Epizody(6)

Bohatým předměstím Stockholmu otřese tragédie, která se odehrála ve škole. Z vraždy je obžalována zdánlivě vyrovnaná studentka. (Netflix)

petikacka

Série, která od začátku vypadala tak naprosto jasně se postupně stává poněkud složitější až postupně vygraduje do finále, které vlastně skončí naprosto uvěřitelně. A v tom je to celé geniální. Za mě 95% ()

Milwa

Drama nastolující otázku jak moc jsou odpovědní rodiče za své děti až příliš rychle vržené do reálného světa. Nevyzrálá holka je za asistence vlastních rodičů v 17 hozená do rodiny dvou manipulátorů a po finálním SPOILER: manipulativním pokusu o sebevraždu definitivně propadá pocitu viny. Nikdo z její "rodiny" a okolí ji nedokáže pomoct.... Rodiče jí v tom nechali od samotného počátku. Být zodpovědný je v 17 opravdu těžké a v disfunkční milionářské rodině s klukem, kterého nedokážete opustit snad i nemožné... Neumím si představit, že by mě rodiče v 17 nechali samotnou bydlet s klukem po cca týdenní známosti! Nikdy si nevšimli co jí je? Že je smutná? Šla maminka za ní když jí řekla "nikdy se mě ne zeptáš na nic důležitého"? Chudák holka, byla zmatená, potřebovala pomoct a všichni ji viděli jako silnou co to dá sama. Nemožné.... A rodiče tam být měli a nebyli. Herecké výkony skvělé, jen scény u soudu více seriálové než reálné. ()

Rockerman

Nesmírně zajímavá série a nebýt toho okatého nadržování "chudákům" migrantům, dal bych za 5! Nejvíce mě pobavila hláška Labbyho matky, že většina imigrantů, kteří dorazí do Švédska patří ke vzdělanějším. Tak proto z předloňských 160 000 jich ve Švédsku našlo práci neuvěřitelných 585 lidí, vykonávajíc většinou pomocné práce. Ale dost žertování, zpět k dílu. Maja se zamiluje do rozmazleného, bohatého fracka a i přes některá varování jej odmítá opustit. Ani Sebastian to však nemá v životě lehké a tak se po násilném konfliktu s otcem rozhodne pro zoufalý a tragický čin, kterého se aktivně zúčastní i Maja. Je vinna? Musím přiznat, že rozsudek mě šokoval! ()

korok

Minisérie si celou dobu udržovala napětí jak to dopadne a pro mě překvapivě. Ale ze severních zemí jsme zvyklí na mírnější rozsudky a pohodlná vězení, viz masový vrah Breivik nebo luxusní věznice Bastoy. Hlavní hrdinka mi ale pila krev, chovala se jako totální kráva. Jak už tu psali někteří uživatelé přede mnou - láska je slepá ale že by až tak moc? ()

chrispe

Tekutý písek má silný námět, ale mně zkrátka v tomto počinu nesedlo dost věcí a tak jsem se jednak místy celkem nudila a druhák jsem se fakt těšila, až to dokoukám (chtěla jsem fakt vědět, jak to bylo). Poslední dvě epizody jsem chvilkami trochu posouvala děj dopředu, ale na to, že jsem myslela, že to proklikám celý, to nakonec nebylo tak hrozný. Rozhodně to není můj šálek čaje - teď myslím tématem a pustila jsem si to kvůli účasti Felixe Sandmana, který mě moc bavil v Na Vánoce u našich... nebo tak nějak se to jmenovalo. Ale ty brďo... tady to byl takovej labil, že si nejspíš ty Vánoce budu muset pustit znovu, abych z něj zase udělala sympaťáka. :D Doufám, že se mi to ještě podaří!! Jinak bych uvítala víc severské atmosféry a rychlejší tempo vyprávění. ()

gazogazo

Nenápadný rozjezd, ale série rychle ukáže vlastní barvu a nemůžu než chválit budovanou náladu, která je sice sem tam na pěst, ale o to víc působí originálně. Poslední díly pak začnou opravdu šlapat, jak bylo zamýšleno. Jen škoda toho začátku, který dokáže nedočkavého odradit. ()

zapalik

Moc zajímavý. Proto informace z médií o jakémkoli zločinu nemůže brát nikdo vážně. Až soudní líčení může ukázat pravdu. Vezměte si případ že zdravotní sestřičky, jak jí média zničila pověst,i když je nakonec nevinná. Nebo jak se snažili s chatrnými důkazy zničit Nečesaného. ()

pirulka

Bavila ma atmosféra seriálu- zbohatlickí teenageri a ich svet v znamení divokých párty, dovoleniek na jachtách, zaujímavých aktivít a užívaní si života, ktoré potom odhalí aj tienistú stránku toho všetkého..a že vlastne všetko čo sa zdá na pohľad dokonalé vám šťastie neprinesie a nesie sa to ruka v ruke s nezáujmom blízkych, citovým chladom a so vzťahmi, ktoré vlastne neexistujú..plus (mám rada všetko európske a hlavne škandinávske), páčili sa mi flashbacky, výber hercov aj spôsob spracovania- divák je tak nejak prirodzene "lapený" dejom, a s každou epizódou dychtivo čaká na rozuzlenie. A to keď prišlo, tak spolu s ním prišla aj troška sklamania (preto tá hviezdička dole), akoby som čakala niečo prepracovanejšie a s väčšou pointou či nápadom. Záverečná "pravdu odkrývajúca" scéna trvala "5 sekúnd" a bolo...a o tom výslednom rozsudku by sa dalo tiež celkom slušne polemizovať! ()

rublik05

Severské národy mě neustále nepřestávají překvapovat. Jak je možné, že jim natáčení kriminálních dramata jde tak dobře od ruky? Tekutý písek je velice kvalitní drama, které překvapí svou mimořádně pochmurnou atmosférou, povedenými hereckými výkony a především velmi silným námětem. Od začátku se mi líbila ukázková gradace děje, mrazivé napětí a postupné odkrývání minulosti, jednotlivé epizody tak mají spád a ani na chvíli nenudí. Počet epizod je dle mého názoru tak akorát, postupné rozkrývání událostí působí poutavě, příběh mladé Maji je rovněž natočen docela přesvědčivě. Celá minisérie krásně poukazuje na složitost lidských vztahů, citovou závislost, sílu médií a okrajově nahlodává migrační problematiku, se kterou se v současnosti Švédsko potýká. Já jsem spokojený, Švédi opět dokázali, že dokážou natočit kvalitní drama, plné překvapení a nečekaných situací. 8/10. ()

Hellknight12

Zaujímavý seriál. Švédsko 2019 🙂 . Kriminálna dráma, ktorá ukazuje príbeh čo sa vlastne stalo ale aj súdny proces. Seriál má 6 časti, každá má okolo 50min. Jediné mínus, ktoré vidím je, že ukázali v podstate hneď na začiatku časť príbehu pri, ktorom som si myslel, že obvinená to spravila naschvál... Postupne sa ale dozvedáme celú pravdu. Posledná časť má milo prekvapila... 🙂 Herecké výkony sú dobré. Strih je na mňa moc rýchly hlavne pretože najprv ukážu príbeh potom súdnu sieň a o min zase príbeh. Mohli to trošku menej prehadzovať ale inak ok. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. Odporúčam každému kto má rád švédske kriminálky. 🙂 ()

ER

Solidní TV prdukce, která poukazuje na toxický vztah mladých lidí, jenž vyústí v tragédii. Právě vztah Maji a Sebastiana patří k přednostem seriálu, což už nelze tvrdit o násilném činu, který částečně postrádá logiku (např, chybí forenzní vyšetření vypálených kulek aj.). Celá vězeňská část pak ztrácí na dramatičnosti i díky dlouhé stopáži jednotlivých epizod. Pár věcí je podáno zkratkovitě a jsou jen řečeny u soudu jako vliv médií na svědectví. A tým obhájců mi už nesednul vůbec, klidně to mohlo zůstat u jednoho. Ale jako varování nebo poučení, kam se může dostat "slepá láska" , nabídnutá story funguje dobře. ()

Franc1s

Uff, trošku zdlouhavé to bylo, ale u Švédů s tím musí člověk prostě počítat. Zajímavá dramatický podívaná, kdy na začátku se stane co se stane, vyvstane mnoho otázek a s flashbacky a postupným vývojem postav se pomalu rozplétá děj. S citem zde i našla chvíle pro otázku imigrace. Jak už zde psalo více uživatelů, iritovalo mě to nelogické chování Maji..Láska je slepá, ale až tak? Z chytré holčiny se stane arogantní zlatokopka, které se nechá slepě ovládat bohatým frackem, na nic se neptá a má strach mu cokoli říct...Ale těch 7/10 zasloužene. ()

FIAT 500

Mimořádně zajímavý seriál, který si hraje s vinou a nevinou hlavní postavy. Z počátku zcela jasná záležitost se chodem událostí pomalu začne otáčet a celé karty rozkryje vlastně až v závěru, až tehdy je možné vidět celý obraz události v jedné třídě jednoho švédského gymnázia. V podstatě až do konce nevíte, co přesně se stalo. Kvituju také absenci plot twistu (a že by se dal vymyslet) v poslední scéně. Retrospektivní vyprávění mi sedí, jak jsem řekl, seriál rozkrývá karty postupně. Šest epizod je tak akorát, možná by se to dalo i o jeden díl zkrátit a vypustit některé scény, které se hlavně zhruba uprostřed začaly trochu opakovat. Z mého subjektivního pohledu zahrála dobře i hlavní herečka, která první dvě epizody hraje "mrchu", ale postupně se její narativ začíná měnit a s ním se mění i chování, výraz, držení těla atd... Jen konec (a teď to bude obsahovat SPOILERY) mne trochu zaskočil. Ani ne tak závěrečný verdikt jak to, že si obžaloba nedokázala pohlídat poměrně jasnou záležitost, kterou obhajoba musela rozcupovat a i obžaloba to musela vidět. Také závěrečné vykreslení Maji mi nepřijde zcela fér, ačkoliv verdikt byl, pokud si člověk počká na závěrečnou scénu, vlastně správný. Každopádně další super jednohubka od Netflixu, v poslední době se na této platformě objevují mimořádně zajímavé evropské seriály, které navíc nejsou nekonečné. Čtyři a půl orionu a jasné doporučení někomu, kdo má rád kriminálky s v první minutě známým pachatelem a baví ho rozkrývání motivů k danému činu. Akorát nechápu, proč je seriál na Netflixu ve stejné kategorii "Teen" jako Riverdale nebo Gossip Girl, protože tohle s teen žánrem nemá co dělat. ()

Najt

Ve škole se začalo střílet, na zemi v krvi leží jedna studentka, během chvíle přijedou policejní složky včetně záchranářů, nikdo neví co se stalo, všude okolo mrtvé. Po ohledání místa činu je studentka ve vazbě a obžalovaná z několika závažných činu, hrozí jí desítky let za mřížemi. Nevíme co se stalo, ani proč, jen víme, že tam zůstala jedna zdrcená mladá holka. A tak začíná pouť plná soudních líčení, získávání důkazů a odhalování záhadné střelnice ze školy, vzpomínky na život studentky, seznamování s postavami a získávání souvislostí s tím spojené. Každým dílem zjišťujeme fakta a vidíme, co se vlastně stalo, proč a co tomu předcházelo. Od začátku až do parádního finále. Tohle je další luxusní počin, který sledujete se zadrženým dechem s místy mrazivými a emočně drtivými momenty. ()

Stillborn83

Tekutý piesok, alebo ak chcete Quicksand, je prvý švédsky seriál od Netflixu, hodnotenia to malo pomerne vysoké..., ale priznám, čakal som viac. Príbeh študentky zo švédskej smotánky, ktorá je obžalovaná z vraždy, spoluúčasti na vražde a nabádania k vražde je natočený na základe knihy. Nechýbajú klasické severské prvky, pomalšie tempo. Postupné odhaľovanie cez flashbacky celého príbeh, ktorý vyvrcholí súdnym procesom – veruže nič nové a aj napriek výbornému hereckému výkonu hlavnej predstaviteľky Hanny Ardéhn (za túto úlohu získala švédsku cenu Kristallen – ako v Česku Český lev - v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe) a švédskej hviezdy Davida Dencika (úloha právnika Sandera) mi to celé akosi nesadlo. Nie je to vyslovene zlé, dokonca v tom nachádzam aj skryté odkazy - tu neberiem ako chybu ani to, že prečo sa inteligentná baba vrátila do toxického vzťahu – toto bol jeden zo skrytých odkazov, pootvorila sa tam aj téma migrácie a nálady v spoločnosti, ale celkovo mi to študentské prostredie nebolo blízke – asi to bude tým, že stárnem, heh. Vidieť sa to určite oplatí, ale nie je to nič výnimočné. P.S.: Postava Sebastiana v podaní Felixa Sandmana mi bola vrcholne nesympatická. P.S.2: Niekto tu písal, že by túto knihu stačilo sfilmovať, nemusela byť z toho miniséria, a s týmto úplne súhlasím. ()

iz67

Cely seroš jsem přemýšlel o trojce, ale po konci, kdyz jsem si dal vsechno dohromady a pochopil o cem to je, že to má docela dulezitou message, tak dávám 4. Docela civilní (severani) zalezitost, kde nelogicke se ke konci stává logickym (což byva bohuzel naopak) a vse dava jasny smysl. ()