Sedmá pečeť

• Kanada

• Austrálie

Drama / Fantasy

Švédsko, 1957, 96 min

Krásné paralely a kontrasty. Drsnou atmosféru stedověkého mučení vystřídá rodinná idylka v trávě s dítětem. Bergman nabízí obrazy, které nemusí být líbivé, ale jsou pravdivě mrazivé. Velikou slabinou byl formátu obrazu, doufám, že se mi podaří vidělat v nezkreslené podobě. Spolu s Údolím včel nejlepší středověký film, který jsem viděla.(1.10.2014)

• H34D

Hodina a půl Bergmana? To zavání svižným myšlenkovým obohacením v neubíjejícím čase, ale ouha, táhne se to šíleně, film mě úspěšně přepínal do úsporného režimu apatie, jak to dokáže jen Tarkovskij, Kurosawa a teď vím, že i Bergman. Filozofický a náboženský obsah je sice neoddiskutovatelný a dobrá, uznám, že i kvalitní, navíc musím ocenit i přirozenost a ladnost s jakou zajímavé otázky vyplývají na povrch, ale osobně jsem si to vůbec neužil a film ve mě svou zvláštní nezáživností a nudností ani nevzbouzel chuť myslet. Zkrátka pokud přemýšlení o bohu, tak Poslední pokušení Krista a pokud rozjímání o smrti, tak raději Lásku a smrt. 5/10(17.2.2009)

Naprosto ohromující film s mrazivou atmosférou. Hlavně pochod mučených a závěrečný tanec za smrtí jistě patří k tomu nejsilnějšímu co sem kdy viděl. Hudba je skvěle zakomponována a herci hrají (neznám je, ale stejně obdivuji) v životních rolích. Naprosto skvěle a mnou oblíbená je postava sluhy rytíře Blocka. Někdo takto nevěřící, ukrutně realistický a sebevědomí se často nevidí. Vrchol, který patří do dějin....(14.7.2004)

Siedmu pečať som videl asi pred pol storočím a bola spolu s Prameňom panny dôvodom, pre ktorý som sa zaujímal aj o ďalšie Bergmanove filmy. Ako bezverec samozrejme nechápem a nevnímam náboženskú líniu vo filme. Ale smrť je univerzálnym fenoménom, ktorý mi hľadanie Boha plne kompenzoval. Siedma pečať má úžasnú atmosféru, ku ktorej prispieva emočne silná dobová hudba, herecké výkony Bergmanovských hercov podporujú celkový dojem z diela, ktoré naďalej zotrváva medzi mojimi najobľúbenejšími filmami od Ingmara Bergmana(13.10.2016)

Neviem, co si mam o tomto filme mysliet. Na jednej strane kvalitne natoceny snimok so zaujimavymi myslienkami, na druhej strane na moj vkus prilis nudny a zdlhavy aj napriek tomu, ze trva iba 95 minut. Precital som si komentare inych uzivatelov a asi sa najviac ztotoznujem s komentarom uzivatelky Galadriel... 21.03.2010 _______ Gunnar Björnstrand - (Jöns) +++ Bengt Ekerot - (Smrt) +++ Nils Poppe - (Jof / Joseph) +++ Max von Sydow - (Antonius Block) +++ Bibi Anderson - (Mia / Mary - Jofova manželka) +++ Hudba: Erik Nordgren +++(21.3.2010)

• - Ingmar Bergman založil ikonografii filmu na nástěnných malbách kostela, kam chodil kázat jeho otec. (HellFire)

• - Název filmu je biblický citát ze Zjevení Svatého Jana, kapitola 8. (Kulmon)

• - Z více než 50 filmů, které Bergman natočil, byl tento jeho nejoblíbenější. (Kulmon)