Barva z vesmíru

• USA Color Out of Space (více)

Rodina Gardnerovcov žije na odľahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. (Marceloo)

Marze

Je to stylizovaná podivnost. Co dělá film zábavným je to , že všechno je mimo kontrolu, vše se vymklo z rukou. ()

Arsenal83

Už viem, čo znamená spolok cvokov, tu sa nám naskladala pekná chasa bláznov. Nicolas serie na herectvo a vyberanie si filmov dlhodobo, to je známe. Ale mohol by radšej pouvažovať že to utne podobne ako Bruce Willis. Inak za sebou zanechá veľmi hnedú stopu. ()

honajz odpad!

Opět jednou zcela souhlasím s komentářem verbala. Navíc je to v podstatě jen o hnusu, ty postavy byly divné už od začátku, takže si je možná meteorit nevyhlédl náhodou, nic se nevysvětlí, nic se nedozvíme. Každopádně film, na který se nikdy znovu nepodívám, leda by mě k tomu nutila nějaká fialová barva - třeba rozteklá kráva Milka. Zlatá Carpenterova Věc. ()

Kailo

Bylo to, jako by kosmický trip na steroidech měl sex s Lovecraftem a Carpenter stál v rohu a celé to sledoval. (Barva z kosmu patří mezi moje nejoblíbenější povídky) ()

HellFire

Další z těch povedenějších filmů s Cagem, kde divák moc netuší, co se bude dít a jak to vlastně celé dopadne. Jednoho večera najde rodinka na svém dvoře meteorit a od té doby se začnou dít podivné věci. Velkou pozornost si zaslouží především kamera, spousta záběrů je zralých k zarámování a pověšení na zeď. Film je dávkován po malých doušcích a hodně dlouho děj neodpovídá tomu, že je v kolonce žánr napsáno horor. Něčeho zásadnějšího se dočkáme až v poslední půl hodince. ()

SOLOM.

Lovecraftovu povídku, kterou se tento film nechal inspirovat, jsem nikdy nečetl. Věřím však, že to musí být parádní počteníčko. S hodnocením samotného filmu mám však dost rozporuplné pocity. Richard Stanley není špatný režisér a již několikrát dokázal upoutat mou pozornost svými filmy, stejně tak si nejde nevšimnout, že i on je fandou Lovecraftovy tvorby a jeho fiktivního světa. To všechno je fajn a já mu fandil i tentokrát, jenomže tady jsem zpočátku tvrdě narazil.    Prvních 45 minut mě neskutečně nudilo. Příroda byla fajn, rodina docela ujetá, i když svým způsobem i tak trochu roztomilá (hlavně ta dcerka by stála za hřích), stárnoucí Cage i Richardson už mají svá nejlepší léta dávno za sebou, ale tady mi vyloženě nevadili. Jenže to pomalé startovní tempo bylo na můj vkus poněkud otravné, nervózně jsem pořád pokukoval po časomíře a asi dvakrát dostal chuť, to prostě natvrdo vypnout. Naštěstí se pak výrazně zlepšila nejen samotná atmosféra, ale konečně jsem dostal i slušnou porci bizarní podívané. A že to byl docela úlet.    Dva ufiknuté prsty a studna sice dost připomínali již xkrát viděné klišé, ale vesmírné barvičky potom rozpoutaly lahodnou napodobeninu Věci a fandové bizarní podívané si přijdou na své. Nechybí metamorfóza lidí i zvířat, řezání kosočtverců do čela, postupná eliminace jednotlivých hlavních postav a přestože úplný závěr mě zase trochu zklamal, nakonec odcházím od tohoto filmu jakžtakž spokojený. Zázrak se nekonal, ale na průměrné ohodnocení to nakonec dosáhlo. I když nevím, jestli si to ještě někdy pustím znovu. 50% ()

ARI50

Růžová blbost, Nicolas opět se sere do všech možných nudných filmu, špatné herecké obsazení, špatný příběh, prostě se nepovedlo. ()

JASON_X

Nejdřív jsem si po letech oživil znalost literární předlohy a už při četbě mi bylo jasné, že film se Lovecrafta bude držet asi jen hodně volně. A taky že jo. Na zahradu odlehlé chalupy, ve které žije rodina se třemi dětmi, spadne 'povětroň'. A věci okolo, včetně zvířat i lidí, se začnou měnit k obrazu mimozemskému. Až potud to sedí, ale dál už je všechno trochu (vlastně hodně) jinak. Ale to vůbec nevadí, naopak, protože poněkud suchopárná a nezáživná Lovecraftova povídka je hollywoodskými profíky přetransformována do skvělého halucinačního sci-fi thrilleru, který místy připomene Carpenterovu věc, místy možná něco od Kinga, nebo... Ale dost, nebudu tu škatulkovat, mrkněte se sami. Cage řádí skoro jako za mlada, magoři mu jdou pořád dobře, což je jistě dobrá zpráva. A moc se mi líbila i jeho filmová dcera (moderní popčarodějka čtoucí brožovaný Necronomicon z Levných Knih), zvlášť poté, co jí taky hráblo a vykérovala si nožem pizdu na čelo. Jen teď trochu nechápu, co nějací retardi z Future Gate v anotaci mysleli tím angažovaným plkem o "dotýkání se palčivých a aktuálních společenských témat". Mezirasové vztahy (bílá + černý) asi ne, tak že by snad (ne)čistotu vody?? Jděte se bodnout i s tou mongoloidkou Grétou, vy vypatlanci. ()

Morholt

Nakolik je to věrné předloze nebudu soudit, protože nejsem znalcem Lovecraftova díla a jestli se to drží spisovatelova ducha je mi srdečně jedno. Já viděl film, ve kterém spadne rodince na růžovej šutr v důsledku čehož začnou všichni postupně blbnout. Na začátku to vzala kamera skrz krásně nasnímané lesy, což mě navnadilo. Pak to sice trošku ztratilo na úbytě, ale pořád se na to dalo dívat i díky faktu, že film místy působí jakoby byl natočen v 80. letech. Asi v půlce objala matka syna a začal psycho masakr, který mě zakoval do sedačky a pustil mě až se závěrečnými titulky. Herecky oukej a Cage si u mě trochu spravil reputaci a ukázal, že když chce, tak ze sebe ještě dokáže něco vymáčknout. 80% ()

corpsy

Možno prostredná časť tohto snímku, príde ako nudný doplnok inak skvelej žánrovej módnej prehliadky, ale predsa len úvod a záver, sú neskutočnými ťahúňmi tohto diela. Skvelá hudba, nejaké to minimalistické gore ( v tomto prípade ale neľutujem ) a Nicolas, ktorý sa vždy hodil do žánrových úletov, ako je tento. Má na to herecký prejav, a zapasuje vždy. ()

ledzepfan

Pologenialita... Zdaleka nejlepší filmová adaptace (a že jich už pár bylo) jednoho nejlepších horrorů vůbec.. A za mě osobně od Cosmatovy "Mandy" nejlepší horror široko daleko. Pindy o Cageově projevu jsou myslím dost mimoidní, vzhledem k tomu, že se tahle Nicolasova kreace nedostane ani do top 10 Cageovsko-excentrických výkonů.. a především, zde jeho projev koresponduje s rolí taťky kterému barva z kosmu postupně dělá z mozku bramboračku. Stanley poměrně přesně pochopil jaká síla se v téhle Lovecraftově povídce skrývá a, že tuhle sílu musí dolovat skrz tělesnost, hmatatelnou nepopsatelnost, náznaky mythologického backgroundu, detaily znejišťující diváka a jeho racionální vnímání, atd.. Atmoška, tísnivý hudební podkres, užívání praktických efektů (až Věcoidně působících loutek a masek!!), solidní herectví a rozumná minutáž, vpohodě zamaskujou fakt, že sem tam to režijně úplně nezapadne a, že pár tisíc dolarů v rozpočtu navíc by zahladilo hrany a mohlo by z tohodle udělat snad skoro až kultovku...... Není to zdaleka dokonalé, ale všechny ty conjuringy, nuny, ITy a další a další variace na dávno vytěžené japkárny jsou vedle tohodle jen něco jako žvatlání idiota.... Objektivně za 4, ale nedivil bych se kdybych tady časem tu pátou rudou, ze sympatií, dokopnul. ()

schizmo

SPOILER JAK DEBIL! Když jsem se dozvěděl, že se chystá realizace lovecraftovské povídky Barva z vesmíru, těšil jsem se i bál zároveň. Vždyť všechny pokusy natočit, dle mého, nejlepší a nejhrůznější mistrovu povídku, dopadly zatím docela neslavně, tak proč by to mělo být tentokrát jinak? Naděje umírá naposled, a to i napříč tomu, že v hlavní roli hraje Nicolas Cage, který byl sice výbornej v neonovém masakru Mandy, ale jinak se jeho kariéra dlouhodobě brodí sračkama. Navíc, když se před časem objevil docela navnazující trailer. Kino Art jsem zmeškal, takže jsem netrpělivě očekával první rip, který byl naštěstí dostatečně kvalitní, aby se na to dalo koukat. To, že adaptace bude volná, se dalo čekat dle zasazení děje do současnosti a s tím bych byl docela v pohodě, protože současné prostředí asi nahrává lépe tomu, aby byl koncept děsivější, než při zasazení o 150 let zpět. Nicméně od prvních scén je jasné, že Stanley je velkej úleťák a k obrazu svému si přetavil zbytečně kde co, takže nepočítejte, že se setkáte s původními jmény postav, dokonce ani dodržením pohlaví a rolí. Za další prohřešek považuju zbytečně rozvleklej začátek, ze kterého je paradoxně vypuštěno dost zásadních souvislostí. To, že Gardnerova rodina byla dost divná i před příletem meteoritu, nechávám bez komentáře a satanistickou dcerunku jsem už vyloženě trpěl. Autoři se pokusili udělat prostředí farmy docela psychedelické, avšak přes všechny barevné pokusy vůbec nenechali vyniknout přetváření okolní vegetace a zvířat - divák, který není s předlohou seznámen, si toho možná ani nevšimne. Navíc okolí domu je takové velmi strojené až neuvěřitelné. Nicolas Cage přehrává, seč mu síly stačí, na což jsme ostatně zvyklí, mnohem hůř však nesu nelogické chování postav. V momentě, kdy nastane první gore, začnete být klidnější, zvlášť pokud jste fanoušky nedostižného eposu The Thing - scéna ve stodole je fujky, ale mnohem víc šokující je mutace paní Gardnerové a jejich synka. Dalo by se říct, že některé scény jsou opravdu odporné a řadím je k vrcholu filmu. Zajímavé je, že studna zde hraje druhé housle a nedostane vůbec žádný prostor. Při gradujícím finále, které v knižní podobě opravdu dechberoucí, jsem měl spíš pocit, že se jedná kombinaci lsd tripu a stroje na míchání barev, který se utrhnul z řetězu. Chápu, že dát něčemu tak abstraktnímu filmovou podobu je velmi težké, ale někdy je méně rozhodně více. Film je to ve výsledku ucházející, pokud ovšem nemilujete předlohu, která je naprosto čistá, přehledná, geniálně příběhově vystavěná a u které se opravdu bojíte. Ptám se, jestli by zde nebylo lepší nechat režijní ambice na uzdě a více se držet původního příběhu bez přehnaných exerimentů či modernizací. Za mě tedy zůstal potenciál značně nevyužit a všem doporučím, aby si před filmem dali nedostižnou stejnojmenou audio-podobu, aby měli představu o čem mluvím. Strašně bych si přál, abych moh dát lepší hodnocení, ale na čtverku to nemá, ani přes veškerou snahu všech zúčastněných... ()

Bakllazaan

Kdo jinej by měl zobrazit propad do hlubin šílenství než Cage? Vlastně hodně věrná adaptace, i když přemístěná do dnešní doby. Možná by tomu slušela o něco kratší stopáž, maličko víc goru. Film hezky zachycuje tísňovou atmosféru, která se časem stupňuje až zbyde jen wtf moment. Než Guilermo uskutečnís vůj dlouholetý plán natočit V horách šílenství, tohle bude do té doby nejlépe zpracovanej Lovecraft. ()

PKD

Za ost a za závěrečnou haluz s Lavinií u studny. Kvůli té scéně zřejmě vznikl celý film. Nejlepší komentář schizmo a zcela vyjimecne, verbal. ()

kaylin

Americký koprodukční snímek „Barva z vesmíru“ je vizuálně úchvatný, stejně jako je odporný. Rozhodně se nemusíte bát, že byste přišli o nějaké ty lidské deformace, zvířecí mutanty a pěkné exploze lidských tkání. Tohle vám snímek nabídne vrchovatě, vše navíc podkresleno tou úchvatnou barvou z vesmíru. Jasně, není to nic převratného, ale na ten film se mi tak krásně koukalo. ()

topi

Jakožto milovník hororových filmů i knih musím sebekriticky přiznat, že Lovecraftovu povídku jsem ještě nečetl, tudíž nemohu srovnávat. A to je možná dobře. Filmová podoba Barvy z vesmíru experimentuje s expresivním vizuálem a krásnou prací mechanických efektů, z nichž některé můžou evokovat kultovní Carpenterovu Věc. Nicolas Cage je správně béčkově vyšinutej a tahle tvář mě k němu sedí nejvíce. Přehrává, paroduje, avšak s patřičným nadhledem. Colour out of space mě určitou stylizací připomíná podobně laděný snímek Mandy, kde Nicolas Cage také ztvárnil titulní roli. Viděno v brněnském kině Art a toho, kdo pouštěl titulky bych zfackoval a nakopal do prdele! Takhle zmršit skoro celej film, kdy titulky jsou v předstihu než postavy začnou mluvit někdy i o několik sekund, to může udělat jen absolutní diletant a imbecilní amatér!!! ()

Gorehound

Wau, nečakane wau. Veľmi som sa tohoto filmu obával, pretože ako spisovateľa mám Lovecrafta veľmi rád a recenzie a názory na film sa veľmi líšili. Ale...Dušu pohladilo už úvodné hovorené slovo a zábery na nedozierne lesy a krásne padnúca orchestrálna hudba. Je síce pravda, že Cage svoje herectvo občas preháňa, ale vôbec nie v množstve, v akom som čakal. Vlastne to všetko do seba krásne zapadá a film má atmosféru Lovecraftových poviedok, samozrejme s citom updateovanú do dnešnej doby. Čo je čosi ako zázrak, za ktorý mu tu piatu hviezdičku prihodím. Atmosferické prostredie farmy a lesov, človek až cíti ten strach z neznáma, dokonca linka s mamou a dieťaťom je až nepríjemná. Možno by som trochu vytkol niektoré digitálne FX, ale inak to asi pri tomto námete nešlo...Všetko krásne uhladí poviedkový záver. Tlieskam, a viac takýchto adaptácií! ()

Flipnic-RE

No konečně zas po nějaké době parádní horor! Líbilo se mi na tom snad všechno. To, že film netlačí zbytečně na pilu, pomalejší děj a vyprávění, parádní temná atmosféra, neustálej jemnej wtf feeling, vizual (!!!VIZUAL!!!), tripoidní scény (to myslím jako když si dáte LSD nebo houby a rozteče se vám celej svět a ještě se do něj začnete bořit jako do bahna, až uděláte "žbluňk"...). Hlavně teda úplně na závěr je dokonalá digi scéna "vhledu" do podstaty toho svinstva z vesmíru a to je fakt námrd. I když třeba dialogy jsou slušně debilní, tak jsou ale velice mile a vtipně debilní a přišlo mi to tak naschvál. FX efekty paráda. Nicolas Cage hraje jako člověk! Takže to zbytečně nesere. Strašně se mi to líbilo, úplně mě to pohlcovalo, nikam nehnalo, bylo mi u toho skvěle. A i když to zas úplně na poctivých 5 nebylo, tak tomu trochu přidávám, protože cením tu snahu, cením tu formu, že tam není žádná stupido-hype zápletka, která by byla úplně zbytečná. Navíc mi to připomínalo nostalgicky horory z VHS období, například parádní X-TRO a THE BLOB z 80.tek. Prostě to tradiční skvostný téma: "Přiletí sajrajt z vesmíru a rozsračkuje všechny kolem na maděru!!!". No tetelím se ještě teď ... ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu