Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

jonyyy

Výborná záležitost....prví hodinka a čtvrt má svou atmosféru, ale jede si v pomalém tempu. Poslední půl, třičtvrtě hodinky jsem byl napjatý jak struna. Tomu říkám pořádně nas*aný učitel matematiky. 80% ()

Havenohome

Tak toto je absolútny masaker. Peckinpahov rozkošný film odpovedá na tie najbolestnejšie existenciálne otázky. Môže sa normálny priemerny racionálne uvažujúci človek vyhnúť násiliu? Len naivní ľudia žijúci v bubline a v utopických predstavách, že život sa dá prežiť bez ujmy, si môžu myslieť, že ich obíde podobné peklo, ktoré režisér v tomto filme zachytil. V tomto filme v podstate manželka vyprovokuje svojho muža, aby pre ňu zabíjal. Inú interpretáciu tu nevidím (asi si chce overiť, či ju skutočne miluje). Dôležitý je ten moment, keď už sú obkľúčení v dome a on jej povie, nech teda ide von, keď chce. Na poslednú chvíľu sa však spamätá, strhne ju späť do domu a nedovolí jej odísť. Keby jej dovolil odísť, tak by prehral a nestratil by len ju, ale do smrti by už nenašiel pokoj. Ubrániť ten dom znamená pre neho obhájiť si svoj priestor na život a hlavne je to skúška jeho odvahy. Ak by sa tým sedliakom podvolil, stal by sa z neho doživotný zbabelec. Je to celé také trochu kovbojské a peckinpahovsky mizogýnne, ale v podstate s tou myšlienkou nemôžem nesúhlasiť. Nie je to len o bande ožratých tupcov. Ak sa človek ohne zo strachu, tak je to najbližšia cesta k postupnému zblázneniu. Podobnú myšlienku vlastne háji aj Kundera v Neznesiteľnej ľahkosti bytia, keď analyzuje mechanizmus akým si získali komunisti moc. Bol to práve efekt strachu, že nie ste na strane väčšiny, ktorý nútil ľudí podvoliť sa ich pravidlám. Podobne aj dnes, kto sa skloní a zachová zbabelo pred provokatérmi a agresormi, už nikdy nebude mať pokoj nielen pred danými agresormi, ale ani sám pred sebou. Straw dogs je tak v najobecnejšej rovine film o potrebe zachovať si vlastnú suverenitu a nenechať sa v kritickej situácii zastrašiť, ak niekto ohrozuje vaše základné práva..............................Je to zatiaľ najlepší Peckinpahov film, ktorý som videl. Zážitok umocnený projekciou z 35mm s dobrým zvukom. Ten film vás roztrhá podobne ako rany z brokovníc trhajú telá hrdinou. Agresívny strih a zvuk vám nedajú vydýchnuť. Pri castingu ako je v Straw Dogs by si aj Pasolini cvrkol, všetky tie degenerované červenučké ksichty a do toho tá mladá nadržaná incestná dedinčanka so zajačím predkusom. Dynamická kamera, šialené deformačné podhľady a detaily. Absolútne presná réžia, až sa mi chce plakať, keď tu čítam tie hlúpe dramaturgicke výtky od miestnych mudrcov. Hudba kongeniálna. Je to abslútna deštrukcia, počas projekcie ma obchádzali pesimistickejšie nálady ako pri pozeraní Temného rytiera. Peckinap sa proste baví tým, že nám pripomína, že život je peklo, a že keď si chceme "spokojne" žiť, tak budemem musieť kvôli tomu sem tam aj zabíjať. ()

Exkvizitor

Strašáci jsou určitě to nejlepší, co jsem od Peckinpaha viděl. Film o tom, že pod civilizační slupkou v nás všech (včetně astrofyziků) dřímou atavistické pudy, je samozřejmě stále nejen úžasně aktuální, ale překvapivě (přece jen vzhledem k době svého vzniku) i stále stejně atmosférický. ()

ARI50

Tohle nebylo zlé ale bylo to slabé, žádné pořádné napětí a vůbec to nemělo atmosféru jako jeho předchůdce přesto jsem rád že jsem to viděl herci aspoň potěšily. ()

JASON_X

Přesně jak jsem čekal, o několik tříd horší než remake, tyhle staré "thrillery" jsou většinou nepochopitelně špatně napsané i zahrané... Námět je rámcově výborný a situování děje na anglický venkov mezi zaostalé a retardované ovcomrdy je sice zajímavé, ale tím to končí, dál už je většinou všechno špatně. Mizérie scénáře i hereckých výkonů Straw Dogs 1971 obzvlášť vynikne právě při porovnání s jeho o čtyřicet let mladším jmenovcem. Nejhorší (a nejsměšnější) je film tam, kde se snaží být nejvypjatější, třeba při "znásilňování" Amy, nebo při závěrečném dobývání domu. Dále mi vadila scénáristická kostrbatost - jednotlivé scény na sebe vůbec nenavazují hladce a plynule, jako by snad nějaký šílený střihač nějaké meziscény z filmu vystříhal (a zároveň je přitom jeho stopáž zbytečně dlouhá). Další slabinou je Hoffmanova slepicovitá žena, otravná a hloupá postava zahraná navíc špatnou herečkou; a nabízí se i řečnická otázka - proč by si probůh v reálném životě bral matematický intelektuál za ženu tak povrchní a hloupou vesnickou husu? Ještě hloupější a hůř zahraná je pak tragikomická postava vousatého plesnivého dědka-otce pohřešované poběhlice Janice. Naprosto otřesný je pak hýkající a chichotající se pitomec v bekovce, kvůli kterému nedám ani druhou hvězdu. A co měly probůh znamenat ty zpomalené záběry? Atd. atd., zkrátka nudné, hloupé, přehrávané, špatně zrežírované. ()

Morholt

Na Straw Dogs jsem šel od konce. Nejprve jsem viděl nejnovější americkou verzi, pak tu dánskou a originál až jako poslední. A musím říct, že právě Peckinpahův film jsem považoval téměř hodinu za nejslabší, což bylo dáno nejen pomalým rozjezdem, kdy to drželi nad vodou jen Hoffman a Susan George, ale i tím, že filmová 70.leta nejsou zrovna mým šálkem kávy. Nicméně jakmile se parta balíků začala dobývat do usedlosti, přišlo nejen výtečně gradované násilí té nejvyšší kvality, ale i fantastická proměna uťáplého, chtělo by se říci až zbabělého matematika v nekompromisního ochránce své pevnosti a díky Hoffmanovi to byl jeden z nejdůvěryhodnějších přerodů, jaké jsem kdy viděl. Škoda rozpačité první poloviny, ale za tu druhou si Straw Dogs své místo mezi klasikou určitě zaslouží. 80% ()

mm13

Najvzrušujúcejšie pre mňa navždy budú okamžiky pred "výbuchom". Pretože jeho zárodky sú už tam, nech sa to na povrchu a smerom k okoliu tvári presne opačne koľko len chce. Nechápem, ako to Hoffman dokázal. A aj keď je nevyhnutné uviesť, že bez správneho režiséra za chrbtom by to nemohlo byť úplne ono, ešte viac platí, že s len o čosi menej chápajúcim hercom, by to ani ten z najsprávnejších - sám Peckinpah (aj s celým svojim zámerom a odhodlaním), nemal šancu dať takto výrečne. ()

Shaqualyck

M-A-S-A-K-R na n-tou s puncem syrovosti a opravdovosti aneb Sam Peckinpah tenktokrát na téma nutná obrana, o jejíž přiměřenosti netřeba dlouze diskutovat. Skvělě hrající Dustin Hoffman opět dokázal, že patří do vzácné skupinky herců, kteří by na požádání zahráli snad i záchodové prkénko. Jeho zakřiknutý intelektuál, jenž je pod tíhou okolností nucen probudit v sobě spícího tygra (nebo spíš Clinta Eastwooda), patří mezi postavy, na které se jednoduše nezapomíná. BTW Na tolik opěvovaném střihu se podílel Roger Spottiswoode, který je podepsaný coby režisér mj. pod filmy Šestý Den a Zítřek Nikdy Neumírá. PS V malé roličce se tu mihl i Peter Arne, kterého možná znáte jako plukovníka Sharkyho z Návratu Růžového Pantera. ()

BoPo

Film ktorý s každou pribúdajúcou minútou buduje čoraz silnejšiu atmosféru a stále posúva svoju výslednú kvalitu. Škótsky vidiek je ako samostatný svet, v ktorom platia vlastné pravidlá. Teda aspoň podľa názoru miestnych obyvateľov. Ich spolunažívanie naruší príchod mladej dvojice, ktorá púta ich pozornosť a vzbudzuje túžby. Výborné herecké výkony a záver na ktorý sa len tak nezabúda. ()

Lacike

Je to rozhodne lepšie ako remake, ale na môj vkus klasicky sedemdesiatkovo pomalé. Prvá polovica sa až príliš venuje vykresleniu charakterov a v druhej to nie je dostatočne brutálne. Veľa sa tam toho nestane a človek sa teší, že už to má nakoniec za sebou. A ani vystrašený Dustin to tentokrát u mňa nezachránil. 6/10. ()

erl

Děsivý snímek plný násilí a krutosti. Po celkem chladném a nezajímavém začátku se rozjede koloběh tragických událostí které vedou k napínavému finále. Peckinpah se prostě vyžívá v detailním zobrazení smrti. Všichni herci v čele s Hoffmanem jsou autentičtí a hrají skvěle. Straw Dogs patří určitě mezi vrcholné thrillery a nebojím se říct i horory. ()

villon17

Ta jeho manželka byla fakt slepice, ale pak mi jí bylo líto, i když si o to sama říkala. Holt nemá provokovat. Na obrátkách začal film nabírat až po půlce, kdy srazili místního psychouše a vyvrcholení dosáhl až na úplném konci, což je nevhodné ze dvou důvodů. Za prvé: měl by být zajímavý celou dobu a ne dostat náboj až na závěr, kdy se jakoby úderem blesku z nevýrazného člověka stane někdo jiný a za druhé: když ho dávají takhle pozdě, může se stát (jako mně), že divák usne a vlastně ten nejlepší konec nevidí:) ()

Suzie05

Jsou to sice čtyři, ale s odřenýma ušima a všema očima zavřenýma... První polovina filmu byla nesnesitelná nuda, ale posledních čtyřicet minut se to dost rozjelo a dotáhlo to až na ty čtyři. Přece jenom musím uznat, že se Dustin Hoffman asi hodně snažil (taková rychlá proměna z ukrutného mamlasa na hustého bouchače, to chce talent). ()

corpsy

Z počiatku idylické spolunažívanie na anglickom vidieku, sa môže razom a z viacerých dôvodov zmeniť na nočnú moru. A ako znie jedno z najznámejších prísloví? Za všetkým hľadaj ženu. Stará láska nehrdzavie ( alebo vagína rada spomína ), plus nejaký ten miestny blázonko do toho a krvavá, nepozvaná návšteva sa môže začať. Pekne pomaly budovaná atmosféra a strhujúci záver, v jednom z TÝCH thrillerov rokov 70tych. ()

Astaroth12

Vo filme sa pomaly stupňuje napätie, ktoré vo finálnom rozstrele vystrelí do úchvatných výšok. Prostredie domu malo krásny temno strašidelný vizuál, celkovo sa s interiérom domu dosť pohrali. Je tu neskutočná hra zo psychológiou postáv. Len ma vytáčal hlavný pár, že sprostým robotníkom umožnili aby s nimi vyjebavali, tak to by som ja asi nezvládol, takto sa držať. Na začiatku je muž tichý, bojazlivý, ale na konci film to je už vraždiaca mašina, čo všetko vás prinútia zlé okolnosti urobiť. Silná psychologická dráma, ktorá ma veľa dramatických momentov a veľa vypätých situácii a na konci aj veľa rozbitých okien. U mna spokojnosť. ()

Philippa

Do této chvíle existoval jen jeden film na který jsem se nevydržela dodívat až do konce ,protože mě doslova drtil.Tím je Schindlerův seznam.Teď už jsou ty filmy dva.Věděla jsem ,že to bude pro mne těžké téma......snad někdy príště Strašáci.Snad. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007