Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

Taffey

Pohádka mi přišla strašně laciná. Mizerné obleky, úplně strašná kamera, o kvalitním světle kameraman ani režisér asi neslyšeli. Přitom denního světla, které je nejpřirozenější navíc v různých podobách podle denní doby a počasí, je všude plno a je zadarmo. Jako fotograf o tom vím své a umělé světlo téměř nepoužívám. Všechno točeno v době, kdy slunce svítí naplno, nevím, zda tím chtěli autoři navodit pozitivní atmosféru, ale byl to děs. Kdy naposled byl v pohádce sníh? Proboha, vždyť to má být vánoční pohádka. Vypadá to, že to točili na Seychelách. Taky neustálé střídání různých hradů a zýámiků mi pilo krev. Červený zámek v Hradci nad Moravicí je nádherná stavba, dokonce získal titul nejpohádkovější zámek u nás, a vzhledem k tomu, že jsem z Hradce nad Moravicí rodák, tak mi vadilo, že se zde točily jen exteriéry. Normálně to, pro nezaujatého diváka, nebude vůbec žádný problém, ale mi to vadilo. Herci přehrávali jeden jako druhý, kolikrát z toho dělqali frašku. Dokonce i můj oblíbený Váleček fest přehrával, jakoby hrál v divadle. Typicky momenty, kdy popoháněl nosiče k většímu spěchu. Nikdy jsem též nepochopil věčné prosazování Maroše Kramára. Ten je jako S.K.Neumann. Ten též byl ve kdejaké prdeli. Matouš Ruml se na prince vůbec nehodil, nemůžu si pomoct, ale rejstřík jeho hereckých schopností je omezený. Na druhé straně musím říci, že pohádka aspoň nepůsobila trapně, měla docela netradiční zápletku, ne moc, ale přesto. Také hudební podkres byl děsný, byl místy těžce uječený, pohádce úplně chybělo ticho. Jakoby byl štáb placen od Gigabajtů. A pohádka se místy nemístně táhla. Kdyby trvala jen 75 minut, bohatě by to stačilo. Kdybych nečekal na rozuzlení, jakým způsobem dotane narcis na frak, vypl bych to. A ani toho rozuzlení jsem se, pořádného, nedočkal. Je-li král takový narcis, těžko by odjel se služebnou k ní domů. Závěr byl docela trapný. Aby byla pohádka pohádkou, nemůže jen bavit. Především děti musejí mít, o některou z postav obavy, musí se, s některou z rolí, ztotožnit. Počítám, že tak se stalo u málokoho. Úplný propadák až na dno to nebyl, to už tu máme jiné opusy, ale, bohužel,. opět za dvě *. Nemyslím, že se najde hodně těch, kteří si, tenhle laciný opus, budou chtít pustit ještě jednou. Kamera bez nápadu, procetuálně limitně k nekonečnu k velkým celkům. O detailu nelze mluvit. Full frame digitální zrcadlovkou to spousta lidí natočí lépe. Mě nevyjímaje. P.S.- Deimosi, váš komentář je hotová hrůza. ()

El.Negros

V návalu euforie, že mi z nové českotelevizní pohádky nezhořkl bramborový salát v hubě jsem hodlal dàt šetýry gvězdy. Ale příliš mnoho košťat vražených příliš hluboko do zadních vràtek mnoha herců mi trošku snížilo dojem na hezkou švédskou troječku. ()

Sebastianek1

Evu Josefíkovou mám rád, milá, hezká panenka, ale takhle ji nahastrošit? Člověk mrkne na telku a jen podle kostýmů vidí, že tohle je dílko Janáka. Ruml je fajn, jenomže, když je na houby scénář a pohádka se nerozběhne ani po půl hodině, to je pak těžko chválit. Navíc kombinace Josefíková, Ruml, nehrající Kramár, kde jsem je už všechny viděl? Jediný, kdo si vyloženě neuřízl ostudu byla Veronika Freimanová, protože ani Marek Eben nevypadal v své kůži a Prachař mě nebaví nikdy. Tomu se do genů herectví rodičů nevrazilo. Po povedeném Korunním princi, ubohá egoniáda. ()

IvonaK

Geniálně namyšlený Jakub Prachař, velice slušně vychovaný Marek Eben a vesničtí svérázní rodiče udělali skvělou pohádkovou komedii. :D ()

JohnZ87

Celkem koukatelná pohádka, kterou si pro sebe po většinu času, kdy je na scéně, krade skvělý Marek Eben. Jakub Prachař si zápornou roli celkem vychutnal a dokázal přijít i s nějakou tou přidanou hodnotou. Slušný nadprůměr. 65% ()

ANTYCHRYST

Ruml ať zůstane u Lexy tam byl vtipnej a zábavnej.. Bohužel další pohádka.. kterou stačí vidět jednou a dost.. Však tam není ani za mák te pohádkové atmosféry.. a vrchol všeho tam neustále cpát do záběru scvrklý vykozeny dekolt jinak pohledné Freimanove.. 20% ()

Pulper

Dvě hvězdy. Jedna za nápad, co by kdyby Honza získal princeznu a půl království. Druhá za Prachařova zloducha. Tyhle role mu jdou. Nechápu, proč to má tak vysoké hodnocení. Strašná režie Janáka, což mě nepřekvapuje, křečovité vyústění zápletek, několik dobrých vtípků, které jsou vymyšlené strašně primitivně a gradují do trapnosti. Pár příkladů. V Egonově království se všechno jmenuje po něm. Bégonie jako Egónie fajn, ale řeka Egónie se stejnojmennými přítoky a všechny vesnice pojmenované Egonova lhota, jsou z praktického hlediska nesmysly. Jestli mám něco rád na starších pohádkách (S čerty nejsou žerty, Tři oříšky pro popelku, Jak se budí princezny, Honza málem králem), tak to, že se snaží ukázat skutečné prostředí, chování a do toho šikovně montují nadpřirozené prvky a chytrý humor. To aby v moderní pohádce člověk pohledal. Egon neoprávněně zajme sousedního panovníka, jeho ženu a dceru, ale voják, který pro něj dělá, má problém čapnout dvořana (Eben), který se dostal těsně za státní hranici, na které nestojí žádný sousední voják. Eben zdrhá v nosítkách, které nesou Egonovi poddaní a ti utíkají před vlastními vojáky, proč? Navíc, za mě by bylo vtipnější, kdyby s kafrajícím Ebenem flákli do příkopu a on pak musel utíkat k hranici sám delší dobu. Nejvíc mě dostal trapný šermířský výpad. Pan scénárista se asi inspiroval v Černém tulipánovi, ale hodně hloupě. ()

Godhaj

,,Dobré jitro.“ ,,Dobré ráno.“ Princezna a půl království má vskutku zajímavý námět. Bylo by vskutku zajímavé zjistit, jak to bylo dál. To by se ale musel najít schopný scénárista. Zde se vše vsadilo jen na vyučování etiky, aneb z buranského zachránce se stává džentlmen a pak na egoismus krále Egona. Nic jiného tu defakto není, a tak jsou obě témata úplně vyždímaná. Herecky je to velmi slabé, Eben je úplně mimo, někdy až tak, že to je docela vtipné, jedině mladý Prachař to zachraňuje. Na něm je mimochodem hezky vidět, že z něj bude vizáží druhý Trautenberk. Jinak pohádka nemá žádné tempo o napětí také nelze mluvit. Příběh je pitomý a ponaučení žádné. K tomu je vidět, že rozpočet nebyl nic moc. Střechy chalup jsou pokryté jakýmsi černým plátnem, asi aby nebyl vidět eternit, prostě tento výtvor nestojí za to shlédnout, lepší je podívat se na staré československé pohádky. ()

dkas

Kdyby to nebylo tak strašně přehrávané prakticky všemi zúčastněnými, mohlo to být i vcelku zábavné. Jinými slovy, dalo se z toho vytěžit rozhodně mnohem více. ()

AgnesDee

Vzhledem ke kvalitě pohádek z předchozích let si tahle ty čtyři hvězdy zaslouží. Jsou v ní samozřejmě logické nedostatky, ale byla vtipná, příjemně odsýpala a byla dokonce i svým způsobem originální. ()

PlayEasy

No, tak po delší době další přijatelná pohádka, která se s minulým Žitem nedá ani srovnávat a to především díky neokoukatelnému Matouši Rumlovi, velmi vtipnému Marku Ebenovi a také hezká Eva Josefíková tento film dobře ozdobila. Jinak poměrně příjemná pohádka, která potěší a na Vánoce ji všem doporučujeme! 65% ()

PichyjePan

Oproti ostatním pohádkám za poslední dobu je tohle masterpiece, který nejen pobaví, ale i zabaví. Marek Eben rozhodně nejvtipnější role. ()

Uberlord

Pro mě je celkem těžké hodnotit české filmy. A pohádky dvojnásob. Nemám k nim totiž až tak velký vztah. Zvláště pak co se týče novější tvorby. Tohle mi ovšem v tom českém, pohádkovém rybníčku, přijde jako docela zajímavý přírůstek. Samozřejmě to není nic, co by se vyrovnalo naší klasice. To se snad za posledních dvacet let povedlo jen Andělu páně. Nicméně je to taková blbůstka plná povedených vtipů. Se spoustou Prachaře, který je skvělý. A možná by mi ani nevadilo, kdyby měl ještě trochu víc prostoru a víc přehrával. Ale právě s tou přepáleností u nás občas bývá problém. Takže to naopak vnímám pozitivně. Princezna i Honza jsou sympaťáci. Marek Eben je tam trochu jako pěst na oko... ale v určitej moment mu tu jeho přítomnost a nepřirozenost, tak nějak odpustíte. Když se u jeho scén občas neubráníte úsměvu. Scénář je pojat poměrně moderně a nesnaží se jen hloupě kopírovat klasické kýčovité prvky pohádky. Někdy je to dobře. Někdy zase ne... Ale musíme to brát tak, že doby pohádek S čerty nejsou žerty a Popelky, jsou dávno pryč. Tohle snad neurazí. A člověk se občas zasměje. ()

unrocker

Tak Strach a jeho humor to není... ale je to Janak... Má to nápad, je tam spousta skrytých vtipů, dobových hlášek... Eben se po dlouhé době ukazuje v roli, která je mu na míru ušita... ani bych nemohl zhodnotit Egona kterého fakt dobře hraje Prachar a Ruml taky není špatný pobavili jsme se cela rodina a bylo to pěkné... Karle jen tak dál!!! ()

Ondrasecek

Tahle pohádka hodně netradiční, nic pro milovníky klasik, řekl bych. Většina věcí, která mi vadí na pohádkách (kromě extrémně otravné záporné postavy) tam tak nebyla. Dobré bylo, že hlavní postava byl prosťáček a zajímavě tam znázornili ten rozdíl mezi ním a šlechtou. Prvních 10 minut mě fakt bavilo a smál jsem se tomu, zajímavé mi přišlo, jak se v celém tom filmu zaměřili na dvorské chování a šerm, to považuji za velmi inovativní. V podstatě tam ani nebylo nic nadpřirozeného, jenom ve zmínkách. Hrozně mě ale štval Egon, ten byl tak otravný už na první pohled! Za sebevíc trapnou a samolibou hláškou zazněla ještě trapnější a samolibější hláška. Navíc, byl fakt hloupý, protože tvrdil, že se to nebude plést, když pojmenuje všechno po sobě, ale to přece implikuje pravý opak! Fakt bych ocenil, kdyby se čeští filmaři už naučili psát záporné postavy! A jeho povýšené chování bylo tak okaté, že by se do něj nikdo při smyslech nemohl zamilovat! Naštěstí, alespoň jeho konec nebyl pohádkový a byl celkem vtipný. V tomhle ohledu mě celkem zklamala i princezna, která mu na všechno skočila, i když to bylo tak průhledně jasné! Alespoň na konci byla celkem v pohodě, líbilo se mi, že vymyslela zajímavý plán s tou komornou. Asi nejzajímavější postavou pro mě byl Marek Eben (dvorní etik), ten měl, řekl bych, charisma. Rodiče Honzy taky nebyli úplně špatní, občas i pobavili. Škoda jen, že jsme se o žádné z těchto postav nedozvěděli něco víc! Jinak, logika filmu taky nic moc. Rodiče Honzy mluví s králem a královnou, jako by to byli kamarádi! Honza a Marek Eben se prostě vydají do cizího království, kde je hledají, v původním oblečení, ve kterém z něj odešli? Hloupější plán jsem fakt neviděl, v podstatě jim pomohla jenom absurdní náhoda se tam dostat. Jo, a oni přijdou pro princeznu, dostanou příležitost vymyslet nějaký plán jak je zachránit. Co udělají? Honza vyzve princeznu k tanci. Jo, a když je shazovali z toho okna, vůbec se ani nepodívali, jestli nepřežili! Celkem mě ale potěšilo konečné poselství filmu - že proti špatnému králi se jeho šlechta klidně spolčí. A především, že člověk se do někoho nemusí zamilovat hnedka, aby to byla pravá láska Osobně tomu dávám asi 68 %; za mě díky originalitě asi jedna z nejlepších pohádek, které jsem viděl. Na druhou stranu měla hodně chyb ve vyprávění, které se prostě nedají přehlédnout. ()

MirkaP

Pohádka na téma jak to bylo potom. Eben i Ruml super. Skvělá pointa s komornou, myslím, že mu to přál každý divák :D. ()