Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

SpaceOdyseus

Velice soucasny a komorni pribeh podany v krasnem a epickem stredovekem havu, jak to v dnesni dobe umi uz jen matador Ridley? Ano, prosim. ()

HArna

Od Ridleyho jsem už nic nečekal a on dost možná natočil film roku. Skvělá podivaná,herci, výprava. Komorní film, který si budu pamatovat ještě hodně dlouho. Proč Ridley nedrží tuhle laťku nevím, ale za tohle palec hore! 90% ()

aquiver

Ridley na stará kolena natočil skvělý, řemeslně dokonalý a silný film s úžasnou výpravou, komorní a hluboký, jde mu především o dramatický oblouk, který vrcholí strhujícím soubojem, vypovídajícím o lidech, dobovém právu, a po něm také závěrečném, neméně důležitém, úsměvu v trávě... Nejlepším historickým filmem režijního matadora zůstává 1492: Dobytí ráje, Poslední souboj měl k dokonalosti ale také hodně blízko. 80 % ()

Knowho

Tak Last duel pro mě teda nic moc , ale duel byl dost napínavý, a celkově je to dost dobře natočený, a jeden asi 5sekundový záběr mě totálně odrovnal,ale sředověké drama asi nebude můj oblíbený typ filmu. Jinak Affleck,Driver a Damon si svoje role fakt užívaj. 6/10 ()

Ripley

Již dlouho se mi nestalo to,že jsem si před koncem "hryzal nehty" napětím a absolutně netušil jak to dopadne.Těch pět hvězd není jen za ten konec,ale za dokonalost ve všech aspektech. ()

Hanys_

Vlastně je to dost komorní příběh, ale tím Ridleyho vyprávěním a fantastickou kamerou má člověk pocit, že sleduje velký historický spektákl. No a samozřejmě hercům tady člověk zobe z ruky. Hlavně ne tak provařená Jodie Comer a Adam Driver. Velká pecka. ()

Darth Maul

Hľadanie pravdy v období vrcholného stredoveku. Téma, ktorej by sa zľakol nejeden tvorca filmov. Ridley Scott však nie. Ako brilantný rozprávač pristupuje k tomuto silnému príbehu veľmi originálnym spôsobom. Pravdu odkrýva postupne, pričom využíva zaujímavý prvok rôznych pohľadov troch hlavných postáv na kľúčové udalosti. Každá z dotknutých osôb vidí príbeh odlišne, takže trojité rozprávanie toho istého deja diváka vôbec nenudí. Výsledkom odvážneho prístupu k téme je veľkolepá historická dráma s komornou atmosférou. ()

mclenin

Čistý príbeh o hľadaní stratenej pravdy, boji o česť alebo dômyselne zamaskovaná agitka na problematiku "metoo" ? Asi z každého niečo, celé je to pritom zaobalené vo veľmi komornom a zemitom duchu dôb dávno minulých. Veľmi sa mi páčila práca s uhlami pohľadu ústredných charakterov, kde v zásade totožné situácie obsahujú väčšie ale často aj menšie ba až nepatrné nuansy rozdielov, vďaka čomu ani repetitívnosť niektorých scén neprekáža, práve naopak, vyvoláva očakávanie gradované až k onomu poslednému súboju. Ten sa opäť nesie v duchu minimalizmu a snahy o realistickosť, v podstate ako aj celý film - všetko to podkresľuje nie veľmi výrazný (s výnimkou snáď dvoch motívov) soundtrack, ktorý neurazí ale asi ani nenadchne. Dovolím si ešte malé zážitkové porovnanie s nedávnou Dunou, ktorá ma očarila po všetkých stránkach, avšak ako čitateľ knihy som vedel čo dej prinesie, preto možno ten kvázi katarzný moment chýbal ... v tomto prípade bol namieste, a pri záverečnom súboji som takmer ani nedýchal. Výborná podívaná a zdejší rejting je zaslúžený. ()

Mitin

Tohle se Ridleymu neskutečně povedlo. Nebudu říkat co, protože všechno, nemá to chybu. Matt Damon je absolutní démon, ať už se snažil vypadat jako Theo Von nebo ne. Žerty stranou, jeho postava de Carrouges je herecky na naprosto jiným levelu a .budu si ji ještě dlouho pamatovat. ()

janesX

Ridley Scott nám chce rozdelením tejto historickej udalosti do troch pohľadov zdeliť jednu zásadnú vec - že pravda nikdy nie je len jedna. Je vo filme niečo ojedinelé, zamerať sa na to ako rozdielne môže byť vnímaná tá istá udalosť, alebo ako všetci veríme v ten náš pohľad na pravdu. Ako muža ma asi najviac zaujímal a aj zaujal pohľad ženy v tretej kapitole. Záverečný veľkolepí duel á la Damon/Driver bol pre mňa veľkou čerešňou na chutnej torte, ale aj keď film nemá chybu, asi to nebude jeden z tých, čo by som si pozrel v budúcnosti ešte desať krát. Dávam štyri, ale chvíľu som sa nevedel rozhodnúť medzi 4-5. ()

Blondsky

- [ ] Poslední souboj mi vzal dech. A to nejenom na konci. Leckdo by to mohl spláchnout jako další me-too příběh, což může pro hodně lidí i tak vyznít, ale pod pokličkou je to strašně silný a vícerozměrný film. Samotný nápad s jedním příběhem, ale 3 podáními není originální, ale ohrané to rozhodně není a až mě překvapilo, jak moc mě bavilo sledovat některý scény až 3x. Někdo má problém s tím, že je celý film jasné, komu by měl divák fandit a nedává podměty pro pravý opak. Troufnu si nesouhlasit. Můj pohled se několikrát ve filmu měnil a samozřejmě jsem očekával, že největší podíl bude mít finále třetího partu, ale i po něm jsem měl vnitřní rozpor. Až po jednom souvětí z králových úst jsem měl jasno, komu musím fandit, protože pak nešlo jen o čest. Opravdu mě baví o tom filmu přemýšlet, zvláštně o finále. Nejdříve jsem si ho vyložil, že vzhledem k neoddělení třetí části a toho posledního souboje by mohlo jít jen o finále v hlavě Jodie Comer, ale vzhledem k finálním titulkům to asi tak nebude. Je škoda, že tyto i další věci (viz vina/nevina jedné z postav) by mohly rozdělovat diváky, ale Ridley si na ně nenechal otevřená dvířka a tyto fakta jsou ve výsledku ku prospěchu druhé z postav, ale jak říkám, je možné, že nebudete fandit jen té jedné postavě. Jodie Comer je úžasná a společně s Ridley má asi největší podíl na tom, že jsem se ani jednou po celých 148 minut filmu nenudil. Driver měl svůj rok a jestli ho za tento výkon nebo Annette neocení, tak už fakt nevím. Afleck a Damon jsou taky super, ale nekradou si to tolik pro sebe. Ridley je boží a ačkoliv mi absence bitev nevadila, ale jak už zmiňuje EvilPhoenix, mohl ty, které tam dal aspoň trochu prodloužit. Kamera je fantastická a kompozice jednotlivých záběrů je na stejné úrovni. Záběry sice na digitální Francii nebo jednotlivá panství možná trochu bijí do oka, ale stejně radost se na ně podívat. Last duel je tedy ve výsledku opravdu jedním, ne-li tím nejlepším filmem roku 2021 a já se nemůžu dočkat, až ho uvidím znovu. Protože to přemýšlení o něm mi dodává takovou radost, jen je škoda těch patrných náznaků, kdo je tím špatným… ()

Disease

Kouske, který bych si asi užil víc, kdyby mi bylo tak 13, nicméně Ridley to odrežíroval na pohodu, i když trochu rutinně a také tomu pomohlo zajímavé, leč ne originální odvyprávění. Narážky na "mítú" jsou lehce úsměvné. ()

woodsman

fucking masterpiece Scott len dokazuje ze je genius toto bola pecka ako hrom vau ten uhol pohladu z 3 stran bol paradny Damon je pan rytier odporucam kazdemu hned by som bol na tom v kine keby nebolo ten korony kokotiny ()

Honzeek95

V době, kdy je politika preferována před skutečným vyobrazením historie, je toto velice příjemná změna! Poměrně originální pojetí příběhu, skvělá atmosféra dávných dob a jednoznačné vymezení dobra a zla, kdy před finálním soubojem ani nedutáte a držíte pěstí klaďasovi. Za mě skvělé, navíc krásná Jodie Comer. ()

Rozjimatel

"The accusation is false. Of course, she made the customary protest, but she is a lady. It was not against her will."     Mimoriadne vierohodne podaný stredovek, ktorý teda nepôsobí ani trochu príťažlivo - samé zabíjanie (naturalisticky stvárnené), všade špina, smrad (až som ho z obrazovky cítil), choroby, čierna smrť. Zodpovedá tomu aj farebné podanie, ktoré nie je príliš vábne. Herci v hlavných rolách sú výborní - ako tradične Matt Damon a Adam Driver, ale prekvapil aj nový objav Jodie Comer. Ben Affleck je síce jalový ako vždy (s obvyklou obrnou tváre), ale vzhľadom na to, že ide len o vedľajšiu rolu, až tak to dojem nekazí. Zaujímavá je zápletka, podaná z troch rôznych pohľadov (líšiacich sa síce v detailoch, ale zase dosť zásadných), čo je zjavná inšpirácia filmom Rašómon (1950), skvelým dielom Akiru Kurosawu. A čerešničkou na výbornej torte je doslova dychberúci záverečný súboj (neviem, neviem, či som už niečo podobné videl). ()

Marius_ss

3,5/5. Kvalitný film, ktorý sa určite oplatí vidieť, ALE - je tam veľa rozprávania, a naopak málo akcie, napätia, či emocionálne vypätých scén (zachráni to až záver, ktorý je skvelý). Hlavný kladom filmu sú u mňa skvelo vybraní a skvelo hrajúci herci (dokonca aj Affleck). Rovnako super sú kostýmy, výprava a celkovo vizuál (dalo sa čakať od Ridleyho Scotta). Slabšie to je s hudbou, ktorá veľmi nezaujme (čo je pri takomto filme trestuhodné). A aj príbeh samotný má síce silnú pointu (hlavne pre fanynky MeToo), no je podaný dosť komorne (pre niekoho nudne). Ako keby Ridley Scott robil film na objednávku pre ženské publikum z historického prostredia v AAA kabáte. Videné 14.10.2021 v kine. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix