Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí. (AČFK)

Dinsberg

Důkaz, že ne každý bručoun je zlý. Možná jen od sebe odhání lidi, aby ho neopustili. Ove je důkazem, že ač máme k dispozici nepřeberné znalosti, nejsme schopní se vzájemně vnímat. Navíc je pro nás pohodlnější soudit a odsuzovat. ()

Vämpiriüs

Parádní drama ze Švédska podané přesně v jejich stylu. Životní retrospektivní pohled na věčně ubručeného starce, který lpí na pravidlech a vyžaduje jejich striktní dodržování. Začátek tvrdý jak skála a postupně časem divák vidí celé spektrum jeho vlastností a dostává se i k pochopení. ()

OJan

Muž jménem Ove zaujme svým realistickým obsahem a vyprávěním, které je podáno tak, že neustále přemýšlíte nad jednáním všech zúčastněných stran. Film má skvěle zvládnutou dramaturgii a Oveho životní příběh se všemi aspekty je mistrně odhalován postupně. To navíc podporují bravurně napsané dialogy a občasný humor. Tím se člověk výborně vžije do všech postav a průběžně udává do kontextu veškeré jejich myšlenkové pochody. Snímek představuje obraz života jako takového a upozorňuje na různé společenské problémy. A to zejména, že konzervativní styl života nemusí být nutně špatný, když pochopíte podstatu chování onoho člověka (kterou pokud odhalit nechcete, tak jí neodhalíte), a pak také na ignoranci, aroganci a egoismus mezi lidmi. Ove jako takový pak ukazuje, že vše nemusí být zřejmé hned na první pohled, že kdo se vzdá, neuspěje, ale také na to, že nikdo není bez chyb. Musím také zmínit Oveho vztah k autům, v němž také spatřuji určitou alegorii - určuje auto jaký je člověk, který ho vlastní? Z technické stránky musím film také vyzdvihnout. Hlavně převážně statická kamera a zajímavý styl střihu umocňují dojem z filmu. I když výše píšu, že příběhově je to skvělý film, přece jen se najde pár momentů, v nichž to tak není a kde je děj jasně naservírovaný na stříbrném podnose přímo pod nos. To dělá menší kontrast již zmíněné výborné dramaturgii. Pak se zde vyskytuje i trochu klišé, ale když nad tím tak uvažuji, vlastně mi to nevadí. Trocha klišé je potřeba, zvláště ve snímku vypovídajícím o něčem jako je společnost. |95%| ()

helrohir

Hneď na začiatok spomeniem, že cca pred pol rokom som videl americký remake tohto filmu s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe, a musím povedať, že v remaku bolo zobrazené prakticky to isté ako aj v tomto originálnom príbehu. Preto ma v tomto filme nič neprekvapilo, a opäť som bol svedkom príbehu o starom mrzútovi, ktorý sa postupne mení na vrelého starého pána. Dej je kombináciou drámy, ale aj občas dosť čierneho humoru. Postavy sú však zväčša stereotypné, a dej čím ďalej tým viac tlačí na emocionálnu pílu, až sa dostaneme do slzotvorného záveru. V porovnaní s remakom je to zhruba na tej istej úrovni. 60%. ()

PlysovyMacko

Mrzutý hlavný hrdina Ove je nahnevaný na celý svet.  Vďaka flashbackom si ale získava divákove sympatie. Príbeh je plný vtipných situácií ale aj smutných. Dej je predvídateľný, ako sa Ove postupne roztopí vo vzťahu k susedom, ale to vôbec nevadí. Páčili sa mi Oveho neúspešné pokusy o samovraždu. ()

DonBraso

Režisér Hannes Holm mě bavil už ve filmu "Za modrým nebem" a Ove byl v podobném měřítku opět natočen skvěle.Začátek mi hned připomínal opět dost podobný made in Sweden filmek s dlouhým názvem "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel " který byl geniální.V tomhle filmu se jede vlastně dvě části.První je dramatická vložka s romantickým nádechem,se kterým se vracíme vždycky ve flashbacích,který mě popravdě ze začátku moc neba a radši jsem se těšil jak Ove někoho hned okřikne,že je to idiot a nezačne mluvit o autech a hlavně o nejlepším autě Saab.Což samozřejmě divák na první dobrou postřehne a režisér se toho drží až do konce,což mi přijde už zbytečné místyma,ale vlastně to divák očekává,že co jiného by mohl říci.V koutku duše je Ove přeci milejší,než to na první pohled vypadá.Komediální vložky to rozhodně má,ale je to bohužel tak nějak drceno až smutným příběhem,kdy ten kontrast se malinko trhá,v důsledku toho aspoň zas divák je na dvouch rovinách a dva žánry se dobře doplňují.85% ()

aDDix

Prvoplanove sladke a dojemne - dojal jsem se, ale bohuzel nic vic. Knizku neznam - nemuzu srovnat s predlohou. Premiera v Lucerne v ramci Svedskeho filmoveho podzimu. ()

madam.art

Velký zážitek. Nepřekonatelný Rolf Lassgard. Je to v podstatě smutný příběh s anekdotickými scénkami, silně nepravděpodobnými událostmi, ale na konci je člověk strašně rád, že Oveho poznal a všechno s ním prožil. Mocná katarze. (Zhlédnuto po přečtení knihy. Obojí hodnotím samostatně a pozitivně.) ()

blondboss

Som celkom prekvapený z toho, ako Škandinávci opäť podali surovo chladné sociálne dramatické dielo, ale zároveň z neho dokázali vyžmýkať náznaky uštipačného a severského humoru tak typického pre podobné filmy. Síce je to opäť jeden z filmov bez nejakej výraznej dynamiky a prepracovanosti, ale na druhej strane jednoducho a priamočiaro ukazuje, že človek vo vnútri skrýva niečo úplne iné, ako to môže vyzerať navonok. Záverečná scéna ma chytila za srdce, preto hviezdička navyše. 70 % ()

strelenka

Je v tom neskutečná životní síla člověka, nebo já ji tam alespoň cítím. Za mě dost silný film o hodnotách, lásce, smutku, síle a následném najití toho dobrého v životě. Dojatá jsem byla zhruba od třetiny filmu do konce, takže to stálo za to. ()

baclajean

Film parádny, a kniha ešte oveľa lepšia. Tvorcovia síce vynechali viacero vecí, no aj napriek tomu naozaj výborne transformovali knižný príbeh na filmové plátno. ()

Blazis34

Zamračené, avšak velmi hluboké drama s nádechem komedie. Trdohlavý Ove byl skvěle ztvárněn Rolfem Lassgarda a musím říct, že jsem si přál, abych se nakonec pousmál a měl radost ze života. Veškeré (ne)šťastné události, co se mu zdály, byly vtipné i drsné zároveň. Musím říct, že film je originální a nabízí něco jiného, než klasické filmy. Určitě stojí za zhlédnutí, dávám čtyři hvězdy - 75%. ()

axcris

= ). Nič krajšie a pritom tak smutnejšie som už dlho nevidel. Švédska nehrdzavá dokonalosť. Film by som pustil svojim starým rodičom, aby si znova pripomenuli o čom život bol. Mladšej generácie, aspoň tej čo rozmýšľa, to ukáže o čom život je a akým príbehom si musel prejsť obyčajný dedko, ktorého stretnete na prechode. En man som heter Ove rozmýšľa presne tak isto ako ja, až som sa po čase čudoval, čo za zlodeja mi počas spánku ukradlo tieto myšlienky. Ďalej ho slovami opísať nedokážem, nechcem. CHCEM aby ste si ho pozreli, nechcem aby ste si o ňom čítali. Chcem aby ste cítili tie emócie tak, ako keď ste boli prvýkrát zamilovaný. Bodka. A teraz sa znova pozrite na všetko okolo seba. Cítite to? =' ) ()

Gregor_Samsa

No takže tenhle OVEsný příběh: krásná klasická severská povídačka o tom, že i když je na severu hodně zima, déšť a sníh, lidé se nakonec k sobě mohou chovat hezky. Nechci to zlehčovat ani ironizovat, ale podobných filmů ze severu už prostě bylo více – a tenhle je další z řady, byť pěkný a povedený, ale prostě další z řady, a navíc se stopáží, která mohla být o dvacet minut kratší. Kdyby se Honza Hřebejk narodil někde v Dánsku nebo Norsku, točí takovéhle filmy, ale naštěstí se tam nenarodil, tak točí to, co točí, a já na tyhle krásné filmy ze severu furt mohu chodit. [70%; 2017-02-24 Kino 35 Francouzský institut] ()

BarGoldstein

Chvíli jsem uvažoval o plném počtu, Ove je sakra sympatický zmrd! Možná bych i dal, ale neměli tam nacpat tolik čistých Švédů, především však mohli diváka ušetřit čmoudského prdelního milovníka! ()

rubby

Pohlazení po duši! Dojemný příběh.. okoulující spracovaní... komedie, která neurazí a běží bez jediného pocitu nudy. ()

Tom Hanks a švédský hit

Tom Hanks a švédský hit

22.09.2017

Hollywood momentálně neblázní jen po superhrdinech, ale i po předělávkách výrazných evropských filmů. Remake Nedotknutelných s Bryanem Cranstonem už je natočený, Jack Nicholson si zahraje v novém… (více)

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

03.11.2016

Severský filmový klub přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie již po sedmé. Uvedeny budou filmové novinky, méně známe snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané tituly… (více)