Velitel čety

Platoon Leader

Válečný / Drama

USA, 1988, 97 min

• Dale

Tento film jasne dokazuje, že aj o vojne vo Vietname sa dá natočiť zlý film. Veď čo by ste chceli, keď režisérom nie je ani Stone, ani Kubrick, ani Coppola, ale tvorca brakových béčok Aaron Norris. Horšie by to mohlo byť jedine, keby do hlavnej úlohy obsadil svojho brata. Dudikoff síce nie je bohvieaký herec, ale stále lepší ako Chuck. Zvyšné obsadenie je úbohé, scenár hrozný, viac ako jednu hviezdičku tomu proste dať nemôžem.(29.7.2004)

Film o Vietname, ktorý sa s Čatou, Dnešnou apokalypsou či Olovenou vestou alebo Obeťami vojny porovnať nemôže, ale ani nedá. Predsa nemožno porovnávať horor s hororovou paródiou a následne paródii vyčítať, že je málo strašidelná. Aj Veliteľ čaty nie je vojnový film, ale akčne dobrodružný príbeh o hrdinstve, priateľstve a množstve akcie a v tomto ohľade splnil svoj cieľ. Solídne akčné scény, rovnako solídny scenár okorenený humornými vsuvkami a navyše trochu filozofie na tému čo dáva svetu Amerika a jej vojaci. Citujem: My robíme ideológiu, ako niekto predáva auta, niekto zas filmy, my predávame názory. Ak nevieš názor umiestniť do hlavy, umiestni ho do čela. Aj keď oni nezačnú ináč myslieť, ich susedov začne zaujímať to, čo predávame. Najstručnejšie a najpresnejšie vystihnutie americkej zahraničnej politiky, aké som kde a kedy čítal a počul. BTW. Podľa mňa druhý najlepší film s M. Dudikoffom.(18.3.2013)

Mě se film líbil. Tento film patří mezi ty lepší filmy s Michaelem Dudikoffem. Film má příběh, sice jednoduchej, ale to vůbec nevadí. Je zde dost akce, především střílení. Herecké obsazení je na tom dobře, dost herců mě ve filmu baví. Dudikoffova role velitele čety mu opravdu sedla. I hudba je ucházející. To, že se film povedl je zcela zjevné v režii Aarona Norrise, který natočil celkem solidní filmy. Takže film hodnotím na slušných 80% = ****(27.10.2012)

Tak trošku slabší filmeček z Vietnamské války, ale pořád slušná podívaná. Michael Dudikoff tu předvedl jeden ze svých slušnějších výkonů, ale dost mu pomáhali i někteří jiní herci ve vedlejších rolích. Co se samotných postav, tak mě jich moc zrovna nenadchlo (jako tomu bylo třeba u Čety), ale dalo se to přežít. Byla jen škoda, že těch bojů tam nebylo ještě víc. Aaron Norris natočil průměrný ale určitě snesitelný a koukatelný film – navíc se tu našlo i pár velmi dobrých momentů (útok na základnu, útok na vesnici…).(18.3.2020)

• Jello Biafra

O vietnamskej vojne toho bolo v priebehu 80tých rokov natočeného dosť. Vedľa klasík ako Platoon od Olivera Stonea či Full Metal Jacket od Kubricka tu vznikali aj pestré béčkové akčňáky ako napríklad Útek z Vietnamu s Davidom Carradinom či titulný film Veliteľ Čaty. Jedná sa pochopiteľne o film absolútne vzdialený od reality vietnamského bojiska a navyše tu je veľký problém nájsť aspoň jednu sympatickú postavu.(18.12.2011)

• - Ve scéně, kde se voják baví s poručíkem Knightem (Michael Dudikoff) o dívce, která přišla o ruku, je vidět mikrofon zvukaře. (Mol)

• - Vojáci americké armády používají standardní zbraně pěchoty M16 a M4. (ArthasKarfa)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 106.