Ulice strachu – 1. část: 1994

• USA Fear Street Part 1: 1994 (více)

Po sérii brutálních vražd se dospívající dívka a její přátelé postaví zlu, které jejich nechvalně proslulé město dusí už celá staletí. Vítejte v Shadyside. (Netflix)

Mamlas odpad!

Jakási děcka odhalují čarodějnici a strašně u toho řvou, kecaj a pobíhaj. Je to jak Rychlé šípy pro teenagery, nedívatelné. (7%) ()

titmok

Najlepšia vec na tomto filme je asi soundtrack a iron maiden tričko (bez rasistických náznakov) čierneho chaloša. Klišé horror s niekedy fakt dofetovanými nápadmi (viď záverečná scéna kde čipernú členku LGBT komunity zaviazala jej priateľka šnúrou od telefónu). Najviac mi vadil strih v tomto filme keďže to bolo s časti postrihané ako Hellboy 2019, čiže na veľké kulo. 50% ()

adamix

Bez lesbičiek a zaužívanej demencie všetkých postáv by to nebolo ono. A to nebudem radšej písať o nezmyselných vzťahových románikoch, ktoré medzi nimi vznikali. Nič nového, len je to pilot k asi najzbytočnejšej ,,akože hororovej" trilógii, po ktorej nikto ani nesníval. Pesimistický záver, kde všetci dostávali poriadne na frak (cháp brutálne krvavým spôsobom) sa mi ale zapáčil. A ten nápad s núteným usmrtením vlastnej priateľky ma dokonca rozosmial. Aspoň už viem, prečo som ako jediný neletel na sérii Vreskot. ()

Hyperbolic

Hodnocení všech 3 dílů. Jakožto fanoušek Stineových knih už od útlého věku, jsem vždycky doufal, že tu atmosféru někdo dokáže přenést i na filmové plátno. Teď jsem byl hodně příjemně překvapen. Podle zdejšího hodnocení a komentářů jsem čekal další laciný teen horor z netflixu ale byl jsem hned v prvním díle vyveden z omylu. Je to parádní, atmosférické, dobře zahrané (na to, že u dost postav to byly první role jejich herců) a příběh má hlavu, patu i smysl. První díl je asi můj nejoblíbenější, seznámí nás s městy Shadyside a Sunnyvale a jejich historií a současnou situací. Pobíhající Skull mask killer mi dost připomíná Screamface, ať už rychlostí, zbraní, nebo tím jak od svých obětí dostává namláceno. Postavy v prvním díle mi přirostly k srdci a tak mě opravdu dostalo finále a kráječ na chleba mě straší doteď, některé scény byly fakt dost brutální. Ve druhém dílu se přesouváme do minulosti do kempu Nightwing, kde začne řádit šílený vrah alá Jason/Michael/kdokoliv jinej z 80kových slasherů, svou rychlostí (ať už běhání nebo sekání) je však o dost převyšuje. Při sledování jsem se cítil jak kdybych znovu koukal na nějaký film z těchto let, atmosféra mě tam naprosto vtáhla. Taky se dozvíme něco více o tom co se to v Shadyside sakra děje. Třetí film je rozdělen na 2 části, nejdříve si v minulosti projdeme celý příběh Sary Fierové a toho jak vzniklo prokletí (hodně to na mě působilo jak horor The Witch) a poté se v druhé části opět vracíme do roku 1994 abychom mohli vidět jak to celé dopadne. Bravo tvůrcům, hororové překvapení roku 2021. ()

Hemlock

Ulice strachu - přesně to by odpovídalo hororu, který by se točil okolo té mediálně proklamované covidové hovadiny… Bohužel na této ulici se strachu nedočkáte a bude to zřejmě tím, že se jedná o první dávku. Osobně se již nemůžu dočkat druhé a následně třetí, ale doufám, že alespoň v tomto případě to bude opravdu tečka - 30%. ()

Blazkowicz

Nevěděl jsem do čeho jdu, ale podle zdejších recenzí to měl být slasher a dost podobné Vřískotu. To bude u mě problém, protože Vřískot v lásce příliš nemám (alespoň zatím). No a slasher? Jako asi to je, ale ne stoprocentní. Každopádně je to opruz. Jak jinak, než že hlavní postavy jsou banda debílků přesně podle dnešních standartů. Dvě lesbičky, tlustý chytrolín čmoud a ty zbývající se mi nezajímavostí vykouřily z hlavy. To se nejspíš stane i těm na které jsem si vzpomněl. Ještě rákosník tam chyběl. Ne teď vážně. Když pominu co jsem napsal, tak jsou to prostě bezcharakterní postavy, na kterých ale má nějak záležet. U slasheru jak ho chápu já, jsou sice taky postavy k ničemu, ale aspoň se na ně příběh nesoustředí a věnuje se hlavně zabijákovi. To jsem tady nezaznamenal. Asi to bude tím Vřískotem. Navíc proč to ještě víc nezamotat s nějakou čarodějnicí a magií. Další problém je nástup už od začátku. Jako je tam ze začátku (mimo úvodní scénu) klidnější pasáž, ale ta brzo skončí a jede se. Podle mě chyba, protože to potom je pořád jen zabíjení, potom klídek, potom zabíjení a tak pořád dokola. Ne, zabíjení má být nepřerusované až ke konci filmu. Nicméně i kdyby to všechno bylo jakž takž v cajku, tak je to prostě nuda. Ono to nic nemá, nemá to vůbec atmosféru, nemá to napětí, nemá to něco zapamatovatelného. Všude je tma jak v řiti a do toho svítí neony. Co to je, Stranger Things? No to ani omylem, toto tomu nesahá ani po kotníky. Ještě poslední věc, někdo tady chválil soundtrack. Jakože asi dobré, ale zase nic zajímavého. Existují filmy s mnohem hutnějším a atmosféru navazujícím soundtrackem. White Zombie potěší, ale je to písnička tak ohraná, že by mohli příště vymyslet něco jiného. To snad nikdo nic jiného nezná. Takže radši bych si dal skoro jakýkoliv Pátek třináctého než toto. Poslední půlhodinu už jsem komplet ztratil pozornost a jen to rychle přeskákal. 2-* ()

Rayen1

Slasher, co si podriznul větev bitvou, sekerou a nožem na půli cesty... Nápad to byl asi super na papíře, ale nějak se to nepovedlo dotáhnout tak, jak scénárista zamejslel, a dopadlo to nedopeceně jako každej druhej teenager-slasher. Zajímalo by mě, kolikrát ještě v komentu napíšu slovo slasher... Každopádně je to béčko s pár dobrejma napadama, a za ty dávám za tři, pac je to celkem ok slasher... Btw, Netflix did it again, hello woke culture! ()

koty2201

Pôvodné knihy zo sveta Fear Street som nečítal, ale viem, že sú pomerne obľúbené a dobre napísané. Preto skrývajú v sebe veľký potenciál na sfilmovanie. Doteraz som vďaka dvom filmom a aktuálnemu seriálu Goosebumps poznal len tieto diela R.L. Stinea. Seriál dopadol lepšie ako tie filmy a asi si ho pozriem. Ale tie filmy dopadli dosť nešťastne. Preto som sa domnieval, že aj tu pôjde skôr o creepy príbehy pre deti, ktoré sú navyše natočené podpriemerne. Mýlil som sa. Takéto príbehy sú očividne skôr pre teenegerov alebo mladých dospelých, pretože nechýbajú sex, drogy a rock'n'roll alebo skôr násilné krvavé vraždy namiesto toho rock'n'rollu.  Totižto stále sú to trochu infantilné teen slashery a cítiť, že cieľovkou je skôr mladé publikum. Tak som sa k tomu prispôsobil svojim vnímaním, pretože keby to beriem ako vyvražďovačky pre dospelých, tak sú ešte stále trochu detinské a slabé. No a keďže ide o tvorbu Netflixu, spôsobom natočenia mi filmy evokujú kvalitnú televíznu produkciu a nie niečo do kina. Vo všeobecnosti sú to tak priemerné až nadpriemerné filmy. Bohužiaľ, tvorcovia mali v rukách mimoriadny potenciál a nevyužili ho na 100%. Nemôžem však tvrdiť, že ide o prúser, pretože hlavná náplň ma bavila. Tento prvý diel dosť odkazuje na Vreskot (vrah v maske ako lebka), druhý diel na Piatok trinásteho (slasher z detského tábora) a tretí diel je o upaľovaní čarodejnice zo 17. storočia čo pripomína film Čarodejnica.  Baví ma ten lore okolo čarodejnice, ktorá sa mstí za jej upálenie a aj narušenie hrobu, keďže jej odťatá ruka je inde ako telo. A každých niekoľko rokov niekoho posadne a ten začne vraždiť a nedokáže umrieť a zároveň si vyhľadáva tie obete, ktoré znesvätia posledné miesto odpočinku tejto stredovekej bosorky. Občas sú v tom deji a záhadne okolo čarodejníckej legendy diery a hlavná pointa nestojí na najpevnejších nohách, ale okej. Aj správanie sa postáv v týchto filmoch nie vždy dáva zmysel. Ale sú to teen horory, takže nevadí a viem to tvorcom prepáčiť, lebo napriek tomu som sa ako tak bavil. Rovnako z dôvodu zvaného Netflix a preto, že sú filmy z roku 2021, tak samozrejme, hlavná hrdinka musí byť afro-lesbička, ale nevyvádzam kvôli tomu ako odporcovia “LGBTI propagandy” a “woke” kultúry. Beriem to už úplne normálne a náhodou romantické linky a tieto teen vzťahy boli napísané ešte celkom prirodzene a sympaticky. Nešlo o nič trápne a ani nasilu. Hlavný dej sa sústredí na študentku Deenu (Kiana Madeira) a jej mladšieho brata Josha (Benjamin Florencie Jr.). O oboch sa stará otec, ktorý je stále v práci a matka tuším zomrela. Otec vo filme ani nie je a táto ich rodinná situácia nie je rozobratá detailnejšie. Preto si to dobre nepamätám. Josh je hlavným lore masterom v týchto filmoch a o prekliatí mestečka Shadyside vie všetko. Aj o bosorke a vraždách. Deena skôr rieši jej rozchod so Sam (Olivia Scott Welch) a je súčasťou školského zboru. Deena sa kamaráti so Simonom (Fred Hechinger) a Kate (Julia Rehwald) (ktorí sú súrodenci? Neviem ich vzťah som nerozlúštil) a dealujú študentom drogy. A Joshovi sa Kate páči aj keď je staršia. Po školskom stretnutí, kde Shadyside a znepriatelené mestečko Sunnyvale si pôvodne chceli ucitiť pamiatku zavraždených z obchoďáku, sa začnú biť študenti znepriateľených mestečiek a potom na aute naháňajú Deenu a jej spolužiakov a provokujú sa. Dôjde k nehode, kde Sam nechtiac naruší hrob čarodejnice a už táto skupina deciek rieši záchranu Sam po ktorej čarodejnica ide. A samozrejme chcú ukončiť aj vraždenie a prekliatie Shadyside. Postavy a ich vzájomne vzťahy, charaktery a ich budovanie, ale aj backstory majú vybudované dobre, len nie nejak komplexne. Tak či tak ma zaujali a prišli mi všetci sympatickí. A herecky to najlepšie išlo asi len Kiane Madeire a Olivii Scott Welchovej. Tiež je veľká škoda, že Maya Hawke je len na začiatku. Ona je skvelá herečka ako aj jej otec Ethan Hawke a matka Uma Thurman. Ostatné decká sa nejak extra nepredviedli. Možno pre niektorých išlo o prvé skúsenosti s herectvom vo filme. Technicky mi prišiel tento film okej. Kamera a zábery sú také štandardné a na televíznu produkciu nič extra. Avšak musím rozhodne pochváliť hru so svetlami a farbami. Tie neónové farby sa k tomu hodili. CGI a masky sú dosť umelé a lacné, ale nič sa nedá robiť. Rozpočet zrejme vysoký nebol. Kostýmy sa mi páčili, lebo aj keď to bol civil, tak boli creepy. A paródia na Ghostface bola dobrá. Hudba sa mi páčila, pretože sa snažili aspoň nejak akcentovať rok 1994 a vtedajšie hity. V symbióze s hudbou bolo aj zasadenie deja a rekvizity, čiže sú príjemnými retro prvkami. Takže vo výsledku som sa bavil a skutočne je to podarený slasher pre mladšiu generáciu. Určite to môžem odporučiť. Dávam tomu 5/10, ale logicky to nie je katastrofa ako som vravel. Stále je to fajn jednohubka. () (méně) (více)

Kitulinecka

Připomnělo mi to, když jsem asi ve třinácti letech měla ráda sérii Maharal - tajemství talismanu. Tohle je samozřejmě něco jiného, ale pro stejnou cílovou skupinu a s všemožnými moderními prvky, levnou akcí a krví. Špatné na tom je to, že nějaká úcta a narážky na klasické slashery jsou teenagerům fuk. Navíc, takhle špatné dialogy jsem už dlouho neviděla. Celkově to bohužel byla poměrně slátanina bez napětí, takže na další díly se nejspíš už nepodívám. Jistý vtip, sympatická skupina herců a vysoké tempo si ale určitě vyslouží to, že filmy budou u mladších diváků oblíbené. ()

xxmurphyxx

To bol slasher? Ja som si pôvodne myslel, že som pozeral nejakú nízko rozpočtovú lezbickú drámu v ktorej si nejaký hudobný producent zaplatil reklamu na svoj  licencovaný Best of 90s výber. Nemám absolútne nič proti licencovanej hudbe použitej vo filme, ale ako sa hovorí, menej je niekedy viac a to neustále prerušovanie deja zbytočnými mini scénkami, účelovo zakomponovanými len preto, aby mohol zaznieť daný track na mňa pôsobil dosť rušivo. Akože nejakí cca piati mŕtvi sú na slahser kurva málo a ešte keď natiahnu kopytá behom pár minút ku koncu, len aby sa nepovedalo. Ale ako blm brainwashing to celkom ušlo, len hluchý slepec si nemohol nevšimnúť Sunnydale plné bielych arogantných zbohatlíkov a naproti tomu Shadiside plný utláčaných a životom bitých černochov, mexikáncov a ich miešancov a kraľuje tomu scéna zo sviečkového stretnutia na ihrisku. Nabudúce by to chcelo menej okato tlačiť na pílu rasovej agendy a viac sa venovať filmu samotnému. Ale inak ako film prachsprostý priemer a menej vydarená kopia Vreskotu. Zdravím ctrl c, ctrl v postavu policajta ;) Keďže toto hodnotím už po videní dvojky, ktorá bola o niečo lepšia aj keď stále len na také tri, tomuto dám dve. Nabudúce menej lezbenia a viac krvi. ()

IZFNP

Strašne som chcela, aby bol Fear Street super, lenže nebol a sklamanie je asi na mieste. Čakala som hororovú oddychovku plnú humoru na spôsob MTV Scream, ale výsledok je menej zábavný, menej cool a viac suchý. Nechcem hejtovať, piatočný večer to prežije, ale presah sa tu nekoná. ()

Nikolas__

Fajn mainstreamový barevňoučký netflix "horor", který sice nenudí, ale nijak zvlášť neohromí. Vizuál fajn, ale postavy dost bídné. Doufám že další díly budou lepší. 6/10 ()

Lendak

Ako tak vidím, tak niesom sám čo čakal že to bude sračka. Už v úvode je vidno silná inšpirácia od The Scream, vrah s maskou a čiernym plášťom, nôž, deti bez rodičov a odkazy na staršie horory. Ale aj tak film dokáže stáť na vlastných nohách ako zábavná vyvražďovačka so sympatickým castingom a (čo je pre slasher už klasika) originálne smrti (krájač na chlieb). Tiež je prekvapivé že na to že to je slasher, tak som si postavy celkom obľúbil, preto ma aj mrzelo, keď niektorí zomreli. VERDIKT: zábavný slasher, ktorý má sympatické postavy a casting ale nieje to film u ktorého by človek povedal Wow. 8,5/10. ()

hony23

Slasher, který se snaží napodobit Vřískot, ale nepřináší ani napětí, ani černý humor. Jen hloupá vyvražďovačka teenagerů. ()

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

19.07.2022

Horor coby žánr bude zřejmě věčný. Zaprvé se dá ohnout do jakékoli podoby a zápletky, zadruhé je levný, a zatřetí si diváky vždycky najde. Ví to hollywoodská studia, a zjišťuje to už i Netflix, který… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu