Píseň za chudého chlapce

Drengene fra Skt. Judes

• Španělsko

Los niños de San Judas

Irsko / Velká Británie / Dánsko / Španělsko, 2003, 100 min

Další důkaz, který mi ukázal o prohnilosti církve(lidí, kteří se za Boha schovávají) a jen další důvod proč být ateista. Velmi syrový příběh o učiteli, který se vydal učit "očíslovaná zvířata" (rozuměj mladé chlapce) do jednoho irského nápravného zařízení pro mladé "delikventy", pod správou církve. Kde kruté bití "čísla 913 a jiných" bylo na denním pořádku a nejen velmi kruté fyzické tresty ale i jiné ponižování. Filmů s podobnou tématikou už bylo natočeno několik(nezvladatelní žáci a učitel, kterého začali silně respektovat), ale tento mě opravdu položil na lopatky.(5.8.2009)

http://www.youtube.com/watch?v=4cU-RTfGBvE Elizabeth Fritzlová napísala príbeh a slušne zarobila, Mersier to nestihol. Dopadol do rúk presne tej hviezdy, ktorú Ježiš vidí padať na Zem. Dostala moc škodiť Zemi. Nehovorí o nedobytnosti Cirkvi, imunite voči zlému. Kdeže, práveže ona budila dojem, že je priam svätostánkom strachu. Veľa je povolaných, ale málo vyvolených. Prepáč Mersier. Masívny odpor vždy pociťujem k takýmto formám a inštitúciám na nápravu (dvaja známi ako „insideri“ a zaujímavé historky!). Naša jediná odpoveď na prezradený alebo „verejne“ tajomný fenomén zneužívania akýmkoľvek spôsobom je iba myšlienková nenávisť. Nič viac nezmôžeš vo vytvorenej kaste dvoch vrstiev v Cirkvi. Kastu privilegovaných kňazov a poslušných veriacich. Nešpiň stopy Ježiša a neber jeho meno do úst, ak robíš tieto veci. Preto je to háklivé, preto každý dvíha prst. Nehaň našu dušu, nekáž vodu. Vyvaruj sa však zovšeobecnenia, prijmi radu starca v sutane a zbystri, lebo diabol sa nachádza v detailoch. Všetkých mi je ľúto, pretože nie toto je cesta nápravy, nie toto je cesta človeka. Vie to každý i ja, ten na kom je páchané zlo, zlom vždy opláca. (videné 18.01.2013, DVD)(18.1.2013)

Výborný film na tému šikanovania, v tomto prípade na cirkevnej škole, ktorý je nanajvýš aktuálny práve teraz, keď takmer každý deň je obvinený najaký úchylný cirkevný hodnostár. Samozrejme film nie je len o tom, je to hlavne o zbližovaní a postupnej radosti detí, že konečne prišiel na školu UČITEĽ. Mám pocit, že nielen v tomto filme, ale aj v reálnom živote má často neveriaci človek srdce na správnejšom mieste ako tí " Boží služobníci". Tragický záver je iba logickým vyústením stupňujúceho sa tlaku a narastajúcej nenávisti voči všetkému a všetkým, ktorí neveria v boha. V tomto prípade je to komunista zo španielskej občianskej vojny, ktorý ako vraví, prišiel na školu preto, pretože si inde nevedel nájsť prácu. Film je vyvážený, nemá slabé miesto, ale švédsky film Zlo medzi nami zašiel v tejto téme trošku ďalej. 80%.(2.9.2010)

Hmmmm. Ten film má něco do sebe. Zajímavý, odvážný, realistický, lehce ohraný (no a co) a celkem i drsný. Vynikající Aidan Quinn v roli ochránce jenž se chystá spasit celou školu a odpomoct od kokotskýho děkana. Možná by tomu prospěl dramatičtější konec, ale vzhledem k tomu, že film je pravděpodobně podle skutečných událostí, tak jako bych předchozí větu nenapsal. Dead Poets Society po Irsku s krapet zajímavějším zpracováním v krapet drsnější době. 4,5 hvězdy.(19.3.2011)

Skutečná událost, snaha šokovat ďábly v černých suknech, kteří brutálně týrají a znásilňují bezbranné chlapce. Je to smutné. Člověk by takovým samozřejmě hnedka dal moc rád ochutnat trochu vlastní medicíny. Ale asi už jsem viděl příliš mnoho filmů se stejnou nebo podobnou tématikou. Z onoho filmového hlediska to na všech pět nevidím. Kluci jsou dobří, ale k dokonalosti tomu schází ještě něco extra, jako mají Sleepers (1999) nebo třeba Dog Pound (2010).(20.2.2012)

• - Herec Aidan Quinn obetoval týždne na to, aby pripravil chlapcov na mnohé otriasajúce momenty, ktoré boli vo filme. (Karush)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Irského spisovatele Patricka Galwina, která byla založena na skutečných událostech. (Verka13)

• - Natáčení filmu trvalo kvůli problémům s finančními prostředky a také s obsazením herců přes čtyři roky. Největší problém byl najít ideálního představitele Liama Marciera, jelikož režisér považoval za důležité, aby byl dobře zvtárněn. Nakonec obsadil Johna Traverse, chlapce z irského boxerského klubu bez předchozí herecké zkušenosti. (Verka13)