Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

angel74

Moc pěkný životní příběh o začátcích věhlasného spisovatele J. R. R. Tolkiena, ale bohužel (jak už to tak u životopisných snímků někdy bývá) dost nezáživně podaný. Aspoň tedy, že na vizuální stránce a hudbě si dali tvůrci docela záležet. (55%) ()

CinemaRanger

Tolkien je úžasný spisovatel. Napsal řadu parádních knih a vytvořil fantastický fantasy svět; Středozem. Bohužel tento snímek popisující jeho život od dětství po psaní Hobita mě moc nebavil. ()

dr.fish

Tady jsem se hodně bál do toho jít. Nakonec se do tématu zbytečně nevrtalo, zůstali jsme na povrchu věci což je fajn. Nejde vlastně ani tak o Tolkiena samého, jako prostě o člověka, jemuž válka vzala kamarády. Můžeme si z toho dovodit, co ho mohlo vést k napsání jeho děl, inspiraci, zdroje, ale u tohoto náznaku také zůstane, víc nám už tvůrci nepodsouvají. A to je jen dobře. 70% ()

UhLee

(6/10). Velmi citlivé a jemné. Takto bych popsal tento film. Hudba byla velice něžná a skvěle se hodila k tomuto životopisnému filmu. Film je celkově spíš průměrný, ale cítím v tom takový ten vznešený nádech a velice mi to k tomuto filmu sedí. Nemluvě o nádherné Lily, která si získala mé srdce hned v první scéně. Nejlepší scéna je bezesporu tak úplně poslední. TO slovo, které řekne Ronald způsobilo, že mi projel mráz celým tělem. ()

Motinski

Na to o akého dôležitého človeka v rámci literatúry ide mohol film dopadnúť aj veľkolepejšie ale nevadí. Tolkien obsahuje hlboké scény a ajtak sa pri sledovaní cítite príjemne. Milo ma prekvapili pasáže z vojny a Hoult zvládol svoju postavu na výbornú. Jednoduché, kompaktné a svojím spôsobom krásne aj dojemné. Nečakajte ale podrobný opis vzniku Pána prsteňov, toto je biografia o spisovateľovi, nie výlet do stredozeme. ()

Johnny.ARN

Možno tu ani neide o to, či je to pravda, skôr o to, čo ho inšpirovalo. Miloval jazyky, mal predstavivosť, stretol tých správnych ľudí a zažil veci, ktoré ho len utvrdili v tom, že robí správnu vec. Tolkien bol pravdepodobne vizionár, ktorý to ale nerobil pre masy, ale pre seba. A je to aj skvelo zahraté, má to atmosféru a zákopy to správne dokresľujú. 4 z 5 ()

Pavlínka9

Film, který za mě neurazí ani extrémně nenadchne....Je to taková "mystické", "éterické" - za mě zajímavé, jelikož symbolika, kterou u Tolkiena ti, kteří ho znají, znají - je tu krásně lehce naznačena, ztvárněna. Houlta mám ráda, u Collins je to za mě horší, ale zde mi šlo spíše o to "představení" prostředí, ve kterém vznikaly příběhy, které poté obletěly celý svět.. Moc hezky znázorněné, zahrané a něčím mi to utkvělo v srdci...Děkuji - s takovou lehkostí a jemností jsem dlouho nic neshlédla. ()

noriaki

Není to tedy žádný Titanik, ale jako historické drama se skvělou hudbou to funguje překvapivě dobře. Dokonce mi nevadil ani neroztomile roztěkaný Nicholas Hoult, ani trochu zpřeházený děj. Film drží nad vodou slušná výprava a dobová atmosféra. Scény ze zákopů vypadají opravdu skvěle a stejně tak výtvory spisovatelovy fantazie. Trochu mě zamrzelo, že snímek trvá skoro dvě hodiny a přesto skončil v tom nejlepším. ()

LEGACY

Tolkien je v dnešní době již fenomén a pojem. Nebudu tady dlouho mluvit o svých nostalgických momentkách, která jsou spojeny z filmovou trilogií, spíše bych chtěl zdůraznit formát fantasy, který Tolkien jako patrně jediný nastolil. V době kdy na fantasy lidi neměli náladu, vytvořil asi bezkonkurenčně nejlépe fungující svět s historií, zvyky, jazyky, tvory a magií, kterému se náš svět nemůže rovnat. Tohle je chuťovka pro lidi, co dodnes tomuto autoru žehnají, a byť né vše je zvladnuto na jedničku, myslím si, že řadovému člověku lze celkem solidně přiblížit, jaký Tolkien asi byl, čím si procházel, koho měl okolo a co měl pod čepicí. Jak sám nedávno řekl tvůrce GOT , že oproti němu je jen lajk. Zkrátka skvěle propojený a fungující svět ztělesněňující fantasy a magičnost, no a jak knihu tak filmy můžeme hltat do nekonečna. ()

VanTom

Aby se vyhnul klasické životopisné suchosti, pokouší se snímek do Tolkienova vidění reality projektovat náznaky z jeho fantazie, resp. budoucího díla (nepolopatičtěji bojiště 1. světové války jako smrtonosný Mordor). Nicméně tím hlavně dokazuje, že slavný autor/jazykovědec žádný extra vzrušující život, o kterém by se měly točit filmy, ve svém předspisovatelském období nevedl (natož potom) – pár studentských nerozvážností, pevný kamarádský spolek ("fellowship") roztržený válkou a šťastná láska. ()

Lukyn007

Lehký nadprůměr. Osoba Tolkienova formátu si zasloužila lepší film. Po audiovizuální a herecké stránce však nejde snímku nic vytknout. 65 % ()

blackJag

Životopisný průměr. Naštěstí jsem věděl, že půjde o rekapitulaci Tolkienovy životní pouti PŘED tím, než se pustil do Hobita, věřím ale, že u spousty diváků právě tento koncept mnoho sympatií nezískal - navíc, když nějaké to romantické ňuhňání v podání Houlta a Collinsové nemá správnou chemii a spousta detailů filmu ani prý není správně interpretována. 50% ()

drackula

Napriek tomu, že všetci vieme o čom Tolkien bude a ako sa to všetko skončí, ide o príjemnú životopisnú drámu. Zisťujeme v akých pomeroch Tolkien vyrástol, čo bolo jeho inšpiráciou a s akými problémami musel zápasiť. Zaujímavé boli prestrihy do zákopov WWI a je škoda, že tento motív nebol využitý viac. Inak ale spokojnosť. Vrelo odporúčam a začínam sa pohrávať s myšlienkou, že opäť oprášim sériu LOTR. 80% HBO GO ()

Jaro.Krafcik

Zaujímavý životopisný film, ktorý ale spadá pod kategóriu ktorú veľmi nemusím, ale treba využívať aj službu hbo. Veľmi sa mi páčili vojnové scénky aj to ako bol Tolkien mladý, predsa len je to pán spisovateľ ktorý vytvoril stredozem a veľmi úspešnú sériu pána prsteňov a samozrejme aj hobita. 3* ()

jefff

Velmi, velmi průměrné životopisné drama s hezkými i ukrutně nudnými momenty. A největší fail je obsazení Nicholas Hoult do role Tolkiena, který mi zde vůbec neseděl. ()

psychoJoa

Film je určen především fanouškům samotného Tolkiena a ne jen "redukovaným" fanouškům pána prstenů. I když ve snímku můžete najít plno odkazů na Tolkienovy díla, primárně je film zaměřený životopisně. Měla jsem potřebu se k tomu takto vyjádřit, jelikož je snímek dle mého názoru neprávem odsuzován... a zřejmě byl většinou nepochopen. ()

sedm.1

Chudák pan Tolkien, tohle si vážně nezasloužil. Ne zcela povedených životopisných snímků vzniklo sice jistě již nespočet, ovšem minimálně mezi těmi všemi, co jsem měl já osobně tu čest vidět, tak právě tento patří jednoznačně k tomu nejslabšímu a především nejnudnějšímu, co kdy vzniklo. Opravdu mě až zaráží, jak takhle nezáživný snímek o životě tak zajímavé osobnosti mohl vůbec vzniknout, jelikož nenabízí skutečně jedinou věc, která by mě během celé té stopáže byť jen trochu oslovila. Snad jen výraznější vizuální výprava by se dala označit za jemně průměrnou, jinak je to ale vážně nuda a šeď. Film se každopádně soustředí především na Tolkienova školní léta, kdy měl zřejmě získat inspiraci pro své ,,Společenství prstenu,, , ovšem pojetí této jeho životní etapy je tu bez jakýchkoliv zajímavých, natož výraznějších informací, dále zcela bez emocí, bez dramatických momentů, vložená romantická linie je pak naprosto nefunkční, bez jiskry a bez života, jinými slovy zbytečná, a ani veškeré dialogy tu nemají žádný hlubší podtext, či spojitost s jeho budoucí tvorbou, když tedy pominu to jeho vymyšlené brblání ze Středozemního světa, ale to je také o ničem, a co se jednotlivých postav týče, i v tomto ohledu film selhává, mdlé a nudné figurky, nehledě na to, že jejich obsazení také nic nezachraňuje. Tato podívaná zkrátka nenabízí vůbec nic, za co by stála za pozornost a příznivci J.R.R. Tolkiena by se tomu měli raději vyhnout obloukem úplně, jelikož ti by nemuseli být ani tak nasráni kvůli ztrátě času, který u toho strávili, jako spíš kvůli tomu, jak nekvalitním způsobem se filmaři vyřádili na jejich oblíbenci. Fakt strašná bída. ()