Vzpoura ve věznici Carandiru

Carandirú

Vzbura vo väznici Carandiru

Drama / Krimi

Brazílie / Argentina / Itálie, 2003, 148 min

Něco mi v tomto snímku chybí. Jeho vizuální pojetí mě chvílemi připomíná Město Bohů, ale jeho náplň je odlišná. Snaha ukázat skutečný svět a život ve vězení nám ve výsledku předkladá pár příběhů několika věznů a radikální ukončení nepokojů, které se opravdu policii nevyvedla. Vzpoura je pouze nakonci flmu asi 10 minut před koncem a vše před vzpourou je vyprávěním doktora, které postrádá "skutečnost". Doktor nám vypráví věci, které neviděl ani neslyšel a o kterých často nemohl vědět a to ubírá na věrohodnosti. Pohled doktora se snaží hledat klidný lidský pohled na vězně a jeho snaha varovat je před nemocí AIDS je nakonec jen jako podávání chleba člověku co umírá žízní.(7.6.2006)

Poprvé sem Vzpouru viděl někdy před pěti lety zůstaly mi hodně silný dojmy. Včera sem si návštěvu věznice zopakoval a nic se nezměnilo. Je pravda, že filmy z vězeňskýho prostředí mám rád, ale tenhle je trochu jinej. Vězni se v podstatě o sebe starají sami, dozorce kromě vrat nikde neuvidíte. Je tu spousta příběhů, postav je sice moc na to, abych si k nějaký vytvořil "vztah", ale vzhledem k námětu to neni na škodu. Do poloviny filmu mi ani nepřišlo, že stejně dojde k tomu konečnýmu masakru. Ten nakonec přijde dost rychle a i když je brilantně natočenej, tak mi nesedlo, že vzpoura vznikla během pár minut a začalo to bitkou, která s ní neměla zpočátku nic společnýho.(30.12.2009)

jako film působivé, jako pseudodokument sporné - popis samotná vzpoura vychází pouze z popisu vězňů...(16.2.2010)

Je to taková měkká cenzurovaná verze vězení, některé příběhy vězňů jsou zajímavé, jiné zase ne. Ale chybí tomu taková ta realističnost jako třeba u Tropa de Elite.(31.8.2011)

Správně hnusné a špinavé vězeňské drama kterému se dá vytknout snad jen že vzpoura a zátah policie mohl trvat déle a nehrál tu tak velkou roli jak jsem čekal, jinak vše skvělé, příběhy vězňů jsou zajímavé, doktor je sympaťák, skvělé natočené a pohlcující a film občas díky povedené hudbě nažene hlavně na konci i husí kůži.(7.4.2017)

Väzenie plné vrahov, zlodejov, násilníkov, feťákov a kadejakého iného odpadu má vždy dobrý predpoklad na natočenie dobrého príbehu a dobrých scén. Bohužiaľ som bol sklamaný a hodnotenia ostatných predčili tento film. Celý film sa nám predstavujú osudy "nevinných" väzňov ( čo ma ešte celkom aj bavilo) a ako vidieť, herci si zbuzerantelé úlohy dokonale užívali. Stále som však čakal, že príde niečo lepšie, nejaká tá hlavná dôležitá scéna, od ktorej sa bude dej odvíjať. Neprišla a preto som bol sklamaný. 60%(19.9.2005)

Jako u více filmů z jihoamerického prostředí (např. Cida de Deus) je Carandiru drsným a syrovým snímkem...nejde zde o přehnanou brutalitu, jak by se dalo z vězeňského prostředí usuzovat, jde spíše o kvalitní charakteristiku jednotlivých postav a jejich cestu do vězení plus samozřejmě herci na solidní úrovni... jihoameričané jsou dosti temperamentní národ a co se hraní týče myslím, že to platí dvojnásob...zde to určitě nebylo na škodu nicméně na druhou stranu zdá se mi, že tvůrci samotní se ze 3/4 filmu až moc zabývali osudy jednotlivých lidí místo aby ukázali více příčin jedné z největších vězeňských vzpour na jejimž konci bylo 111 mrtvých (příčinám uváděným ve filmu se mi moc nechce věřit-aspektů muselo být rozhodně více)...samotná vzpoura a děj kolem ní byli málo dostačující při srovnání s dobře prokreslenými předchozými událostmi... toto nemohou vysvětlivky na závěr v žádném případě nahradit...(29.1.2007)

Hodně strhující a ostrý film, který člověku ukazuje jak to v Brazilíi chodí, ale na druhou stranu musím vytknout (jako spoustu dalších lidí) to, že se film snaží ukazovat vězně jen jako oběti.(12.10.2010)

Vcelku zajímavý a originální námět, jenže... potoky krve na brazilský způsob mě už nějak přestávají uchvacovat.(18.3.2011)

Pátou hvězdičku beru za přehnanou délku filmu. Jinak výborný film, krásně natočené a dobře uspořádáné jak život ve vězení tak život vězňů v normálním životě ještě před uvězněním.(3.8.2011)

Dost vážné téma podáno nadlehčeným způsobem,který dost k sobě napasuje.V tomto ohledu Diaz- neprolévejte tu krev dost objektivnější.(26.3.2013)

Toto se fakticky nehodnotí lehce. Režisér nám předkládá obraz brazilského vězení a o jeho realističnosti si můžem vykládat co chceme - no nikdo z nás tam uvnitř nebyl. Největší mé zklamání s tím úzce souvisí - ne, že by mi vadilo, že já tam nebyl, jde mi o to, že od prvních záběrů jsem si říkal, panečku tak to je něco - tam bych poslal na exkurzi vězně od nás. Bohužel postupem času jsem z děje zjistil, že tak strašné to tam není, po tom, co mi popisovala holka z Ria, mi to přišlo jako skvělé a bezpečné útočiště oproti životu v určitých částích města. Ale abych jen nekritizoval, některé příběhy jsou okouzlující - především Jeho Veličenstva. Ten chlapík si zasloužil dvakrát tolik prostoru (taky měl dvě ženy), protože jakmile se objevil v záběru, mou pozornost si okamžitě získal.(10.1.2011)

Netradičně a originálně zpracovaná vězeňská mozaika, která se věnuje nejen aktuálnímu dění v Carandiru, ale dostává se postavám pod kůži několika retrospektivními minipříběhy. Vše následně zakončí vzpourou a finální demolicí legendární věznice. Herecky není co vytknout (vynikající Moura a Santoro) a hlavními mínusy je ne vždy dostatečná emocionální hloubka a absence hlavní dějové linky, díky čemuž chybí potřebné lepidlo, které by onu mozaiku pevně usadilo do našich mysliven. To je naštěstí téměř vyváženo silnou poslední půlhodinou, kdy události naberou mnohonásobně razantnější tempo a zastaví se až se závěrečnými titulky. Méně intenzivní první polovina sice nestaví Carandiru po bok jiných brazilských skvostů, přesto jde o vysokou kvalitu. 80%(8.7.2012)

Velmi, velmi solidní film z vězeňského prostředí, který zpracováním působí spíš jako film z let 80. Což ale myslím jen v dobrém. Děj se z většiny točí okolo vězňů a jejich příběhů, jejichž minulost není jen řadově odvyprávěna, ale i ukázána. Celkově jsem spokojen a i když je film opravdu strašně dlouhý, nenudí a zejména ke konci nabídne to, co se skrývalo pod označením 18+, tedy docela velký masakr. 82%(9.11.2016)

Hodně zajímavej film, těžko psát komentář, to se musí vidět a pokud bylo (a je v jiných věznicích) vše tak jak je to natočené, tak je to masakr. Do jižní Ameriky radši jen na dovolenou:-) 71%(4.2.2017)

Film velmi podobný takovému Městu Bohů. Přeplněná věznice, nejhorší kriminálníci i nevinní, AIDS a drogy, násilí i přátelství, lidé dobří i špatní. Sud plný prachu, který musí vybuchnout. Vzpoura. Její krvavé potření. Konec. To všechno proběhne ve filmu v obrovském tempu a zanechá ve Vás nesmazatelný dojem...(11.11.2006)

• bolan

Nemělo se to náhodou jmenovat Vpoura v hotelu Carandiru ? Ještě jsem neslyšel o věznici, kde by se zločinci pohybovali jako na ubytovně. Nějaký příběh taky nula. Mě to fakt přišlo slaboučký.(12.4.2010)

Nuž problémom tohto diela je, že sa nevie rozhodnúť, či bude ako Shawshank Redemption alebo Mesto bohov. Nakoniec vznikla zmes, ktorá sa síce dá dobre pozerať, no neprináša to, čo predošlé filmy-nosnú časť. Tu je tých osudov dosť veľa a navyše niektorí z väzňov sú milí, čo v skutočnosti asi pravda nebude.(15.12.2010)

• hazdrova

Nebolo to zlé, ale ani dobré. Väzenské príbehy ma až tak nechytili a nenašiel sa ani kúsok empatie, ktoré by mali takéto filmy vyvolať. No go for me. 2,5*(27.10.2017)

Filmy takehoto charakteru netreba v ziadnom pripade ignorovat a najma nechat sa odradit neznamym jazykom je uplna hlupost. Dve a pol hodiny som fascinovane pozerala na osudy brazilskych vaznov. Herci podali naozaj uzasne vykony a celkova atmosfera bola velmi autenticka. Ako to uz vo vacsine brazilskych filmov byva, krv tecie potokmi, no nie je to zbytocna krv a len ukazuje, ze vsetci sme z rovnakeho cesta. Posobive sceny spôsobujú miestami úsmev na tvári (vystúpenie Rity Cadillac vo väzení, naplnenie vzťahu Lady Di a Too Bada), vzápätí nám však režisér nejakou krutou scénou pripomenie, že toto nie je komédia, ale život. Smiech cez slzy.(2.12.2010)

Slibovali strhující vězeňské drama a nabídli mozaiku se vzpourou v podstatě nijak nesouvysejících příběhů vybraných vězňů, které snad ještě abych začal litovat!? Z celkové stopáže (148 minut!) zabrala samotná vzpoura akorát posledních deset minut a já se cítím tak trochu podveden. Slabé tři hvězdy jen díky tomu, že po technické stránce je vše OK.(27.10.2011)