Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

blackJag

Skvěle napsané středověké drama (nečekejte rozmáchlé bitvy, to, co tu z tohoto ranku je, jsou střípky, maximálně porobené potřebám příběhu/ů), ve kterém je excelováno na většině postech. Jako, finančně to bude průser (to už je jisté), ale prohra je to více než čestná. 90% ()

vyfuk

Scott občas natočí něco těžkého. A nebo prostě rovnou kravinu. Tady jsme někde jinde. Zlí jazykové mluvili o tom, že film vypráví to samé na protáhlé stopáži dokola. Stopáž je vážně těžko únosná i  pro libivce filmu, ale pokud někdo  tvrdí, že jde o to samé, tak se opravdu nedíval pozorně. Film v celku umně ukazuje pohledy všech zaangažovaných a nechá nás pohupovat v tom, kdo je tady nevinný a kdo opět. Samozřejmě,  že na závěr se dočkáme pravdy jako takové, která trochu opět působí přehnaně feministicky, ale stále jen pro ty, kteří jinak chtějí vidět. Jinak je to příjemný manifest. Spojení středověkého života s pýchou  i do dneška. Jeden příběh chrabrosti. Druhá romance. A poslední reality. Akorát, že vůbec. Na začátku trochu postraší střih, který je klasicky na dlouhé filmy i tak strašně uspěchaný, ale buď později dostaneme nějaké vystřízlivění a normalizaci. A nebo si na to nějak zvykneme. Kamera nicméně nádherně navazuje, ukazuje i veškeré epické scény, které máme a Ridley vše pozicuje tak, aby tam  byla i návaznost. Za to palec nahoru. Herecké výkony jsou uvěřitelné, i  když ty pozice jako inverzního emo Afflecka to je docela zvláštní. Navíc s tím,  že borci si k tomu ještě napsali scénář. A o to víc bolí, že kvalitní historický film má výdělek jako někdo kdo dává prachy do bitcoinu, o kterém se dozvěděl hodinu předtím. Perfektní podhoubí pro další komiksový výplachy a jiná Rychle a poběhlice. ()

Mr.KarlAdler

Nečekaně silný zážitek. Asi první film obrazového mága Ridleyho Scotta, který svou formu podřizuje chytře ilustrativnímu scénáři, a přitom nechá vyniknout to nejlepší z mistrova umu gradace a choreografie akčních scén. Hlavně ale pro pochopení společensky aktuálního tématu zločinu znásilnění nesmírně důležitý film, který ve třech různých pohledech hlavních aktérů odhaluje, v čem spočívá společenské nepochopení a neschopnost vcítit se do vnitřního prožívání obětí násilných činů. Až do svého závěru přitom nesoudí a neagituje, naopak nabízí divákovi možnost pobrat motivace hrdinů podle svého vědomí a svědomí, aby mu v závěru nalil čistého vína v podobě hořce emocionální koktejlu, který je kritikou krutosti, lhostejnosti a touze po rozptýlení, jimž se lidstvo od pradávna podřizuje. V širším rozměru Poslední souboj úderně upozorňuje na to, že vnímáme dějiny jako sled násilných událostí, které ovlivňovala mužná síla, mužská rozhodnost a odvaha, a přitom přehlížíme, že nám ty dějiny byly vykládány právě touto optikou mužské ješitnosti, která má tendenci přehlížet pravou podstatu věcí. TOP ()

Kurikmoon

Štvrtú hviezdu pridávam za ten záver, kde som tentokrát naozaj fandil a pritom netušil ako to skončí. Rovnako tak za Joddie Comer. Doba desná, brrr. Pre ženy obzvlášť. ()

drackula

Skvelá záležitosť a jeden z top filmov tohto roku. Ridleyho prskanie na všetky strany mi liezlo na nervy, ale na druhú stranu je fakt škoda, že tento film tak vyhorel. Remeselne dokonale zvládnutá štúdia doby, ktorá patrila mužom. NY Times film označilo ako "first medieval feminist revenge saga". Lepšie sa to zhrnúť nedá. 100% ()

LizianShaw

Hodně těžko se hledají chyby, ale pět hvězd tomu prostě nemůžu dát. Atmosféra a kulisy středověku jsou vytvořené do detailů, obsazení hlavních postav je perfektní (mě osobně nejvíce bavil Affleckův playboy), a finální duel je prostě nádherně napínavý a brutální. Ale film je rozdělen do tří částí/pohledů, které jsou na 90 % identické, občas někdo řekne o pár vět navíc, nebo se zachová trochu arogantnějc. Možná to bylo tím, že jsem to sledoval napůl v polospánku, ale zkrátka bych to zkrátil na část ''the Truth,'' a byl bych o dost víc šťastnější, že nesleduju pořád to samé. ()

JohnSmith

Nikdo neumí historické filmy jako Scott. Mít klobouk, tak smekám. Nedočkáme se sice velkolepých bitev a akce, ale to jak ukočíroval Damona, Drivera, Comer a Afflecka a dle mého z nich dokázal vymačkat to nejlepší, co za poslední roky předvedli, zvlášť u Afflecka, je prostě paráda. Herci podávají opravdu dobrý výkon a i přes to, že tu máme další dvouapůlhodinovku, tak to opravdu nenudí a délka nevadí. Dva lidé se nikdy přesně neshodnou na tom, co se stalo a tři už vůbec ne a to Scott nádherně předvedl, kdy film rozdělil do tří kapitol a každá z nich je ta pravdivá verze té konkrétní postavy. Opravdu moc  pěkné. ()

mkubalikova

Musím se Ridleymu omluvit, že jsem na tuhle pecku nešla do kina, ale prostě jsem nevěřila. Historické drama vyjadřující se k aktuálnímu tématu s výborným scénářem, fantastickými herci a ve vizuálu, který umí snad jen Ridley Scott. Wow! 90% ()

Jaro.Krafcik

Posledný film tohto roka a zároveň aj posledné hodnotenie. Ridley scott natočil čo natočil. Historické filmy veľmi nemusím ale toto mi sadlo. Či už výpravou, hereckými výkonmi abo skvelými bitkami. Treba ale vytknúť dĺžku. Celé mi to prišlo dosť zdĺhavé. Všetkým tak želám šťastný novy rok 2022 a dúfajme že aspoň o trochu bude lepším a prinesie veľké veci, hlavne výborne filmy a seriály, nech je čo hodnotiť. 3* ()

svobik

Dávám velkej palec hore. Vyladit takhle vystavěnej film způsobem, aby neopakoval už vyřčený, dobře rozvíjel děj a nabízel divákovi pořád zajímavý prvky, to je kumšt. Finále strhující, Damon chirurgicky přesnej negramota, výbornej i zbytek ansámblu. Přece jen bych ale o cca 20 minut krátil, Poslednímu souboji by to přispělo nejen k lepšímu tempu, ale taky k tomu, abych si ho chtěl ještě někdy pustit. Každopádně ideální pokoukání pro chytrolíny, kteří by se snad někdy chtěli vrátit do středověku, fuj:) 8/10 ()

cpt.Lynch

Každé drama ze středověku se počítá a tohle je velmi zdařilé, leč dokonalosti nedosahuje. Ne každému bude vyhovovat trojí převyprávění toho samého, místy to bylo už dost repetitivně. Půlena soubojová helmice, nebo „antické“ orgie Bena Afflecka jsou sice detaily, které však v historickém filmu nemají co dělat. 4,5* ()

Herzeleid

Ať se nikdo nezlobí, ale Matt Damon i Ben Affleck se do tohoto snímku nehodí. Přestože technicky byl film zřejmě v pořádku, mně to přišlo, zřejmě díky hercům, jako parodie. ()

KASUGI

Nějak jsem nepochopil, proč si Scott zvolil takový způsob vyprávění jednoho příběhu ve třech verzích, když jsou všecky, až na pár vyjímek stejné?! V Damonově pravdě je Damon uražený vztahovačný dumbass, jeho žena je znásilněna a  Driver tu je za namachrovaného kokotka. V Driverově verzi je Damon uražený vztahovačný dumbass, Damonova žena je znásilněna a  Driver tu je za namachrovaného kokotka. Ve verzi Damonovy ženy je Damon uražený vztahovačný dumbass, ona je znásilněna a  Driver tu je za namachrovaného kokotka. A jako by to nestačilo, v situacích, které jsou zobrazeny ve všech verzích, jsou použity stejné záběry kamer? Jako vážně? Jaký význam má pak závěrečný rozhovor dvou hlavních hrdinů, když jsme před tím neviděli tři různé pravdy, ale pouze jednu?  Nepřehlédnutelně je ten závěr natočený tak, abychom pochybovali a přemýšleli. K čemu ale, když i v Driverově verzi to bylo znásilnění bez debat. Úplně do prázdna to vyšumělo. Líbilo se mi to u jednoho válečného dramatu z Travoltou, jak tam každý voják a důstojník vyprávěl jednu událost úplně odlišně a vy jste pak čekali na finální pravdu. Kdyby to Scott natočil takhle, nebo jednoduše  od A do Z, jako normálně vyprávěný historický film, udělal by líp.  Nemůžu se ubránit kyselému úsměvu při vzpomínce na dobu premiéry, kdy se mluvilo o filmu roku a i do dnešních dnů vídávám přívlastky jako pecka, bomba. Nechci se nikomu vysmívat, ani se povyšovat, ale opět po stopadesáté se na csfd ptám: Proboha lidi, kolit toho máte nakoukáno? Ať mi nikdo netvrdí, že vyrůstal na Statečném srdci, které ho odpálilo (každého v době premiéry ten film odpálil, protože to byla nová učebnice toho, jak točit historické filmy, používaná dodnes), přes Gladiátora a všemožné fantasy jako Pán prstenů, či Hra o trůny. A pak se podívá na tohle a jásá a chrochtá blahem. To už nejde prostě. Máte-li nějakou memory rušičku, jako v Mužích v černém, která vám resetne posledních 20 let kinematografie, sem s tím. Taky bych si chtěl užívat nové filmy, ale s tou dosavadní bohatou zásobou to není zrealizovatelné. Suverénní režie staré školy a napínavý závěrečný duel nijak nezmění fakt, že se jedná o rutiní historický film na jedno podívání. ()

Autogram

Starý dobrý špinavý násilný stredovek, a Ridley nám ho naservíroval hneď na trikrát v plnej paráde. Teda až na tie katalógové účesy a brady, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny dnešný kaderník, barbier alebo výrobca šampónov. No ale to sú detaily, treba sa sústrediť na znásilnenie a jeho vnímanie v stredoveku a dnes, čo sa prekvapivo môže u niektorých podobať. –––– Znásilnenie nie je zločin proti žene, ale proti jej ochrancovi. ()

Lottr

Hodnotit film podle kvality, nebo podle toho jak to vlastně diváka bavilo? To je asi u tohoto snímku hlavní otázka. Protože po stránce kvality naprostá pecka. Skvěle vykreslená atmosféra středověku, všechno špinavé a zašedlé, souboje nepostrádají dostatek autentičnosti a brutality a přesto jde o spíše komorní a konverzační soudní drama postavené na vyprávění příběhu z pohledu tří hlavních postav, kdy každá má na událost malinko odlišný pohled. Na jednu stranu zajímavé téma, na druhou stranu trošku nudí neustálé opakování děje z vždy trošku jiného pohledu. Celkově to na mě působilo jako by byl film o dvacet let starší a i když mám rád pomalejší tempo a důraz na příběh, tady mě to prostě nechytlo natolik, abych se výrazněji sžil s postavami a se zatajeným dech čekal jak to vlastně celé dopadne. I když musím uznat, že finální souboj je ukázka špičkové filmařiny, která prostě nemá nejmenší chybu a závěrečná akce je k posrání dobrá. Jenže čekat 145 minut na pětiminutové finále je na mě prostě hodně. I když je to filmařsky skvěle zvládnuté, jsem už asi bohužel příliš zhýčkaný velkolepými scénami z nových filmů a seriálů, které nabízí přímočařejší vyobrazení událostí. A samotného mě možná mrzí, že už nejsem schopný si užít skvěle obsazené a natočené i když skromnější drama. ()

zsn

Totální propadák! Damon ani Affleck se absolutně nehodí do historických filmů! Horší obsazení jsem snad neviděla! Strčit nejpropálenější ksichty romanťáren z devadesátek do vážnosti historických bojů o území či čest ženy. Zkazilo to veškerý prožitek z filmu. Affleck byl vyloženě směšný a jeho postava naprosto zbytečná, ale tak, dejme mu vydělat, má toho málo, bude lákadlem pro puberťačky v přechodu. Mohli mu tam rovnou do hlavní role hodit Lopezku, protože v absolutní kontrapozici - pro změnu - kdo byla ta znásilněná? Nemastná a neslaná a nehezká k tomu stejně jako celý život nechutný Damon. Adam Driver byl jediný, kdo tento film pozvedl. Děj je to zajímavý, ale amerických ksichtů už mám po krk! Ale tak, jak zde vidno - chlapům se znásilňování líbí, takže to hodnotíte kvalitně. Ale ten, co zde napsal, že je to typ filmu, co se líbí mužům i ženám, tak ten nemá o ženském uvažování absolutní potuchy. Co oceňuji, jsou jednotlivé verze příběhu. Každý vnímá sled událostí jinak. A tak si i "ne" chlapi běžně vykládají jako "ano". Každopádně znám desítky jiných historických filmů, které by zasloužily vyšší hodnocení než tento. Je zjevné, že lidi hodnotí vždy na základě režiséra a ne kvality samotného filmu. ()

upson

Už si ani nevzpomínám kdy naposledy jsem viděl snímek, na který jsem se neuvěřitelně těšil, a jenž by současně naplnil má očekávání. Zde dokonce i předčil. Naprosto jednoduché zachycení historických událostí dobového dramatu, a to s konstrukcí pohledu ze tří stran. Tři osoby a tři naprosto odlišné reálie, z nichž zcela bez jakékoliv pochybnosti byla ta třetí zároveň skutečným pohledem na tehdejší mravy a zvyklosti. Ridley Scott se možná z hlediska věku blíží ke svému režijnímu epilogu, avšak s naprostou grácií. Jeho odchod z filmové branže bude neuvěřitelnou ztrátou pro všechny fanoušky filmu. S ním odejde kus osobitého rukopisu a neuvěřitelný cit pro vyladěný vizuál. Všichni herci hráli jako z partesu. Finančně bohužel snímek poměrně strádá. Což je s podivem. Smutné, že taková perla světové kinematografie neosloví širší publikum. 100% Film roku 2021 ()

remy

Ridleyho epesní historickej comeback. Vynikající herci a dialogy, atmosféra a kulervoucí finální souboj už jen jako třešinka na dortu. Když o filmu, pár týdnů po návštěvě kina, přemýšlím, tak mě od plného hodnocení odrazuje jeho vyprávěcí struktura, která jede na můj vkus až moc “na jistotu” a chybí jí nějaký moment překvapení, což se nejvíce projevuje ve třetím aktu. Nicméně na to, jak je to film dlouhý a primárně dialogový, jsem se při jeho sledování vůbec nenudil - nezastírám ale, že je lepší vědět, do čeho jdete. Těším se na další zhlédnutí. Těch detailů, které mezi sebou napříč jednotlivými úhly pohledu liší, je tam celá řada, takže to nelze na první dobrou všechno pochytit. Držím palce, ať je Kitbag s Phoenixem podobná pecka. EDIT: Neni. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix