Švestka

(divadelní záznam)
TV spot

ŠVESTKA - je to hra o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenaná i stářím jejího autora. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako za mlada. Ale hra je to cenná právě tím, že v ní i dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci. (oficiální text distributora)

boombang

HÁJEK: Nastoupil Richard je po smrti. Tohle je Kryštof. Jeden ten jeho harant. Bydlí v Polžicích. Nebo v Bezdružicích? Teď nevím. ()

kubilov

Divadelní hra Švestka aneb Cimrmanův jevištní sklerotikon v hlavní roli s nepřekonatelným Ladislavem Smoljakem a jeho "pevným stiskem" a zoufale děravou pamětí. Spor o švestku, stáří v lidské podobě (hned 2x) a navrch antické řešení problémů s ženskou rolí v divadle kde hrají jen muži. Seminář profesora Smoljaka nekompromisně atakuje genialitu. ()

niska98

Já mám taky se svou hlavou starostí nad hlavu. A to nemám takové ty culíčky. Jak to splstí. Je to vyčerpávající....hlavně na bránici. ()

RafaKrakal

Opět skvělá hra. Neschopnost udržet myšlenku a neschopnost myšlenku opustit, hlášky jako "Poživační samci...tak hezky mi už dlouho nikdy neřekl" a další brilantní perly, kterými je hra přímo prošpikována jen ukazují genialitu jejích autorů, stejně jako v případě ostatních her DJC. ()

ostravak30

Tak Švestku miluju asi ze všeho nejvíc společně s České nebe a Dobytí severního pólu. To je trojlístek králů, samozřejmě jen z mého pohledu. Ty neuvěřitelně vtipné masky, figuríny a opět povedené kulisy. ()

curil

Vedle "Záskoku" má nejoblíbenější cimrmanovská hra. V semináři přednáška prof. Smoljaka je nepřekonatelná, ve hře se mi líbí Bořivoj Penc jako důchodce s jeho průpovídkami. Teprve nedávno jsem si dal dohromady, jak se v "Africe" ptají doktora Žáby, zda nezná Pulce. Zde je to naopak. Kouzelné. Viděl jsem vícekrát než 10x a stále jsem rozesmátý. ()

johnny01

Začátek semináře je docela slabý, ale sklerotické vystoupení je vynikající a docela se povedla i hra, zejména postava Přemysla Hájka je velice zábavná. ()

Tominni

Švestka, hra o stáří, začíná úvodním seminářem, který ve své první polovině drží cimrmanovský standard, přesto zubařská část mě nijak speciálně nezaujala, ale už druhá polovina je lepší - tam, kde se dostáváme nosnému tématu stáří, tedy neschopnosti myšlenku udržet nebo ji opustit. A o tom je Švestka, která patří k tomu lepšímu od Cimrmanů. Má sice pomalejší rozjezd, ale jakmile se na jeviště dostane Jan Kašpar s Ladislavem Smoljakem, tak to jede. Pak už jsem se královsky bavil, protože to udržení a opuštění myšlenky je zde skvělé (včetně podávání rukou). Nastoupil Vystoupil. Skvělé!!! ()

subic

Zuby, pohroma huby. Poslyšte pane Pulec, já jsem znal nějakýho doktora žábu. To dítě je pravda na cestě, ale nepřijede vlakem... A o čem že to je tentokrát? Žádné protihabsburkáky, žádné nalezené děti, nic takového, tentokrát jde o to otrhat jednu švestku na nádraží a kolik lidí se tam u toho dokáže zakecat. ()

Toumyk

Cimrmanovské hry jsou zkrátka úžasné...v této hře si nejlépe zahrál zcela jistě Ladislav Smoljak. V úvodním semináři i následné hře byl skvělý...ale i ostatní "cimrmani" jsou výborní...ostatně jako ve většině her. ()

Víteček

I když to není nejlepší hra od Cimrmanů, přesto si to zaslouží plný počet. Už jen za mou nejoblíbenější postavu, sufražetku Jenny. A vlastně i všechny ostatní ženské role, ty miluji. Stejně tak i telegram, nebo Nastoupil. Ale takhle bych klidně mohl pokračovat, takže tímhle bych to raději skončil. Je to myslím první hra, kterou jsem viděl v reálu a i proto má v mém srdci a hodnocení speciální místo. 88% ()

Broda84

Hry Járy Cimrmana se staly u nás kultovní záležitostí. Pro mě jsou hry Švestka, Afrika a České nebe nejoblíbenější. Může Autoři se zaměřili na téma stáří a na švestku. Rozhodně nezklamali a zase vytvořili rozverné dílko plné humoru. Přednáška o stáří se mi osobně líbila více od Svěráka. Myslím si, že si tu přednášku více užil a v podstatě mu i skvěle sedla. Také písnička o železnici je prostě nepřekonatelná. Asi bych se musela rozepsat na více stránek, kdybych chtěla popsat svšechny výborné skeče, hlášky nebo scénky. Taky musím ocenit výkon Petra Bruknera. Jeho role ženských postav byli výborné. Tato hra rozhodně udržuje úroveň, pro mě osobně je jedním z vrcholů her o Járu Cimrmanovi. ()

Eire

*K neduhům stáří, postihujícím hlavně intelektuály, patří především dvě vady, komplementárně spojené. Jsou to neschopnost udržet myšlenku a druhá vada neschopnost myšlenku opustit.*konec citatu. Nuz ked niekto nie je intelektual trpi vacsinou len jednou alebo druhou formou tejto poruchy.... Tu sa neda inak nez 100%. ()