Defenestrace 1618 (TV film)

Dokumentární / Drama / Historický

Česko / Rakousko / Německo / Francie, 2018, 85 min

Sláva! Tady pozor! Zdá, se, že jsme my, diváci, byli vyslyšeni! Po nevydařeném loňském televizním filmu Bůh s námi- od defenestrace k Bílé hoře https://www.csfd.cz/film/482639-buh-s-nami-od-defenestrace-k-bile-hore/ , který publikum přijalo vlažně a oprávněně se vyjadřovalo ve smyslu, že film byl příliš náročný, nedotažený, neboť i historie znalý divák se škrábal na hlavě a drápal se na police své knihovny, jsme se dočkali parádního dokumentu, alias polohrané dokumenty z produkce BBC, v němž byly využity scény z výše uvedeného snímku, přičemž byly jednak komentovány Pavlem Rímským a také historiky, odborníky na slovo vzatými. To, co jsme tedy kritizovali, je zažehnáno a vznikl tak moc pěkný dokument, který doporučuji i divákům, které historie až tak nebere. Zdeněk Jiráský využil toho nejlepšího, co ve svém Tv filmu původně měl, mimo kvalitní obsazení vyzdvihnu i překrásné kostýmy. Celkově dokument zkoncipoval tak, že mě zajímal, bavil, potěšil a pokud se tímto způsobem pustí i do historických témat dalších, můžeme být jenom rádi. Pěkné! Plný počet za to, že to autor nevzdal.(29.5.2019)

Verze kombinace filmu "Bůh s námi", proložená odbornými komentáři historiků z Prahy, Vídně, Oxfordu a Sorbonny. Umělecký a dramatický zážitek jsem sice měl lepší z "čistého" filmu, ale diváci volali po komentářích. A zde jsou, a překvapivě dobré!!! Po tom všem, co jsem zažil ve škole před rokem 1989 a potom ještě z různých přednášek pseudohistoriků, je to ohromný posun směrem k pravdě. Doporučuji všem jako úvod do problematiky.(3.1.2021)

Můžu jen tleskat. Budu se po mnohokráte opakovat, ale nemohu si pomoct. Máme tak bohatou historii na tolik událostí. A u nás se točí filmy pořád dokola o čtyřiceti letech rudých hranic a nacistické okupaci. Takže tento dokument na mě působí jako balzám na duši. Je to sice "jen" hraný dokument a ne film, ale snad první vlaštovka? Dokument vypadá působivě i díky angažování evropských odborníků, kteří promluví. Blížíme se tak úrovni amerických dokumentů nebo těch od BBC. Bohužel jen blížíme. Patrná dávka češství tam zůstává. Ty hrané scény jsou trochu slabší. Buď vidíme scénky, které nejsou zrovna vhodně zvoleny nebo jsou to tiché nezáživné dialogy. Pavel Rímský je pak asi nejlepším vypravěčem pro dokumenty. Škoda, že se u nás netočí více filmů o naší velmi dávné historii. Alespoň Petr Jákl mi tak udělal radost a natočil Jana Žižku. Přestože jsem film neviděl, už se konečně objevuje film o jedné z našich nejslavnějších osobností české historie. Snad to bude pokračovat. Na závěr už řeknu, že tato událost je podle mě jedna z nejdůležitějších v naší historii. Změnila Evropu už navždy a celá řada událostí by se díky ní nestala. Ale to vlastně platí o všech událostech v historii.(17.5.2020)

• Johnny.ARN

Ty bláho, ten kto toto vymyslel, nemal ucelenú predstavu o tom, čo to má vlastne byť. Nudné, nezaujímavé, bez historického kontextu, s neustálymi nezmyslenými žvástami a len náznakmi historických bitiek. Aspoň že to defenestračné okno som mal možnosť vidieť naživo. Keby to malo dve hodiny, dopichám sa plastovým nožom. 1 z 5(13.6.2019)

Hrané scény mi rušily jinak dobrý historický dokument. Český stavům prostě došly peníze na žoldácké vojsko.(22.9.2019)