nesmyslů je celý film plný, prázdná aktovka když jde Darkova sestra ze školy a další... Spousta lidí si říká zachráním to ve střihu což nefunguje. Ovšem když špatný materiál špatně sestříháte a z editujete vznikne naprostá šílenost a tou je přesně tento film. Buď je záběr moc dlouhý nebo příliš krátký. Volba hudebního podkresu naprosto šílená a vůbec se tam nehodí... no nebudu to už dál rozebírat. Vznikl naprosto zbytečný film, který je ještě k tomu nekoukatelný a příšerný. Ovšem vidím pro něj skvělé uplatnění pro studenty filmových oborů, protože je to krásný příklad toho, jak by se to nemělo dělat a co vznikne, když nedodržíte základní pravidla... PS: Omluvte kdyžtak gramatické chyby, jsem ještě otřesená z tohoto výtvoru. () (méně) (více)

mira.l

Nebylo by to zase tak špatné, kdyby to bylo dotažené do konce, tohle zůstalo v mnoha směrech tak nějak na půli cesty. Darek měl třetí nejlepší vysvědčení ve třídě a nedošlo mu, že vysloužilé povětšinou závodní koně někdo někde shromažďuje jen proto, aby je dal do buřtů? Co by s nima asi tak kdo dělal, kdo jiný by je koupil? To bylo zřejmé od samého začátku. Nejzajímavější je z toho nakonec asi prostředí, polorozpadlé baráky v krásné krajině česko-německého pomezí. ()

retrogirl2

Příběh děs. Škoda. Protože herecky, i přes dabing německých herců, je to na hodně top úrovni! No a prostředí, to je nejvíc 👌🏼Jak už tu někdo psal, natáčejí se teď mnohem horší věci. ()

Amonasr

Tenhle film nenadchne, ale ani neurazí. Je v něm namícháno tolik a takových ingrediencí, aby to vypadalo jako ze života a zároveň aby to bolelo jen občas a jen trochu, snad až na osud koní, kterým vrcholí pointa filmu i pokus o katarzi vztahu otce a syna. Ani to ale nestačí k tomu, aby divák prožil s postavami opravdové emoce, které by doznívaly ještě i po nějakou dobu po jeho shlédnutí. Je z toho cítit pouhá scénáristická rutina bez opravdového tvůrčího zápalu, z průměru nevybočuje ani režie a herecké výkony. Jednou se to ale vidět dá. ()

Ukrizku

Romanci pro teenagery do letního kina by se dalo vytknout mnoho chyb. Především je to nepřesvědčivá role chlapce, která neumožní vžít se do uzlů. Vlastně ani ty pomeranče nejsou z jeho dívky skrze plátno cítit. Naopak otec i jeho potenciální přítelkyně z pošty vyznívají přirozeně. Velmi efektní je volba pohraničního prostředí, stejně dobře by fungovala i nezaměstnanost a těžkost výchovy dítěte s Downovým syndromem v neúplné rodině... nebýt té všeobecné fádnosti, která vadí od začátku do konce. Něco tomu zkrátka chybí. Průměrnost také způsobila, že už teď, hodinu po opuštění kina není na co vzpomínat. Film jako by nebyl, přitom námět by výtěžný být mohl. ()

ostravak30

Nechybělo tak moc a mohl to být podstatně lepší film. Jenže těžké je zaujmout diváky, když máme vnímat až moc témat najednou. Hlavní dějovou linkou jsou pochopitelně koně a statek. Okolo toho se točí vše ostatní. Máme tady problematickou výchovu dětí otce, kterému zemřela žena a přišel o práci. Darek zamilovaný do dívky, vztah k sestře. Ta rozpolcenost témat zkrátka způsobuje, že není úplně jasné, o čem snímek vlastně je. Velmi kladně hodnotím vynikající výkon Tomáše Daleckého a Leoše Nohy. Romantické duše jistě potěší široké záběry krásných hor a divoké přírody. Já netvrdím, že je to příšerný, špatný film, ale díky rozpačitému scénáři a občas mírně chaotickému střihu, ale zase docela povedené kameře film z televizního průměru nemá šanci vyjít. Ovšem umím si představit takový příjemný pěti, šesti dílný seriál. ()

pafka

Jednu hvezdu za kameru. To si film rozhodne zaslouzi.Ale jinak film nevtahnul divaka do deje ani trochu. Jednak to je diky velmi neobratne rezii, nesikovne vypravenemu pribehu a spatne hlavni roli Daleckeho a Neumaister. Snad nejlepsi byla ta divenka s downovym syndromem. ()

jungewolf

Televizní adaptace románu Ivy Procházkové (psala k tv-filmu scénář). Je to koprodukce ČT + slovenské RTVS a německé MDR. Natáčelo se v srpnu - listopadu 2018 v obci Maleničky(okr.Česká Lípa), v Horní Blatné na Karlovarsku, v Oldřichově a Hájích na Liberecku. Též v německém krušnohorském městečku Johanngeorgenstadt, dále v Žitavě (Zittau), Zhořelci(Görlitz) a v Grossschönau - leží také v Sasku jako Zhořelec a Žitava.* Velmi slušná tv-oddechovka: vynikající kamera: 4 * ,herci/herečky 3-3,5 *(ale: L.Noha+S.Majer+P.Bučková : všichni 5 * ,ne míň... ,zpěvačka E.Farna - velmi civilní, takže překvapivě 4 *..., Slovenka E.Sakálová (hrála maminku) - famózní dabing K.Cibulkové: taky 5 *... ). Nádherné lokace : za ně 5 * . Takže celkem : 70 % . P.S. : v jednom záběru je hora Ještěd na Libercem . ()