Švestka

(divadelní záznam)
TV spot

ŠVESTKA - je to hra o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenaná i stářím jejího autora. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako za mlada. Ale hra je to cenná právě tím, že v ní i dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci. (oficiální text distributora)

sharky

Smoljakův seminář v této hře je snad ten vůbec nejlepší, jinak hra samotná se rozjíždí dost pomalu, ale pak postupně graduje až k velkému finále. (po čase musím dopsat, že jsem to viděl v divadle se zdeňkem svěrákem, který je v hlavní roli milionkrát lepší, přidal spoustu vtipů navíc a v jeho podání to byla nejlpeší cimrmanova hra) ()

Exkvizitor

Ano, gagy s potřásáním pravicí, japonskými divadelními maskami, sklerózou všech protagonistů i šílenou kramářskou písní o trhání mlíčí zabírají. Ale přece jen se tam najde dost hluchých míst (aspoň v porovnání s předchozími hrami). Pro mě tedy jasné čtyři hvězdičky. ()

Ištván87

"Aha, to husitské hnutí." Takhle nějak má vypadat naprosto bezchybná divadelní hra. Pořád ještě nevěřím, že páni autoři někdy byli dětmi. To totiž nemůže být pravda. Oni se rozhodně nemohli narodit, museli se vyskytnout. Nebo byli na zakázku vyrobeni. To je pitomost - to by soudruzi nikdy nedovolili. Tohle je ten typ hry, u kterého se na začátku začnete smát a až do konce nemůžete přestat. "...a v Praze Vlasovci. No nic, já jsem tolerantní. Pro mě za mě, ať si každý nosí vlasy jak chce." ()

Lucasion

"Na železnici, dějou se věci..." Na to, že jsem předtím nikdy Švestku neviděl, tak jsem si myslel, že nejlepší hry DJC mám za sebou. Ale víte co? Stěží! Protože Švestka je zcela výborná! Určitě jedna z nejlepších her. Skvělý Smoljak a Kašpar. Dost možná jejich nejlepší role. U hry jsem se smál skoro pořád. "Vystoupil Nastoupil... Nastoupil Nastoupil. To je doufám jasný?" [Viděno naživo] (82 %) ()

Terva

Švestka: Jevištní sklerotikon. Sváťa Pulec zvaný Bivak, 7 x Milešovka teď Švestka. Úvodní seminář: Cimrmanova chůze. Použití novinek: Herecké masky. ()

Hismael

U úvodní řeči jsem se zas tolik nebavil jako u hry samotné. Podání ruky a skleróza se táhne celou hrou a po celou dobu je to zábava. ()

liquido26

Moje nejoblíbenější hra. Švestka je tím nejabsurdnějším, co DJC udělalo. Absurdita je vyhnaná až do extrému a díky tomu funguje skvěle a je to nehorázná zábava od začátku až do konce. ()

hous.enka

Švestka silně ohrožuje pozici mého favorita - Vraždu v salónním coupé. Postavy jsou výborné a bavily mě především ty ženské postavy. A potřasání rukou. Jo, Švestku musím vidět znova! ()

bublajsa

Měla jsem možnost vidět naživo v alternaci s panem Svěrákem, ačkoliv si osobně myslím, že panu Smoljakovi zrovna tahle role sedne víc. To ale není důležitý ... Naprosto mě dostal seminář předcházející samotný hře a samotná hra mě přirozeně dostala taky (která z těch Cimrmanovských ne, že ano). Miluju jevištní sklerotikony, ale za mým favoritem Záskokem přece jen malinko pokulhává. ()

Laxik

A pak že opakovaný vtip není vtipem. Když jde o senilitu, odkaz Járydy Cimrmana a bandu okolo Smoljaka, je i potisící řečený vtip stále vtipný. ()

Pierre

Seminář patří k těm slabším. Smolijákova přednáška je sice vynikajcí, ale práce dalších docentů tentokrát za moc nestojí. Hra samotná je oproti starším kouskům taková ukecanější, ale nakonec jsem se u ní pobavil dobře. Brukner si svou trojroli očividně užívá, stejně jako Smolijak svého Hájka. Ta čtyřka je tedy trošku slabší, ale i tak je Švestka opět dobrá zábava.. ()