Oběť

• Velká Británie The Victim

Epizody(4)

Samotný zločin je pouhý začátek... Čtyřdílnou minisérii z produkce britské BBC vytvořil a napsal Rob Williams, ostřílený televizní scenárista a producent, jehož jméno nalezneme například mezi tvůrci úspěšných seriálů Muž z vysokého zámku (2015) či Inspektor Banks (2010). Hrdinkou série, jejíž děj se odehrává v současném Edinburghu, je dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra Anna Deanová, na jejímž zdánlivě obyčejném životě leží temný stín. Před patnácti lety jejího devítiletého syna Liama zavraždil nezletilý vrah. Pachatel byl vzhledem ke svému věku odsouzen ke krátkému trestu a po propuštění získal novou identitu, která byla před veřejností utajena. Nyní byl však v nedalekém Port Glasgow napaden osmadvacetiletý Craig Myers, řidič autobusu a otec šestileté dcerky. Na internetu se totiž objevila zpráva, že právě on je ve skutečnosti Liamův vrah. Policie ze zveřejnění zprávy obviňuje Annu a kauza míří k soudu. Otázka zní, zda je v podobném případu vůbec možné nalézt spravedlnost v soudní síni. Výborně napsaná série kromě napínavého soudního dramatu nabízí řadu dilemat, ať už jde o otázku oběti, viny, trestu či odpuštění. V hlavní roli podává životní výkon Kelly Macdonaldová (před kamerou debutovala coby devatenáctiletá v roce 1996 v kultovním snímku Dannyho Boyla Trainspotting), která byla za svůj výkon oceněna skotskou cenou BAFTA. (Česká televize)

wege

Dechberoucí scénář, zápletka, vypointovaný děj, skotská angličtina, herecké výkony. Neskutečná hra na zločin, trest, vinu, pokání a odpuštění, kdy nevíte, komu fandit, komu nefandit, koho nesnášet, koho milovat a s kým soucítit. Ten seriál nejde jinak než shlédnout v jedné řadě. Chytne vás to, nepustí a musíte nutně vědět, jak to dopadne a zda to dopadne vůbec dobře. Jestli vlastně jde, aby to dopadlo dobře? Zároveň se mi líbí, jak je to anglicky strohé bez toho patosu, který by tam stoprocentně narvali Amíci, kdyby to točili. ()

Stillborn83

The Victim - Neskutočná a výnimočná miniséria BBC – jednoducho, emočná bomba! Kto je vlastne obeť? A kto páchateľ? Je morálne právo viac než zákon? Je dostatočný trestom smrť? Vynikajúco rozohraná partia s divákom, skvelá práca s emóciami a postavami, keď divák nedokáže zaujať jednoznačný postoj ku viacerým postavám. Pomalé tempo a absolútne bravúrne zahraté hlavné postavy v podaní Jamesa Harknessa a Kelly MacDonald, ale vyzdvihol by som skutočne celý kasting. Chvíľami mi to pripomenulo Defending Jacob, ale ak tak, tak tvorcovia tejto minisérii sa skôr inšpiroval touto. Nejdem ani viac prezrádzať z deja, ale toto sa istotne u mňa radí ku top minisériám ever! ()

nula87

Skvělý miniseriál dotýkající se všech těch důležitých otázek - viny, trestu, spravedlnosti, odpuštění a různých pohledů na tu samou věc. 95% ()

ostravak30

Tenhle typ dramatické umělecké tvorby Anglie umí. Oběť je vynikající drama se skvělými hereckými výkony, které je ale též výborně napsané. Dílo udrží diváka v napětí doslova do poslední vteřiny. A že o strhující zvraty není nouze, si buďte jistí. Otázky jsou pak položeny jasně. Kdo je oběť a jak se vypořádat s tím, když jsou oběti svým způsobem vlastně všichni? V budoucnu bude společnost řešit mnoho závažných otázek a seriál jasně nastiňuje, že mnoho z nich pořád neumíme vyřešit. Jedna z nich je spravedlnost. Co spravedlivé je, co už není a jak se vypořádat s tím, když někdo udělá chybu. Velkou, ale přes to se od ní chce oprostit. Seriál Oběť je jeden z nejlepších počinů britské televizní produkce posledních let. ()

subic

Kdo je vlastně ta oběť. Ten zabitý, jeho matka nebo ten, kdo ho zabil? Ona to je vlastně zajímavá záplatka, je tu jedna matka, která se ani po letech nevyrovnala se smrtí syna a pak je to ten, který ho zabil nebo měl zabít, ale dnes pod jinou identitou. Takže se tu řeší, kdo dal info na internet o jeho identitě, ne jestli je to pravda, ale kdo to udělal. Byť se tvůrci snažili to pojmou a takovém to skandinávsky temném tónu, tak je to dost vatozní. Ale závěr to tak trochu narovná. 5/10 ()

Pete

Vzdálené od našich představ, co je správné a špatné, je jedno místo. Tam se všichni sejdeme. Nebýt na můj vkus trochu přetwistované zápletky, šel bych snad s hodnocením ještě výš. Emociálně silné drama o důležitosti svědomí a odpuštění funguje téměř dokonale. Můj obdiv má obligátně velmi solidní BBC produkce jako celek, skvěle šlape jak dobře namazaný stroj, všechny nadstandardně kvalitní složky slouží celku, žádná příliš nevyčnívá, a to je pak radost sledovat. ()

Mamlas

Minisérie, drama, trošku krimi o jednoduché upjaté ženě, která ničí život všem okolo. Série se dost vleče, trocha děje, zbytek protahovačky, vztahovky, kecání. Atmosféra ujde, ale hrooozně moooc se to taaahne. (35%) ()

Bilky

Ufff. Tak toto bola depkoidná pecka! Dilema o vine, treste a pomste. Kto všetko je tu obeť? Parádne herecké výkony a mimoriadne emocionálne silný zážitok za 90% ()

Aniki

Ty čtyři hvězdy jsou opravdu jen kvůli závěrečné scéně celé série. Nejde o to, jestli je ten konec šokézní, dojemný či smířlivý (naopak, scéna dostala ránu do zubů díky klišoidně nadbytečnému otci s nožem v ruce), ale pracuje se v něm s pravděpodobnými pocity matky oběti a pachatele při jejich vzájemné konfrontaci tváří v tvář a to je třeba na snímku ocenit a hlavně jej potažmo docenit, protože zbytek mne tak nějak neuměl o kvalitách série přesvědčit a vlastně stále úplně neumí. ()

spotczek

Název a zápletka miniseriálu upozorňuje na to, že obětí nemusí být vždy jen člověk přímo zasažený trestným činem. Obětí bývá zpravidla víc. A vyrovnat se s tíží zločinu není jednoduché pro nikoho, v podstatě ani pro společnost, jež se svými zákony může jen snažit přiblížit spravedlnosti. Další britské drama břitké jako kancelářský papír zarývající se do prstu. ()

Mamutol

Náhodou jsem narazil na tuhle minisérii a nebyl jsem zklamaný. Sice to není akční kousek, ale rodinné drama je to vskutku veliké. I když jsem začal na konci 2.dílu tak nějak tušit, kde je pravda, bylo tam několik malých zvratů. Druhá polovina závěrečného 4.dílu byla naprosto dokonalá. Vadí mi nedořešená linka s policajtem, nedokončený soudní proces a vztahy v rodině. Prostě to skončilo tak nějak moc rychle. ()

VLADEK

Připojuji se k ostatním a také doporučuji. Někde na pomezí 4 a 5 hvězdiček, ale za herecké výkony se nakonec kloním k pěti. ()

Desmond04

Velmi zajímavý a originální počin. Netrvá dlouho a divák si najde osobu, se kterou sdílí své sympatie. K té postavě na druhé straně dějové barikády si naopak vytvoří brilantní antipatii. A tyto stavy pak přetrvávají celé čtyři hodiny, bez ohledu na postupující děj. Místy nepříjemně může působit skotský přízvuk, který může pro osoby, které s ním nemají zkušenosti, působit velmi nepříjemně, obzvláště s nesympatickou hlavní postavou. Dramatická minisérie ale jako celek funguje velmi dobře. A ten konec je nepopsatelný ()

Ironhead

Dobře natočené i zahrané, škoda jen, že ne vůbec překvapivé... nikdo by si dneska nedovolil natočit stejný příběh, kde by byl tzv. ženský tým (matka, detektivka, právnička,...) byl ten který se plete a někomu jen tak zničily holky život. ()

Saxos

S01/E01-04. "My jsme mu zničili život." Sice v tomto konkrétním případě se trefili a zveřejněná informace byla pravdou a život si zničil sám. V současné obrovské dostupnosti internetu je možné jakoukoliv zprávu rozšířit, jak by se dřív řeklo rychlostí blesku. Ta může pěkně změnit i zničit život komukoliv. Série dále zavádí k úvahám o důsledku zločinu, trestu, zoufalosti pozůstalých po obětech a v závěru nám samozřejmě šoupne očekávaný zlom. Závěr: doporučuji. ()

kokofek

Oběť,vina trest, odpuštění.Vždy záleží ve které roli se právě nacházíte.Jste -li pouhý pozorovatel pak věci vidíte s odstupem a máte na věc jasný názor.Vždyť každý víme co se smí a co se nesmí.Ale jste -li v roli oběti,obviněného či člověka,kterého se nějakým způsobem zločin dotýká pak se pohled na věc radikálně mění. ()

Kozlowski8

Kdo je oběť? Muž, který jako nezletilý vraždil a dnes, po odpykání krátkého trestu, žije se změněnou identitou, nebo žena, jejíhož devítiletého synka před X lety zavraždil? A je domělý muž skutečně onen vrah? To jsou základní otázky, které nám tato minisérie předkládá. Těch otázek a dilemat je ale více. Jde o hledání viny, spravedlnosti a taky odpuštění. První dva díly naprosto úžasné, potom to začalo malinko ztrácet dech. A závěrečné vyvrcholení? Velmi emotivně působivé, ale přece jen jsem vnímal jistou vykonstruovanou, prvoplánovou patetičnost, která mi to celé trochu shodila. Proto neuděluji pět hvězd. Nic to ale nemění na tom, že jsem si seriál velice užil. Užil jsem si parádní výkon Kelly Macdonald (i když mi postava Anny nebyla moc sympatická), užil jsem si výborného Jamese Harknesse (jehož postava mi taky nebyla moc sympatická), užil jsem si atmosféru a dílo jako celek a dávám velký palec nahoru. 80 %. ()

Insomniac

Všetko už bolo napísané. Skvelé. Po dlhom čase niečo, čo ma naozaj dostalo. Niečo, kde nemusím premýšľať nad chybami scenáristov (lebo ak aj nejaké boli, neviem o tom), ale nad správaním postáv. Nad tým, prečo konajú ako konajú. Ako by som sa zachoval ja. Má to skvelú atmosféru, hercov, hudbu. Zločin, vina, nenávisť, odpustenie, trest, ... Naozaj skvelá vecička a veľká spokojnosť. ()