Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

tranquill

Z mého pohledu určitě vyhráli Černí baroni. Proti nim ztrácí Prapor často tempo. Ale chápu, že to je klasika. Chopit se režie někdo jiný než rozporuplné duo Olmer - John, mohlo to dopadnout lépe. ()

DAPDO

Češi prostě uměj točit o vojně, atˇ je to jakejkoliv žánr. A je jedno, jestli je to drama Tichá bolest, komedie Copak je to za vojáka, nebo seriál Chlapci a chlapi. Dva snímky se tomu ale vymykaj - Černí baroni a právě Tankový prapor. Kvalitou jsou určitě nejvýš. V případě Tankovýho praporu je jasný, že největší roli sehrála knižní předloha, ale výběr skvělejch herců byl taky důležitej. Od Skamene po mladý ucho Suchánka to nemá chybu. Spousta nezapomenutelnejch hlášek, svěšený kozy četařky Babinčákové, pičus Maňas, kterj si pro samou agitaci z tanku ani nevystřelil, to všechno stojí za vidění ! ()

Fat'Fatal

Všichni tady furt na někoho řvou, jak jsou neschopný a k ničemu a nám Čechům se to z nějakého mně nepochopitelného důvodu líbí. Nejspíš díky tomu máme pocit, že nejsme jediní na koho se řve a zasmát se někomu, že spadl z tanku nebo byl chycen při sexu s vojačkou a za to byl seřvanej jak malej Jarda, no to je přímo k popukání. Až jsem se za vyhřezlý hemoroid popadal. V těch několika málo scénách, kde není nějakej uřvanej trpaslík nebo zakomplexovanej kágébák, se překvapivě objevuje i několik alespoň trochu vtipných replik. Měl jsem velkou radost z mladého Bohdana Tůmy. // CZ ()

NiaWolf

,,Proč nepracuje střelec s kanonem, co je to za hovado?!!" ...,,Ať se jde vys*at!"  •  ,,KU*VA JÁ VÁM TO SPOČÍTÁM!" • ,,Jak se to vyjadřujete, soudruh?! Tyhle stroje zažily několik sovětských operací!" ,,No právě..." Prvních 15 minut dobrých, pak už je to jen hnůj. ()

Odpadlik

Není to špatné, už jen díky R.Skamenemu, který si roli "Malinkatého ďábla" vyloženě vychutnal. Myslím že každý kdo byl na vojně se u tohoto filmu, stejně jako u Černých baronů zasměje, i když Tankový prapor je přece jen o něco vážnější. ()

Sosak

Omylem jsem si to jednou spletl s Černými barony a pustil si doma DVDčko. To byla chyba. Pachuť filmu se pokojem nesla ještě dlouho - celou dobu je to o bandě nesympatických ožralů v kasárnách, kteří jsou rebeloidní leda svojí leností. Všude špína. Jediný, za co dávám hvězdu je zachycení tý komoušský atmosféry, která je hnusná, nicméně reálná. ()

gemi

Atmosféra šedi a bezmoci je všudypřítomná. Z moře beznaděje vyčnívají jen malé ostrůvky v podobě humoru a lásky. Vojna mě sice zastihla za podstatně jiných podmínek a hlavně za jiného režimu, nicméně některé absurdity a "gumárny" přežívaly až do zrušení základní vojenské služby. Tankový prapor je spolu s Černými barony nejlepší film o vojácích (vojně, atmosféře, době...), který kdy byl u nás natočen. ()

Zevon

Dal bych i víc, jenom nechápu, proč Olmer musí všude cpát tu svou babu, která má možná jiné vlohy, ale herecké určitě ne. ()

milaneg

Krásné zfilmování Škvoreckého románu se spoustou kultovních hlášek. To, že není v programu každý půlrok, mu jen přidává na hodnotě...! ()

Brinkley

Průměr, ale na Olmera slušný standard (od výborných snímků Jako jed + Co je vám doktore v podstatě už nic zajímavějšího nepředvedl). Navíc nejsem ani vášnivou čtenářkou Josefa Škvoreckého a poetika Danyho světa mě zcela minula. ()

Armin82

Každý to zná,každý to viděl a každý si na filmu najde něco! Mě se nejvíc líbil takřka Oscarový výkon Romana Skamene a nebýt jeho,tak už to nikdo nezachrání. --->80% ()

Jaxx84

Jelikož se jedná o filmové zpracování J. Škvoreckého nemůžu dát méně. Stejně jako v baronech, září provedením své filmové role Miroslav Donutil, kdy mu zdatně sekunduje mírně fanatický Roman Skamene. Nelze než srovnávat právě s barony, příběh je sice slabší, za to má Škvoreckého hloubku, komediální situace nejsou tak četné, za to provedení prostředí a samotná atmosféra, mě dokázaly více vtáhnout. 7/10. ()

rublik05

Tankový prapor je ten typ filmu, který vás pokaždé neskutečně pobaví, snímek, jehož hlášky doslova zlidověly, některé scény se staly kultovní, postavy jsou geniálně zahrané, absurdita tehdejšího režimu je vyobrazena poměrně věrohodně a realisticky. Je zde vše, švejkování, romantika, erotika, tanky, v tomto ohledu oceňuji jistou dávku odvahy něco takového natočit, ale svobodná doba devadesátek se zkrátka nezapře. Snímek má podle mě i po těch letech stále co nabídnout, a to především díky plejádě vynikajících herců, kdy co postava, to originál, víceméně všem role sedly jak zadek na hrnec. Pár výtek bych ale přeci jenom měl. První se týká zbytečně krátké stopáže, podle mě se z knižní předlohy dalo zfilmovat ještě více materiálu. Dále mě velice iritovala postava dvorní herečky pana režiséra a její naprosto zbytečné scény a v neposlední řadě mi přišlo, že celkové zpracování není kdovíjak povedené. V rámci možností se každopádně podařilo natočit příjemnou Švejkem načichlou komedii a patrně i nejlepší film Víta Olmera vůbec. 7/10. ()

Tiiso

Jelikož jsme do té doby nic takového neviděli tak mě při prvním shlédnutí styl vyprávění docela pobavil a nadchnul. S hlediska filmařské práce je snímek udělán průměrně a scény zachraňují vybraní herci. A humor při každém opakování je slabší a slabší. Takže po osumnácti letech dvě hvězdy. ()

jejdavilda

Jelikož jsem v místě natáčení vykonával dvouletou ZVŠ, mohu jen konstatovat, že za dob pana Škvoreckého byli důstojníci intelektuálové. V 90- létech byli ještě daleko tupější ()

Rodin

Velmi tuctové a velmi laciné zpracování poměrně hořce vtipného románu pana Škvoreckého. Snad mělo uběhnout víc času od listopadu 89 a nebyl by ten film tak okatě podbízivý. ()

DadysGirl

Opět adaaptace knihy Josefa Škvoreckého... Jeho úhle pohledu je mi prostě takový nějaký milý... A Vacculíkovi Dany Smiřický pěkně sedne... ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků